Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Najważniejsze zmiany w Windows 11. Nowe funkcje systemu w skrócie.

Najważniejsze zmiany w Windows 11. Nowe funkcje systemu w skrócie.

Microsoft oficjalnie ogłosił najnowsza wersję systemu operacyjnego. Windows 11 wprowadza sporo zmian, zachowując klasyczny i znany sposób obsługi. Zobacz skrót najważniejszych funkcji i zmian, które wprowadzi Windows 11.

Czy aktualizacja do Windows 11 będzie darmowa?

Jednym z głównych pytań w temacie nowego systemu jest „czy Windows 11 będzie darmowy?” Microsoft potwierdził, że nowa wersja systemu będzie oferowana jako darmowa aktualizacja tylko dla urządzeń z zainstalowanym Windows 10. Biorąc pod uwagę, że Windows 11 będzie dostępny w tym roku, teraz jest najlepszy czas na aktualizację do Windows 10, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Potencjalną przeszkodą dla aktualizacji na starszych urządzeniach jest fakt, że Windows 11 ma względnie wysokie wymagania sprzętowe. Minimalne wymagania to procesor 64-bitowy, 4GB RAMu i 64GB miejsca na dysku. Nie brzmi strasznie, jednak w wymaganiach procesora jest pewien haczyk. Oficjalnie wspierane będą procesory Intel od 8 generacji wzwyż, procesory Xeon od Skylake wzyż oraz nowsze edycje procesorów Intel Core, Pentium i Celeron. Po stronie AMD sytuacja jest podobna, ponieważ oficjalne wsparcie otrzymają Ryzen 2000 wzwyż, Threadripper 2000 wzwyż oraz EPYC 2 generacji wzwyż.

Co jeśli Twój komputer posiada starszy, niewspierany procesor? Jeśli wymagania procesora nie zostaną spełnione, system nie zablokuje aktualizacji, jednak pojawi się informacja, że aktualizacja nie jest rekomendowana.

Co nowego w Windows 11 – podsumowanie

Windows 11 wg Panosa Panaya jest „nowoczesny, świeży, czysty, piękny.”. Wbrew przewidywaniom sceptyków, którzy twierdzili, że Windows 11 będzie tylko zmianą interfejsu Windowsa 10, nowy system wprowadza sporo zmian i nowości. Zmieniony został nie tylko styl interfejsu, ale także sposób interakcji z komputerem oraz dodane zostały systemy i funkcje zwiększające wydajność sprzętu i oprogramowania.

Pełna lista zmian jest dość długa, dlatego wybraliśmy najważniejsze zmiany, o którym powinien wiedzieć każdy zainteresowany Windowsem 11.

Nowe menu Start, zintegrowane z chmurą i kontem Microsoft

Windows 11 otrzyma odświeżone menu Start, które wraz z aplikacjami przypiętymi do paska zadań, znajduje się na środku ekranu, tak jak w systemie MacOS (będzie możliwość przypięcia do lewej strony). Zawartość menu Start będzie zawierać przypięte aplikacje dla łatwiejszego dostępu oraz sekcję Rekomendowane, z ikonami plików i narzędzi, które były ostatnio używane.

Pasek wyszukiwania w menu Start wyszuka pliki i dokumenty na dysku lokalnym oraz w Twojej chmurze Microsoft 365 czy OneDrive. Pliki otwierane w sieci lub na telefonie będą widoczne w menu Start.

Wygląd menu Start Windows 11

Nowy design, poprawione motywy, w tym lepsze kompozycje jasne i nocne

Interfejs Windows 11 odbiega od kanciastego designu z jednym kolorem przewodnim. Nowy system posiada zaokrąglone rogi, więcej kolorów oraz wraca do przeźroczystych „materiałów”, przypominających Windows Vista. Ikony, które już po części dostępne są w Windows 10, są bardziej barwne i atrakcyjne dla oka.

Widżety Windows

Nową funkcją Windows 11 jest panel z widżetami, który będzie dostępny w dowolnym momencie. Zawarte w nim widżety mogą zawierać notatki, pogodę, kalendarz, listę zdań, itp. Widżety mogą być przypinane oraz personalizowane przez sztuczną inteligencję.

Widżety Windows 11

Snap Layouts – wiele okien na jednym ekranie

Windows od dawna oferuje możliwość przypinania okien aplikacji do boków pulpitu. Windows 11 rozwija tę funkcję, dając tobie możliwość wybrania układu, w jakim mają znaleźć się okna aplikacji. Po wybraniu układu zobaczysz otwarte aplikacje w miejscach, do których mają zostać przypięte.

Snap Layouts w Windows 11

Snap Groups i zapamiętywanie układu aplikacji na wielu monitorach

Snap Groups to w pewnym sensie rozszerzenie funkcjonalności Snap Layouts. Aplikacje, które zostały przypięte do wyznaczonych części ekranu mogą zostać zapisane jako grupa, którą można zminimalizować i przywrócić razem. Snap Groups są także przypisane do ekranu, więc po odłączeniu monitora, Windows 11 będzie zapamiętywał układ aplikacji na zewnętrznym ekranie. Odłączając monitor, aplikacje otwarte na jego ekranie zostaną połączone w grupę i zminimalizowane. Ponownie łącząc się z monitorem, system automatycznie powiększy i przeniesie okna aplikacji na jego ekran.

Wiele spersonalizowanych pulpitów

Jeśli korzystasz z tego samego komputera do na przykład pracy, nauki i gier, możesz utworzyć oddzielne pulpity przeznaczone do konkretnego zadania. Pulpit do pracy może zawierać otwarty kalendarz, komunikator Teams i przeglądarkę, a pulpit do gier otwartą aplikację Xbox, komunikator Discord i Spotify. Jednym kliknięciem zmienisz wygląd i przeznaczenie swojego komputera.

Integracja Teams z Windows 11

Microsoft stosuje taktykę „all-in” i inwestuje w komunikator Teams. Windows 11 będzie natywnie zintegrowany z czatem i spotkaniami Teams, pozwalając na dołączanie do rozmów przy pomocy ikony na pasku zadań. Widoczne w niej będą ostatnie rozmowy, wyszukiwarka kontaktów oraz przyciski nowego spotkania i czatu.

Teams zintegrowany z Windows 11

Windows 11 dla graczy – gamingowe nowości w systemie

Microsoft rozwija swój system także pod kątem rozrywki, szczególnie gamingu. Ponad 1000 gier od razu otrzyma Auto HRD (na urządzeniach wspierających HDR), technologii automatycznie poprawiającej kontrast i głębię kolorów. Aby przyspieszyć ładowanie gier, do Windows 11 zostaje dodana technologia Direct Storage, znana z konsoli Xbox Series X|S. By poprawić doświadczenie korzystania z usługi Game Pass, aplikacja Xbox została wbudowana w nowy system.

Windows 11 dla graczy z Auto HDR

Co prawda już 10-letni Skyrim, według obecnych standardów nie jest najładniejszą grą, lecz jego stonowane kolory i liberalne wykorzystanie szarości uwydatnia działanie technologii HDR.

Wsparcie dla aplikacji Android

Windows 11 otrzyma pełne wsparcie dla aplikacji z systemu Android, dzięki integracji z Amazon App Store. W nowym systemie możesz włączyć i korzystać z pełnej funkcjonalności aplikacji jak TikTok, Twitter, Pinteres i wiele innych.

Aplikacje Android w systemie Windows 11

Aktualizacje systemu o 40% mniejsze i bardziej wydajne niż wcześniej

Podczas prezentacji, Panos Panay zapowiedział, że aktualizacje systemowe będą prawie o połowę mniejsze, niż aktualizacje Windows 10. Dodatkową poprawką jest pobieranie i instalowanie aktualizacji w tle, co skróci czas i poprawi doświadczenie użytkownika systemu.

Tabletowy system operacyjny

Użytkownicy laptopów „dwa w jednym” ucieszą się ze zmian wprowadzanych w Windows 11. Tryb tabletu Windows 10 pozostawiał wiele do życzenia, lecz w nowej wersji Microsoft stawia na mobilność i dostosowanie się do kontroli dotykiem. W trybie tabletowym m.in. zwiększy się przestrzeń między ikonami na pasku zadań, interfejs systemu będzie obracał się razem z urządzeniem oraz wspierane będą gesty, które znamy z myszek dotykowych. Poprawiona została także klawiatura dotykowa oraz dodano wsparcie dla dyktowania tekstu.

Tryb tabletu – S Mode – będzie dostępny tylko w Windows 11 Home.

Czego nie będzie w Windows 11?

Nowy system wymaga lekkiego zrzucenia zbędnych aplikacji i funkcji. Zobacz, czego zabraknie w Windows 11.

  • Cortana zostaje wycofana z ekranu pierwszego uruchomienia komputera oraz nie będzie przypięta do paska zadań.
  • Skype nie będzie instalowany wraz z systemem. Wciąż będzie możliwość samodzielnego pobrania i zainstalowania komunikatora.
  • OneNote dla Windows 10 także nie będzie zainstalowany z nowym systemem.
  • Paint 3D i 3D Viewer będą dostępne w sklepie Microsoft, nie będą zainstalowane z systemem.
  • W menu Start nie znajdziemy już kafelków.
  • Nie będzie możliwości przypięcia paska zadań do dowolnej strony pulpitu. Będzie tylko u dołu ekranu.
  • Internet Explorer nie będzie dostępny i zostanie zastąpiony przeglądarką Edge.
  • Tryb S (tryb tabletu) dostępny będzie tylko w Windows 11 Home.
  • Timeline nie będzie już dostępny.