Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy darmowa aktualizacja Windows 7 do Windows 10 jest legalna?

Czy darmowa aktualizacja Windows 7 do Windows 10 jest legalna?

Wszyscy wiedzieli, że ten dzień zbliża się coraz większymi krokami, jednak wydaje się, że nadszedł on szybciej niż się spodziewaliśmy. 14 stycznia 2020 roku – ostatni dzień wsparcia technicznego dla Windows 7. Wielu użytkowników szuka sposobu jak zaoszczędzić na aktualizacji do Windows 10, przez co pojawiło się wiele artykułów o wciąż dostępnej darmowej aktualizacji, jednak mało kto odpowiada na pytanie: czy darmowa aktualizacja jest legalna?

Do kiedy trzeba zaktualizować Windows 7?

Microsoft wykorzystuje praktycznie wszystkie kanały informacyjne, by przypomnieć wszystkim o zbliżającym się końcu wsparcia technicznego dla systemu Windows 7. Pomimo tego, wciąż są użytkownicy, którzy nie znają daty i pytają: kiedy koniec wsparcia Windows 7? Data zakończenia wsparcia technicznego dla Windows 7 to 14 stycznia 2020 roku.

Co się stanie po zakończeniu wsparcia Windows 7?

14 stycznia jest dniem zakończenia wsparcia Windows 7, lecz co to oznacza? Po tym dniu wybrane urządzenia z systemem Windows 7 wyświetlą pełnoekranowy komunikat o zakończeniu wsparcia i… to tak naprawdę tyle. Komputer z zainstalowaną Siódemką wciąż będzie działał jak wcześniej, lecz w przyszłości nie będzie otrzymywał aktualizacji systemowych i łatek bezpieczeństwa. Aplikacje jak Office 365 czy inne programy wciąż mogą być wspierane, chociaż z czasem ich aktualizacje także mogą zacząć wygasać.

Brak aktualizacji zabezpieczeń oznacza, że zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem będzie coraz łatwiejsze. Przez to Windows 7 z każdym dniem będzie się stawał coraz mniej bezpieczny, narażając Twoje pliki, dokumenty, finanse oraz dane osobowe. Znaczny wpływ na powagę problemu ma jego skala – szacuje się, że na świecie wciąż działa kilkaset milionów komputerów z Windows 7!

Pamiętaj – opisany poniżej proces aktualizacji może już być nieaktualny w momencie, gdy czytasz ten tekst. Jeżeli chcesz korzystać z Windows 10 na swoim komputerze PC lub laptopie – skorzystaj z oferty systemu Windows 10 BOX Home.

Brytyjskie służby ostrzegają przed Windows 7!

O zagrożeniu związanym z brakiem wsparcia Windows 7 ostrzegali już prawie wszyscy, jednak dzień przed zakończeniem wsparcia głos zabrała brytyjska Centrala Łączności Rządowej (GCHQ). Rzecznik Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa zachęcał do aktualizacji urządzeń z Windows 7, by mogły one otrzymywać dalsze aktualizacje zabezpieczeń i systemu. Dodał także:

Chcielibyśmy nakłonić wszystkich korzystających z oprogramowania [Windows 7] po dacie zakończenia wsparcia do wymienienia niewspieranych urządzeń jak najwcześniej jest to możliwe, do przeniesienia wrażliwych danych na wspierane urządzenie oraz nie korzystanie z nich do połączeń z bankami czy innymi wrażliwymi kontami. Te osoby powinny także korzystać z poczty email przy pomocy innego urządzenia.

Czy wciąż można za darmo zaktualizować Windows 7?

Przez pierwszy rok od premiery „Dziesiątki”, użytkownicy Windows 7, 8 i 8.1 mogli za darmo zaktualizować komputery zachowując przy tym swoje licencje. Po 29 lipca 2016 roku opcja ta wygasła, a wszyscy, którzy chcieli zainstalować Windows 10 musieli kupić odpowiednią licencję. Przynajmniej tak wygląda to w teorii, bo w praktyce… narzędzie Media Creation Tool, które służyło do darmowych aktualizacji nigdy nie zostało wyłączone, co niedawno zostało zauważone przez kilku użytkowników wygasającego systemu.

Oliwy do ognia dolał post na portalu Reddit, który rzekomo został napisany przez pracownika Microsoftu. Można w nim przeczytać, że informacja o limitowanym czasie była tylko „strategią marketingową” i każdy może dalej aktualizować Windows 7. Fakt ten spowodował wysyp artykułów i postów na forach informujących o wciąż dostępnych, darmowych aktualizacjach z Windows 7 na Windows 10. Mało kto jednak odpowiada na poniższe pytanie:

Czy darmowa aktualizacja Windows 7 do Windows 10 jest legalna?

Podczas pierwszego roku od premiery Dziesiątki klucz licencyjny aktualizowanego systemu przenoszony był na nową wersję, dzięki czemu, (już po aktualizacji Windows 10) system korzystał z aktywnej licencji bez konieczności kupowania jej w Internecie. Według internautów, którzy zaktualizowali swoje systemy, jeśli dzisiaj skorzystamy z tego narzędzia, licencja Siódemki dalej zostanie przeniesiona i nowy system będzie działał bez problemów. Nie oznacza to jednak, że licencja Windows 10 jest w pełni legalna.

Kwestia aktualizacji przez Media Creation Tool znajduje się dzisiaj w szarej strefie, ponieważ Microsoftowi prawdopodobnie zależy na jak największej liczbie użytkowników Windows 10. Stoi to jednak w pewnej sprzeczności z warunkami promocji aktualizacji, która w teorii zakończyła się ponad 3 lata temu. Zgodnie z regulaminem klucze licencyjne przeniesione po zakończeniu promocji nie powinny być legalne, lecz po wykonaniu darmowej aktualizacji, Windows 10 wyświetla status pełnej aktywacji licencji.

Brak oficjalnego stanowiska producenta Windowsa w tej sprawie pogłębia tylko niepewność. Na forach internetowych użytkownicy opisują rozmowy z obsługą klienta Microsoft, podczas których przedstawiciele firmy informowali „Jeśli aktualizacja się udała, to znaczy, że licencja jest legalna”. Nie otrzymali oni jednak potwierdzenia (np. w postaci dokumentu lub maila z zamówieniem), które jednoznacznie by to potwierdzało.

Eksperci i informatycy ostrzegają, że w przyszłości Microsoft może zdecydować się wycofać wsparcie lub ograniczyć dostęp do pewnych funkcji dla systemów zaktualizowanych po zakończeniu promocji. Dotarcie do takich licencji z perspektywy producenta będzie niezwykle łatwe. Nie zmienia to faktu, że Microsoft nie dezaktywował narzędzia i wciąż można zaktualizować swój system za darmo do Windows 10 w 2020 roku.

Jak zaktualizować Windows 7 do Windows 10?

Przed rozpoczęciem procesu aktualizacji zalecane jest utworzenie kopii zapasowej, na wypadek, gdyby aktualizacja się nie powiodła. Rekomendowane jest także przygotowanie klucza licencyjnego Windows do aktywacji licencji Windows 10. Informacje jak to zrobić możesz znaleźć w wielu poradnikach dostępnych online.

Według poniższej instrukcji może zostać przeprowadzona aktualizacja Windows 8 do 10.

Aby rozpocząć aktualizację:

Darmowa aktualizacja do Windows 10
 • Uruchom program i zapoznaj się z informacjami licencyjnymi. Kliknij przycisk Zaakceptuj by przejść dalej.
 • Na następnym ekranie wybierzesz czy chcesz uaktualnić swój komputer czy utworzyć nośnik z obrazem systemu Windows. Aby zaktualizować swoje urządzenie, wybierz Uaktualnij swój komputer i  kliknij Dalej.
 • Następny etap jest automatyczny i polega na pobieraniu niezbędnych do aktualizacji plików. Czas jego trwania zależy od komputera i szybkości łącza internetowego. Podczas pobierania plików możesz normalnie używać komputera.
 • Po zakończeniu pobierania wyświetli się kolejny ekran, na którym zdecydujesz w jaki sposób ma przebiegać aktualizacja:
 • Zachowaj pliki osobiste i aplikacje: jest to najwygodniejsza opcja, która pozwoli Ci zachować swoje pliki oraz zainstalowane programy. Warto jednak zauważyć, ze nie wszystkie aplikacje mogą działać poprawnie po aktualizacji i mogą wymagać ponownej instalacji.
 • Zachowaj tylko pliki osobiste: ustawienia i zainstalowane aplikacje zostaną usunięte, a system zachowa pliki jak zdjęcia i dokumenty.
 • Nic: narzędzie aktualizacji wyczyści pliki i wykona czystą instalację systemu.

Po wybraniu odpowiedniej dla Ciebie opcji, kliknij Dalej.

Jak zaktualizować za darmo Windows 7 do Windows 10

Proces aktualizacji będzie trwał dalej w tle, przygotowując system do instalacji. Jeśli przed rozpoczęciem ponownego uruchamiania okaże się, że potrzebujesz używać urządzenia bez przerwy na instalację, kliknij Anuluj.

 • Właściwa instalacja Windows 10 rozpoczyna się w momencie, kiedy komputer uruchamia się ponownie i wyświetla informacje o procesie aktualizacji. Nie używaj komputera i nie wyłączaj go, aby instalacja została wykonana poprawnie. Proces instalacji, zależnie od ilości danych i aplikacji, może trwać od jednej do kilkunastu godzin.
Windows 10 - darmowa aktualizacja
 • Po zakończeniu aktualizacji pojawi się ekran konfiguracji systemu Windows 10. W nim wybierzesz ustawienia m.in. prywatności, języka systemu oraz zalogujesz się do swojego konta Microsoft.
 • Kiedy skończysz konfigurować Windows 10, pozostało sprawdzić, czy licencja aktywowała się automatycznie. Wejdź w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Aktywacja. Przy polu Aktywacja powinien widnieć napis „System Windows został aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej.” Jeśli widzisz czerwony napis o braku aktywacji licencji, kliknij przycisk Zmień klucz produktu.
Windows 10 - klucz produktu

Według wcześniej wspomnianych źródeł, w tym oknie rzekomo można wprowadzić klucz licencyjny wyciągnięty z Windows 7, lecz nie ma gwarancji, że klucz zadziała. Dodatkowo, jeśli klucz zadziała, według regulaminu Windows, taka licencja może być uznana za nielegalną. Jeśli prowadzisz działalność i korzystasz z komputera Windows, bezpieczniej jest kupić licencję Windows 10 do użytku komercyjnego i wprowadzić jej klucz w oknie aktywacji.

Które systemy Windows 7 można aktualizować?

Każdy system Windows 7 może być uaktualniony do Windows 10. Microsoft jednak uprościł wersje Windows 10, przez co aktualizacje przeprowadzane są w następujący sposób:

 • Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium – Windows 10 Home,
 • Windows 7 Professional, Ultimate – Windows 10 Pro,
 • Windows 7 Enterprise – Windows 10 Enterprise.

Istnieje także wersja Windows 10 Business, która dostępna jest w subskrypcji Microsoft 365. Łączy ona system operacyjny Windows, pakiet aplikacji Office 365 oraz dodatkowe usługi bezpieczeństwa i obsługi chmury.

Aby utrwalić odpowiedź na pytanie: „kiedy koniec wsparcia dla Windows 7?”, jeszcze raz przypominamy – 14 stycznia 2020 zakończyło się wsparcie techniczne dla Siódemki.

Jeżeli nie masz pewności, czy możesz aktualizować Windows 7 do wersji 10, albo sama operacja jest już dla Ciebie niedostępna – wybierz Windows 10 w wersji Home w home.pl, a klucz do instalacji systemu otrzymasz na adres email.