Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Koniec wsparcia dla Microsoft Office 2013. Jakie są alternatywy?

Koniec wsparcia dla Microsoft Office 2013. Jakie są alternatywy?

W następnym roku nastąpi koniec wsparcia technicznego dla licencji Microsoft Office 2013. Oznacza to, że ta wersja pakietu Office przestanie otrzymywać aktualizacje, które m. in. łatają luki w zabezpieczeniach. Sprawdź w tym artykule, kiedy zakończy się wsparcie Office 2013 i jaką wybrać alternatywę.

Konsekwencje wycofania obsługi serwisowej Microsoft Office 2013

Obsługa serwisowa Microsoft Office 2013 zakończy się 11 kwietnia 2023 roku. Już z wydaniem licencji Office 2013, Microsoft określił daty końca wsparcia podstawowego i rozszerzonego.

Z punktu widzenia czysto użytkowego, samo korzystanie z typowych programów, jak Word, Excel czy PowerPoint, będzie nadal możliwe.

Jeśli chodzi o skutki związane z zakończeniem wsparcia technicznego, najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo użytkowania pakietu. Aktualizacje łatają luki w zabezpieczeniach i znacznie zmniejszają narażenie na ataki cyberprzestępców. Co jeszcze oznacza koniec świadczenia pomocy technicznej?

  • brak aktualizacji oprogramowania z witryny Microsoft Update,
  • brak pomocy technicznej przez telefon lub czat,
  • wycofanie większości zawartości pomocy online,
  • wyłączenie opcji pobierania pakietu Office 2013 ze strony Microsoftu.

Przeczytaj o zmianach dotyczących biznesowego Microsoft 365:

Co wybrać zamiast Microsoft Office 2013?

Jeśli zależy Ci na zawsze aktualnych usługach i bezpieczeństwie w codziennej pracy, nadal możesz korzystać z licencji Microsoft. Pakiety Office od lat cieszą się wielką popularnością, dlatego przejście na wyższy plan zdaje się być najlepszym wyborem.

Microsoft Office 365 dla domu i dla firmy

Aby podobna sytuacja zmiany oprogramowania nie wydarzyła się w przyszłości, rozsądnym wyborem będzie subskrypcja licencji Microsoft 365. Z powodzeniem użyjesz ich w domu oraz w firmie, a Twoje aplikacje będą zawsze aktualne oraz wspierane serwisowo.

Microsoft Office 2021 dla domu i biznesu

Jeśli zależy Ci na jednorazowej płatności za usługę, przyjrzyj się pakietom Office 2021, które jeszcze przez lata będą wspierane technicznie przez producenta. Licencji 2021 również użyjesz zarówno w domu, jak i w swojej firmie.

Google Workspace

Dla chcących przesiąść się na inne, choć równie dobre rozwiązania, Google udostępnia narzędzia do pracy biurowej i zdalnej. Z Google Workspace nie istnieją ograniczenia dotyczące liczby urządzeń, na których używasz aplikacji. Jest to opcja warta rozważenia przez miłośników pełnej swobody i mobilności.