Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak kupić domenę internetową?

Jak kupić domenę internetową?

Otrzymałeś/aś zadanie zakupu domeny internetowej, ale nie wiesz od czego zacząć? Ten artykuł na pewno będzie dla Ciebie pomocny. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który wyjaśnia jak kupić i zarejestrować domenę, czego unikać przy szukaniu nazwy oraz jak znaleźć odpowiednie rozszerzenie dla swojej strony internetowej.

Jak kupić domenę internetową – instrukcja krok po kroku

Jeżeli jeszcze nie masz domeny, to musisz wiedzieć, że wykupienie jej na pierwszy rok nazywa się rejestracją. Dla uproszczenia jednak będziemy pisać tu po prostu o zakupie. A ten zakup (np. gdy szukasz domeny dla poczty email lub strony internetowej) nie wymaga żadnych dodatkowych – poza kilkoma wyjątkami – pozwoleń lub dokumentów. Cały proces zamyka się w 3 krokach:

 1. Przejdź na stronę rejestratora domen tj. home.pl i znajdź wybraną nazwę domeny w wyszukiwarce
 2. Dodaj adres domeny do zamówienia i przejdź przez formularz rejestracji konta lub zaloguj się na istniejące konto
 3. Opłać zamówienie

Po opłaceniu domena pojawi się w panelu zarządzania u operatora i będzie gotowa do konfiguracji. Najczęściej pierwszym krokiem jest przypisanie jej do hostingu.

Czym jest w ogóle domena?

To adres, pod którym właśnie wyświetlana jest strona WWW. Identyfikuje ona również adresata oraz nadawcę poczty elektronicznej.

Przykładem domeny jest home.pl, która wyświetla serwis dostępny pod adresem URL https://home.pl. Można to porównać do sytuacji, gdzie tablica rejestracyjna identyfikuje dany pojazd, lub adres zamieszkania wskazujący na dom lub lokum.

Domena internetowa home.pl
Przykład domeny internetowej.

Bardzo często wykupienie domeny utożsamia się wyłącznie z rejestracją nowego adresu, aczkolwiek nie zawsze jest to prawidłowe powiązanie. Dzieje się tak, ponieważ:

 1. W przypadku nowej domeny (nieużywanej wcześniej i nieistniejącej w sieci internetowej) mówimy o rejestracji adresu, która kończy się zakupem (opłaceniem)
 2. Dla domen z rynku wtórnego np. na giełdzie domen, mówimy już tylko o zakupie. Ponieważ wystawione na aukcjach adresy istnieją, ich ponowna rejestracja nie jest możliwa. Na giełdzie kupujesz prawo do dysponowania wybraną domeną.

Pamiętaj, że nowa domena (gdy tylko zostanie zarejestrowana) potrzebuje pewnego czasu na tzw. propagację w sieci internetowej. Działa to w pełni automatycznie i trwa maksymalnie do 30 godzin. W tym czasie domena dla pewnych użytkowników będzie już widoczna (np. strona WWW pod tym adresem wyświetli się prawidłowo), dla innych z kolei będzie wciąż niedostępna. Po okresie propagacji adres będzie już w pełni widoczny.

Jak kupić domenę, gdy wybrana nazwa jest zajęta?

Domeny internetowe najczęściej wyświetlają strony internetowe i po tym można poznać, czy są w ogóle dostępne. Zdarza się jednak, że użytkownicy rejestrują domeny np. w celu zabezpieczenia nazwy swojej firmy. Taka domena nie musi być wtedy należycie skonfigurowana, a po wpisaniu jej w pasek adresu przeglądarki zobaczysz błąd z niedostępnością serwera lub komunikat „Strona w przygotowaniu”.

Najlepiej skorzystać w tym przypadku z wyszukiwarki domen. Narzędzie tego typu znajdziesz np. w home.pl, gdzie w kilka sekund uzyskasz informację, czy dany adres jest zajęty.

Zajętość domeny można również sprawdzić samodzielnie w odpowiednim rejestrze obsługującym dane rozszerzenie. Jeśli interesujesz się kupnem adresu z końcówką .pl, wówczas do Twojej dyspozycji jest baza NASK dostępna tutaj. Jeżeli natomiast wolisz wybrać domenę .eu, wówczas uruchom w przeglądarce stronę EUrid. W przypadku domen globalnych np. .com, czy .net warto skorzystać z wyszukiwarki WHOIS.

Co zrobić, gdy domena jest zajęta?

Pożądana przez Ciebie domena jest zajęta? To jeszcze nie koniec świata. Pamiętaj, że adresy mają różne rozszerzenia (tzw. końcówki) i warto przyjrzeć się innemu wariantowi niż domena polska (.pl). Z technicznego punktu widzenia nie będzie on różnić się od innych (wszystkie domeny działają na podobnej zasadzie), a znajdziesz dzięki temu ciekawsze i bardziej pomysłowe rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Wyszukiwarka domen dostępna w home.pl podpowie Ci kilkanaście przykładów nazw pokrewnych, które są dostępne do rejestracji.

Wyszukiwarka wolnych domen
Wyszukiwarka domen w home.pl – kliknij, aby skorzystać z niej do znalezienia adresu.

Podsumowując, jakie kroki warto podjąć, gdy pożądana domena jest już przez kogoś zajęta?

 • pobudź swoją kreatywność i poszukaj innej nazwy. Nie patrz na adres przez pryzmat produktu, który sprzedajesz (nazwy typu najlepsze-narty-zimowe.pl nie dają żadnej przewagi). Traktuj domenę, jako fundament Twojej marki, którą chcesz rozwijać przez lata.
 • poszukaj innego rozszerzenia. Domeny typu nTLD umożliwiły użytkownikom na całym świecie odnalezienie unikalnej, ciekawej nazwy dla strony WWW. Sprzedajesz usługi związane z cateringiem? Weź pod uwagę domenę .diet. Uruchamiasz dynamiczny startup? Adres .tech będzie o wiele ciekawszy i nieszablonowy.
 • myśl i planuj globalnie – domeny polskie są świetnym rozwiązaniem na rynek polski, ale jeśli chcesz obsługiwać klientów z całego świata, zastanów się nad bardziej rozpoznawalnym adresem np. eu lub com.
 • pomyśl o domenach narodowych – adresy z rozszerzeniem konkretnego kraju są ciekawą alternatywą, dzięki której zwiększasz pole wyboru. Być może dla Twojego biznesu lepiej będzie pasować domena .be (Belgia), .de (Niemcy) lub .es (Hiszpania)?
 • zamów domenę na giełdzie – jest to rozwiązanie droższe, ale być może znajduje się na niej adres, który idealnie wpasowuje się w strategię Twojej marki. Giełda domen zawiera w bazie nawet kilka tysięcy ofert sprzedaży atrakcyjnych adresów internetowych.
Propozycje adresów dla domen internetowych w wyszukiwarce home.pl
Przykład rekomendacji domen w wyszukiwarce home.pl

Ile domen kupić (zarejestrować) na początek?

Jeżeli chodzi o liczbę domen, które warto zarejestrować na początek działalności w intenecie, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo w tym przypadku zależy od skali Twojego biznesu i potrzeb. Z reguły użytkownicy zachowują się na tym etapie ostrożnie kupując od 1 do 5 domen internetowych. Dzięki temu są w stanie ocenić po kilku miesiącach, który adres budzi lepsze skojarzenia i jest łatwiejszy do zapamiętania oraz komunikacji z klientem.

Wskazówka – według raportu NASK za 2023 rok, abonenci posiadają średnio 2,25 domen z rozszerzeniem .pl

W jakich sytuacjach klienci rejestrują większą liczbę domen internetowych?

 1. Gdy potrzebują adresów dla swoich regionalnych oddziałów (korzystają wówczas z domen regionalnych tj. *.szczecin.pl, *.waw.pl i inne).
 2. Gdy chcą zabezpieczyć swoją markę przed próbą podszycia się – dodatkowe adresy są traktowane jako ochrona marki.
 3. Gdy pojawia się potrzeba technologiczna np. rozdzielenie adresów do obsługi stron WWW i poczty email.
 4. Gdy z dnia na dzień pojawia się pewien trend, wywołujący duże zainteresowanie danym tematem.

Jak znaleźć idealny adres domeny?

Najlepsza domena to taka, którą łatwo zapamiętasz i z dumą umieścisz na banerze reklamowym, wizytówce lub innej formie reklamy. Musi być więc krótka, chwytliwa, pomysłowa, ale… to doskonale znane ogólniki, które od lat panują w internecie.

Szukanie idealnego adresu trwa niejednokrotnie przez kilka miesięcy i to nie dlatego, że tyle zajmuje rejestracja domeny – po prostu warto samodzielnie przetestować, która wersja jest skuteczna dla Twojego biznesu.

Czego warto unikać przy wyborze domeny?

 • dużej liczby znaków. Im dłuższa nazwa domeny, tym większy problem z jej zapamiętaniem, a także umieszczeniem na materiałach marketingowych.
 • generycznych słów kluczowych, powiązanych z produktem lub usługą. Kiedyś istniał mit o rzekomym faworyzowaniu takich domen w wynikach wyszukiwania Google. Jest to nieprawda. Nazwa domeny nie wpływa na pozycję strony. Jeżeli sprzedajesz ręcznie robione kapcie w Zakopanem, nie musisz rejestrować domeny najlepsze-kapcie-zakopane.pl.

Nazwa produktu lub usługi jako domena

Zdarzają się przypadki, gdy adres internetowy powinien jasno komunikować nazwę produktu lub usługi. Mowa tutaj o nazwach własnych tworzonych przez nas rozwiązań tj.:

 • oprogramowanie np. aplikacja na smartfona, gra komputerowa lub SaaS,
 • ręcznie wykonywane akcesoria np. biżuteria,
 • produkt z kategorii mediów i rozrywki np. kanał na Youtube, kursy online,
 • jednorazowe wydarzenia internetowe oraz stacjonarne np. konferencje.

Temat domen jest bardzo pojemny, ale spójrz na nie jak na kluczowy fundament biznesu. Wybranym adresem będziesz reklamować się w internecie, pozycjonować w Google, promować na ulotkach, broszurach lub wizytówkach. To nazwa, która będzie nieodłącznym elementem firmy. Dlatego jej zakup musi być przemyślany.

Potrzebujesz dodatkowej inspiracji? Sprawdź, jakie są możliwości rejestracji:

I pamiętaj – wyszukiwarka domen zawsze pomoże Ci w znalezieniu najlepszego adresu. Poświęć kilkanaście sekund i skorzystaj z naszego narzędzia: