Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Przydatne aplikacje i narzędzia Google dla kadr i zespołów HR. Poznaj najważniejsze funkcje

Przydatne aplikacje i narzędzia Google dla kadr i zespołów HR. Poznaj najważniejsze funkcje

Sprawne rekrutacje i zarządzanie sprawami pracowniczymi to wymagające zadania. Jak dotąd powstało wiele programów do organizacji pracy kadr, a wśród nich można wyróżnić m.in. Google Workspace. Sprawdź, jakie możliwości dla rekruterów i osób pracujących w działach HR posiadają te narzędzia.

Przydatne narzędzia dla działu HR – wszystko w ramach jednego konta Google

Aplikacje, takie jak eRecruiter, HRnest czy Kadromierz, są niezwykle przydatnymi narzędziami dla wielu pracowników HR. O ile nie można odmówić im funkcjonalności i wysokiego poziomu zaawansowania, to sprawa zaczyna się komplikować, gdy korzystasz z wielu różnych aplikacji jednocześnie.

Do każdej z nich potrzebujesz oddzielnego konta. Im więcej programów, tym więcej loginów i haseł musisz użyć do korzystania z konkretnych zasobów. W takiej sytuacji może pomóc sprawdzony menadżer haseł, jednak nadal będziesz przetwarzać wiele informacji, ulokowanych w różnych aplikacjach.

W tym artykule pokażemy Ci, jak wykorzystać aplikacje Google w codziennej pracy rekrutera i pracownika kadrowego. A wszystko to w ramach jednego, spójnego środowiska Google Workspace.

Szkolenia dla pracowników w Meet

Szkolenia dla nowych pracowników i inne okresowe kursy możesz przeprowadzić w komunikatorze Google Meet. Do zaproszenia uczestników potrzebujesz jedynie ich adresy mailowe.

W aplikacji zorganizujesz spotkanie 1:1 oraz warsztaty w większym gronie. Jeśli szkolenie będzie tego wymagać, podzielisz uczestników na mniejsze grupy, by łatwiej przekazać istotną wiedzę.

Każdy uczestnik ukończy szkolenie z dowolnego miejsca, a do kontaktu wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do internetu. W przypadku zdarzeń losowych nagraj wydarzenie, aby nieobecni nie byli poszkodowani i mogli przeszkolić się we własnym zakresie.

Narzędzia dla HR i rekruterów. Google Meet w ramach Google Workspace.
Wideokonrefencje w Google Meet

Formularze Google – łatwy sposób na zbieranie opinii w ankietach

Gdy organizujesz w firmie różne akcje pracownicze, np. szkolenia, webinary, zbiórki czy newslettery, weryfikuj ich odbiór w szybki i prosty sposób. W ramach firmowego konta Google użyj aplikacji Formularze Google.

W Google Forms łatwo zaprojektujesz i wyślesz ankietę do wybranych użytkowników. Wszystkie odpowiedzi wygodnie zinterpretujesz na podstawie czytelnych diagramów i tabel, które będą aktualizowane wraz z odbieraniem kolejnych formularzy.

Łatwe ankiety pracownicze z Formularzami Google. Aplikacja dla kadr.
Przykładowe pytanie z ankiety stworzonej w Formularzach Google.

Witryny Google jako baza wiedzy dla pracowników

Tworzenie intranetowych witryn to skuteczna metoda na zebranie najważniejszych informacji o firmie i sprawach pracowniczych. Taka baza wiedzy jest ważna nie tylko dla nowo zatrudnionych.

Dzięki Witrynom Google łatwo udostępnisz bieżące wiadomości dotyczące firmy. Zamieścisz również informacje o trwających rekrutacjach, dodatkach pracowniczych, materiałach szkoleniowych itp.

Witryny Google (Google Sites) to dobre narzędzie do tworzenia stron dla pracowników.
Jeden z szablonów do tworzenia witryn w Google Sites.

Dysk Google i dyski współdzielone do szybkiej wymiany plików

Zamiast wysyłać grafiki czy pliki szkoleniowe jako załącznik w wiadomości e-mail, stwórz specjalną przestrzeń w chmurze Google, dostępną dla konkretnych zespołów.

Jeśli ktoś zechce przejrzeć plik z artykułem do publikacji na firmowym blogu, nie musi przeczesywać skrzynki mailowej i szukać aktualnej wersji pliku. Na Dysku Google zawsze znajdzie aktualny dokument ze wszystkimi wprowadzonymi zmianami.

Dokumenty – zespołowe tworzenie opisów stanowisk

Informacje, wprowadzane w ramach aplikacji Google, są na bieżąco synchronizowane z chmurą. Dzięki temu każda zmiana w pliku (dokumencie, arkuszu czy prezentacji) jest widoczna od razu u wszystkich użytkowników, którzy pracują nad daną treścią.

W ten sposób wraz ze swoim zespołem stworzysz opisy, które na bieżąco będziesz aktualizować, dodawać komentarze i akceptować lub odrzucać sugestie innych. Taka praca skutkuje dużą oszczędnością czasu i spójnym tekstem, wobec którego wszyscy twórcy są zgodni. W skrócie – koniec z bałaganem na dysku w postaci niekończących się (i kreatywnie nazwanych) kolejnych wersji pliku.

Zespołowe tworzenie dokumentów w czasie rzeczywistym w Dokumentach Google.
Przykład wspólnej pracy kilku osób na jednym dokumencie w czasie rzeczywistym.

Prowadzenie rekrutacji i notatki ze spotkania

Jeśli prowadzisz wieloetapowe rekrutacje lub jesteś jedną z kilku osób, które rozmawiają z kandydatami, z pewnością przyda Ci się aplikacja, w której zgromadzisz notatki, a w razie potrzeby udostępnisz je pozostałym.

To kolejne zastosowanie Dokumentów Google (Google Docs), kiedy wiele osób może zapisywać notatki w jednym miejscu z różnych urządzeń. W ten sposób spostrzeżenia z rekrutacji nie zawieruszą się i będą pomocne podczas kolejnych etapów.

Planowanie rozmów i aktualizowanie danych w Arkuszach Google

W Arkuszach Google wykonasz prosty grafik, który posłuży zespołom rekrutacyjnym. Za pomocą dobrze znanych komórek arkusza zadbasz o to, aby plany rozmów kwalifikacyjnych nie nachodziły na siebie.

Kiedy zechcesz zaktualizować nadchodzące wydarzenia, sporządzić raporty, czy zaplanować kontakt zwrotny do kandydatów – wszystko znajdziesz w jednym arkuszu kalkulacyjnym.

Narzędzia dla kadr (HR, rekruterów). Arkusze Google w Google Workspace.
Arkusze Google (Google Sheets) w ramach pakietów Workspace.

Prezentacja firmy na grupowym spotkaniu online

Z kandydatem na konkretne stanowisko możesz umówić się na biznesową kawę lub zorganizować spotkanie online, podczas którego w przyjaznej atmosferze zaprezentujesz firmę.

Próbując spotkać się na prezentacji firmy lub stanowiska z każdą osobą, zapewne szybko zapchałbyś swój dzienny grafik. Skoro jednak masz dostęp do aplikacji Google, zamiast opowiadać o firmie np. przez telefon, zorganizuj prezentację online. W ten sposób wywrzesz dobre wrażenie na kandydatach.

Zdalne rekrutacje w aplikacjach Google

Jeśli wybrane stanowisko wymaga sprawdzenia umiejętności kandydata, np. pisania konkretnego kodu, zweryfikujesz to dzięki narzędziom Google Workspace.

Spotkanie niech odbędzie się w Google Meet. Natomiast do weryfikacji zadania użyj Dokumentów lub Arkuszy Google. Udostępnij plik kandydatowi i w czasie rzeczywistym obserwuj postępy.

Rekrutuj i zarządzaj pracownikami z aplikacjami Google

Darmowy Gmail jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych usług poczty elektronicznej na świecie. Świadczy to o tym, jak środowisko Google jest proste i bezpieczne w użytkowaniu.

Aplikacje Google dla firm wizualnie niczym nie różnią się od tych darmowych, jednak funkcjonalnie wprowadzają pracę online na dużo wyższy poziom. Są również niezbędne, jeśli chcesz przetwarzać dane pracowników w bezpiecznym miejscu, co w kontekście pracy działu HR jest kluczowe.

Jak zacząć przygodę ze środowiskiem aplikacji Google? Zamów aplikacje Google Workspace w home.pl – oficjalnego partnera Google na rynku polskim, a uzyskasz:

  • fakturę VAT w polskiej walucie,
  • polskie wsparcie techniczne i sprzedażowe,
  • dostęp do szkoleń i wdrożeń Google.