Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

APEX Legends: Święto – nowości i zmiany w 16 sezonie Battle Royale od EA

APEX Legends: Święto – nowości i zmiany w 16 sezonie Battle Royale od EA

APEX to jedna z najpopularniejszych strzelanek w stylu „Igrzysk Śmierci”. Najnowszy sezon rozpoczął się wydarzeniami związanymi z czwartą rocznicą gry, przy czym wprowadził wiele zmian i nowych nagród dla graczy. Sprawdź, co słychać w nowym sezonie APEX Legends.

Co nowego w 16 sezonie APEX Legends?

Szesnasty sezon APEX Legends rozpoczął się w Walentynki 2023 roku i będzie trwał do 16 maja. Jest to pierwszy sezon od początku gry, który nie dodaje nowej postaci do wirtualnych koszarów. W zamian, Respawn Enternainment – twórcy Titanfall i APEX’a – wprowadzili bardzo dużo zmian w tzw. „piaskownicy” gry oraz nową, dość ciekawą broń.

Niektóre zmiany są powierzchowne, inne natomiast mogą fundamentalnie zmienić sposób, w jaki rozgrywane są mecze. Jednym z najważniejszych elementów aktualizacji jest wprowadzenie do gry nowego systemu klas, by urozmaicić rozgrywkę i zwiększyć skuteczność postaci, które dotychczas cieszyły się mniejszą popularnością.

Zwiastun 16 sezonu APEX Legends: Święta

Nowe klasy Legend w APEX

Jak wspomniałem, APEX Legends: „Święto” nie dodaje nowej postaci, lecz wprowadza podział Legend na klasy. Klasy nie tylko lepiej przedstawiają docelową rolę Legendy, ale także dodają umiejętności klasowe. Podział i ich główne atuty wyglądają następująco:

 • Legendy szturmowe:
  Bangalore, Ash, Fuse, Szalona Maggie, Revenant
  Dodatkowy schowek w skrzyniach z bronią (gwarantowany celownik)
 • Legendy zaczepne:
  Wraith, Walkiria, Octane, Horizon, Mirage, Pathfinder
  Podgląd najbardziej wartościowego przedmiotu w zrzucie zaopatrzenia
 • Legendy zwiadowcze:
  Bloodhound, Crypto, Seer, Vantage
  Użyj sygnalizatora, by wyświetlić lokalizacje wrogów na mapie
 • Legendy kontrolujące:
  Caustic, Wattson, Rampart, Catalyst
  Włącz konsolę pierścienia, by zobaczyć jego następną lokalizację
 • Legendy wparcia:
  Lifeline, Loba, Gibraltar, Newcastle
  Stwórz sztandar do wskrzeszenia wszystkich członków zespołu
Sezon 16 wprowadza klasy Legend w APEX
Ikony nowych klas postaci w APEX: Legends

Oczywiście, powyższy podział nie jest wyryty w kamieniu i klasy oraz ich atuty mogą ulec zmianie. Respawn stale monitoruje stan gry oraz balans postaci i broni, nawet zastrzegając sobie możliwość przenoszenia Legend do innych klas, w oficjalnym poście na blogu.

Nemesis: nowa broń w arsenale Legend

Najnowszy sezon APEX nie wprowadził do gry nowej Legendy, otrzymaliśmy za to nową broń: Nemesis. Należy ona do klasy karabinów szturmowych i zasilana jest amunicją energetyczną. Strzela serią 4 pocisków i posiada mechanikę skracania czasu między seriami, dzięki czemu będzie świetną konkurencją dla karabinów Flatline czy R-301.

Jak działa przyspieszanie serii? Nemesis ma wskaźnik energii, który ładuje się o 16.5%, z każdym pociągnięciem spustu. Wraz ze wzrostem energii bronii, rośnie jej szybkostrzelność, co zwiększa potencjał zadawanych obrażeń, ale także szybciej zużywa amunicję. Po 5 sekundach bez wystrzału, poziom naładowanej energii zmniejszy się o 15%.

Nemesis - nowy karabin szturmowy w APEX Legends
Nemesis – karabin szturmowy dodany w 16 sezonie APEX

Drużynowy deathmatch i „Składanka” trybów

APEX Legends to nie tylko Battle Royale – gra posiada także inne tryby, które dostępne przez określony czas lub w ramach wydarzenia w grze. Respawn zdaje sobie sprawę, że gracze chcą czasami odpocząć od presji zbierania łupów i konkurowania z innymi drużynami.

Dlatego wraz z 16 sezonem, dodany został tryb Team Deathmatch. Dwie, sześcioosobowe drużyny Legend z gotowym wyposażeniem (podobnie jak w trybie Kontrolo) zmierzą się przeciwko sobie – pierwsza, która uzyska 50 zabójstw, wygrywa.

Po sześciu pierwszych tygodniach sezonu, Deathmatch zostanie zastąpiony Składanką. Będzie ona zawierać nowy, zespołowy tryb oraz mix wcześniej wspomnianych, rotacyjne i ograniczone czasowo trybów. Jest to świetna metoda na wypróbowanie nowych postaci, broni i strategii oraz zdobycia dodatkowych punktów doświadczenia za rozgrywkę.

Drużynowy deatchmatch w APEX Legends
APEX Legends – Dwie drużyny trybie Deathmatch

Nie graliście wcześniej w APEX i nie wiecie, czy się odnajdziecie w grze? Sezon 16 dodał dostęp do Gier wprowadzających, pomagających nowym graczom zapoznać się z mechaniką gry, jak np. bieganiem po ścianach czy umiejętnościami wybranych postaci. We wprowadzeniu walczysz z botami samemu lub ze znajomymi, dzięki czemu od razu możesz nauczyć się współpracować z graczami w jednym zespole.

APEX dostępny jest na Switch – zobacz, czy warto kupić Nintendo w 2023 roku.

Czy APEX Legends jest za darmo?

APEX Legends to w pełni darmowa gra, lecz czy jest pay-to-win? Battle Royale od EA zawiera mikrotransakcje, które odbywają się przy pomocy wewnętrznej waluty Monet APEX. Korzystając z nich, możesz kupić m.in. dostęp do przepustki sezonowej (Battle-pass), paczki APEX zawierające losowe przedmioty kosmetyczne oraz nowe skórki do Legend i broni.

Gdzie kupić Monety APEX? Dostępne są one w wewnętrznym sklepie gry, karty w sklepach stacjonarnych lub w sklepach internetowych, w formie elektronicznych kodów. Dzięki temu, możesz kupić kody na Monety APEX bez podawania karty płatniczej, np. korzystając z BLIKa, oraz wykorzystać je samemu lub podarować znajomym.

Po zakupie wystarczy aktywować kod na swoim koncie – zobacz instrukcję realizacji kodów APEX Coins.