Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

W co zagrać na starym laptopie lub słabym komputerze? Poznaj 30 gier z niskimi wymaganiami na Game Pass

W co zagrać na starym laptopie lub słabym komputerze? Poznaj 30 gier z niskimi wymaganiami na Game Pass

Najnowsze hity w abonamencie Game Pass na PC nie zawsze łączą się z niskimi wymaganiami sprzętowymi. Jeśli mówimy tutaj o głośnych tytułach, to praktycznie nigdy nie są one dostępne dla właścicieli starych komputerów PC. W tym artykule poznasz jednak gry, które uruchomisz na laptopie ze zintegrowaną kartą graficzną lub na kilkuletnim, mało wydajnym sprzęcie.

Jak uzyskać dostęp do abonamentu Game Pass?

Jeżeli jesteś zapalonym graczem, to hasło „Game Pass” na pewno Ci się obiło o uszy. A jeśli nie to, warto abyś wiedział, na czym ta usługa polega.

W skrócie, Game Pass to usługa Microsoftu, która pozwala na instalację i granie w gry, które są dostępne w jej katalogu. Aktualnie jest to ponad 430 różnych tytułów na PC (stan na marzec 2023). Aby skorzystać z oferty, musisz posiadać:

  1. Aktywne konto Microsoft (możesz je założyć w kroku 2)
  2. Aplikację Xbox, zainstalowaną na PC (tutaj podczas uruchamiania możesz zalogować się lub założyć nowe konto Microsoft)
  3. Wykupiony abonament Game Pass PC lub Game Pass Ultimate.

Po zalogowaniu się w aplikacji Xbox, można przeglądać i pobierać gry wybrane gry w ramach Game Pass na PC i cieszyć się nimi bez ograniczeń. Pamiętaj jednak, że biblioteka tytułów jest aktualizowana – praktycznie co miesiąc są do niej dodawane nowe gry, a także usuwane starsze lub mniej popularne pozycje. Microsoft informuje jednak o tym transparentnie, bo w głównym dashboardzie usługi.

Game Pass bez karty płatniczej – czy to możliwe?

Game Pass jest usługą, która działa w formie abonamentowej, a to z kolei kojarzy się z koniecznością podpięcia karty płatniczej i wykupienia subskrypcji. Istnieją jednak sposoby, który umożliwiają granie na Game Passie bez karty.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat korzystania z Game Pass bez subskrypcji.

W co zagrać na słabym PC lub laptopie? – gry strategiczne

Niskie wymagania sprzętowe to częsty element, który dotyczy gier z gatunku „strategia”. O ile nie wybierzesz tytułu z zaawansowaną grafiką 3D, będziesz mógł się cieszyć płynną, szybką rozgrywką.

Let’s Build a Zoo

Kochasz zwierzęta? Sprawdź koniecznie Let’s Build a Zoo. To gra ekonomiczna z elementami strategii, w której budujesz własny ogród zoologiczny. Ciekawą funkcją jest fakt, iż możesz nie tylko kupować „gotowe” zwierzęta oraz hodować rzadkie okazy. W grze znajdziesz moduł eksperymentowania z DNA, dzięki któremu stworzysz nowe gatunki. A żeby miały one godne życie – musisz zadbać także o personel i gości, którzy kupią bilet wstępu.

Let's Build a Zoo - gra strategiczna na słabe komputery lub laptopy

Merge & Blade

Gry strategiczne w klimacie fantasy od lat mają tzw. branie. Merge & Blade to prosta w założeniach, ale bardzo wciągająca produkcja, w której łączysz jednostki, aby stworzyć silniejsze postacie, a następnie walczysz z hordami wrogów. W grze znajdziesz ponad 100 poziomów, rozmaite tryby rozgrywki i trudne wybory, bo od Twojego zarządzania i planowania zależą losy świata!

Merge & Blade - zdjęcie z gry strategicznej na słaby PC

Age of Empires II: Definitive Edition

To legendarna gra strategiczna w odświeżonej formie – z grafiką w wysokiej rozdzielczości oraz dodatkową zawartością, która była wcześniej zarezerwowana dla posiadaczy odpłatnych rozszerzeń. Gracz bierze udział w rozgrywce, w której celem jest zbudowanie potęgi wybranej przez siebie cywilizacji (nacji) rozwijając swoje osady, handel i politykę przez kolejne wieki. Pierwsza odsłona serii została okrzyknięta jedną z najważniejszych gier tego gatunku w historii, a całkiem niedawno (bo w 2021 roku) pojawiła się 4 część.

Age of Empires II: Definitive Edition - gra z niskimi wymaganiami sprzętowymi

Europa Universalis IV (Microsoft Store Edition)

Jeszcze jedna tura, jeszcze jeden ruch – znasz ten przykład z życia gracza, prawda? Europa Universalis wciąga bowiem jak bagno i jeśli szukasz czegoś, co zagwarantuje setki godzin rozgrywki, to jesteś w domu. Jako gracz przejmiesz kontrolę nad dowolnym krajem na świecie w okresie od XV do XVIII stulecia, a ogromna mapa (w której znajdziesz ponad 4000 regionów) sprawia, że wypracowanie sukcesu wymaga doskonałego podejścia do kilku aspektów – polityki, ekonomii, religii oraz kultury.

Europa Universalis IV - strategia turowa na słabe komputery PC lub laptopy

Galactic Civilizations III

To coś, co docenią przede wszystkim fani strategii w kosmosie. Zaprojektuj własną cywilizację, zbuduj floty i rozwijaj naukę, a na koniec nawiąż konkurencję z innymi rasami w galaktyce. W Galactic Civilizations znajdziesz m.in. rozbudowany system konstruowania statków, losowo generowane mapy, a także tryb wieloosobowy.

Gra na słabe i stare Pecety - Galactic Civilizations III

Amazing Cultivation Simulator

Interesujesz się chińską kulturą? Powinieneś spróbować swoich sił w tym tytule, albowiem posiada on bardzo ciekawe założenia i cel rozgrywki. Twoim zadaniem jest zbudowanie własnej szkoły duchowej i stworzenie kultu, do którego dołączać będą kolejne jednostki. Interesujący jest tutaj fakt, iż rozgrywka jest dynamiczna i niepowtarzalna ze względu na proceduralnie generowany świat.

Oryginalna gra strategiczna na słaby PC - Amazing Cultivation Simulator

Slay The Spire

Znajdziesz tu trochę strategii, odrobinę rougelike, ale przede wszystkim – fajnie zaprojektowaną grę karcianą. Twoim zadaniem jest przebrnąć przez wieżę wypełnioną nieprzyjaznymi stworzeniami. Wrogów możesz pokonać tylko poprzez umiejętnie stosowanie kart w trakcie walki. Gra zapewnia ponad 500 kart do zbierania i łączenia, wyjątkowe „znajdźki” do odkrywania, oraz losowo generowane poziomy.

Slay The Spire - prosta gra na stary laptop

Townscaper

Gry strategicznie nie zawszę muszą powodować ból głowy. Czasem ich rolą jest rozgrywka, kreatywność i relaks. Townscaper to właśnie taki tytuł. Zbudujesz w nim własne miasteczka na wyspie, ale jak to wszystko zaprojektujesz – zależy wyłącznie od Ciebie. Gra oferuje prosty i intuicyjny interfejs, który pozwala na tworzenie budynków o różnych kształtach i kolorach.

Relaksująca strategia na PC - Townscaper

Zagraj w powyższe gry z kodem dostępu do Game Pass Ultimate.

Gry zręcznościowe – lista tytułów na stary komputer

Gry zręcznościowe wymagają często od gracza posiadania w domu lepszego sprzętu. Mowa tu zwłaszcza o produkcjach z ostatnich lat oraz popularnych seriach. No cóż, na słabym laptopie bez karty graficznej z minimum 4 GB RAM nie pograsz m.in. w Assasins Creed. Ale i tu przychodzi z pomocą Game Pass, w którym znajdziesz produkcje stworzone pod słabsze konfiguracje sprzętowe.

Battletoads

Jeżeli lubisz mieszankę beat’em upa i platformówki, to Battletoads jest dobrym wyborem na krótkie i długie sesje. To kontynuacja legendarnej gry z 1991 roku. Sterujesz w niej 3 bohaterami, które są ropuchami. Ich imiona to Rash, Zitz oraz Pimple. Fabuła? Raczej mało wyszukana, ale przecież nie o to tutaj chodzi – musisz pokonać złą Królową Ciemności i uratować swoje partnerki. Gra jest bardzo urokliwa i wciągają, zawiera zróżnicowane poziomy, ręcznie animowaną grafikę oraz tryb coop dla 3 graczy. Każdy może być ropuchą!

Gra na stare i słabe komputery PC, dostępna w Game Pass - Battletoads

Dead Cells

Jest to dynamiczna gra akcji z cechami gier z gatunku roguelike i metroidvanii. Grasz tutaj rolę więźnia bez imienia, który próbuje wydostać się z zagadkowej wyspy. Gra wymaga pewnej zręczności i myślenia ponieważ oferuje całkiem wysoki poziom trudności w walkach.. Co ważne, poziomy są generowane losowo, a więc trudno o powtarzalność i „wykucie na pamięć” sprawdzonych schematów. W osiągnięciu celu pomoże Ci 90 rodzajów uzbrojenia i zdolności, a także system rozwoju postaci oparty na zbieraniu komórek.

Dead Cells - zręcznościowa gra w stylu metroidvanii z niskimi wymaganiami sprzętowymi PC

INSIDE

Jedna z najbardziej niepokojących, trudnych w odbiorze pozycji, która dzięki niskim wymaganiom sprzętowym jest dostępna dla graczy nawet z kilkuletnimi laptopami. To w dużej mierze przygodówka, w której mieszkają się elementy zręcznościowe i zagadki logiczne. Nie daj się jednak nabrać na ciekawą, rysowaną grafikę – to historia chłopca, który próbuje się wydostać z ponurego świata, zarządzanego przez tajemniczą organizację. Minimalistyczna, klimatyczna oprawa to jedno, ale w samej historii nie zabraknie napiętej atmosfery i niepokojących scen.

Inside - gra PC na słaby komputer, dostępna w Game Pass

Psychonauts

Czy wiesz, czym jest „psychonautyka”? Dzięki tej grze odkryjesz jej zalety, ale również wady. W tej klasycznej już grze zręcznościowej kierujesz poczynaniami adepta tej nauki – Razputinem Aquato, który marzy o dostaniu się do tytułowej drużyny Psychonautów. Zanim jednak do tego dojdzie, musi odkryć kto stoi za porwaniami jego kolegów. Gra oferuje bogaty i kolorowy świat pełen niezwykłych postaci i miejsc, a jedną z kluczowych mechanik rozgrywki jest wchodzenie do umysłów ludzi i zwierząt oraz używania różnych zdolności psychicznych do osiągania celów.

Gra zręcznościowa Psychonauts

Neon Abyss

Kolejny przykład gry, w której zręczność idzie w parze z gatunkiem roguelike. W Neon Abbys walczysz z wrogiem, który nałożył na Ciebie klątwę. Za wszelką cene próbujesz ją z siebie zdjąć. Do celu poprowadzą Cię losowo generowane poziomy, mnóstwo walk i przyjemna dla oka grafika.

Neon Abbyss - gra na PC

Moonscars

Moonscars to dynamiczna, brutalna platformówka utrzymania w klimacie metroidvania, w której kierujesz poczynaniami bohaterki o imieniu Grey. Rozgrywkę charakteryzuje grafika w styli pixelart oraz wysoki poziom trudności, który wymaga od gracza podejścia z metodą prób i błędów.

Moonscars - gra zręcznościowa na PC w stylu metrodivania z grafiką pixel art

Pikuniku

Jesteś czerwoną kulką o imieniu Piku. Przemierzasz dziwny świat i pomagasz napotkanym postaciom w rozwiązaniu ich problemów. Tak wygląda mniej więcej opis fabularny tej platformówki, która łączy eksplorację z rozwiązywaniem zagadek logicznych. Prosta grafika sprawia, że wymagania sprzętowe potrzebne do uruchomienia tytułu są naprawdę niskie.

Pikuniku - gra w Game Pass

Zamów kod do Game Pass Ultimate i zagraj w powyższe oraz inne tytuły z katalogu Microsoft.

Strzelanki FPS z niskimi wymaganiami sprzętowymi

Poza kilkoma wyjątkami ciężko dziś znaleźć FPS’a, który byłby przyjazny dla słabych komputerów. W dużej mierze znajdziesz w tym zestawieniu starsze tytuły, wręcz klasyki, które odpalisz na laptopie bez karty graficznej i bez mocnego procesora.

DOOM (1993)

Na Doomie zaczęła się moda na strzelanki, więc nic dziwnego, że tytuł ten trafił do zestawienia. To klasyczna gra akcji z grafiką, która może już dzisiaj trącić myszką, ale przecież dzięki temu uruchomisz ją na starym komputerze „w maksymalnych detalach”. To dobra okazja, aby ponownie wcielić się w bezimiennego żołnierza, który musi walczyć z hordami demonów z piekła na marsjańskiej bazie badawczej. Szykuj się na tonę wyplutych pocisków i wymagające starcia.

Doom (1993) - klasyczny FPS w Game Pass z niskimi wymaganiami sprzętowymi

DOOM 3

Trzecia odsłona serii była jednocześnie rebootem – akcja gry ponownie toczy się w marsjańskiej bazie, którą zaatakowały demoniczne siły. Gra charakteryzowała się mrocznym, ciężkim klimatem, trójwymiarową grafiką i bardziej zaawansowaną fizyką. Na pewno warto sprawdzić tę odsłonę, jeśli nie boisz się grać przy zgaszonym świetle.

Polecana strzelanina FPS na starego PCeta - Doom 3

Halo 2: Anniversary

To odświeżona, zremasterowana wersja drugiej części kultowej serii gier akcji z widokiem z pierwszej osoby, która jest dostępna w ramach kolekcji Halo: The Master Chief Collection. Uwaga – aby pograć w nią musisz pobrać cały pakiet ważący… ponad 100 GB. Ale warto to zrobić, bo to gwarant dobrej rozgrywki. W grze wcielisz się w legendarnego Master Chiefa, który musi stawić czoła obcym.

Halo 2: Anniversary - strzelanina na PC

Prey

W Prey wcielasz się w Morgana Yu, naukowca pracującego na pokładzie kosmicznej stacji badawczej Talos. Będąc obiektem doświadczalnym stajesz do walki z wrogo nastawioną cywilizacją. W trakcie rozgrywki poznasz nie tylko przeszłość bohatera, ale z czasem zyskasz coraz ciekawsze umiejętności do walki z przeciwnikiem.

Prey (2017) - gra PC dostępna w Game Pass

Quake 4

Quake 3 Arena był nastawiony na rozrywkę wieloosobową, dlatego też w części czwartej powrócono do korzeni i klasycznego „single playera”. Jako żołnierz elitarnej jednostki Space Marine Corps bierzesz udział w inwazji na planetę Stroggos. Niestety, w trakcie kampanii wojennej okazuje się, że pokonać wroga można w jeden sposób – stając się jednym z nich.

FPS na stary PC - Quake 4

Medal of Honor Airborne

Medal of Honor to już legendarna seria strzelanin wojennych, która zdobyła serca graczy na początku XXI wieku. W Airborne gracz bierze udział w kampanii, w której walczy główny bohater Boyd Travers, należący do 82 Dywizji Powietrznodesantowej USA spadochroniarz. I to właśnie spadochrony są tutaj elementem, które wprowadzają dynamikę do całej rozgrywki, albowiem każdy etap zaczynasz od skoku z samolotu i to, gdzie wylądujesz na mapie, determinować będzie przebieg misji.

Screen z gry Medal of Honor Airborne  -strzelanina wojenna FPS z niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Prodeus

Gra wyglądająca jak hit z lat 90-tych, ale wydana w 2022 roku? No cóż, próby odwzorowania strzelanek z charakterystyczną oprawą nie są niczym nowym, ale ta produkcja akurat wyróżnia się mocno in plus. Retro grafika, masa dostępnych rodzajów broni oraz edytor map z dostępem do dzieł społeczności to gotowy przepis na godziny udanej zabawy.

Gra FPS - Prodeus

Chcesz poznać inne FPSy? Zamów kod do usługi Game Pass i ciesz się dostępem do ponad 400 gier.

Gry RPG, które uruchomisz na kilkuletnim PC lub laptopie

W grach RPG mają nieco większy wybór, ponieważ mogą zasmakować legendarnych klasyków, które dzisiaj działają praktycznie na wszystkim, co potrafi uruchomić Windowsa, jak również nowe tytuły z mniej zaawansowaną szatą graficzną. To powoduje, że posiadając konfigurację sprzętową nawet sprzed 7-8 lat nie jesteś skazany na granie w starocie. Ale i one mają swój urok!

Darkest Dungeon

W Darkest Dungeon Twoje zadanie polega na eksplorowaniu mrocznego świata pełnego niebezpieczeństw za pomocą zbudowanej i rozwijanej drużyny bohaterów. Musisz dbać o ich zdrowie psychiczne i fizyczne, na co wpływ mają różne czynniki tj. stres, głód, choroby czy ciemność. Gra ma oryginalną, rysowaną grafikę w stylu gotyckim, ciekawy system walki w turach i opcję tworzenia modów. Przede wszystkim jednak to kawał ciekawego RPGa na słabe komputery.

Gra RPG na słaby komputer - Darkest Dungeon

Arx Fatalis

Gracze powinni docenić Arx Fatalis nie tylko za udane połączenie wielu elementów charakterystycznych dla gier RPG. To także piękne nawiązanie i hołd dla innej legendarnej gry z tego gatunku – Ultima Underworld. Znajdziesz tu ogromny świat do eksploracji, pełen tajemnic i zagadek, a także ciekawy system magii. Idealna pozycja dla graczy, którzy są ciekawi co było przed Skyrimem, a nawet Morrowindem.

Obrazek z gry Arx Fatalis - klasyczna gra RPG dostępna w usłudze Game Pass

Citizen Sleeper

Myśląc „RPG z elementami science fiction i cyberpunku”, mówisz „Cyberpunk 2077”. Ale nie musi tak być. W Citizen Sleeper wcielasz się w jednego z „sennych”, czyli ludzi utrzymywanych w kriogenicznych kapsułach na pokładzie statku kosmicznego. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się, kim jesteś, a następnie nawiązać kontakt z innymi osobami na pokładzie. Gra posiada bogaty i złożony świat, w którym istnieją różne strony konfliktu oraz system rozwoju postaci oparty na implantach.

grywalny RPG na stare PC - Citizen Sleeper

Dragon Age™: Origins – Ultimate Edition

Jeśli nie grałeś jeszcze w Dragon Age, to pierwsza odsłona w wersji Ultimate Edition z dodatkami jest idealnym rozwiązaniem. W dużym skrócie – jako strażnik królestwa masz za zadanie zebrać drużynę i wyruszyć w drogę, aby stawić czoła złemu arcydemonowi. Duży, zróżnicowany i rozbudowany świat pełen historii i legend, system walki turowej lub czasu rzeczywistego, a także opcja tworzenia własnej postaci i romansowania z towarzyszami to połączenie niesamowicie grywalne i gwarantujące dziesiątki godzin rozrywki. Ważne – do uruchomienia gry z Game Pass potrzebujesz dodatkowej aplikacji i konta EA Play.

Dragon Age: Origins - Ultimate Edition na PC (EA Play)

Fallout

Arcydzieło, majstersztyk, gra-legenda. Fallouta określano takimi słowami już wiele razy. Jeżeli więc posiadasz naprawdę stary komputer lub laptop ze zintegrowaną kartą graficzną to… nie czekaj dłużej, tylko zainstaluj ten tytuł i daj się ponieść niesamowitej historii mieszkańca Schronu 13, który musi uratować swoją społeczność. W grze doświadczysz eksploracji postapokaliptycznego świata, który jest pełen niebezpieczeństw, wrogów oraz sojuszników.

Fallout - polecany RPG na komputery PC

Fallout 2

Czy kontynuacja może być lepsza niż oryginał? Jak najbardziej tak! Fallout 2 to jeszcze większy świat, ciekawsze dialogi oraz poprawione mechaniki rozgrywki. W grze wcielisz się w Wybrańca, który jest jednocześnie wnukiem bohatera pierwszej części. Twoim celem jest tajemniczy przedmiot o nazwie GECK, które może pomóc w odbudowie świata po wojnie atomowej. Jeśli jeszcze nie poznałeś drugiej odsłony tej serii to czas nadrobić zaległości.

Fallout 2 na Game Pass

Pillars of Eternity: Hero Edition

Akcja gry toczy się w fantastycznym świecie o nazwie Eory, gdzie nasz bohater odkrywa, że posiada zdolność wpływania na dusze innych ludzi. Pełnisz funkcję Strażnika Duszy i musisz rozwikłać zagadkę Przebudzenia – tajemniczego zjawiska, które sprawia, że ludzie odzyskują wspomnienia z poprzednich wcieleń. W Pillars of Eternity znajdziesz to, za co ludzie pokochali komputerowe gry RPG – turowy system walk, epicką przygodę oraz stylizowaną grafikę.

Gra RPG na stary komputer PC - Pillars of Eternity

Wasteland Remastered

To protoplasta serii Fallout, który odświeżono na potrzeby współczesnych komputerów. Jako dowódca Pustynnych Szczurów walczysz tu z przestępczością na terenie postapokaliptycznej Ameryki. W grze znajdziesz wiele zadań i misji, w trakcie których będziesz musiał podjąć kluczowe decyzje. Co ciekawe, odsłona Remastered oferuje opcję przełączenia się między nową, a starą wersją. Dzięki temu zobaczysz, jak udało się twórcom przenieść klimat i mechanizmy rozgrywki.

Wasteland Remastered - klasyczny RPG dostępny na Game Pass

Te oraz inne gry RPG znajdziesz w usłudze Game Pass. Zamów kod i aktywuj usługę bez karty płatniczej.