Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak udostępnić konto na Netflixie – jak to działa i ile kosztuje?

Jak udostępnić konto na Netflixie – jak to działa i ile kosztuje?

Od dłuższego czasu Netflix mówił o wprowadzeniu nowych regulacji, dotyczących udostępniania kont innym użytkownikom. Wzbudziło to wśród klientów duży niepokój. Ostatecznie, serwis stanął na swoim i 23 maja zmienił zasady tzw. dzielenia konta w gospodarstwie domowym. Jak aktualnie wygląda ta zasada i jak udostępnić profil na Netflixie innej osobie? Sprawdź szczegóły poniżej.

Dlaczego ludzie dzielą się kontami na Netflixie?

Netflix to największy z serwisów VOD na świecie, który oferuje bogatą bibliotekę filmów i seriali z różnych gatunków i krajów, w tym wiele produkcji własnej roboty (Netflix Originals). Jednak nie każdy może sobie pozwolić lub chce opłacać abonament, który kosztuje od 29 do 60 zł miesięcznie.

Wiele osób dzieli się dostępem do konta na Netflixie z członkami rodziny czy znajomymi, co ułatwia podział kosztów lub po prostu umożliwia bliskim dostęp do swojej ulubionej rozrywki. Przy dzisiejszej liczbie dostępnych serwisów, filmów i seriali, dzielenie się dostępem do konta stało się również sposobem na oglądanie ulubionych produkcji.

Jak udostępnić konto na Netflix?

Netflix oficjalnie nie zabrania udostępniania konta innym osobom, ale ma pewne ograniczenia dotyczące liczby ekranów, na których można oglądać filmy i seriale jednocześnie. W zależności od wybranego pakietu, może to być jeden, dwa lub cztery ekrany. Oznacza to, że jeśli chcemy udostępnić konto na Netflixie komuś innemu, musimy się upewnić, że nie przekroczymy tej liczby.

Aby udostępnić konto na Netflixie, wystarczy że podasz swoją nazwę użytkownika (adres e-mail) i hasło osobie, która ma z niego korzystać. Można też utworzyć dla niej osobny profil na koncie, aby nie mieszać się w preferencje i historię oglądania. Jak to zrobić? Przejdź przez poniższą instrukcje krok po kroku:

  1. Wejdź na stronę Netflix i zaloguj się.
  2. Kliknij w ikonę profilu, w prawym górnym rogu ekranu.
  3. Wybierz opcję „Zarządzaj profilami„.
  4. Kliknij w „Dodaj profil +” i wpisz nazwę nowego profilu.
  5. Opcjonalnie – Zaznacz opcję „Dla dzieci„, jeśli chcesz by Netflix wyświetlał treści dla młodzieży.
  6. Kliknij w „Gotowe” – możesz udostępnić konto z utworzonym profilem.
Dodawanie profilu i udostępnianie konta w Netflix

Zaletą oddzielnych profilów na Netflix jest fakt, że służą nie tylko udostępnianiu kont, ale także pozwalają lepiej śledzić oglądane treści oraz tworzyć „Moją listę” oglądania. Dodatkowo, rekomendacje nowych seriali i filmów będą podsuwane na podstawie historii i gustu danego profilu, nie całego konta.

Ile kosztuje współdzielenie konta Netflix?

Od kilku miesięcy temat nadchodzącego zakazu dzielenia się kontami Netflixa nie schodził z języków (tudzież klawiatur) internautów. Współdzielenie kont to praktyka stosowana od lat, na praktycznie całym świecie, więc wprowadzenie nowej zasady ma wpływ na wielu użytkowników platformy VOD.

Informacja Netflix na temat udostępniania kont na Facebooku
Post na Facebooku Netflixa mocno zaskoczył społeczność i klientów tej platformy.

Dzień, którego się obawialiśmy w końcu nastał. 23 maja 2023 roku Netflix na swojej stronie na Facebooku poinformował o nowym regulaminie dzielenia się kontem, a ponadto rozesłał maila o nadchodzących zmianach do klientów. Możemy w nim przeczytać:

Mail informujący o zakazie udostępniania kont Netflix

Z jego treści wynika, że konta z wieloma profilami przeznaczone są tylko do użytku w ramach jednego gospodarstwa domowego. Co to oznacza? W teorii, nie można udostępnić konta osobom, które korzystają z innych urządzeń lub sieci. Obecnie nie jest znana metoda weryfikacji, czy ktoś mieszka pod tym samym adresem, lecz prawdopodobnie będzie oparta na rejestrowaniu ID urządzenia i adresu IP sieci domowej.

W mailu Netflixa znalazły się także 2 sugestie, co zrobić, kiedy dzielimy konto z wieloma osobami. Pierwszą z nich jest przeniesienie profilu na oddzielny abonament VOD, czyli de facto założenie nowego konta. Drugą z opcji jest dodanie nowego użytkownika do istniejącego konta, co wiąże się z dopłatą 10 zł miesięcznie – przy 4 osobach, koszt abonamentu może wynosić nawet 80 zł co miesiąc.

Zwłaszcza ta ostatnia informacja mocno rozczarowała klientów, którzy korzystają z platformy w różnych miejscach, w podróży, na wakacjach lub w hotelach. Wiele rodzin, które nie mieszkają pod jednym adresem, również dzieli się dostępem do Netlfixa – nowe zasady mogą to ukrócić.

Dzielenie konta na Netflix w gospodarstwie domowym – co to znaczy?

Najbardziej kontrowersyjną zmianą rzecz jasna jest uwzględnienie terminu „gospodarstwo domowe”. Co to oznacza dla osób, które korzystają z Netflixa pod jednym dachem? Definicję tego określa sam Netflix w swojej dokumentacji:

Gospodarstwo domowe Netflix to zbiór urządzeń korzystających z tego samego połączenia internetowego w miejscu, w którym najczęściej korzystasz z serwisu Netflix. Gospodarstwo domowe Netflix można ustawić na telewizorze. Wszystkie pozostałe zalogowane na Twoje konto Netflix urządzenia korzystające z tego samego połączenia internetowego co telewizor zostaną automatycznie włączone do gospodarstwa domowego. (źródło – https://help.netflix.com/pl/node/124925)

Taka informacja być może rozwiewa wątpliwości, czym owe gospodarstwo domowe wg Netflixa jest, ale od razu nasuwa kolejne pytania:

  • Co jeśli użytkownik nie korzysta z Netflixa na telewizorze, tylko na laptopie lub PC?
  • Czy zalogowanie się na innym telewizorze (np. na podstawce z Androidem) w innym miejscu spowoduje, że adres gospodarstwa domowego zmieni się?
  • Co wg Netflixa oznacza zwrot „najczęściej”? Co w sytuacji, gdy wyjedziesz np. na 2 tygodnie wakacji i zaczniesz codziennie oglądać na telefonie odcinek ulubionego serialu?

Na chwilę obecną takich informacji serwis nie przekazał. A to oznacza, że dzielenie się kontem w jednym przypadku może być słusznie obciążane dopłatą, a w innym niekoniecznie.

Co zamiast Netflixa – jakie są inne serwisy VOD w Polsce?

Netflix to nie jedyny serwis VOD dostępny w Polsce. Istnieje wiele innych platform streamingowych, które oferują różnorodne treści i ceny abonamentów. Najpopularniejsze z nich to:

CDA Premium – serwis dostępny na CDA.pl, oferujący filmy i seriale z wielu różnych gatunków. Znajdziesz tu m.in. filmy sensacyjne, dramaty, horrory czy bajki dla dzieci. CDA, podobnie jak inne platformy, ma aplikacje na komputery, telefony i Smart TV. Abonament kosztuje ok. 25 zł i jest dostępny w pakiecie z telewizją internetową. Dostęp do serwisu jest możliwy m.in. poprzez zakup karty podarunkowej CDA.

Player – to platforma streamingowa telewizji TVN, w której m.in. przedpremierowo obejrzysz ulubione seriale jak Na Wspólnej, Ucho Prezesa czy The Crown oraz kinowe i Oscarowe megahity. Abonament kosztuje od 10 do 64 zł miesięcznie, zależnie od wybranego pakietu (np. Player + kanały TV za 40 zł/msc).

MAX – to platforma, która zastąpiła HBO Max. Znajdziesz na niej klasyki HBO Originals jak Rodzina Sopranos oraz filmy produkcji Warner Bros, m.in. Matrix, Harry Potter czy filmy z uniwersum DC. Abonament kosztuje 29,99 zł miesięcznie.

Disney Plus – to platforma idealna dla fanów Disneya i jego marek, takich jak Marvel, Star Wars czy Pixar. Poza wielkimi franczyzami znajdziesz też kultowe seriale jak Family Guy, Z Archiwum X oraz Jak poznałem waszą matkę. Abonament Disney+ kosztuje 28,99 zł miesięcznie lub 289,90 zł za plan roczny.

Amazon Prime Video – to platforma należąca do giganta zakupów internetowych. Oferuje produkcje własne oraz licencjonowane, np. The Boys, Pierścienie Mocy, Dr. House czy duchowego następcę Top GearThe Grand Tour. Abonament kosztuje 10,99 zł miesięcznie lub 49 zł rocznie, w pakiecie z Amazon Prime.

Viaplay – to platforma pochodząca ze Skandynawii, która oferuje produkcje nordyckie oraz międzynarodowe. Znajdziemy tu m.in. The Good Doctor oraz wydarzenia sportowe, jak gale KSW. Zależnie od wybranego pakietu, abonament kosztuje od 15 do 55 złotych miesięcznie.

SkyShowtime – jedna z najmłodszych platform na polskim rynku. Skoncentrowana jest na wysokiej jakości filmach i serialach, z serii Jurrasic World, Top Gun: Maverick czy Star Trek. Fani animacji znajdą także produkcje Dreamworks i Nickelodeon. Koszt subskrypcji to 23,99 zł miesięcznie.

Powyżej wymienione zostały tylko niektóre z dostępnych serwisów VOD w Polsce. Każdy z nich ma swoje zalety i wady oraz różni się ofertą ceną i treścią. Dlatego warto porównać je ze sobą i wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i gustom.

Jak taniej oglądać filmy i seriale przez internet?

Na rynku dostępnych jest wiele serwisów VOD, więc subskrybowanie wszystkich może wiązać się z dużymi wydatkami. Dlatego wielu internautów dzisiaj zadaje sobie pytanie – czy jest sposób, by oglądać najlepsze seriale, nie wydając majątku?

Ciekawym rozwiązaniem tej sytuacji są jednorazowe, cyfrowe kody aktywujące dostęp do platformy, które kupisz w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Przykładowo, jeśli na Player pojawił się nowy sezon Na Wspólnej, możesz aktywować dostęp do platformy na określony i oglądać bez limitów.

Zaletą takich kodów jest brak potrzeby podawania karty płatniczej czy anulowania auto-odnawiania abonamentu. Dostęp do np. CDA Premium, możesz także podarować swoim bliskim kinomaniakom lub kinomankom.