Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

E-sygnatura w Microsoft 365 – jak podpisać dokument w aplikacjach Office?

E-sygnatura w Microsoft 365 – jak podpisać dokument w aplikacjach Office?

Podpisy elektroniczne zyskują na popularności, ponieważ zapewniają wiarygodność dokumentów elektronicznych. Dzięki nowej funkcji, każdy użytkownik może przygotować własny podpis i umieścić w dokumencie – teraz nawet w aplikacji mobilnej! Dowiedz się do czego służą, jakie są ich zalety oraz jak używać podpisów elektronicznych w Microsoft 365.

Podpisy cyfrowe i certyfikaty – jak działają?

Podpis elektroniczny to „cyfrowa pieczęć” uwierzytelniająca informacje, np. wiadomości e-mail, dokumenty Worda czy PDFy. Podpis potwierdza, że przekazywane informacje pochodzą od określonej osoby oraz że treść dokumentu nie była edytowana.

Podpisy elektroniczne występują w dwóch wariantach – zwykłym i kwalifikowanym. Zwykła e-sygnatura jest wizualną reprezentacją odręcznego podpisu, zazwyczaj w formie obrazu, którą możesz wkleić do wybranego dokumentu.

Podpis kwalifikowany (zawierający certyfikat) działa bardzo podobnie, lecz różni się w dwóch kluczowych aspektach: jego autentyczność jest potwierdzona przez urząd certyfikacji oraz posiada moc prawną ręcznego podpisu.

Urząd certyfikacji działa podobnie do kancelarii notarialnej, z tym że zajmuje się wystawianiem, potwierdzaniem i śledzeniem aktywnych oraz wygasłych certyfikatów e-podpisów.

Do zalet podpisów elektronicznych można zaliczyć:

  • Szybkość i wygoda: podpisywanie dokumentów online jest znacznie szybsze i łatwiejsze niż wysyłanie ich pocztą lub skanowanie.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy: wyeliminuj potrzebę drukowania, skanowania, przechowywania i wysyłania papierowych dokumentów.
  • Bezpieczeństwo i wiarygodność: zaawansowane technologie szyfrowania i uwierzytelniania zapewniają integralność i autentyczność dokumentów.
  • Zgodność z prawem: spełniaj wymogi prawne instytucji

Podpisy w programach Word i Microsoft 365

W aplikacjach Microsoft 365 można używać dwóch rodzajów podpisów: graficznego i niewidocznego podpisu cyfrowego (z certyfikatem). Oba jednak wymagają dodania Wiersza podpisu, który jest widoczny wewnątrz dokumentu i może zostać użyty do zebrania wielu podpisów w jednym pliku.

Jak dodać miejsce na podpis w Microsoft Word?

By dodać Wiersz podpisu, otwórz aplikację Microsoft 365 (np. Word) i przejdź do zakładki Wstawianie. W sekcji Tekst kliknij Wiersz podpisu.

Jak dodać podpis w Microsoft Word

Wyświetli się okno Konfiguracja podpisu – wprowadź dane, jak imię i nazwisko oraz tytuł osoby podpisującej – będą one wyświetlane pod linią Wiersza podpisu. Zdecyduj, czy osoba podpisująca może dodać komentarz oraz czy do sygnatury ma zostać dodana data.

Konfiguruj podpis elektroniczny w Microsoft 365

Po zatwierdzeniu konfiguracji, do dokumentu zostanie dodany wiersz ze wpisanymi danymi. Taki plik możesz wydrukować i podpisać własnoręcznie (moc prawna podpisu) lub dodać graficzną sygnaturę/podpis z certyfikatem przed jego wysłaniem.

Miejsce na podpis elektroniczny w Microsoft 365

Podpis kwalifikowany w aplikacjach Office

Niewidoczne podpisy cyfrowe są ukryte w metadanych pliku i mogą być używane do potwierdzenia tożsamości nadawcy lub zabezpieczenia dokumentu przed nieautoryzowanymi zmianami. Przed próbą dodania podpisu kwalifikowanego w Word, upewnij się, że jest on zainstalowany na Twoim urządzeniu.

Aby dodać podpis z certyfikatem w programie Word lub innych narzędziach dla firm Microsoft 365, przejdź do zakładki Plik, następnie do karty Informacje. Kliknij Chroń dokument i wybierz z listy Dodaj podpis cyfrowy.

By złożyć podpis kwalifikowany w Word lub innych aplikacjach Microsoft 365, wymagany jest certyfikat, zainstalowany na Twoim komputerze.

Podpis z certyfikatem kwalifikowanym w Microsoft Word

Zobaczysz okno Podpisywanie, w którym należy wypełnić dane podpisu, w tym imię i nazwisko podpisującego. Zamiast podpisu możesz także wgrać obraz z graficzną reprezentacją sygnatury. Dane certyfikatu zostaną automatycznie wgrane do podpisu, lecz możesz je podmienić, klikając Zmień.

Jak złożyć podpis kwalifikowany z certyfikatem w Microsoft 365?

Mobilne podpisy w aplikacji Microsoft 365

Jedną z największych zalet podpisu elektronicznego jest fakt, że sygnaturę można złożyć w dowolnym momencie, na dowolnym urządzeniu – nawet na telefonie. Mobilna aplikacja Microsoft 365 (wcześniej Office) na systemy Android oraz iOS otrzymała funkcję podpisywania dokumentów.

Podpisywanie dokumentów w aplikacji obecnie dostępne jest tylko dla plików PDF.

By złożyć podpis w aplikacji Microsoft 365, otwórz plik PDF, który wymaga Twojej sygnatury. Stuknij w przycisk Więcej… w prawym dolnym rogu, a następnie wybierz opcję Podpisz.

Jak podpisać PDF w mobilnej aplikacji Office

Na ekranie zobaczysz dokument oraz polecenie stuknięcia palcem w miejsce, w którym chcesz złożyć swój podpis. Jeśli aplikacja nie posiada zapisanego wcześniej podpisu, pojawi się okno tworzenia sygnatury: odpisz się na ekranie (palcem lub rysikiem, dla lepszej jakości) i stuknij Gotowe.

Podpis elektroniczny w Microsoft 365 na iOS i Android

Dodany podpis możesz dostosować do dokumentu, zmieniając jego rozmiar rozciągając kropki w rogach zaznaczenia oraz miejsce, w którym jest złożony. Po przesunięciu i przeskalowaniu podpisu, stuknij w ikonę „✔”, w lewym górnym rogu.

Podpis elektroniczny złożony w aplikacji mobilnej Microsoft

Tak podpisany dokument możesz zapisać na urządzeniu lub w chmurze OneDrive. Jeśli chcesz go wysłać, możesz udostępnić go w organizacji lub jako załącznik w wiadomości e-mail.

Podpisy elektroniczne dla firm w Microsoft 365

Złożenie podpisu przy pomocy kilku kliknięć jest znacznie wygodniejsze i szybsze, niż drukowanie plików i wysyłanie pocztą czy kurierem. Dlatego podpisy elektroniczne świetnie sprawdzają się w biznesie, gdyż pomagają oszczędzić czas, pieniądze i miejsce w firmie.

Jeśli chcesz zacząć korzystać ze zwykłego podpisu lub certyfikatu kwalifikowanego w aplikacjach jak Word czy Excel, poznaj ofertę biznesowych narzędzi Microsoft 365 w home.pl. Dzięki nim nie tylko podpiszesz najważniejsze dokumenty, ale także zwiększysz wydajność firmy, dzięki wachlarzowi funkcji dostępnych w dawnym pakiecie Office.

Skorzystaj z czatu na stronie home.pl (przycisk powyżej) lub skontaktuj
się z naszą infolinią pod numerem: +48 91 432 55 72.