Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak sprawdzić hosting strony internetowej?

Jak sprawdzić hosting strony internetowej?

Sprawdzenie, jak działa i gdzie obsługiwana jest dana strona internetowa nie musi być trudne, o ile wiesz, z jakich narzędzi skorzystać. Może być to przydatne w kilku sytuacjach, najczęściej jednak dotyczy to chęci zapoznania się z technologią, lokalizacją, a także dostawcą serwera, którym się interesujemy. W tym artykule przybliżę 2 zagadnienia, związane ze sprawdzaniem, jak działa hosting – od strony użytkownika, który szuka informacji o konkretnej stronie, a także jako potencjalny klient hostingu WWW.

Co to jest hosting? Jak działa hosting dla stron internetowych?

Hosting internetowy, który jest znany również pod pojęciami „Hosting WWW’ lub „Hosting stron internetowych”, to usługa polegająca na udostępnianiu użytkownikowi wydzielonych zasobów na serwerze. Tymi zasobami są przestrzeń na dane (liczona w Megabajtach, Gigabajtach lub Terabajtach) oraz moc obliczeniowa (która jest określona w specyfikacji oferty).

Podstawową rolą hostingu jest umożliwienie użytkownikom uruchomienia i prowadzenia strony internetowej (strony firmowej, bloga, sklepu itd.).

Na działanie usługi hostingu składają się również określone funkcje:

 • Bazy danych – to opcja służąca m.in. do przechowywania danych aplikacji, które są zainstalowane na hostingu. Najpopularniejszy rodzaj baz danych to MySQL, z którego korzysta m.in. WordPress.
 • Poczta email – dzięki niej utworzysz skrzynki email dla pracowników firmy, dodasz listy mailingowe, a także skorzystasz z własnego adresu domeny, która ułatwi zapamiętanie adresu email adresu email wśród klientów. Funkcja poczty zawiera również filtry chroniące Twoją skrzynkę przed spamem oraz wirusami.
 • Konta FTP – funkcja służąca tworzeniu specjalnych dostępów dla wybranych użytkowników do powierzchni dyskowej hostingu. Dzięki niej dodasz do wybranych folderów pliki multimedialne, zdjęcia, archiwa, filmy i wiele innych. Aby połączyć się z zawartością hostingu przez FTP, musisz posiadać odpowiednie oprogramowanie tj. Filezilla.
 • Wsparcie dla certyfikatów SSL  – dzięki temu zapewnisz swoim klientom na stronie internetowej pod określoną domeną bezpieczne, szyfrowane połączenie za pomocą protokołu HTTPS. Zapoznaj się z korzyściami https dla Twojej firmy.

Hosting oferuje jednak znacznie więcej, aczkolwiek te 4 elementy są najczęściej dostępne u praktycznie wszystkich dostawców. Z innymi możliwościami zapoznasz się zaglądając do specyfikacji hostingu home.pl.

Czy hosting i domena to różne usługi?

Hosting internetowy jest inną usługą niż domena, aczkolwiek oba elementy doskonale ze sobą współpracują. Domena jest unikalnym adresem, pod którym może być dostępna Twoja strona WWW, sklep lub poczta firmowa.

Hosting zajmuje się obsługą techniczną strony i poczty, posiada niezbędną przestrzeń do gromadzenia danych (np. pliki strony). To dokładnie jak z domem lub mieszkaniem – adres to zupełnie coś innego niż to, co znajduje się w Twoich 4 kątach.

Przykład narzędzia budowania stron w WordPressie, który został zainstalowany na hostingu

Sprawdzanie hostingu – czy okres testowy jest wystarczający?

Zacznę od pierwszego pojęcia, związanego ze sprawdzaniem hostingu – tym razem pod kątem zakupu np. dla swojej strony WWW lub poczty email, która dla firmy będzie wręcz kluczowa (własna domena i bardziej pojemna skrzynka to elementy, które przewyższają darmowe konta pocztowe).

Przy wyborze pakietu możesz natrafić się na kilka wzmianek o dostępności okresu testowego, który wynosi najczęściej 7 lub 14 dni. Z perspektywy użytkownika brzmi to atrakcyjnie – bez dodatkowych zobowiązań może sprawdzić przez kilka dni, jak sprawuje się panel zarządzania usługą, jak działa strona lub pojedyncze funkcje hostingu itd.

Czy tak krótki test rzeczywiście będzie miarodajny w sytuacji, gdy Twój biznes potrzebuje usługi na cały rok, a nawet lata? Przy 14 dniach darmowego okresu mówimy o niecałych 4% abonamentu rocznego. Z jednej strony jest to ukłon dla użytkownika, natomiast dla prowadzonego biznesu nie jest to czas, który da jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy dana usługa jest dobra lub zła.

Z bezpłatnymi testami wiąże się jeszcze jeden aspekt. Kilka funkcji hostingu jest podczas tego okresu wyłączona. Dotyczy to zwłaszcza dostępu do funkcji SSH oraz poczty email, której wysyłka jest mocno ograniczana do kilku wiadomości w wybranym oknie czasowym.

Jest to w pełni zrozumiałe i logiczne posunięcie – służy do zabezpieczenia się operatora przed ewentualnym, niedozwolonym działaniem osoby, która nie jest jeszcze klientem. Jeżeli więc masz w planach np. wysyłkę testowego mailingu lub przetestowanie jak poprzez SSH serwer pakuje pliki do archiwum – nie zrobisz tego przed dokonaniem wpłaty.

Tani hosting – czy to dobry pomysł?

Alternatywą dla 7 lub 14-dniowego darmowego testu jest roczny abonament z tanim hostingiem. Dla przykładu rejestracja podstawowego pakietu hostingowego w home.pl kosztuje na cały rok 36,90 zł brutto (cennik aktualny na czerwiec 2023), więc mowa tu kwocie niższej niż miesięczny abonament w Netflixie czy usłudze Game Pass dla graczy konsolowych i PC.

Co ważne, opłacone konto posiada wszystkie funkcje zgodnie ze specyfikacją usługi, a długi okres ważności konta ułatwi Ci sprawdzenie, czy dany hosting sprosta Twoim oczekiwaniom. Przez 365 dni możesz:

Jeżeli docelowo chcesz prowadzić stronę internetową poprzez WordPressa – skorzystaj z usługi hostingu, która zapewni Ci większe możliwości oraz wydajność. Sprawdź, jak pomoże Ci w tym WordPress Hosting SSD.

Jak sprawdzić hosting dla wybranej strony internetowej?

Weryfikacja usług hostingu ma też swoje inne oblicze i dotyczy ono chęci sprawdzenia, na jakim serwerze działa dana strona internetowa. Pomysłów na dotarcie do takiej informacji jest kilka, aczkolwiek w jednym z przypadków (opiszę go poniżej) takie sprawdzenie nie będzie w pełni możliwe.

Kluczową informacją od której powinniśmy zacząć poszukiwania hostingu dla strony jest adres domeny.

Pamiętaj jednak, że wiadomość, iż domena jest zarejestrowana w firmie X nie oznacza wcale, że strona internetowa również musi się tam znajdować. Bazowanie wyłącznie na podstawowych danych z wyszukiwarki WHOIS (np. https://www.dns.pl/whois) nie jest wystarczające!

Dzieje się tak, gdyż domena i hosting to usługi, które mogą być obsługiwane niezależnie przez innych operatorów. Dotyczy to zwłaszcza domeny, której złożoność w konfiguracji technicznej dopuszcza nawet poniższą kombinację:

 • domena jest zarejestrowana w firmie A
 • domena zarejestrowana w firmie A jest przekierowana na serwery DNS firmy B
 • z serwerów DNS firmy B domena kieruje na adres IP hostingu firmy C

Chcesz wiedzieć więcej o działaniu domen internetowych? Zapoznaj się z naszym poradnikiem w dokumentacji na temat obsługi adresów internetowych na hostingu.

Jak sprawdzić, na jakim serwerze jest strona? Przydatne narzędzia

Poniższe narzędzia ułatwią Ci znalezienie kluczowych informacji o domenach, pod którymi wyświetlają się strony internetowe. Dzięki nim znajdziesz wzmianki m.in. o:

 • adresach serwerów DNS dla danej domeny
 • adresie IP, na który prowadzi domena
 • firmie obsługującej adres IP hostingu strony
 • lokalizacji adresu IP (serwera)

Jak widać, jest to zestaw ciekawych danych, które na dodatek możesz uzyskać za darmo. A jakie narzędzia do sprawdzania hostingu warto wziąć pod uwagę?

 1. Digital.com – https://digital.com/who-is-hosting-this/
 2. Hosting Checker – https://hostingchecker.com/
 3. Check Host – https://check-host.net/
 4. Hostadvice – https://hostadvice.com/tools/whois/
 5. Shodan – https://www.shodan.io/
Przykład informacji, jaki jest hosting dla strony home.pl
Przykład informacji z aplikacji Hosting Checker dla domeny home.pl.

Obsługa tych rozwiązań jest prosta – wystarczy, że wpiszesz adres URL danej witryny (czyli np. https://przykladowyadresstrony.pl) i poczekasz kilka sekund, aż aplikacja wyświetli szczegółowe dane. Zwróć szczególną uwagę na informację dotyczącą właśnie operatora hostingu, gdzie wyświetlona zostanie najczęściej konkretna nazwa firmy.

W jakich przypadkach znalezienie hostingu, na którym opublikowano stronę WWW, będzie trudniejsze?

Jednym z nich jest sytuacja, gdy domena internetowa jest skierowana na serwery DNS firmy Cloudflare. W identyfikacji serwera pomoże Ci jednak przywołana wyżej aplikacja Shodan (wymaga ona jednak rejestracji konta).