Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy EA Sports FC 24 jest RPG-iem? Style Gry i inne nowości w następcy „FIFA”

Czy EA Sports FC 24 jest RPG-iem? Style Gry i inne nowości w następcy „FIFA”

Electronic Arts pochwaliło się pierwszym tytułem serii, która zastępuje produkcje pod nazwą „FIFA”. Zobaczmy jak prezentuje się nowa, flagowa gra fanów piłki nożnej – EA Sports FC 24 – wyposażona w silnik Frostbite i technologię HyperMotion V.

Dlaczego EA Sports FC zastępuje serię FIFA?

FIFA jest największą organizacją sportową na świecie, więc nie trudno wyobrazić sobie, że dostęp jej do nazwy wymaga wysokich opłat. Wiemy, że EA płaciło 150 milionów dolarów rocznie za branding FIFA, jednak Federacja chciała negocjować warunki umowy.

Według analityków, punktem zapalnym negocjacji był nierówny podział zysków, m.in. z monetyzacji „Ultimate Team”. Dlatego, ze względu na zbyt wysoki koszt odnowienia licencji na nazwę, w maju 2022 roku EA ogłosiło, że seria pamiętająca SNES’a i SEGĘ Genesis, zakończy się.

Jej koniec zamyka prawie trzy dekady niezliczonych meczy, goli oraz związanych z nimi wybuchów radości i frustracji. Na szczęście EA nie pozostawia fanów wirtualnego futbolu na lodzie – pójrzmy, jak prezentuje się EA Sports FC 24.

Nowości w FC 24 – nowa era piłki nożnej na konsole i PC

EA rozpoczęło wizualną prezentację gry dwoma zwiastunami, które nie zaspokoiły głodu społeczności. W odpowiedzi na ten głód, EA Sports opublikowało szczegółowe omówienie rozgrywki, koncentrujące się na – jak ujmuje to jeden z prowadzących – „świętej trójcy” technologii napędzających FC 24.

HyperMotionV – jak działa nowy system animacji

HyperMotion to silnik animacji, który był wykorzystywany w poprzednich grach piłkarskich od EA. FC 24 otrzymuje wersję rozwiniętą o dane wolumetryczne (stąd „V” w nazwie), zebrane z nagrań ponad 180 zawodowych meczy piłki nożnej.

Dzięki tym danym, dynamika całej drużyny na boisku wygląda znacznie bardziej realistycznie. Jednak prawdziwą gratką dla fanów futbolu będą animacje ikonicznych bramek oraz unikatowe dla legendarnych graczy sposoby poruszania się z piłką.

Frostbite – silnik Battlefield’a wciąż na boisku

Gry piłkarskie nie są zbyt wymagające graficznie, lecz EA zależy na jak największym realiźmie renderowania boisk, tłumów na trybunach oraz piłkarzy i piłkarek. Dlatego za jakość graficzną nowego tytułu EA Sports ponownie odpowiada silnik Frostbite.

Na oficjalnej stronie FC 24, producenci chwalą się nowinkami, jak dynamicznie renderowanymi tkaninami na strojach piłkarzy czy większą anatomiczną precyzją modeli, w technologii SAPIENS. Są to zmiany graficzne, więc prawdopodobnie nie będą miały większego wpływu na rozgrywkę, lecz zdecydowanie pozwolą zwiększyć poziom imersji.

Play Styles w FC24 – piłka nożna i umiejętności z RPG?

W opublikowanym przez EA omówieniu, prowadzący sami zauważają, że „liczby nie zawsze oddają, co zawodnik potrafi na boisku”. Dlatego w FC 24 zostały dodane 34 Style Gry (Play Styles), które według mnie, są futbolowym odpowiednikiem umiejętności w RPG lub strzelankach z bohaterami.

Powstały one na podstawie danych z HyperMotion V oraz organizacji analitycznej Opta, dzięki czemu każdy zawodnik lub zawodniczka mają unikatowe i oparte na rzeczywistości statystyki. Na stronie EA możemy przeczytać:

Style gry nadają sportowcom nowej głębi i zapewniają dodatkową charakterystykę wykraczającą poza ocenę ogólną, żeby tchnąć życie w ich umiejętności na boisku i podkreślić ich unikalność.

Poza unikatowymi statystykami, „postaci” na boisku będą miały umiejętności oparte o ich Styl Gry – np. defensywny piłkarz może wykonać wślizg z odebraniem piłki, atakujący natomiast będzie miał dłuższą prowadnicę podczas rzutu wolnego. Wybrani gracze będą mieli dostęp do kilku umiejętności na raz oraz jeszcze lepszych „skillów”, dzięki Stylom Gry+.

Więcej informacji na temat Stylów Gry pojawiło się w „Szczegółowym omówieniu rozgrywki w trybie kariery”:

W nowym trybie kariery możesz stworzyć własnego piłkarza i korzystając ze Styli Gry, idealnie dopasować go do Twojego sposobu rozgrywki.

Kiedy premiera nowej gry piłkarskiej EA Sports?

Maniacy wirtualnego futbolu muszą uzbroić się w cierpliwość, lecz na szczęście, nie na długo – premiera EA Sports FC 24 zaplanowana jest na 29 września 2023 roku. Jeśli nie możesz doczekać się piłkarskich wrażeń, zamawiając EA Sports FC 24 (Wersja Ultimate) w przedsprzedaży lub w EA Play Pro, zagrasz nawet tydzień przed premierą.

Czy EA Sports FC będzie miał crossplay?

Crossplay to jedna z lepszych funkcji współczesnych gier, ponieważ znacznie zwiększa pulę graczy i buduje społeczność, niezależnie od marki konsoli. Nie dziwne więc, że pada pytanie: czy piłkarze z PlayStation będą mogli zagrać na jednym boisku z posiadaczami Xboxa?

Ze względu na limitacje techniczne, rozgrywka wieloplatformowa rozdzielona została na generacje konsol – PlayStation 5, Xbox Seriex X|S oraz PC zagrają w jednej puli, natomiast PS4 i Xbox One w drugiej. Rozczarowanie mogą odczuć posiadacze Nintendo Switch, ponieważ przenośna konsola nie ma dostępu do crossplay’u.

Więcej informacji na temat rozgrywki wieloplatformowej w FC 24 znajdziesz na stronie EA.

Jak zamówić EA Sports FC 24 w przedsprzedaży?

Nie chcesz stać w kolejce do kasy po swój egzemplarz FC 24? Zamów go w internetowej przedsprzedaży, zagraj wcześniej i odbierz ekskluzywne nagrody. W home.pl zapłacisz ulubioną metodą, np. BLIKiem czy płatnością odroczoną, a cyfrowy kod aktywujesz lub podarujesz bliskim.

EA Sports FC 24 - gratisy w przedsprzedaży