Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki antywirus wybrać dla komputera z Windows 11?

Jaki antywirus wybrać dla komputera z Windows 11?

Korzystasz z nowego laptopa lub komputera PC z zainstalowanym systemem Windows 11? Zadbaj o jego właściwą ochronę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zabezpieczenia antywirusowe posiada Windows 11, a także dlaczego warto (i w jakich sytuacjach) skorzystać z innych rozwiązań antywirusowych na rynku. I choć nowa wersja systemu od Microsoft jest w teorii najbezpieczniejsza w historii, to warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Czy Windows 11 ma wbudowanego antywirusa?

Windows 11 posiada preinstalowany antywirus o nazwie Microsoft Defender (znany także jako Windows Defender), który od lat jest stale ulepszany przez firmę Microsoft. Po uruchomieniu komputera z tym systemem możesz się jednak lekko się zdziwić, ponieważ aplikacja ta pracuje na tyle „dyskretnie”, że trudno na pierwszy rzut oka znaleźć jej ustawienia. Te jednak są dostępne po przejściu do menu „Zabezpieczenia Windows”.

Najlepiej w tym celu skorzystać z domyślnej wyszukiwarki w Windows 11 (obok ikony sytsemu na dolnej belce) i wpisać „Zabezpieczenia Windows”. Po znalezieniu na liście tej pozycji kliknij w nią, a następnie w nowym oknie wybierz „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”.

Ustawienia zabezpieczeń w Windows 11 - Windows Defender
Menu Zabezpieczenia Windows w najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoft.

Czego nie zawiera Microsoft Defender (Windows Defender)?

Defender jest solidnym i ciągle rozwijanym rozwiązaniem, które z każdym rokiem wypada lepiej w testach bezpieczeństwa, przeprowadzanych m.in. przez renomowany serwis AV-Test. Dla początkującego użytkownika, który korzysta z dobrodziejstw sieci nieregularnie, jest to w pełni funkcjonalne i optymalne wyjście.

Warto jednak mieć na uwadze, że Windows Defender to aplikacja antywirusowa, która skupia się tylko na kilku obszarach ochrony przed zagrożeniami i nie oferuje bardziej zaawansowanych opcji, znanych z komercyjnych antywirusów.

Duża liczba użytkowników zgłasza również regularnie problem z szybkością działania komputera, gdy Microsoft Defender rozpoczyna skanowanie zawartości dysku lub aktualizację bazy o wirusach. Dla przykładu, w 2022 roku serwis TechPowerUp opublikował obszerny artykuł o nadmiernym obciążaniu komputerów PC, wyposażonych w procesory marki Intel. Niestety, sam antywirus od Microsoft potrafił też działać wadliwie po jednej z aktualizacji.

W kwietniu 2023 roku na portalu AV-Comparatives antywirus Windows Defender otrzymał najniższą notę w zakresie wydajności „oblewając” 3 z 8 testów.

Nie da się również ukryć, że aplikacja Defender jest minimalistyczną formą ochrony przed wirusami. Nie ujrzysz w niej funkcjonalności, które są dostępne w komercyjnych antywirusach. Są to na przykład:

  • Ochrona kamery internetowej,
  • Kontrola Rodzicielska,
  • Wsparcie antymalware dla wszystkich popularnych przeglądarek,
  • Menadżer haseł lub obsługa serwerów VPN,
  • Bezpieczna, elektroniczna, bankowość.

Szczegółowe funkcje Microsoft Defender nie są rozbudowane (co ma swoje plusy – nie musisz posiadać wiedzy technicznej do konfiguracji tego narzędzia) i ograniczają się wyłącznie do włączenia/wyłączenia danej funkcji lub uruchomienia skanowania dysku:

Windows Defender - ustawienia antywirusa w Windows 11
Okno z ustawieniami aplikacji Windows Defender w Windows 11

Jaki antywirus kupić na PC z Windows 11?

W sytuacji, gdy posiadasz w rodzinie kilka urządzeń z systemem Windows 11 bazowanie wyłącznie na opcji z Microsoft Defenderem może nie być wystarczająco skuteczne. Dotyczy to zwłaszcza chęci skonfigurowania Kontroli Rodzicielskiej, która monitorować będzie dostęp do wybranych stron WWW, a także aplikacji (np. gier, serwisów VOD itp.).

Jaki płatny antywirus spełni to zadanie? Poniżej zamieszczam 3 propozycje, o które pytają nas najczęściej klienci.

Bitdefender Family Pack

Bitdefender jest regularnie nagradzanym antywirusem na świecie. Został nawet okrzyknięty najlepszym oprogramowaniem do ochrony przed internetowymi zagrożeniami 2022 roku. Jego rodzinna wersja, określona jako Family Pack, zawiera wszystko to, co najlepsze z całej gamy usług tego producenta.

Antywirus na Windows 11 - Bitdefender Family Pack
Przykład interfejsu w pakiecie Bitdefender Family Pack.

Po pierwsze – posiada zaawansowaną i skuteczną ochronę przed wirusami, zaporę sieciową, ochronę przed ransomware, ochronę kamery, Kontrolę Rodzicielską, menadżer haseł i moduł antykradzieżowy.

Po drugie – ogromną przewagę pakietu Family Pack nad konkurencyjnymi rozwiązaniami zawdzięcza także liczbie chronionych urządzeń, ponieważ jedna licencja zabezpieczy nawet 15 stanowisk. Nie ważne, czy korzystasz z Windows 11, Windows 10 lub smartfonów z Androidem. Tak elastyczne podejście producenta jest dla wielu klientów podstawowym argumentem do zakupu usługi.

Licencję na Bitdefender Family Pack z polską fakturą VAT zamówisz TUTAJ.

Norton 360 Deluxe

Seria aplikacji antywirusowych od Norton to już klasyka, jeśli chodzi o wybory klientów. A Norton 360 Deluxe to najnowsza wersja ochrony, która zawiera nie tylko moduł Kontroli Rodzicielskiej, ale również wygodny i bezpieczny dysk w chmurze do przechowywania kopii zapasowych danych. Ciekawą funkcjonalnością dla rodzica będzie z pewnością tzw. Czas Szkolny, który umożliwi konfigurację urządzenia pod kątem dostępu do aplikacji i stron w godzinach nauki.

Konfiguracja Kontroli Rodzicielskiej w antywirusie Norton 360 w Windows 11
Ustawienia Kontroli Rodzicielskiej i czasu szkolnego w antywirusie Norton 360 w Windows 11

Norton 360 Deluxe jest dostępny na 3 i 5 urządzeń z Windows 11, iOS, macOS oraz Android.

Jeżeli interesuje Cię temat ochrony urządzeń dzieci przed niepożądanymi treściami – zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym opisaliśmy, jak działa Kontrola Rodzicielska w antywirusie Norton 360.

ESET Internet Security

Czy wiesz, że produkty antywirusowe marki ESET wybrało już ponad 5 milionów użytkowników w Polsce? Jest to jedna z najczęściej zamawianych usług do zapewnienia dodatkowej ochrony na urządzeniu wyposażonym w system Windows. Gdzie tkwi tajemnica tak dużej popularności ESETa w Polsce?

Ustawienia antywirusa ESET w Windows 11
Interfejs aplikacji ESET Internet Security

Z pewnością duży wpływ na decyzję o zakupie ma bardzo prosty, przejrzysty interfejs, który łączy zaawansowane funkcje (np. ochronę dla klientów poczty email) z dostępnością większości opcji na 1-2 kliknięcia myszą.

Produkty ESET są dostępne w kilku wersjach, aczkolwiek ze swojej strony polecam pakiet Internet Security ze względu na obecność opcji do Kontroli Rodzicielskiej oraz ochrony przed kradzieżą.

Szczegóły ESET Internet Security oraz cennik znajdziesz w tym miejscu.