Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Avast czy AVG – który antywirus wybrać do ochrony komputera?

Avast czy AVG – który antywirus wybrać do ochrony komputera?

Rozglądasz się za sprawdzonym antywirusem na komputer PC? Na pewno trafiłeś w kilku miejscach na takie nazwy jak Avast i AVG. To aplikacje, których używają miliony klientów na świecie, a wybór między nimi nie musi być łatwy. W tym artykule dowiesz się, jaki antywirus wybrać dla siebie – Avast Premium Security czy AVG Internet Security. Zapoznasz się także z przykładowymi różnicami i cenami obu programów.

Porównanie kluczowych funkcjonalności antywirusów Avast i AVG

Jeżeli szukasz sprawdzonego antywirusa na swój komputer domowy, to warto przed wyborem spisać kilka przykładowych potrzeb, które powinien on spełniać. Pomiń na chwilę kwestię ceny (dlaczego – dowiesz się poniżej).

W poniższym zestawieniu spisaliśmy 10 kluczowych funkcji, w które wyposażone są najpopularniejsze na rynku aplikacje antywirusowe na PC i macOS. W ten sposób szybciej porównasz ich dostępność w Avaście (w wersji Premium Security) oraz konkurencyjnym rozwiązaniu – AVG Internet Security.

FUNKCJONALNOŚĆAVAST PREMIUM SECURITYAVG INTERNET SECURITY
Wsparcie dla Windows/macOStaktak
Liczba urządzeń11
Ochrona przed ransomwaretaktak
Ochrona kamery internetowejtaktak
Wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistymtaktak
Ochrona bankowości internetowejtaktak
Menadżer hasełtaktak
Ochrona haseł w przeglądarcetaktak
Konfiguracja zapory ogniowejtaktak
Funkcja VPNnienie

Z powyższego zestawienia wynika więc, że oba antywirusy oferują podobne funkcje. Łączy je m.in. brak funkcji VPN, aczkolwiek ta jest raczej zarezerwowana dla droższych pakietów antywirusowych.

Przeczytaj również: Jak i kiedy korzystać z serwerów VPN?

Czy cena jest tutaj jednak ostatecznym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze? Przyjrzyjmy się kosztom obu rozwiązań, które znajdziesz w sklepie home.pl:

Mówimy tu więc o bardzo małej różnicy (w skali roku jest to mniej niż 50 groszy na miesiąc). W tym przypadku wybór powinien być podyktowany różnicami między usługami, o których dowiesz się niżej.

Czym się różnią oba antywirusy?

Skoro podane usługi antywirusowe są do siebie zbliżone, to czy występują między nimi różnice, które mogą decydować o popularności danego rozwiązania wśród klientów? Jak zwykle, to zależy od samej grupy odbiorców lub jakiegoś trendu. Obie aplikacje w dużej mierze korzystają ze sprawdzonych funkcji. Aczkolwiek mają one również autorskie technologie, które nie są dostępne u konkurenta.

Przydatne opcje w Avast Premium Security

W przypadku Avast Premium Security wyróżnić należy 3 funkcje, które mogą się przydać osobom o konkretnych potrzebach, związanych z cyberbezpieczeństwem:

Niszczarka danych – to przydatne narzędzie w sytuacji, gdy chcesz usunąć trwale pliki lub foldery i uniemożliwić ich przywrócenie. Pamiętaj bowiem, że nawet skasowanie pliku i wyczyszczenie Kosza nie oznacza, że takiego pliku nie będzie w stanie przywrócić inna osoba np. po odsprzedaniu komputera lub dysku. Avast Premium Security zapewni Ci więc większą prywatność i pewność, że wrażliwe dane zostaną bezpowrotnie wymazane z dysku.

Funkcja Niszczarki Danych w Avast Premium Security
Funkcja niszczarki plików w Avast Premium Security – źródło – support.avast.com

Środowisko Testowe – to funkcja, która umożliwia bezpieczne uruchomienie pliku w wydzielonym, zamkniętym środowisku systemowym. W ten sposób, nawet jeśli plik jest zainfekowany, nie uszkodzisz i nie zawirusujesz pozostałych obszarów swojego komputera. Co ważne, funkcja ta wspiera również uruchamianie popularnych aplikacji np. przeglądarek.

Tryb Pasywny – można napisać, że to trochę ukłon firmy Avast w stosunku do innych producentów aplikacji antywirusowych. Polega to bowiem na wyłączeniu funkcji Avast Premium Security i pozostawienie go w uśpieniu w momencie, gdy chcesz równolegle używać innego rozwiązania antywirusowego. Zazwyczaj takie połączenie kończy się odinstalowaniem starego antywirusa, ale Avast poszedł o krok dalej – po prostu uruchamiasz w nim Tryb Pasywny.

Twój wybór padł na usługę Avast Premium Security? Licencję na 1 urządzenie zamówisz w bezpieczny i szybki sposób w home.pl – zamów tutaj.

Kluczowe różnice w AVG Internet Security

AVG Internet Security również posiada unikalne funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo danych użytkownika. Na szczególne uznanie zasługują:

TurboScan – to przydatna funkcja dla osób, którego często planują lub uruchamiają ręcznie pełny skan systemu. TurboScan zapamiętuje dane o bezpiecznych plikach i przy kolejnym skanowaniu pomija dane, które nie uległy modyfikacji. W efekcie czas skanowania skraca się, a Ty oszczędzasz dodatkowe minuty.

Interfejs AVG Internet Security
Wygląd aplikacji AVG Internet Security na PC

CyberCapture – to autorska technologia firmy AVG, która polega na weryfikacji rzadkich typów plików jeszcze przed ich uruchomieniem. Funkcja ta blokuje dostęp do pliku do momentu, aż nie zostanie on „przestudiowany” przez internetową bazę danych AVG (o nazwie Laboratorium Zagrożeń). Można więc stwierdzić, że to dodatkowy strażnik Twojego komputera, który dba o bezpieczeństwo przy odnotowaniu niecodziennych formatów plików.

Fake Website Shield – to ciekawa opcja, która wchodzi w skład funkcji Ochrony Bankowości. Otóż chroni ona przed atakiem typu „DNS Hijacking”, który polega na sprytnym przekierowaniu użytkownika na fałszywą stronę z e-płatnościami, na której podajesz swoje dane (np. karty płatniczej). W ten sposób wrażliwe informacje są przekazywane bezpośrednio do cyberprzestępców. Fake Website Shield zapobiega temu poprzez automatycznie uruchomienie tylko jednej, bezpiecznej strony – właściwej, powiązanej z Twoim bankiem. Dzięki temu żadne dane nie zostaną wpisane na podstawionej witrynie.

Wolisz AVG Internet Security? Licencję na swój komputer PC kupisz w home.pl – zamów klucz do aplikacji tutaj.

Avast czy AVG – który antywirus jest lepszy?

Oba rozwiązania należą do czołowych dostawców aplikacji do ochrony urządzeń. Nic więc dziwnego, że duża część funkcjonalności pokrywa się ze sobą, ponieważ są realną odpowiedzią na współczesne zagrożenia. Te czyhają nie tylko w formie klasycznych wirusów, ale również fałszywych stron WWW czy szkodliwych robaków wykradających hasła.

Z tej perspektywy zarówno Avast jak i AVG spełnią swoją rolę doskonale. Przy podstawowych zastosowaniach wybór dowolnego antywirusa skutkuje lepszą ochroną komputera. Pojawiające się pojedyncze różnice skierowane są bardziej do wymagających użytkowników.

W przypadku Avasta warto zwrócić uwagę na funkcję Środowiska Testowego, w którym możesz uruchomić plik lub niestandardową aplikację bez ryzyka infekcji komputera. AVG z kolei może pochwalić się opcją TurboScan, która oszczędzi Ci dużo czasu przy skanowaniu systemu plików.

Ostateczny wybór należy do Ciebie!