Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Twój Profil Zaufany niedługo wygaśnie? Sprawdź, jak przedłużyć jego ważność i uniknąć kolejek w urzędzie

Twój Profil Zaufany niedługo wygaśnie? Sprawdź, jak przedłużyć jego ważność i uniknąć kolejek w urzędzie

W październiku 2023 roku wielu użytkowników otrzymało na swoje telefony komórkowego tajemniczego SMSa o treści, która wskazuje, że kończy się ważność Profilu Zaufanego, z którego wcześniej korzystali. Początkowo potraktowano to jako phishing i próbę wyłudzenia danych (tym bardziej, że w SMS zawarty był link do strony). Okazało się jednak, że treść wiadomości jest prawdziwa. Jak w tej sytuacji zareagować na wygasający Profil Zaufany?

Dostałeś SMS o wygasaniu Profilu Zaufanego? To nie jest oszustwo

Wspomniany SMS został nadany przez PZePUAP. Biorąc pod uwagę fakt, że dzisiaj przestępcom bardzo łatwo przychodzi podszycie się pod znane serwisy – użytkownicy wykazali się wzorową czujnością i opisali ten proceder w różnych miejscach sieci. Nic w tym dziwnego, ponieważ treść wiadomości wyglądała następująco:

SMS z datą wygaśnięcia Profilu zaufanego, wysłany przez PZePUAP
SMS z datą wygaśnięcia Profilu zaufanego, wysłany przez PZePUAP

W tym SMSie jest kilka elementów, które charakteryzują dobrze spreparowany phishing:

  • nawiązanie do ważnego elementu tzw. cyfrowej tożsamości
  • element wzbudzający ciekawość i emocje, czyli datę, która wywołuje presję czasu
  • brak polskich znaków diakrytycznych (co w SMSach jest normalne)
  • adres internetowy

Co prawda podmiot wysyłający postarał się „uratować” sytuację publikując adres w wersji celowo zepsutej z dodaną spacją przed kropką, ale i to nie przecież nie musi chronić użytkownika przed atakiem (jeżeli oczywiście byłby to scam). Wystarczy, że scamerzy byliby posiadaniu domeny o podobnej, zbliżonej nazwie, a użytkownik chciałby skopiować z treści SMS ten adres i uruchomić w oknie przeglądarki z poprawioną spacją.

Tak czy inaczej, potwierdzamy, że wiadomość jest prawdziwa.

Jak przedłużyć ważność Profilu Zaufanego?

Na szczęście sam proces przedłużania ważności Profilu Zaufanego nie należy do skomplikowany. Wystarczy w tym celu przejść na stronę https://pz.gov.pl/dt/login/login i skorzystać z preferowanej oraz dostępnej dla Ciebie metody logowania:

  • poprzez email, hasło oraz weryfikację SMS,
  • poprzez aplikację bankowości elektronicznej (wymagane zalogowanie do banku),
  • poprzez certyfikat kwalifikowany Podpis GOV.

Bez względu na obraną metodę, wylądujesz ostatecznie w głównym menu zarządzania swoim Profilem Zaufanym. Kliknij w prawym, górnym rogu na opcję „Profil Zaufany” pod nazwą użytkownika:

Zarządzanie profilem zaufanym po zalogowaniu
Menu zarządzania Profilem Zaufanym

W drugim kroku wybierz „Szczegóły profilu”, a następnie „Przedłuż ważność lub zmień dane”. Na tym etapie musisz podążać za poleceniami, jakie wyświetli Ci Profil Zaufany. Zmiana ważności będzie wiązała się z dodatkową weryfikacją (w postaci wiadomości SMS lub e-mail).

Przedłużanie ważności Profilu Zaufanego w ustawieniach
Okno z opcjami do przedłużania ważności lub zmiany metody autoryzacji w Profilu Zaufanym.

Po weryfikacji ważność Twojego Profilu Zaufanego przedłużona zostanie o 3 lata.

Profil Zaufany czy podpis kwalifikowany – co warto wybrać?

Bardzo dużą część procesów na styku konsument-urząd można wykonać za pomocą Profilu Zaufanego. Służy on bowiem do zalogowania na platformie ePUAP, na której możesz m.in. umawiać się na wizyty w lokalnych urzędach, wysłać wniosek o kartę EKUZ, rozliczyć PiT i wiele więcej. Dla podstawowych zastosowań Profil Zaufany jest bardzo przydatny i oszczędzi Ci wiele czasu.

Podpis elektroniczny na dokumencie
Przykład wizualizacji podpisu elektronicznego na dokumencie pozaurzędowym.

Dla jeszcze lepszego zarządzania danymi serwis gov.pl wprowadził dodatkowo usługę Podpis GOV, która służy do podpisywania dokumentów elektronicznych. W efekcie każdy użytkownik może stworzyć certyfikat kwalifikowany na potrzeby załatwiania spraw urzędowych wymagających e-podpisu. Ważne jest jednak to, że usługa ta nie wykracza poza obszar ePUAP, albowiem zgodnie z instrukcją na stronie pz.gov.pl – przypisanie certyfikatu do profilu zaufanego nie powoduje potwierdzenia profilu zaufanego.

Jeżeli chcesz oszczędzić czas i korzystać z dobrodziejstw podpisu elektronicznego np. w ramach umów handlowych, cywilno-prawnych – musisz zaopatrzyć się w mobilny podpis elektroniczny SimplySign.

Przeczytaj więcej o różnicy między Profilem Zaufanym, a mobilnym podpisem elektronicznym.