Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki antywirus wybrać w 2024 roku? Zestawienie polecanych aplikacji do ochrony komputerów i smartfonów

Jaki antywirus wybrać w 2024 roku? Zestawienie polecanych aplikacji do ochrony komputerów i smartfonów

Bezpieczne korzystanie z internetu można przyrównać do jazdy samochodem. Jeżeli robisz to ostrożnie i zachowujesz czujność, to ryzyko wypadku jest o wiele mniejsze, niż w sytuacji, gdy ścigasz się po mieście i nie stosujesz się do przepisów o ruchu drogowym. Jeżeli klikasz w każdy załącznik bez choćby chwili zastanowienia, szybko staniesz się ofiarą ataku cyberprzestępców. Skutki takiego działania mogą być opłakane. Dlatego warto już teraz pomyśleć nad inwestycją w oprogramowanie antywirusowe, które zapewni Ci bezpieczne korzystanie z sieci lub social media. Jaki dobry antywirus warto wybrać na 2024 rok?

Darmowy antywirus czy płatny – jakie rozwiązanie wybrać?

Darmowe antywirusy są dobrym rozwiązaniem, jeżeli Twoja aktywność w sieci ogranicza się wyłącznie do podstawowych czynności tj. uruchamianie przeglądarki i czytanie stron WWW. Jeśli jednak korzystasz z poczty email, platform social media, czy też elektronicznej bankowości oraz komunikatorów – warto rozejrzeć się za czymś, co zapewnia większy wachlarz funkcji ochrony.

Jesteś bowiem wówczas celem potencjalnych ataków cyberprzestępców i potencjalnych wyłudzeń. Im więcej śladów za sobą zostawiasz w sieci, tym większa szansa, że znajdziesz się grupie podatnej na oszustwa internetowe.

Płatne antywirusy w porównaniu do darmowych oferują znacznie więcej metod ochrony użytkownika przed zagrożeniami. Tych jest na tyle dużo, że nie warto ograniczać się tylko do stwierdzenia „mi nic nie grozi, bo nie korzystam z serwisu X lub usług Y” – celem dla hakerów jest dzisiaj każdy, a ataki w internecie są przeprowadzane na szeroką skalę. Mogą być również mocno spersonalizowane, ograniczone do osób, które łączy jedna cecha.

Funkcje, które w płatnych antywirusach są kluczowe to:

 • zapora ogniowa (firewall) – antywirus umożliwia blokadę ruchu sieciowego z wybranym serwerem/adresem IP. W ten sposób powstrzymuje możliwe ingerencje w Twój system przez osoby postronne np. w wyniku działania wirusa. Co ważne, chodzi tutaj nie tylko o ruch z komputera do serwera, ale także ruch odwrotny – o tym drugim możesz nie mieć zielonego pojęcia, że następuje!
 • ochrona w czasie rzeczywistym – skuteczny antywirus w formie płatnej posiada nowoczesne skanery, które weryfikują na bieżąco pobierane pliki, załączniki, czy też przeglądane strony WWW. Dzięki temu są w stanie natychmiast zareagować i zablokować np. instalację groźnej wtyczki w przeglądarce.
 • wykrywanie i usuwanie zagrożeń ransomware – ransomware polega na szyfrowaniu zawartości dysku po kliknięciu w zawirusowany plik. To coraz częściej stosowany rodzaj ataku, dlatego ważne jest, aby antywirus posiadał odpowiednie mechanizmy blokujące ten proceder. Darmowe rozwiązania niestety nie radzą sobie z tym.
 • aktualna baza zagrożeń z ochroną w chmurze – sprawdzone, nowoczesne rozwiązania korzystają nie tylko z regularnie aktualizowanej bazie wiedzy o zagrożeniach w sieci, ale także na blokowaniu wirusów, które są nowe i dopiero weryfikowane przez firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.
 • ochrona bankowości elektronicznej – wielu z nas korzysta z e-bankowości na co dzień. Jesteśmy wyczuleni na fakt, iż ktoś może dostać się do naszego konta finansowego. Przestępcy specjalizują się w wyłudzaniu informacji przez spreparowanie serwisów bankowych, ale dobry antywirus będzie nas w stanie poinformować, że zostaliśmy skierowani na fałszywą stronę WWW.

Pamiętaj, że zagrożenia sieciowe nie kończą się wyłącznie na wirusach, czy stronach WWW. Dzisiaj równie groźny może być phishing wykonany przez SMS, email, a także wiadomość prywatną na Messengerze.

Ochrona antywirusowa przed szkodliwymi treściami
Przykład funkcji Ochrony Rodzicielskiej w antywirusach Bitdefender.

Na jakie zagrożenia w 2024 roku jesteśmy narażeni przez brak antywirusa?

Każdy antywirus dodaje pewien komfort i zwiększa bezpieczeństwo przy korzystaniu z dobrodziejstw internetu. Nawet darmowy jest lepszy niż brak jakiejkolwiek ochrony, zainstalowanej na komputerze lub smartfonie.

WSKAZÓWKA: Jeśli chcesz kupić program antywirusowy, upewnij się, że spełnia on oczekiwania w zakresie liczby obsługiwanych urządzeń. Na rynku znajdziesz rozwiązania, które wspierają ochronę na 1, 3, 5, a nawet 10 lub 15 komputerów jednocześnie (stanowiska są wymienne z urządzeniami mobilnymi) w ramach jednej licencji.

Jakie zagrożenia powtarzają się dzisiaj najczęściej ze strony przestępców internetowych? Względem ostatnich lat na pewno trzeba wspomnieć o rosnącej liczbie incydentów, uwzględniających:

 • phishing – próby wyłudzenia środków finansowych są podejmowane praktycznie codziennie, na całym świecie. Podszywanie się pod operatora prądu, kuriera, operatora sieci czy platformę streamingową jest klasyczną zagrywką ze strony hakerów. Starają się za pomocą maila lub SMS poinformować użytkownika o konieczności dopłaty za ostatni rachunek lub usługę. Emocje i pośpiech sprawiają, że takie ataki są niestety skuteczne. Wg danych serwisu VadeSecure liczba takich zdarzeń w 2023 byłą okresowo o 54% większa niż w 2022 roku.
 • ransomware – ten ciężki rodzaj ataku powoduje, że cała zawartość komputera (a nawet wszystkich komputerów w sieci firmowej) zostaje zaszyfrowana, a jedyny klucz do odblokowania danych znajduje się w posiadaniu hakera. Aby uzyskać dostęp do plików musisz zapłacić okup (stąd użycie słowa „ransom” w języku angielskim). Wg badania przeprowadzonego przez Verizon wraz z Bitdefender liczba takich ataków w 2023 zwiększyła się o 25% w porównaniu do poprzedniego roku.
 • kradzież tożsamości – przechwycenie danych dostępowych do kont email, profili social media i innych platform do wymiany wiadomości sprawi, że przestępcom przyjdzie z łatwością podszycie się za Ciebie i wysłanie do Twoich znajomych lub współpracowników spreparowanej prośby o wykonanie wpłaty zewnętrzne konto bankowe. Ataki w formie łańcuszków na Messengerze, połączone z wyłudzeniami na BLIKa są w Polsce bardzo częstym zjawiskiem. Wg danych Federalnej Komisji Handlu w każdym kwartale dochodzi średnio do 220-280 tysięcy skutecznych kradzieży tożsamości w internecie.
Phishing - przykład fałszywej strony z logowaniem
Przykład phishingu, który podszywał się pod bank Pekao. Źródło – niebezpiecznik.pl

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze antywirusa?

Szukając skutecznego i najlepszego dla siebie antywirusa warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Wybór jest bowiem kwestią indywidualną, aczkolwiek może okazać się, że część ofert nie będzie dla Ciebie odpowiednia z powodu braku jakiejś funkcjonalności. Co trzeba sprawdzić przed zakupem antywirusa?

 • Wsparcie dla danego systemu – czy antywirus powinien chronić tylko PC z Windows, a może smartfony z Androidem? Sprawdź, jakie urządzenia są najczęściej wykorzystywane u Ciebie w domu i wybierz takie rozwiązanie, które będzie dopasowane do środowiska technologicznego. Teoretycznie większość programów antywirusowych oferuje ochronę dla każdego, popularnego systemu operacyjnego, aczkolwiek zdarzają się i takie, które limitują liczbę chronionych urządzeń z danym OS.
 • Liczba chronionych urządzeń, na których aktywujesz ochronę – biorąc pod uwagę fakt, że w samym domu możemy mieć nawet kilkanaście urządzeń z dostępem do internetu, wybór antywirusa nie musi być taki oczywisty, jeżeli zależy nam na jak najszerszej ochronie. Sprawdź dokładnie przed zakupem, na ile stanowisk przewidziano daną licencję.
 • Funkcje dodatkowe – antywirusy to nie tylko programy do ochrony przed wirusami. To również aplikacje do skutecznej obrony przed licznymi cyberzagrożeniami tj. szyfrowanie dysków czy ataki sieciowe. Do tego mogą posiadać zabezpieczenia dla elektronicznej bankowości, a nawet opcję tworzenia kopii zapasowej w chmurze. Warto wziąć to pod uwagę, bo może okazać się, że lepszym wyborem będzie nieco droższa propozycja z bardziej bogatym zestawem funkcjonalności.

Polecane i popularne antywirusy w 2024 roku – rozwiązania dla domu i firm

Na poniższej liście znajdziesz najczęściej kupowane i polecane programy antywirusowe, które figurują w ofertach sklepów internetowych, w tym home.pl. Zgrupowaliśmy propozycje nie tylko skierowane do użytkowników biznesowych, ale również prywatnych, gdzie występuje różnorodność urządzeń i systemów operacyjnych.

Uniwersalny antywirus z opcją kopii zapasowej – Norton 360

Sprawdzone na każdym polu? Z pewnością tak można opisać antywirusy Norton dostarczane przez NortonLifeLock (kiedyś Symantec). Ta nazwa kojarzy się bardzo dobrze wielu specjalistom od cyberbezpieczeństwa, a ważną zaletą tych aplikacji jest nie tylko szeroki zakres wsparcia urządzeń (od 1 do nawet 10), ale także wszechstronność – Norton chroni wszystko, co jest napędzane systemem Windows, MacOS, Android i iOS.

Jakie są kluczowe zalety antywirusów Norton 360?

 • ochrona przed wirusami i phishingiem,
 • kopia zapasowa dla komputerów Windows (backup plików w chmurze),
 • zapora sieciowa,
 • VPN i ochrona kamery internetowej,
 • kontrola rodzicielska.
Program antywirusowy Norton 360 na 1-10 urządzeń z obsługą Windows, Android i macOS. Polecany antywirus na 2024 rok.

Skuteczny antywirus dla całej rodziny – Bitdefender Family Pack

Masz liczną rodzinę, która aktywnie korzysta z sieci? Możesz zapewnić dla niej lepszą ochronę dzięki Bitdefender Family Pack. Dlaczego warto się zainteresować tą usługą? Jako jedna z niewielu propozycji na rynku posiada wsparcie dla nawet 15 urządzeń. Chroni przed wirusami komputery, smartfony i tablety z systemami: Windows, MacOS, Android, iOS.

Na które opcje antywirusa Bitdefender warto zwrócić uwagę?

 • ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i oprogramowaniem szpiegującym,
 • bezpieczne transakcje bankowe,
 • zapora sieciowa (firewall),
 • ochrona antykradzieżowa i asystent rodzica (kontrola rodzicielska).
 • wygodny panel Bitdefender Central, w którym zlecisz zdalnie skanowanie antywirusowe wybranego urządzenia.
Antywirus do domu na 2024 rok - Bitdefender Family Pack

Popularny antywirus w Polsce – pakiet ESET

Produkty marki ESET to jedne z najczęściej wybieranych w Polsce propozycji do ochrony komputerów – skorzystało z niego już ponad 5 milionów użytkowników. Tajemnica sukcesu oprogramowania ESET tkwi oczywiście w skuteczności oraz wynikach testów. Praktycznie w każdym roku producent zdobywa nagrody i wywróżenia na tym polu.

Antywirus ESET w pigułce:

 • zabezpieczenie 1, 3 lub 5 komputerów z Windows,
 • ochrona przed ransomware (złośliwym oprogramowaniem),
 • ochrona przed wirusami aktywującymi się przed startem systemu,
 • moduł antykradzieżowy,
 • ochrona bankowości internetowej i kamery.
Antywirus ESET Internet Security na 2024.

Oprogramowanie antywirusowe z funkcją VPN – AVG Ultimate

Ten pakiet antywirusowy to coś więcej niż sama ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem. W AVG Ultimate otrzymujesz ochronę na 10 urządzeń (nawet na 2 lata!), a także funkcję VPN do zmiany geolokalizacji Twojego urządzenia. Dodatkowo każdy użytkownik może zainstalować na komputerze aplikację do optymalizacji działania systemu AVG TuneUP, która usunie zbędne pliki tymczasowe, zaktualizuje inne programy i wydłuży żywotność baterii na laptopie. To prawdziwy kombajn do poprawy działania urządzenia.

Podsumowując, kluczowe atuty AVG Ultimate to:

 • pełna ochrona nawet 10 urządzeń z Windows, MacOS i Android
 • elastyczny wybór abonamentów – na 1 lub 2 lata,
 • funkcja AVG VPN do zmiany geolokalizacji urządzenia,
 • wbudowana ochrona bankowości elektronicznej,
 • skaner bezpieczeństwa sieci Wi-Fi i filtr antyspamowy dla poczty email.
Polecany antywirus na 2024 roku do domu - AVG Ultimate z VPN i PC TuneUp.

Antywirus z menadżerem haseł – Avast Premium

Tworzenie skomplikowanych haseł nie musi być trudne. Pomoże ci w tym dobry menadżer haseł, a jeszcze lepiej, gdy jest on funkcją ochrony antywirusowej. Tym właśnie wyróżnia się Avast Premium Security w naszym zestawieniu. Oprócz tradycyjnych na walkę z wirusami znajdziesz tutaj opcję o nazwie „Niszczarka danych”, która umożliwi Ci skasowanie wybranych plików bezpowrotnie (pamiętaj, że normalnie dane są „wymazywane” z dysku i można je odzyskać!).

Ochrona antywirusowa Avast sprawdzi się zarówno w domu, jak i w pracy, gdy masz styczność z wieloma systemami, aplikacjami lub dostępami do danych klientów. Co oprócz tego oferuje?

 • zaawansowany firewall,
 • skaner sieci Wi-Fi i weryfikację stron WW pod kątem podejrzanych adresów,
 • ochronę prywatnych danych i kamery internetowej,
 • środowisko testowe do uruchamiania plików, aplikacji z nieznanego źródła.
Rekomendowany antywirus na 2024 rok - Avast

Aplikacja antywirusowa z blokadą dostępu do pliku – McAfee Total Protection

McAfee to kolejny przykład, że antywirus jest dzisiaj narzędziem, który daje coś więcej niż zwykłą ochronę przed kliknięciem w fałszywy link. To aplikacja, która jest rozbudowana o wiele dodatkowych opcji bezpieczeństwa. Znajdziesz w niej menadżer haseł, ochronę rodzicielską, a także nietypową funkcję szyfrowania pliku na żądanie – wybrany przez Ciebie plik zostanie zablokowany 128-bitowym kluczem.

Reasumując, antywirus McAfee warto wybrać, jeśli zależy Ci na takich funkcjach jak:

 • ochrona przed wirusami i atakami ransomware,
 • filtr antyspamowy dla poczty,
 • menedżer haseł,
 • ochrona rodzicielska,
 • opcja File Lock blokująca dostęp do danych 128-bitowym kluczem szyfrującym.
Jeden z polecanych antywirusów na 2024 rok - McAfee Total Protection

Rekomendowany antywirus dla firm – Microsoft Defender

Microsoft Defender kojarzy się z podstawowym, darmowym antywirusem jaki otrzymuje każdy użytkownik systemu Windows. Możesz więc zastanawiać się, po co kupować płatną wersję Defendera, skoro masz do niego dostęp na swoim urządzeniu?

Odpowiedź jest prosta. Płatna wersja Defendera to rozwiązanie dla firm, w których kluczowe jest skuteczne zarządzanie różnymi urządzeniami w czasie rzeczywistym. Za pomocą specjalnego panelu administrator może aktywować, aktualizować i konfigurować wybrane składniki ochrony oraz zarządzać bezpieczeństwem całej organizacji. Nie jest to możliwe w darmowym Defenderze, przeznaczonym do domu. Rozwiązanie Microsoft Defender działa na komputerach z Windows 11 i 10 oraz systemach MacOS.

Firmowy antywirus Microsoft - ochrona przed zagrożeniami w sieci na 204 rok

Gdzie kupić najlepsze programy antywirusowe?

Kupując antywirusa pamiętaj o tym, aby wybrać zaufanego dostawcę. W internecie nie brakuje atrakcyjnych ofert, w których dostępne są klucze z licencją lub „gotowy link” do pobrania aplikacji antywirusowej. To najczęściej sprzedawcy, którzy oferują płatny dostęp do swojej licencji, którą zakupili gdzieś indziej. Tym samym mogą mieć wgląd w konfigurację zabezpieczeń Twojego komputera, ponieważ zarządzanie licencją jest dostępne z poziomu konsoli administracyjnej.

Postaw na sprawdzone rozwiązania i zadbaj o to, abyś to Ty zarządzał licencją na antywirusa. W home.pl znajdziesz programy z oficjalnej polskiej dystrybucji, a każdy sprzedawany klucz jest w pełni unikalny, dostępny dla Ciebie. Dzięki temu masz pewność, że:

 • kody licencji pochodzą z legalnego źródła i nie zostaną zablokowane przez producenta,
 • klucz aktywacyjny jest dostarczany po dokonaniu płatności na Twój email,
 • w razie pytań o produkt, masz możliwość uzyskania wsparcia od konsultantów home.pl w zakresie zamówionego klucza..

Wszystkie aplikacje antywirusowe w home.pl znajdziesz w tym miejscu: https://home.pl/marketplace/aplikacje-antywirusowe/

Przeczytaj również: