Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak korzystać z antywirusa? Przydatne funkcje, których możesz nie znać

Jak korzystać z antywirusa? Przydatne funkcje, których możesz nie znać

W dzisiejszych czasach korzystanie z antywirusa jest niezbędne, aby chronić swoje dane i urządzenia przed coraz bardziej wyrafinowanymi zagrożeniami. W poniższym artykule przybliżamy, czym jest antywirus, jak go dobrze wybrać oraz jakie funkcje warto włączyć, aby czuć się bezpiecznie przy korzystaniu z internetu lub social media.

Czym jest antywirus?

Antywirus to rodzaj oprogramowania zaprojektowanego do wykrywania, zapobiegania i usuwania szkodliwego oprogramowania z naszych komputerów. Jest kluczowym elementem ochrony systemu przed wirusami, malware, spyware i innymi zagrożeniami.

W miarę rozwoju technologicznego, a także nowych metod na atakowanie urządzeń antywirusy stały się bardziej zaawansowane, oferując użytkownikom nie tylko ochronę, ale również narzędzia zwiększające ogólne bezpieczeństwo w sieci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze antywirusa?

Korzystasz z PC, Maca, a może Twoim głównym narzędziem do pracy jest smartfon z Androidem? Pamiętaj, że takie urządzenia przechowują wiele danych, które kuszą przestępców. Dlatego wybór odpowiedniego antywirusa może być wyzwaniem. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przeglądając oferty na rynku:

  • Rozpoznawalność i renoma: producentów oprogramowania antywirusowego jest wielu, ale nie wszyscy posiadają taką samą reputację. Warto tutaj przeglądać cyklicznie testy wybranych rozwiązań, aby sprawdzić, jak producenci radzą sobie z bieżącymi zagrożeniami.
  • Funkcje dodatkowe: darmowe antywirusy działają w okrojonej wersji, oferując tylko kilka podstawowych funkcji. Tymczasem zagrożeń płynących z sieci jest więcej. Dlatego sprawdź, czy dane rozwiązanie posiada więcej funkcji ochronnych tj. ochrona kamery internetowej czy moduł antyphishingowy.
  • Wydajność: dobry antywirus powinien działać po cichu, komunikując tylko o potencjalnym niebezpieczeństwie. Nie może on również spowalniać pracy systemu operacyjnego oraz rezerwować dużej ilości pamięci RAM. Przed zakupem niezbędne jest sprawdzenie technicznych wymagań sprzętowych producenta.
  • Wsparcie dla dodatkowych stanowisk: najtańsze antywirusy pozwalają na ochronę 1 urządzenia. Ale nie zawsze jest to najlepszy wybór, bo możesz na co dzień używać większej liczby urządzeń. Producenci aplikacji do ochrony przed wirusami oferują także warianty licencji na wiele stanowisk. Wówczas koszt zabezpieczenia będzie niższy w przeliczeniu na urządzenie.

Przeczytaj równieżjakiego antywirusa wybrać na 5 lub 10 urządzeń?

Które funkcje w antywirusach warto włączyć?

Posiadanie antywirusa to dopiero początek. Aby w pełni cieszyć się lepszą ochroną, zapoznaj się z dostępnymi funkcjonalnościami, które blokują różnorodne zagrożenia. W zależności od producenta aplikacje mogą się od siebie znacząco różnić, jeśli chodzi o zasobność w dodatkowe opcje. Część z nich może być również domyślnie wyłączona przy aktywacji licencji. Zapoznaj się z poniższymi możliwościami najlepszych antywirusów i upewnij się, że są cały czas włączone.

Wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym

To jedna z kluczowych funkcji, która automatyzuje ochronę komputera lub smartfonu. Dzięki niej monitorowany jest aktualny stan urządzenia, a także wszystkie procesy zachodzące w systemie. To właśnie ta funkcja ułatwia blokadę szkodliwych stron czy instalacji wirusa po kliknięciu w fałszywy link lub załącznik. Po prostu antywirus od razu zneutralizuje zagrożenie informując Ciebie za pomocą stosownego komunikatu.

Ochrona kamery internetowej (nie tylko mechaniczna)

Jeżeli pracujesz w biurze lub zdalnie za pomocą laptopa, pamiętaj – nieuprawniony dostęp do kamery internetowej sprawi, że cyberprzestępca uzyska wiele cennych informacji na temat środowiska, w którym pracujesz. I choć wiele urządzeń posiada mechaniczną blokadę kamerki, to jednak nie zawsze jest ona używana (zwłaszcza w trakcie pracy i wideokonferencji). Dobry antywirus powinien posiadać dodatkową ochronę w postaci blokowania dostępu do Twojej kamery internetowej przez nieznane aplikacje.

Skanowanie nowych plików (zwłaszcza z dysków USB)

Użytkownicy często wyłączają tę opcję, ponieważ denerwują ich powiadomienia z antywirusa mówiące o skanowaniu każdego, nowego pliku. A jest to błąd, bo pobrane archiwum z maila może kryć w sobie szkodliwe oprogramowanie. Pożyczony pendrive od kolego będzie z kolei nośnikiem malware lub keyloggera, który ukradnie loginy oraz hasła dostępowe nie tylko od Ciebie, ale też od innych współpracowników. Dlatego używaj opcji skanowania nowych plików. To niski koszt bezpieczeństwa.

Ochrona przed ransomware

Ransomware to naprawdę podły rodzaj zagrożenia, ponieważ potrafi sparaliżować całą firmę w wyniku szyfrowania zawartości dysku twardego komputera. Komercyjne antywirusy potrafią jednak przeciwdziałać temu. Aktywując ochronę przed ransomware chronisz pliki oraz reputację przedsiębiorstwa.

Moduł antykradzieżowy

Skradziony telefon powodem do niepokoju? Udowodnij, że można działać zapobiegawczo i chroń swoje urządzenia przed przywłaszczeniem go przez osoby trzecie. Moduły “Anti-Theft” w antywirusach umożliwiają nie tylko zdalne zablokowanie urządzenia, ale również wykonanie zdjęcia aparatem, namierzenie skradzionego telefonu i wyczyszczenie zawartości, aby nikt nie uzyskał dostępu do danych.

Wskazówka – taką opcję warto skonfigurować, ponieważ przyda się ona także przy zgubieniu telefonu lub laptopa.

Korzystanie z antywirusa na co dzień – jak chronić swoje urządzenia?

Dobry, sprawdzony antywirus powinien działać automatycznie i praktycznie niezauważalnie dla użytkownika. Mimo tego warto nauczyć się kilku podstawowych czynności, które wykonasz cyklicznie. Co zrobić, aby cieszyć się ochroną urządzenia przez cały rok?

  • Monitoruj okres licencji – każdy antywirus ma wbudowany licznik, który wskazuje ile dni pozostało do wygaśnięcia ważności Twojego klucza licencyjnego. Pamiętaj, że opłacając wcześniej przedłużenie nie stracisz żadnego dnia, po prostu po minięciu 365 dni licznik się wyzeruje i zacznie liczyć ten okres od nowa.
  • Przynajmniej raz w miesiącu wykonuj pełne skanowanie – domyślnie antywirusy starają się wykonywać powierzchowne skanowanie zasobów komputera, aby nie spowalniać jego pracy. Postaraj się jednak wygospodarować czas na wykonanie pełnego skanowania systemu (może to potrwać znacznie dłużej).
  • Sprawdź, czy antywirus dobrze działa na innych urządzeniach – niektórzy producenci oferują prosty panel zarządzania licencją, w którym sprawdzisz status bezpieczeństwa innych urządzeń z zainstalowaną aplikacją. Możesz za jego pomocą zdalnie aktywować wybrane opcje, aby podnieść poziom ochrony np. innym członkom rodziny.
  • Korzystaj z trybów gry – jeśli lubisz pograć w wymagające tytuły na swoim laptopie lub komputerze PC to aktywuj (zazwyczaj za pomocą prostego skrótu klawiszowego lub zakładki w menu antywirusa) tryb dla gracza. Oszczędza on dodatkowe zasoby procesora i pamięci RAM, dzięki czemu zapewnisz sobie większą wydajność podczas rozgrywki.
  • Skonfiguruj kontrolę rodzicielską – renomowane antywirusy oferują dodatkową funkcję w postaci kontroli rodzicielskiej. Możesz jej użyć na urządzeniach, z których korzystają dzieci. W ten sposób będziesz w stanie filtrować treści, które przeglądają Twoje pociechy, a także ograniczyć czas dostępu do urządzenia.

Jakie antywirusy zawierają ochronę przed ransomware?

Praktycznie każdy, płatny antywirus posiada funkcję ochrony przed szyfrowaniem dysków. Do najczęściej polecanych należą:

Który antywirus posiada moduł antykradzieżowy?

Moduły umożliwiające blokadę urządzenia po kradzieży znajdziemy w kilku popularnych rozwiązaniach antywirusowych. Należą do nich m.in.:

Jakiego antywirusa wybrać do ochrony kamery internetowej?

Ta ważna funkcja chroniąca przed szpiegowaniem, jest widoczna w kilku programach antywirusowych. Znajdziesz ją w takich pakietach, jak: