Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki serwer VPS z zagranicznym IP? Czym się kierować przy wyborze serwera poza Polską?

Jaki serwer VPS z zagranicznym IP? Czym się kierować przy wyborze serwera poza Polską?

Serwery VPS są często wybierane przez specjalistów do osiągnięcia konkretnego celu. Nie zawsze muszą to być testy aplikacji w samodzielnie skonfigurowanym środowisku. Do niektórych zastosowań przydać się może zagraniczna lokalizacja, z innym adresem IP. Jak dobrze wybrać VPS spoza Polski i do czego można go wykorzystać? Poznaj kluczowe zagadnienia, które będą dla Ciebie przydatne jeśli szukasz nieoczywistych rozwiązań.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze serwera VPS za granicą?

Sukces każdego projektu zaczyna się już na etapie wyboru narzędzi. W przypadku serwerów VPS nie wystarczy wpisać w Google „tani i dobry serwer”, ponieważ są to pojęcia bardzo pojemne, w wielu przypadkach trudne do weryfikacji.

Jeśli dochodzi do tego kwestia związana z koniecznością uruchomienia VPS za granicą (w tym przypadku – poza Polską), to w grę wchodzi nieco dłuższy proces decyzyjny.

Jakie elementy oferty warto wziąć pod rozwagę?

Szeroki wybór lokalizacji dla VPS

Operator powinien posiadać przynajmniej 2-3 dodatkowe lokalizacje serwerów oprócz głównej (związanej z krajem, w którym prowadzi działalność). Daje to klientom o wiele większą elastyczność w doborze serwera, ponieważ jedne firmy potrzebują technologii ulokowanej za oceanem (np. w USA), a drugie optymalnej lokalizacji na terenie UE, ponieważ muszą spełnić wymogi związane z RODO.

Jeśli szukasz serwera VPS w Niemczech, Wielkiej Brytanii lub Hiszpanii, to zajrzyj koniecznie do oferty VPS Linux w home.pl.

Różnorodne konfiguracje

Serwery VPS są sparametryzowane za pomocą mocy CPU, pamięci RAM oraz przestrzeni dyskowej. Nie każda jednak konfiguracja będzie pasować do pewnych zastosowań. Dlatego warto sprawdzić, jak bogatą ofertę ma dana firma i czy posiada wystarczająco mocne lub pojemne serwery.

Część firm stawia wyłącznie na pakiety ekonomiczne, skierowane do pasjonatów lub mało wymagających zastosowań. Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy projekt zacznie się rozrastać i pierwotna konfiguracja przestanie spełniać swoją rolę.

WSKAZÓWKA: Przykładem projektu, który może stale wymagać coraz większej mocy od serwera VPS jest… własny serwer Minecraft.

Systemy operacyjne z opcją zmiany

Każdy administrator ma swój preferowany OS, za pomocą którego konfiguruje VPS. Coraz częściej zdarza się, że kupujący usługę poza Polską wybiera daną konfigurację, aby zachować zgodność ze stackiem technologicznym w całej firmie. Nie tylko obniża to ewentualne koszty związane z obsługą, ale też zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów technicznych w wyniku braku kompatybilności z innymi zasobami firmowymi.

Ubuntu i Debian to bardzo popularne dystrybucje Linuksa, ale w przypadku VPS w home.pl znajdziesz także mniej znane i funkcjonalne wersje AlmaLinux, a także Rocky.

Gwarantowany uptime serwera VPS za granicą

Bez względu na to, czy kupujesz serwer VPS z lokalizacją we Francji, USA, a może w Wielkiej Brytanii, oczekujesz zawsze wysokiego poziomu dostępności usługi (najlepiej powyżej 99%). To bowiem mocno wpływa na działanie firmy, a nawet pojedynczej aplikacji, zainstalowanej na serwerze.

Warto jednocześnie pamiętać, że uptime oferowany przez operatora dotyczy czasu, który określa nieprzerwany dostęp do usługi. Bardzo często mylone jest to z czasem aktywności serwera, a przecież za pomocą konsoli administracyjnej można samodzielnie VPS wyłączyć (ale dalej będzie dla Ciebie dostępny).

Wirtualizacja serwera VPS – KVM czy OpenVZ?

Serwery VPS nie są z definicji maszynami fizycznymi, tak jak serwery dedykowane (gdzie całe zasoby sprzętowe są przypisane tylko i wyłącznie do jednego klienta). Jak mówi pierwszy człon tego skrótu (Virtual), usługa jest wirtualna, a to oznacza, że jest obsługiwana na sprzęcie utrzymującym wielu klientów jednocześnie.

Sposób obsługi VPS na serwerze jest nazywany właśnie wirtualizacją. 2 najpopularniejsze formy wirtualizacji to KVM oraz OpenVZ. Ten pierwszy jest często chwalony za większą elastyczność w kwestii obsługi systemów operacyjnych (oferuje tzw. pełną wirtualizację) oraz izolację zasobów, a to przekłada się na większe bezpieczeństwo.

OpenVZ z kolei jest wybierany często ze względu na wydajność, ale z drugiej strony nie jest rekomendowany z powodu ograniczeń systemowych (m.in. konieczne jest używanie tej samej wersji systemu we wszystkich kontenerach VPS).

Biorąc pod uwagę współczesne standardy i wymogi pod kątem zapewnienia ochrony przed potencjalnymi cyberatakami, lepszym rozwiązaniem jest wybór VPS z wirtualizacją KVM.

Model rozliczeń

Każdy klient chciałby uzyskać wirtualną maszynę nie tylko w korzystnej cenie, ale także w przewidywalnym modelu rozliczeń. Nie ma tutaj jednej, najlepszej metody. Po prostu wszystko zależy od potrzeb klienta i taką też elastyczność powinien oferować operator.

Zakup zagranicznego serwera VPS powinien być możliwy w rozliczeniu miesięcznym, jak i rocznym, najlepiej bez dodatkowych dopłat za obsługę serwera w wybranej lokalizacji (opłaty za usługę mogą się różnić ze względu na kraj data center).

Dodatkowym atutem będzie rozliczenie abonamentu (zwłaszcza miesięcznego) za zagraniczny serwer VPS w polskiej walucie, ponieważ opłaty w dolarach lub Euro mogą być niestabilne ze względu na kurs.

Zagraniczny VPS z dodatkowym IP

Kolejne adresy do przypisania mogą być ważnym czynnikiem decydującym o zakupie. Nie wszyscy jednak umożliwiają dokupienie dodatkowego IP lub bardzo mocno limitują ich liczbę. Sprawdź koniecznie, czy dany pakiet VPS posiada opcję dołączenia innego adresu do puli i czy konieczny jest w tym przypadku zakup serwera o wyższych parametrach (może to być istotny warunek).

WSKAZÓWKA: Czy wybór serwera za granicą zawęża poszukiwanie ofert tylko wśród firm działających poza Polską? Niekoniecznie! Operatorzy bardzo często posiadają alternatywne lokalizacje VPS w swojej ofercie. Dla przykładu, serwery VPS w home.pl mogą działać w aż 7 różnych miejscach na świecie (a dokładnie 5 krajach).

Do czego można wykorzystać VPS z zagranicznym adresem IP?

To jest zasadniczo dobre pytanie! I można na nie odpowiedzieć w jeden sposób: do wielu różnych zadań, które chcemy zrealizować poza głównym krajem naszej działalności. Taki wirtualny serwer ulokowany w innym kraju otwiera przed Tobą nowe możliwości tj.:

Uruchomienie aplikacji w kraju, w którym chcesz otworzyć firmę

Mogą to być strony internetowe w obcym języku, sklepy online w domenie danego kraju i inne. VPS jest tutaj dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na większej niezależności technologicznej, a przy tym chcesz, aby użytkownicy mieli szybszy dostęp do Twoich usług.

Testowanie regionalne

Deweloperzy korzystają z zagranicznych serwerów VPS, aby testować i symulować ruch z różnych zakątków świata. W ten sposób mogą optymalizować swoje rozwiązania i przygotować je na wzmożoną aktywność oraz zainteresowanie.

Serwer VPN

Administratorzy VPS z podpiętym zagranicznym adresem IP używają go również pod kątem konfiguracji własnego serwera VPN. To standardowy wręcz motyw, który ułatwia zmianę geolokalizacji domowego/firmowego adresu IP. Umożliwia to przeglądanie stron w danym kraju lub chroni zasoby firmowe, albowiem skorzysta z nich tylko ten, kto uruchomi połączenie przez VPN.

WSKAZÓWKA: Przeczytaj nasz przewodnik, w którym odpowiadamy na pytanie dotyczące zasad działania usług VPN.

Kopia zapasowa na własnym VPS

Jeżeli planujesz konfigurację aplikacji chmurowych np. wirtualne dyski dla pracowników jako miejsce na kopię zapasową danych, to zagraniczny serwer jest świetnym wyborem. Dzięki rozproszeniu infrastruktury zyskasz dodatkową warstwę bezpieczeństwa na wypadek awarii lub usunięcia plików z domyślnej lokalizacji.

Pamiętaj, że każdy projekt może wymagać od serwera VPS posiadania odpowiednich komponentów. W home.pl znajdziesz ofertę VPS Linux Storage (z dużą przestrzenią na dane) oraz Compute (większa moc obliczeniowa).

Zalety posiadania serwera VPS za granicą

Co daje taki serwer VPS, który znajduje się kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów od siedziby naszej firmy? Niewątpliwie do zalet należy:

  • Większa odporność na awarie o większym zasięgu – taki serwer jest pewnego rodzaju polisą ubezpieczeniową na wypadek, gdy pojawi się jakikolwiek większy problem techniczny związany z dostępnością danych, stron, sklepu itd. Nie zawsze musi to wynikać z awarii serwera głównego. Czasem jest to problem związany z działaniem sieci operatora ISP. Serwery ulokowane za granicą mogą w tym czasie funkcjonować dalej i oferować dostęp do strony.
  • Przestrzeganie prawa lokalnego – inny kraj może wymagać od użytkownika posiadania przestrzeni do przetwarzania danych, znajdującej się w danym obszarze gospodarczym. VPS ulokowany w data center w danym kraju pomoże spełnić ten warunek.
  • Dostosowanie usług do geolokalizacji klientów – pomimo obecności wielu rozwiązań przyśpieszających ładowanie strony (tj. sieć CDN), to jednak serwer w konkretnej lokalizacji daje największy komfort, jeśli chodzi o dostępność i szybkość ładowania aplikacji lub stron.
TAGI: / /