Hosting

Dzięki gzip Twoja strona działa szybciej!

„Włącz gzip!”, „Dlaczego nie stosujesz gzipa?”, „U mnie pomogła kompresja do gzipa, dzięki temu dostałem w Google więcej punktów.”…ile razy czytałeś na forach dyskusyjnych takie wypowiedzi i nie wiedziałeś o co chodzi? Dlaczego gzip jest tak bardzo istotny dla optymalizacji Twojej witryny? Co to w ogóle jest gzip i dlaczego warto go stosować?

Każda strona www to zbiór danych, które muszą zostać wyświetlone w przeglądarce internetowej. Zanim jednak do tego dojdzie, twoja przeglądarka musi wysłać polecenie do serwera zewnętrznego, aby ten w odpowiedzi pozwolił na pobranie plików witryny oraz ich interpretację. Dzięki temu na monitorze wyświetli się obraz ze stroną, po której możesz się swobodnie poruszać. Kluczowym w tym przypadku elementem jest etap pobierania plików – to w dużej mierze od niego zależy jak szybko strona wczyta się w przeglądarce. Na ratunek przychodzą tutaj rozmaite triki programistyczne, do których należy wspomniany gzip.

Gzip to metoda kompresji „w locie”, która wykonywana jest po stronie serwera. Dzięki temu pobierane dane są mniejsze niż w rzeczywistości, a to wpływa korzystnie na ładowanie serwisów. W home.pl gzip obsługuje kompresję takich formatów jak text/html text/plain text/css text/javascript, co pozwala również zoptymalizować działanie witryn opartych na protokole SSL, który dodaje pewną ilość danych ze względu na konieczność szyfrowania transmisji na linii serwer-urządzenie odbiorcy.

Bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność to trzy podstawowe cechy hostingu w home.pl, do których przykładamy ogromną uwagę. Liczne sugestie naszych Klientów zdopingowały nas do podniesienia wydajności naszych serwerów. Jednym z kluczowych elementów współczesnego hostingu jest kompresja gzip w locie, które znacząco przyspiesza działanie serwisów WWW opartych głównie na popularnych aplikacjach CMS. Dzięki wdrożeniu kompresji gzip w locie otrzymaliśmy wiele głosów Klientów, którzy odczuli znaczący wzrost szybkości wyświetlania się ich stron WWW – co bardzo nas cieszy. – Dariusz Kowalski, kierownik hostingu home.pl

Jak bardzo przyśpieszy moja strona po zastosowaniu kompresji gzip?

Wyniki mogą być różne, w zależności od tego jak wymagająca jest Twoja strona WWW i czy stosujesz dla niej szyfrowanie po protokole https://. Nie jest możliwe w tej sytuacji jednoznaczne udzielenie gwarancji o ile sekund szybciej będzie się ona wgrywać. Najlepiej w tym przypadku sprawdzić optymalizację strony w serwisach, które analizują wykorzystane przez Ciebie skrypty, grafiki, kody CSS i HTML. Do najbardziej popularnych należą Google PageInsights oraz GTmetrix. Pamiętaj, że kompresja gzip nie obejmie danych, które są pobierane z zewnętrznych serwerów. Jeżeli posiadasz odnośniki do skryptów (np.javascript) umieszczonych poza home.pl – musisz postarać się, aby nie były one zbyt duże.

Poniżej przedstawiamy testy wykonane na przykładowym serwerze home.pl  z włączonym i wyłączonym gzipem. Dla serwera zostało wykonanych 10000 wywołań z użyciem protokołu https://.

 

Czas odpowiedzi serwera przy braku włączonej kompresji gzip (w ms)
Wyniki odpowiedzi serwera przy braku włączonej kompresji gzip (w ms).
Czas odpowiedzi serwera po włączeniu kompresji gzip.
Czas odpowiedzi serwera po włączeniu kompresji gzip (w ms).

Jak uruchomić kompresję gzip na moim serwerze home.pl?

Kompresja działa automatycznie. Nie musisz dodawać specjalnych kodów oraz instalować wtyczek dla aplikacji CMS. Gzip jest uruchamiany za każdym razem, gdy ktoś spróbuje wyświetlić Twoją stronę www np. poprzez protokół https://.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm