Hosting

Dzięki gzip Twoja strona działa szybciej!

„Włącz gzip!”, „Dlaczego nie stosujesz gzipa?”, „U mnie pomogła kompresja do gzipa, dzięki temu dostałem w Google więcej punktów.”…ile razy czytałeś na forach dyskusyjnych takie wypowiedzi i nie wiedziałeś o co chodzi? Dlaczego gzip jest tak bardzo istotny dla optymalizacji Twojej witryny? Co to w ogóle jest gzip i dlaczego warto go stosować?

Każda strona www to zbiór danych, które muszą zostać wyświetlone w przeglądarce internetowej. Zanim jednak do tego dojdzie, twoja przeglądarka musi wysłać polecenie do serwera zewnętrznego, aby ten w odpowiedzi pozwolił na pobranie plików witryny oraz ich interpretację. Dzięki temu na monitorze wyświetli się obraz ze stroną, po której możesz się swobodnie poruszać. Kluczowym w tym przypadku elementem jest etap pobierania plików – to w dużej mierze od niego zależy jak szybko strona wczyta się w przeglądarce. Na ratunek przychodzą tutaj rozmaite triki programistyczne, do których należy wspomniany gzip.

Gzip to metoda kompresji „w locie”, która wykonywana jest po stronie serwera. Dzięki temu pobierane dane są mniejsze niż w rzeczywistości, a to wpływa korzystnie na ładowanie serwisów. W home.pl gzip obsługuje kompresję takich formatów jak text/html text/plain text/css text/javascript, co pozwala również zoptymalizować działanie witryn opartych na protokole SSL, który dodaje pewną ilość danych ze względu na konieczność szyfrowania transmisji na linii serwer-urządzenie odbiorcy.

Bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność to trzy podstawowe cechy hostingu w home.pl, do których przykładamy ogromną uwagę. Liczne sugestie naszych Klientów zdopingowały nas do podniesienia wydajności naszych serwerów. Jednym z kluczowych elementów współczesnego hostingu jest kompresja gzip w locie, które znacząco przyspiesza działanie serwisów WWW opartych głównie na popularnych aplikacjach CMS. Dzięki wdrożeniu kompresji gzip w locie otrzymaliśmy wiele głosów Klientów, którzy odczuli znaczący wzrost szybkości wyświetlania się ich stron WWW – co bardzo nas cieszy. – Dariusz Kowalski, kierownik hostingu home.pl

Jak bardzo przyśpieszy moja strona po zastosowaniu kompresji gzip?

Wyniki mogą być różne, w zależności od tego jak wymagająca jest Twoja strona WWW i czy stosujesz dla niej szyfrowanie po protokole https://. Nie jest możliwe w tej sytuacji jednoznaczne udzielenie gwarancji o ile sekund szybciej będzie się ona wgrywać. Najlepiej w tym przypadku sprawdzić optymalizację strony w serwisach, które analizują wykorzystane przez Ciebie skrypty, grafiki, kody CSS i HTML. Do najbardziej popularnych należą Google PageInsights oraz GTmetrix. Pamiętaj, że kompresja gzip nie obejmie danych, które są pobierane z zewnętrznych serwerów. Jeżeli posiadasz odnośniki do skryptów (np.javascript) umieszczonych poza home.pl – musisz postarać się, aby nie były one zbyt duże.

Poniżej przedstawiamy testy wykonane na przykładowym serwerze home.pl  z włączonym i wyłączonym gzipem. Dla serwera zostało wykonanych 10000 wywołań z użyciem protokołu https://.

 

Czas odpowiedzi serwera przy braku włączonej kompresji gzip (w ms)

Wyniki odpowiedzi serwera przy braku włączonej kompresji gzip (w ms).

Czas odpowiedzi serwera po włączeniu kompresji gzip.

Czas odpowiedzi serwera po włączeniu kompresji gzip (w ms).

Jak uruchomić kompresję gzip na moim serwerze home.pl?

Kompresja działa automatycznie. Nie musisz dodawać specjalnych kodów oraz instalować wtyczek dla aplikacji CMS. Gzip jest uruchamiany za każdym razem, gdy ktoś spróbuje wyświetlić Twoją stronę www np. poprzez protokół https://.

16 komentarzy
 • Kamil
  18 grudnia 2014 at 11:21
  Dodaj komentarz
 • Grzegorz Zawadzki
  11 grudnia 2014 at 00:33
  Dodaj komentarz

  Ile te pliki ważyły? 25!! sekund do 0.6 sekundy? Chyba były robione na ogromnych plikach tekstowych (jakiś XML wymiany danych?). Na zwykłej stronie nie powinno być takich różnic. gzip nie przyspisza strony, tylko kompresuje output.
  W standardowej stronie (jak ten blog) waga tekstu to kilka KB…
  Sory, ale ja nie bardzo wierzę w ten test…. brak informacji. Aby test był adekwatny powinien zawierać:
  – Testy na małych jak i dużych plikach
  – Informacje techniczne dotyczące wielkości testów
  – Porównanie zysku prędkości między kompresją i brakiem, a także między poszczególnymi rozmiarami plików testowanych
  – Brak informacji, co przedstawia oś x. (Pierwszy wykres, może być tylko i wyłącznie powiększeniem 1 czerwonego słupka z drugiego wykresu. W związku z tym wygląda na mniej stabilny.)
  Według osi X wynika, że jest on 50 krotnie ściśnięty? Chociaż trudno odszyfrować, jeśli zaczyna się od 50 a kończy na 8 przechodząc przez 0….

  W tej formie, w jakiej to jest teraz, jest to tylko marketingowy bełkot, który ma ładnie wyglądać, a nie być rzetelnym testem. SORRY!

 • Czarek
  1 grudnia 2014 at 21:49
  Dodaj komentarz

  No trochę za późno. Przeniosłem większość stron na inny hosting z gzip. Brak gzip był jednym z powodów. Nie chce mi się teraz szukać linków, ale są wpisy na home, gdzie stanowczo informowali, że gzipowania nie będzie, bo zbyt mocno wykorzystuje zasoby… a tu proszę.

  • Adam [home.pl]
   5 grudnia 2014 at 14:18
   Dodaj komentarz

   Zachęcamy do powrotu 😉

  • markac
   6 grudnia 2014 at 18:36
   Dodaj komentarz

   Wystarczyło samemu skompresować pliki do gzip i ustawić odpowiednie przekierowania w .htaccess. Prostsze, niż migracja na inny hosting.

 • NajlepszeKarmy.pl
  28 listopada 2014 at 22:51
  Dodaj komentarz

  Dzięki za dobrą podpowiedź.

 • Michał Pasternak
  28 listopada 2014 at 20:03
  Dodaj komentarz

  Czy ktoś z Was jest w stanie powiedzieć, co obrazuje oś “x” wykresów?

  • H
   29 listopada 2014 at 09:51
   Dodaj komentarz

   Podejrzewam, ze czas albo ilosc prob/testow. Najwyrazniej wpisali zle dane

   • Michał Pasternak
    30 listopada 2014 at 00:46
    Dodaj komentarz

    No właśnie widzisz… przy tak “poważnym” temacie tego typu obsuwa jest niedopuszczalna, a domyślać się nie zamierzam – choćby dlatego, że różny rozkład danych na wykresie wydaje się poddawać w wątpliwość zastosowane metody pomiarowe, ale żeby w ogóle nad tym zacząć dyskusję, to trzeba by wiedzieć, co przedstawia wykres 🙂

    • Adam [home.pl]
     1 grudnia 2014 at 13:51
     Dodaj komentarz

     Witam, oś X to kolejne próby wykonywane w danym momencie. Przepraszamy za nieprecyzyjny opis obrazka 😉

 • Seti
  28 listopada 2014 at 17:12
  Dodaj komentarz

  NARESZCIE – 10 lat jak nie więcej, ale wkońcu jest…

 • Hasztagi_pl
  28 listopada 2014 at 16:55
  Dodaj komentarz

  A co ze stronami które nie posiadają https’a? Jaki wpływ na wczytywanie takich stron ma ta cała kompresja?

 • LebronJames89
  28 listopada 2014 at 16:07
  Dodaj komentarz

  +6 punktów w Google PageInsights. Dzięki!

 • dragonn
  27 listopada 2014 at 20:57
  Dodaj komentarz

  kompresja gzip w home.pl, nareszcie!

 • Dodaj komentarz

  *

  *