Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Hosting a VPS – kiedy zdecydować się na taką zmianę?

Hosting a VPS – kiedy zdecydować się na taką zmianę?

Rejestrując swój pierwszy hosting na pewno liczysz w najbliższej przyszłości na poprawną obsługę poczty elektronicznej, wyświetlanie strony firmowej z ofertą, a także możliwość publikowania ważnych dokumentów na serwerze FTP. Te 3 funkcjonalności w większości przypadków są najbardziej pożądane przez klientów stawiających swoje pierwsze kroki w Internecie. Wraz z rozwojem firmy i nowymi projektami hosting współdzielony może jednak wydać się „za mały” na Twoje potrzeby. Jaki powinien być kolejny krok?

Na początek warto sprecyzować, czym jest hosting współdzielony. To zestaw zbliżonych parametrów i funkcjonalności, z których korzystają klienci w ramach wydzielonych zasobów na jednej maszynie. Innymi słowy – każdy z klientów otrzymuje pewnego rodzaju „pakiet mocy i przestrzeni” do dyspozycji. Jakie są główne zalety takiego rozwiązania?

Zalety hostingu internetowego

  1. Główny operator (w tym przypadku home.pl) gwarantuje Ci dostęp do autorskiego oprogramowania do zarządzania serwerem wraz  zapleczem administracyjnym. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, gdyż panel posiada odpowiednie opcje, które automatyzują większość procesów (np. zakładanie skrzynek email).
  2. Stała cena abonamentowa – płacisz za konkretny pakiet funkcji, do których masz cały czas wgląd. To, czy będziesz chciał z nich wszystkich skorzystać – zależy wyłącznie od Ciebie.
  3. Nie musisz spędzać kolejnych godzin na konfiguracji serwera. Wszystko odbywa się automatycznie, a dostęp do usługi jest natychmiastowy. Dane dostępowe otrzymujesz po rejestracji na maila.
  4. Dostęp do pomocy technicznej operatora – nie wiesz jak dodać konto FTP, bazę danych lub zainstalować WordPressa? Skontaktuj się biurem obsługi klienta, a konsultant poprowadzi Cię krok po kroku.

Wniosek? Hosting współdzielony to coś w rodzaju gotowego rozwiązania, które idealnie nadaje się dla podstawowych zastosowań. Dzięki niemu możesz natychmiast rozpocząć internetową działalność i kontaktować się z klientami poprzez korespondencję email, założyć bloga itp. Załóżmy jednak, że firma rozwija się dynamicznie, niebawem wdrażasz nowe produkty do swojej oferty, albo zastanawiasz się nad rozwinięciem innej gałęzi w swoim biznesie. Zajmujesz się usługami IT, udostępniasz skrzynki email dla klientów zewnętrznych? A może warto zaproponować klientom coś dodatkowego np. serwery głosowe lub dedykowane rozwiązania np. prywatną chmurę na pliki? Hosting współdzielony tego nie umożliwi, dlatego warto rozejrzeć się za serwerem VPS lub Pro Cloud, u nas w homecloud.pl.

To tutaj przechowywane są dane klientów homecloud.pl

VPS to wirtualny serwer prywatny, który jest o wiele bardziej elastyczny niż wspomniany wyżej hosting. Najprościej ujmując, VPS to rozwiązane technologiczne stojące poziom wyżej, pozwalające na instalowanie własnych skryptów PHP, paneli administracyjnych (oczywiście istnieje możliwość korzystania z predefiniowanych, w homecloud każdy może korzystać z Plesk Panel). Można to przyrównać do zakupu mieszkania, które sami możemy sobie wyposażyć, a developer pozwala jeszcze przebić kilka ścian i powiększyć jeden z pokoi.

Ogromną zaletą VPS jest dostęp do powłoki systemu i kontrolowania wszystkich zasobów. Dzięki poleceniom z konsoli możesz sprawdzić na bieżąco obciążenie procesora, pamięci RAM, a na dodatek masz możliwość skonfigurowania filtrów antyspamowych, serwera pocztowego oraz zapory (firewalla) w stopniu zaawansowanym. To powoduje, że od zamówienia usługi do realnego jej wykorzystania mija kilka, a nawet kilkanaście dni. Z drugiej strony, otrzymujesz usługę o wiele bardziej kompleksową, możesz ją przeorganizować więc z perspektywy czasu te kilkanaście dni mają marginalne znaczenie. Możesz ten czas także  skrócić korzystając ze wsparcia administratorów – w homecloud dostępna jest pomoc Premium Support.

Zalety serwera VPS

Czy posiadając serwer VPS od razu dostrzegę wymierne korzyści? Oczywiście. Dzięki temu zyskasz:

  1. Większą moc, która przyda się przy uruchamianiu bardziej wymagających projektów tj. sklepy.
  2. Stałą cenę abonamentu – VPSy są sprzedawane w pakietach. Możesz również w takcie trwania abonamentu zmienić konfigurację, odjąć lub dodać zasoby, wówczas naliczona zostanie nowa opłata abonamentowa, która będzie niezmienna.
  3. Większe możliwości – dostęp do powłoki systemu daje praktycznie pełną dowolność instalacji oprogramowania na takim serwerze.

O wiele bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest natomiast chmura Pro Cloud, o której pisaliśmy we wcześniejszym wpisie. Podobnie jak w przypadku VPS – również tutaj panuje pełna elastyczność w zakresie stosowanego oprogramowania. Z tą jednak różnicą, że użytkownik może również w czasie rzeczywistym zmienić parametry techniczne dla własnych potrzeb (tzw. autoskalowanie). Szykujesz się na otwarcie sklepu internetowego po długiej kampanii reklamowej, robisz unikalne promocje, które zwabią tysiące użytkowników? Warto zadbać o odpowiedni zapas mocy obliczeniowej.

Kiedy zmienić swój hosting na VPS? Jest to zależne wyłącznie od naszych celów. W pewnym momencie każdy administrator może zauważyć, że dotychczasowe funkcje do obsługi serwisów na hostingu mogą okazać się niewystarczające. Co ważne, przy dynamicznym rozwoju i rosnącej liczbie klientów nie można przegapić momentu, kiedy będzie już na to za późno. Idealnym przykładem jest przywołany tutaj sklep internetowy lub serwis multimedialny – bieżąca analiza statystyk odwiedzin jest nader wskazana. Wówczas przejście na platformę VPS lub Pro Cloud odbywa się płynnie, a ty możesz skupić się na kolejnych planach.

Materiał przygotowany wspólnie z serwisem proste.to

TAGI: / / / / / / / / / / / /