Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Bezpieczny WordPress z własną domeną i ochroną przed spamem

Bezpieczny WordPress z własną domeną i ochroną przed spamem

Popularność WordPressa nie dziwi – to aplikacja elastyczna, łatwa do obsługi (po przejściu pierwszych kroków dodawanie artykułów jest kwestią zaledwie kilkunastu minut), posiada niesamowity potencjał na dalszą rozbudowę, a przy tym wspiera ją duża społęczność. W procesie przygotowania witryny nie powinniśmy jednak pomijać ważnych elementów, które zwiększają wiarygodność i bezpieczeństwo. WordPress jak każde oprogramowanie, wymaga systematycznego dbania i aktualizacji.

Uruchomienie strony z unikalnym adresem

Jeszcze do niedawna wielu entuzjastów WordPressa korzystało głównie z adresu w schemacie mojastrona.wordpress.com. Z biegiem kolejnych lat dostrzegli oni wady wynikające z posiadania takiego adresu – brak pewnej unikalności, ograniczone możliwości pozycjonowania, długość domeny przekładająca się na problemy w prezentacji swoich stron, mocno limitowana przestrzeń na pliki multimedialne w bezpłatnym serwisie itp. Dlatego też coraz więcej osób docenia fakt, że strony oparte na WordPress może uruchomić na własnym hostingu. Dzięki aktywnej współpracy z klientami wprowadziliśmy również do swojej oferty dedykowaną platformę pod nazwą WordPress Hosting SSD. Dzięki niej blogowanie rozpoczniesz w ciągu zaledwie kilku minut – po rejestracji otrzymasz na adres email dane dostępowe do aplikacji.

Pamiętaj jednak, że blog musi w jakikolwiek sposób wyróżnić się na tle konkurencji. Pisząc o sporcie, modzie, jedzeniu, polityce lub motoryzacji musisz uzbroić się w ciekawe, nieszablonowe tematy, lekkie pióro oraz…unikalny adres strony internetowej. Własna domena to pierwszy element, który może zachęcić internautę do odwiedzenia Twojej strony. Jak pokazują bieżące trendy – dla blogowania długość domeny nie ma większego znaczenia. Z drugiej strony nie warto testować cierpliwości czytelników. Nikt bowiem nie będzie powracać do strony o adresie złożonym z 30 losowych znaków. Celuj w łatwe do zapamiętania, zabawne, chwytliwe kombinacje słów i cyfr. Zabawa nowomową także zadziała tutaj na korzyść.

Szukasz wolnej domeny dla strony? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Podłączenie domeny do WordPressa

Zarejestrowałeś domenę w home.pl? Przypisz ją do swojego hostingu WordPress Hosting SSD już teraz – ZOBACZ JAK TEGO DOKONAĆ.

Kilka rzeczy, o których warto wiedzieć uruchamiając bloga w WordPressie pod własną domeną:

  1. Przed połączeniem domeny z blogiem upewnij się, że jest ona już aktywna/opłacona. Ważność usługi sprawdzisz w panelu administracyjnym.
  2. Przypisałeś/aś domenę do hostingu, ale po kliknięciu na dowolną zakładkę na stronie adres zmienia się na inny? Nie martw się, gdyż jest to związane z brakiem adresu WWW w ustawieniach WordPressa. Zaloguj się do kokpitu i przejdź do opcji Ustawienia->Ogólne, a następnie wpisz adres swojej domeny w obu polach:a8q2e-1321
    3. Jeszcze przed dodaniem pierwszych wpisów wybierz sposób tworzenia odnośników do podstron/artykułów, czyli tzw. permalinków (bezpośrednie odnośniki). WordPress umożliwia wywoływanie konkretnych stron pod przyjaznymi adresami.lin23-98871

I gotowe! Twój blog czeka teraz na to, aż zapełnisz go swoją twórczością!

Bezpieczeństwo strony w WordPressie – jak uchronić się przed spamem?

Czego oczekujesz od swojego bloga? Na pewno odwiedzin i komentarzy czytelników. Dzięki nim zwiększysz popularność strony, zyskasz także grupę wiernych, powracających użytkowników. Aby jednak tego dokonać, niezbędne jest zabezpieczenie systemu komentarzy w WordPressie, które wyświetlają się pod wpisami. Mimo całkiem wygodnego, standardiwego narzędzia do moderacji komentarzy warto zainstalować odpowiednie wtyczki zwiększające bezpieczeństwo. Pierwszą z nich jest Akismet – najpopularniejszy dodatek (również w darmowej wersji), który weryfikuje komentarze pod kątem potencjalnego zagrożenia. Pamiętaj, każdy dodawany komentarz zwiększa objętość bazy danych, z której korzysta WordPress. W przypadku notorycznego spamu baza będzie działać nieoptymalnie. Dlatego na Twojej stronie powinny pojawiać się wyłącznie merytoryczne wpisy od prawdziwych użytkowników, a nie botów internetowych.

Dodatkową wtyczką, która zminimalizuje ryzyko spamowania w komentarzach przez boty jest Disqus. To alternatywne rozwiązanie, które korzysta z zewnętrznego systemu komunikacji użytkowników o tej samej nazwie. Jego ogromną zaletą jest uniwersalność, gdyż zakładając konto w Disqus możemy udzielać się w komentarzach na innym blogu, korzystającym z tej wtyczki. Na koncie Disqus mamy dostęp do historii naszych konwersacji, a na dodatek możemy odpisywać na komentarze bez konieczności powracania na stronę. Bardzo wygodne rozwiązanie!

Przykład kodu captcha pod formularzem

Przykład kodu captcha pod formularzem

Jeżeli strona ma być wizytówką firmy to na pewno chciałbyś dodać formularz kontaktowy do wysyłki pytań przez klientów. WordPress posiada setki tego typu rozwiązań, ale pamiętaj o należytym zabezpieczeniu formularza tzw. captchą – kodem weryfikacyjnym do przepisania przez użytkownika. Dzięki temu uchronisz swoją skrzynkę email przed zalewem spamu w wyniku działania botów, które „skanują” witrynę w poszukiwaniu skryptów do wysyłania wiadomości z serwera.

Aktualizacja WordPressa

WordPress co kilka tygodni jest poprawiany przez samych twórców. Bardzo często są to aktualizacje z cyklu „security patch” (łatka bezpieczeństwa), które usuwają błędy programistyczne, zagrażające stabilności Twojej strony. Aby mieć pewność, że Twój WordPress działa poprawnie i jest w pełni bezpieczny, staraj się wykonywać aktualizacje jak najszybciej. Co prawda od wersji 3.7 aplikacja korzysta z funkcji automatycznej aktualizacji, ale część administratorów za pomocą drobnej zmiany w pliku konfiguracyjnym wyłącza tę funkcję. Dlaczego? Zazwyczaj jest to związane z próbą uniknięcia ewentualnych błędów w działaniu szablonu (który został napisany pod konkretną wersję WordPressa) lub wtyczki. W tym przypadku każda aktualizacja jest możliwa za pomocą odpowiedniego przycisku w kokpicie aplikacji.

Pamiętaj – bezpieczeństwo strony powinno być celem nadrzędnym, dlatego aktualizacja WordPressa powinna przebiec możliwie najszybciej.