Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Sklep internetowy WooCommerce – czy warto sprzedawać na WordPressie?

Sklep internetowy WooCommerce – czy warto sprzedawać na WordPressie?

Własny sklep internetowy na WordPressie? To już dzisiaj możliwe. WordPress z uwagi na popularność stał się bardzo ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu można zbudować praktycznie dowolny serwis internetowy. Dotyczy to również stworzenia platformy do prowadzenia internetowego handlu, który w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie.

WooCommerce na WordPressie - home.pl

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie „jak uruchomić sklep internetowy?”, chcesz to zrobić szybko i najlepiej bezpłatnie – warto rozważyć połączenie WordPress + WooCommerce.

Planujesz uruchomić sklep na WordPressie? Skorzystaj z WordPress Hostingu w home.pl, który powstał z myślą o sprzedawcach korzystających z tej wtyczki.

Czym jest WooCommerce?

WooCommmerce to jedno z tysięcy rozszerzeń (tzw. wtyczek) do WordPressa, którego głównym zadaniem jest przekształcenie naszej strony w działający sklep internetowy. Wtyczka dostępna jest w polskiej wersji językowej, a sam mechanizm jej działania i obsługa są dość proste. Możemy wprowadzać produkty, definiować ich parametry (opisy, zdjęcia, cena, stan magazynowy), a osoby przeglądające naszą stronę zyskają funkcjonalność koszyka – będą mogły zamówić oferowany przez nas asortyment szybko i wygodnie.

Dlaczego warto wybrać WooCommerce?

 1. Jest bezpłatny. Argument w postaci ceny jest często kluczowy przy podejmowaniu decyzji. Jeśli posiadasz już serwer, na którym możesz zainstalować WordPressa, masz już tak naprawdę wszystko, co potrzebne do uruchomienia sprzedaży w sieci.
 2. Uruchomisz sprzedaż na już istniejącej stronie. Tę zaletę docenią szczególnie osoby, które prowadzą już stronę w oparciu o WordPressa. Instalacja WooCommerce sprowadza się tak naprawdę kilku kliknięć w panelu aplikacji.
 3. Posiada setki rozszerzeń. WooCommerce żyje „własnym życiem”, co oznacza, że użytkownicy tworzą do niego osobne, dedykowane wtyczki, wprowadzające kolejne funkcjonalności. Jeśli brakuje Ci konkretnej opcji, sprawdzasz katalog rozszerzeń i wybierasz to, które najbardziej pasuje do Twoich potrzeb.
 4. Znajdziesz wiele gotowych motywów. Nie musisz tworzyć grafiki od 0 – w sieci znajdziesz gotowe motywy, którymi dopasujesz wygląd sklepu do oczekiwań.
 5. Możesz dopasować go całkowicie do swoich potrzeb. Motywy pozwalają niemalże na dowolną modyfikację wyglądu, układu elementów na stronie czy zachowania sklepu. Ograniczeniem może być tylko wyobraźnia.
 6. Masz pełną kontrolę nad jego działaniem. Masz dostęp do kodu WordPressa, dostęp do kodu WooCommerce. Masz wiedzę – możesz uzyskać funkcjonalność w 100% dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Samodzielnie piszesz wtyczki, samodzielnie modyfikujesz wygląd sklepu.
 7. Wsparcie i pomoc znajdziesz wszędzie. Dosłownie! Z uwagi na swoją popularność w sieci istnieją setki for oraz grup w social media (np. na Facebooku) skupiające fanów i ekspertów WordPressa. Jeśli tylko napotkasz na problemy, możesz skorzystać z takiej formy wsparcia.

Jak uruchomić sklep internetowy na WordPressie?

Jeśli posiadasz już stronę zbudowaną na WordPressie, przejdź do sekcji ‘Wtyczki’ i po prostu wyszukujesz frazę WooCommerce. Kliknij na przycisk Zainstaluj i poczekaj kilkadziesiąt sekund, aż Twój WordPress zakończy cały proces. Zaraz po instalacji w panelu WordPressa znajdziesz nowe sekcje przeznaczone do wprowadzenia asortymentu, zarządzania dostawami i płatnościami oraz klientami. Innymi słowy – wszystko to, czego potrzebuje każdy sklep internetowy.

Jeżeli szukasz odpowiedniego serwera do uruchomienia sklepu WooCommerce, zapoznaj się z naszą ofertą WordPress Hosting SSD, która została stworzona z myślą o entuzjastach aplikacji WordPress.

Stojąc przed wyborem platformy do prowadzenia sprzedaży w sieci WooCommerce na pewno pojawi się na naszej liście jako jedna z możliwości. Możliwe też, że zajmie wysoką pozycję z uwagi na niski koszt (czy wręcz jego brak) oraz możliwość niemalże dowolnego dostosowania pod kątem naszych wymagań. Warto pamiętać, że nie ma systemów i rozwiązań idealnych, a decydując się ostatecznie na wybór platformy powinniśmy zweryfikować wszystkie ZA i PRZECIW.

O ile argumenty przemawiające ZA skorzystaniem z duetu WordPress i WooCommerce opisaliśmy wyżej, sprawdźmy jeszcze te elementy, które mogą nas zaskoczyć w późniejszym etapie prowadzenia sprzedaży.

Czy WooCommerce jest w pełni darmowy?

WooCoomerce pozwoli szybko i bezpłatnie uruchomić prosty sklep internetowy (określenie prosty jest tutaj dość istotne), który można skonfigurować i dodać bazę produktów. Szybko może się jednak okazać, że brakuje kilku dodatkowych funkcjonalności, których w standardzie (i za darmo) WooCommerce nie oferuje. Przykładem takich funkcjonalności mogą być:

 • obsługa płatności elektronicznych,
 • integracja z przewoźnikami/kurierami,
 • integracja z social media,
 • dodatkowe funkcjonalności, np. mechanizm promocji i rekomendacji produktów, sprzedaż produktów w różnych wariantach, sprzedaż produktów cyfrowych.
Sklep WooCommerce - home.pl
Przykład prostego sklepu WooCommerce po instalacji wtyczki.

Większość tego typu integracji jest płatna. W niektórych przypadkach ich autorzy oferują co prawda uproszczone, darmowe wersje. Najczęściej jednak nie znajdziemy w nich akurat tej funkcjonalności, której potrzebujemy. Płatności za integrację również należy rozdzielić na te, za które zapłacimy jednorazowo (podczas aktywacji), inne z kolei wymagają opłacania abonamentu. To powoduje, że przewidzenie całkowitego kosztu uruchomienia / prowadzenia sprzedaży w oparciu o WooCommerce nie zawsze są możliwe do przewidzenia.

Pomoc techniczna WooCommerce – jak działa i gdzie jej szukać?

Podczas budowania sklepu na WooCommerce nie raz przyjdzie nam skorzystać z porad specjalistów np. w temacie edycji szablonu lub dodawania kolejnych wtyczek. Co jednak, jeśli potrzebujemy natychmiastowej pomocy np. przy błędnie działającym skrypcie? Z uwagi na charakter WooCommerce, dedykowane wsparcie techniczne nie zawsze będzie możliwe.

Nie oznacza to jednak, że pozostajemy bez jakiekolwiek szansy na naprawienie problemu. Będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiedź społeczności (na forum/na Facebooku). A jeśli nasz problem okaże się bardziej złożony – może przyjść nam zapłacić za pomoc eksperta, który rozwiąże go za nas. Z tego powodu koszt wsparcia technicznego jest mocno nieprzewidywalny, często uzależniony od istniejącego problemu.

Czy sklep WooCommerce jest bezpieczny?

Tak, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 1. Aktualizujmy wtyczki oraz motywy na bieżąco. Ich nowe wersje wychodzą nie tylko z nowymi funkcjonalnościami, ale także naprawiają znalezione przez użytkowników błędy oraz luki bezpieczeństwa,
 2. Instalujmy i włączajmy tylko te wtyczki, które są sprawdzone i wiemy, że NA PEWNO potrzebujemy ich do prowadzenia sklepu. Im więcej wtyczek, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania nieautoryzowanego dostępu do naszego sklepu,
 3. Dostęp do plików WordPressa powinna posiadać wąska grupa osób – właściciel serwera (czyli Ty), ewentualnie dodatkowy użytkownik, który będzie nam pomagać w prowadzeniu sprzedaży. Stosujmy skomplikowane hasło do panelu administracyjnego naszego sklepu oraz serwera FTP.

Ile kosztuje uruchomienie sklepu WooCommerce?

WordPress i WooCommerce to zgrany duet, jednak wymaga on do poprawnego działania serwera. Kosztem, który także musimy wziąć pod uwagę jest w tym wypadku hosting. Jest to kwota, którą jesteśmy zawsze w stanie oszacować. W pierwszym roku większość firm oferuje pakiety w bardzo atrakcyjnych cenach – to będzie jeden z tych kosztów, który jest przewidywalny i niezbędny do prowadzenia sprzedaży przez Internet.

Przy ustalaniu budżetu na start sklepu warto rozważyć jeszcze kwestie bezpieczeństwa. Sam WordPress oraz WooCommerce to narzędzia bezpieczne, aktualizowane cały czas przez ich twórców. Problematyczne mogą natomiast okazać się wtyczki, które instalujemy. Im więcej wtyczek, tym większa szansa na uzyskanie dostępu do naszego sklepu przez nieautoryzowane osoby.

Bardzo ważne jest, aby nie przedobrzyć z liczbą rozszerzeń. Te, z których korzystamy, należy aktualizować zawsze tak szybko, jak tylko pojawiają się ich nowe wersje. Może się to wówczas wiązać z uiszczeniem dodatkowych płatności – wtyczki komercyjne bazują na licencjach z ograniczonym czasem wsparcia oraz aktualizacji.

Panel edycji produktu w WooCommerce
Panel edycji produktu w WooCommerce.

Dlatego też kwota startowa dla sklepu internetowego opartego na WooCommerce jest uzależniona od tego, czego potrzebujemy i co chcemy w sklepie oferować. Im więcej funkcjonalności zaplanujemy zawrzeć w sklepie, tym większy koszt uruchomienia i utrzymania sklepu. Nie bez powodu specjaliści informują, że uruchomienie WooCommerce na hostingu może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Całkowite koszty dla odnowień poszczególnych licencji są również trudne do ustalenia. Może się zdarzyć, że po 12 miesiącach jedyny koszt jaki poniesiemy to hosting z własną domeną, w skrajnym przypadku – gdy chcemy wyposażyć sklep w jak najnowsze wersje wtyczek – należy doliczyć do tego koszty oprogramowania.

Jak prezentują się koszty uruchomienia sklepu na WordPressie w pierwszym roku, z zawarciem podstawowych wtyczek? Poniższe zestawienie uwzględnia standardowe (nie oznacza to, iż nie można znaleźć na rynku niższych – wszystko zależy od tego, czy producent oferuje aktualnie promocję) ceny usług i integracji, niezbędnych do prowadzenia sprzedaży przez Internet.

Hosting pod WordPress – około 70 zł/rok
Domena .pl – 0 zł lub 9,90 złotych/rok
Wtyczka do e-płatności PayU – 149 zł (licencja roczna, po roku niedostępne jest wsparcie techniczne i aktualizacje)
Integracja z wybranym kurierem – 199 zł (licencja roczna, po roku niedostępne jest wsparcie techniczne i aktualizacje)
Integracja z Allegro – od 29 zł/miesięcznie (cena uzależniona od liczby aukcji w serwisie aukcyjnym w danym miesiącu)
Integracja z Ceneo (Zaufane Opinie) – 79 zł/rok (licencja roczna, po roku niedostępne jest wsparcie techniczne i aktualizacje)
Integracja z Google Merchant – 199 zł/rok (licencja roczna, po roku niedostępne jest wsparcie techniczne i aktualizacje)
Szablon pod WooCommerce – 0 zł (bezpłatny, brak wsparcia technicznego), 150-400 zł (zakupiony w banku szablonów, wsparcie przez 6-12 miesięcy), 800-2000 zł (szablon dedykowany na zamówienie, wsparcie techniczne przez 12 miesięcy, odpłatne modyfikacje po tym czasie)
Program do księgowania – 199 zł/rok (licencja roczna, po roku niedostępne jest wsparcie techniczne i aktualizacje)

WooCommerce czy gotowa platforma – co wybrać?

Mimo swojej nieprzewidywalności w koszcie utrzymania, WooCommerce jest ciekawym i elastycznym rozwiązaniem do uruchomienia sklepu internetowego. Ogromne możliwości personalizacji, wyglądu oraz szeroka dostępność wtyczek darmowych i płatnych powoduje, że jest on chętnie wybierany przez firmy, które chcą przenieść swoją sprzedaż do Internetu.

Start z WooCommerce to z pewnością większa inwestycja finansowa niż w przypadku gotowych aplikacji ecommerce. Z drugiej strony jest to narzędzie idealnie skrojone pod użytkownika, który chce krok po kroku skonfigurować i zbudować własną platformę sprzedażową i posiada jednocześnie odpowiednie zasoby związane z ewentualnym wsparciem technicznym. W ten sposób uniknie straty czasu nad rozwiązaniem pilnej kwestii programistycznej. Jeżeli chodzi o kwestię wyboru między WooCommerce, a platformami sklepów internetowych (np. w home.pl) – warto na początek przetestować każdą z opcji, tak, aby upewnić się, które z nich bardziej przypadnie nam do gustu. Obie usługi mają szereg zalet, które umożliwiają aktywną sprzedaż przez Internet. Różnią się jednak dostępnymi na początek funkcjonalnościami, poziomem skomplikowania, obsługą narzędzi oraz modelem abonamentowym.