Wordpress

Jaki page builder wybrać do WordPressa? Odpowiadamy na pytania z webinaru

Trzeci webinar z cyklu Akademii home.pl już za nami. W trakcie godzinnej prezentacji omówiliśmy przykłady wykorzystania popularnych page builderów (kreatorów) do tworzenia stron WWW w WordPressie. Poniżej odpowiadamy na pytania, zadane przez uczestników w trakcie szkolenia.

Czy nie zdarza się, że zakupiona wtyczka jest wycofana za jakiś okres?

Oczywiście może się zdarzyć, że któraś wtyczka “page builder” przestaje uzyskiwać wsparcie od autorów. Jest to jak najbardziej normalne w świecie WordPressa. W przypadku najpopularniejszych wtyczek tego typu nie odnotowaliśmy jednak takiego przypadku. Autorzy zazwyczaj dbają o rozwój edytorów, aktualizują je i poszerzają o nowe możliwości.

W jaki sposób mogę rozpoznać i sprawdzić czy dana strona www jest napisana w WordPressie?

Najłatwiej w tym przypadku użyć skrótu na klawiaturze Ctrl + U i wyszukać w kodzie strony wyrażenia:

<meta name="generator" content="WordPress x.x.x" />

Zamiast znaków “x” powinny wyświetlić się cyfry określające daną wersję WordPressa. Alternatywnie można to zbadać z użyciem zewnętrznego narzędzia tj. https://whatcms.org/. Jest jeszcze inny, dość zabawny sposób. Mianowicie na nowej instalacji WordPressa w stopce pojawia się tekst “Dumnie wspierane przez WordPressa” – bardzo dużo właścicieli stron WWW zapomina go usunąć 😉

Jak sprawdzić jakim composerem wykonana jest moja strona?

Każdy composer do WordPressa zostawia po sobie “ślady” w postaci unikalnych nazw dla klas obiektów lub skryptów na stronie. W tym przypadku można posiłkować się m.in. pomysłem ze skrótem Ctrl + U, wówczas w kodzie strony powinny być widoczne odpowiednie odwołania, które są wskazówką z jakim composerem mamy do czynienia. Dla przykładu strona zbudowana za pomocą Elementora ma dużo odwołań z frazą “elementor”:

W przypadku Visual Composer sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ plugin dodaje w kodzie odpowiedni komentarz:

Obecność danego composera można również zweryfikować za pomocą zewnętrznego narzędzia tj. https://www.isitwp.com/ – nie zawsze będzie to jednak skuteczna metoda. Dla osób bardziej zaawansowanych istnieje także alternatywa w postaci konsoli przeglądarki – nazwa composera będzie widoczna podczas przeglądania poszczególnych elementów np. DIV.

U mnie od początku jest dostępny w kokpicie edytor MotoPress. Zostawić bo prosty ale ograniczony czy zmienić?

Wszystko zależy od tego, co chcemy zrobić i czy dany page builder sprawia nam jakiekolwiek problemy. MotoPress jest bardzo popularnym page builderem i ewentualna zmiana wiąże się ze stworzeniem strony WWW od nowa za pomocą nowego narzędzia.

Czy można bezboleśnie przenieść się z innego composera na polecany np. przez prowadzącego?

Niestety, każdy composer (page builder) pod względem technicznym prezentuje nieco inną filozofię działania, korzysta z różnych rozwiązań, dlatego przeniesienie strony nie jest aktualnie możliwe. Jeżeli decydujemy się na zmianę narzędzia, należy stworzyć za jego pomocą stronę od nowa – mowa tutaj o nie tylko o stronie głównej, ale także innych podstronach jakie posiadamy w menu. W przypadku już opublikowanych artykułów należy wyłącznie zadbać o wygląd ogólny (szablon) wpisu. Wpisy przenosi się za pomocą importera w WordPressie, który generuje plik XML. Nie powinno to być szczególnie trudne.

Mam na swoim WordPressie Site Origin – czy lepiej zmienić na Elementora czy dokupić wersję pro Site Origina?

Wszystko zależy od własnych preferencji oraz przyzwyczajeń. Oba rozwiązania mają wersje darmowe do dyspozycji użytkowników i warto jest sobie zainstalować np. w osobnej instancji WordPressa na hostingu. Po testach możemy zdecydować, czy bardziej pasuje nam Elementor czy Site Origin. Jeżeli jednak mielibyśmy wskazać lepsze narzędzie z naszej perspektywy – będzie to Elementor, głównie ze względu na bardziej przyjazny interfejs.

Posiadam stronę, która została napisana przez informatyka, nie była na WordPressie, informatyk bazował na swoich kodach, które wykorzystywał‚ dla wielu klientów. Jak zamienić starą stronę na nową?

Page buildery wymagają do działania zainstalowanego WordPressa, dlatego też w tym przypadku strona WWW i jej struktura musi zostać wykonana od zera, a treści (np. opisy) przeniesione/skopiowane pod nowy motyw. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, ponieważ nie ma tzw. “długu technologicznego”, a cały proces zamyka się tak naprawdę w tworzeniu nowego wyglądu serwisu, a nie próbach dostosowania treści ze starej do nowej wersji . Nasi specjaliści mogą również taką stronę WWW zbudować w ramach usługi.

Czy pracował Pan na Wix’ie? Jeśli tak, to jakie są plusy i minusy w porównaniu do WordPressa?

Tak, w przeszłości miałem styczność z Wixem. Jeśli miałbym określić jego zalety to z pewnością wskazałbym łatwość obsługi i przyjazny interfejs. Wix jest jednak usługą typu SaaS, a co za tym idzie – w przypadku rezygnacji nie przeniesiemy strony na inny serwer. Dodatkowo, jeżeli zależy nam na osiągnięciu wysokiej pozycji w Google, WordPress wraz z page builderem da nam o wiele większe możliwości i szanse na powodzenie niż edytor Wix.

Dla początkujących lepszy będzie Site Origin czy Elementor?

Oba rozwiązania są dostępne w wersji darmowej, warto przekonać się samodzielnie i wybrać narzędzie, które sami uznamy za łatwiejsze. Z naszej perspektywy lepszy jest Elementor.

Obecnie mamy wybrany bezpłatny motyw w WP. Rozumiem, że po dodaniu Elementora bazujemy na motywie bez straty tego co dotychczas zostało zrobione? I powoli dalej rozwijamy?

Dokładnie tak. Po dodaniu/zainstalowaniu page buildera struktura i treści serwisu zostaną zachowanie. Dojdzie nam jedynie dodatkowa opcja przy edycji stron, właśnie za pomocą Elementora. Elementor współpracuje z 99% dostępnych motywów na rynku, a jedyne utrudnienia mogą wyniknąć z wieku “skórki” – jeżeli nie była aktualizowana od kilku lat, mogą pojawić się komplikacje. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Czy jeśli  zrobię stronę od nowa na Elementorze (zmiana z Site Origin) to strona straci w wynikach wyszukiwania?

Pozycjonowanie w dużej mierze nie zależy od wyboru composera. Composer jest jedynie narzędziem, za pomocą którego tworzymy stronę WWW i treści. I to od treści (jej jakości) tak naprawdę dużo zależy. Warto wybrać dane rozwiązanie mając jedynie na uwadze, jak łatwo będzie się z jego pomocą tworzyło treść. A jej jakość zależy od nas samych.

Jak uzyskać/odzyskać dostęp do swojego WordPressa, gdy nie znam danych logowania (zostały zmienione przez inną osobę)?

Zachęcam do skorzystania z naszej dokumentacji pod adresem https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/co-zrobic-jesli-nie-pamietam-hasla-do-panelu-wordpress. Opisaliśmy w niej cały proces odzyskiwania dostępu do panelu WordPressa.

Czy można zrobić kopię strony i wtedy robić zmiany i wystawić już gotową stronę po całkowitym jej przebudowaniu za pomocą nowego page buildera?

To zależy 😉 Jeżeli pierwsza strona została zbudowana za pomocą innego page buildera – skopiowanie nic nie da, ponieważ kopia będzie bazować na tym samym page builderze. Zalecane jest w tej sytuacji zainstalowanie osobnego WordPressa (w osobnym katalogu) i dodanie do niego nowego page buildera, a następnie odtworzenie treści z pierwotnej strony. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nie ma obecnie technicznej możliwości “migracji” strony z page buildera A do page buildera B. Ten proces należy wykonać ręcznie. Artykuły już opublikowane można jednak z łatwością przenieść za pomocą importera. Po utworzeniu drugiej wersji strony wystarczy przekierować domenę na katalog z nowym WordPressem.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm