Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Projektowanie stron internetowych na WordPressie – dlaczego warto?

Projektowanie stron internetowych na WordPressie – dlaczego warto?

Tworzenie strony internetowej oraz jej prowadzenie jeszcze nigdy nie było takie proste. Stało się tak dzięki temu, że coraz popularniejsze stały się rozwiązania CMS. Jednym z lepszych nich jest WordPress, który to jest najczęściej wykorzystywanym oprogramowaniem tego typu. Dlaczego zatem można powiedzieć, że jest on lepszy od innych CMS-ów? Temu przyjrzymy się w tym artykule.

Na początek jednak odpowiedzmy sobie na inne pytania:

Projektowanie stron internetowych– czym jest CMS?

CMS to skrót od angielskiego Content Management System, czyli system zarządzania treścią. Narzędzie takie pozwala budować oraz zarządzać stroną internetową bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności technicznych. Sama zaś strona może być poszerzana o przygotowane przez innych szablony, motywy, rozszerzenia itp. Wiele z nich jest dostępnych za darmo.

Zakładanie strony internetowej – czym jest WordPress?

WordPress to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie CMS na świecie, które powstało w 2003 roku. Serwis BuiltWith podaje, że 52% stron, które korzystają z CMS-ów, zbudowano właśnie na WordPressie:

Popularność WordPressa jako systemu zarządzania treścią

Oprócz tego na stronie W3Techs możemy się dowiedzieć, że na omawianym CMS-ie funkcjonuje łącznie 36,1% wszystkich stron internetowych na świecie.

WordPress początkowo służył przede wszystkim jako narzędzie do prowadzenia blogów internetowych, jednak wraz z postępem stał się znacznie bardziej uniwersalny, jak i popularny. Przejdźmy zatem do omówienia tego, dlaczego zakładanie strony internetowej na tej platformie to bardzo dobry wybór.

Uniwersalność

Jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej, WordPress to CMS, na którym mogą z powodzeniem funkcjonować strony wszelkiego rodzaju – od blogów i prostych stron firmowych, po sklepy internetowe i fora. Jest tak m.in. z powodu, do którego teraz przejdziemy.

Charakter open source

WordPress to otwarte oprogramowanie. Oznacza to, że CMS jest darmowy, a jego kod powszechnie dostępny. Bardzo ułatwia to innym użytkownikom tworzenie rozszerzeń, z których to bardzo często inni mogą także korzystać bez kosztów.

Aktywna baza użytkowników

Utworzenie się aktywnej społeczności wokół danej technologii bardzo pozytywnie wpływa na jej rozwój. Tak właśnie jest w przypadku WordPressa. Jego użytkownicy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Daje to zwłaszcza początkującym osobom znacznie lepszy start podczas tworzenia strony WordPress oraz pomaga im poszerzać swoją wiedzę.

Polskie forum WordPress możesz znaleźć pod tym odnośnikiem, a angielskie tutaj.

Wsparcie przy problemach technicznych

Duża baza użytkowników wspomniana we wcześniejszym podpunkcie sprzyja rozwiązywaniu kwestii technicznych. Wielu programistów dzieli się na forach swoimi spostrzeżeniami oraz podaje sugestie, jak rozwiązać wybrane problemy.

Bugi potrafią być bardzo irytujące, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Twojej strony. Jeśli nie wiesz, w czym tkwi problem, rozwiązanie go może zająć naprawdę dużo czasu. Wsparcie z zewnątrz (zwłaszcza ze strony bardziej doświadczonych osób), okaże się zatem jak najbardziej pożądane.

Proste zarządzanie treścią

Jak sama nazwa (Content Management System) wskazuje, celem takich technologii jest właśnie zarządzanie treścią, a WordPress pomaga w tym doskonale. Cecha ta jest ważna zwłaszcza dlatego, że content marketing może mieć bardzo duży wpływ na powodzenie Twoich działań z zakresu zdobywania klientów.

Otóż nie wystarczy jedynie stworzyć dobrych treści (np. artykuły blogowe), ale trzeba je także i odpowiednio organizować oraz publikować. W tym zadaniu przydatna okazuje się wbudowana w WordPressie funkcja bloga. Wpisy edytuje się w nim w zasadzie tak samo, jak w dokumencie tekstowym (np. w Wordzie). Do dyspozycji masz zatem nie tylko funkcje pozwalające dodawać multimedia, ale i usprawniające organizację samych treści. Za pomocą kilku kliknięć da się przyporządkować teksty do kategorii, przypisać im tagi, czy dodać zdjęcie wyróżniające.

Optymalizacja SEO

Jeśli zależy Ci na obecności w sieci, wysiłek nie kończy się po prostu na stworzeniu strony WordPress. Równie ważne jest także dbanie o odpowiednią optymalizację pod kątem pozycjonowania. Wyszukiwarki internetowe jak Google działają według pewnych kryteriów, na podstawie których oceniają, jakie strony powinny znaleźć się najwyżej w wynikach wyszukiwania. Taka optymalizacja to cała osobna branża w marketingu internetowym znana właśnie jako SEO. Usługi z tego zakresu świadczą odpowiednie firmy, jednak wpływ na ich powodzenie będzie miało także to, z jaką witryną mają do czynienia. WordPress to platforma, która jest nie tylko sama z siebie dostosowana pod SEO, ale i zawiera liczne rozszerzenia, które ten proces usprawniają.

Liczne i zróżnicowane rozszerzenia

Zakładanie strony internetowej nie musi wiązać się z tworzeniem wszystkiego od zera. W przypadku WordPressa masz dlatego do dyspozycji mnóstwo darmowych oraz płatnych rozszerzeń, które z pewnością zaspokoją zróżnicowane potrzeby różnych przedsiębiorców. Spełnią one funkcje nie tylko związane z poprzednio wspomnianą optymalizacją SEO – wiele z nich dotyczy takich kwestii jak organizacja treści, formularze kontaktowe, e-mail marketing, zabezpieczenia przed spamem itp.

Jak zrobić stronę internetową na WordPressie – podsumowanie

Jak zatem widać, istnieje wiele powodów, dla których WordPress to obecnie najpopularniejszy CMS. Sprawdzi się on świetnie w mnóstwie przypadków. Jeśli chcesz założyć stronę internetową na tej platformie, skorzystaj ze wsparcia specjalistów i skontaktuj się z nami: https://home.pl/tworzenie-stron-internetowych/