Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

GandCrab: jak usunąć wirusa ransomware? Sprawdź deszyfrator!

GandCrab: jak usunąć wirusa ransomware? Sprawdź deszyfrator!

GandCrab to złośliwe oprogramowanie ransomware, ukierunkowane na użytkowników korzystających z systemu Windows. Istnieje kilka rodzajów ransomware GandCrab, ponieważ hakerzy wciąż modyfikują kod wirusa w celu zwiększania skuteczności ataków. W ostatnim czasie zostały opublikowane deszyfratory, które z pewnością ucieszą użytkowników, którzy padli ofiarą cyberprzestępców.

Jak wygląda komputer zainfekowany GandCrab?

Infekcja komputera poprzez ransomware GandCrab nie różni się specjalnie od innych ataków przeprowadzanych za pośrednictwem tego rodzaju oprogramowania. Po zainstalowaniu, wirus szyfruje pliki zgromadzone na dysku oraz żąda od użytkownika zapłacenia okupu za możliwość odzyskania plików.

Wcześniej aby odzyskać pliki, ofiary ransomware musiały zapłacić kosztowny okup

Dla jakich wersji GandCrab zostały opracowane klucze deszyfrujące?

Amerykańskie FBI opracowało i udostępniło klucze deszyfrujące dla wersji 4, 5, 5.0.4, 5.1 i 5.2 GandCrab. Pozwalają one na odszyfrowanie plików i dysków twardych komputerów, które padły ofiarą tego ransomware. Narzędzie deszyfrujące jest dostępne bezpłatnie na portalu nomoreransom.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – czym ochronić się przed ransomware?

Ransomware to zagrożenie, które może spowodować duże straty w firmie. Zapłacenie okupu pozwala na odzyskanie danych, ale wiąże się z dużymi stratami finansowanymi. W celu zwiększenia ochrony stosuj oprogramowanie antywirusowe, które posiada aktywną ochronę przed ransomware, np. ESET NOD32. Dzięki temu, nawet gdy ofiara kliknie w zainfekowany link bądź plik, antywirus zwiększy szanse na wyizolowanie złośliwego kodu i jego neutralizację.

TAGI: / /