Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Nowości w Google Workspace ogłoszone na konferencji Google I/O 2021

Nowości w Google Workspace ogłoszone na konferencji Google I/O 2021

Google zakończyło prezentację o pakiecie Google Workspace na swojej konferencji Google I/O 2021. Firma ogłosiła sporo zmian i nowości, które mają poprawić działanie pakietu i potencjalnie przekonać przedsiębiorstwa do skorzystania z aplikacji Google, a nie konkurencyjnych pakietów. Zobacz co nowego w aplikacjach Dokumenty, Prezentacje, Slajdy i komunikatorze Google Meet.

Czym jest Smart Canvas?

Google stale rozwija swoje produkty i usługi, jednak raz na jakiś czas wykonuje „skok wprzód”, który ma prowadzić wiele zmian w krótkim czasie. Może to być kompletna zmiana designu aplikacji czy systemu lub wprowadzenie nowej filozofii funkcjonowania usługi.

„Od ponad dekady, coraz dalej przesuwaliśmy dokumenty od bycia cyfrowymi kartkami w stronę połączonej zawartości umożliwiającej współpracę, inspirowaną siecią. Smart Canvas jest naszym kolejnym, wielkim krokiem.”

Javier Soltero, wicedyrektor Google Workspace

Dzięki Smart Canvas, dokumenty, dane i komunikacja zespołów Google Workspace będą jeszcze lepiej zintegrowane, wprowadzając nowy wymiar współpracy. W ramach wprowadzania Smart Canvas, Google zaplanowało na najbliższą przyszłość aktualizacje najważniejszych aplikacji i narzędzi.

Dokumenty Google Workspace bez podziału na strony

Od ich powstania, celem edytorów tekstu było przygotowanie dokumentu do wydruku, więc tekst dzielony był (i jest) na kartki A4. Jednak w świecie dysków chmurowych, podpisów elektronicznych i pracy zdalnej, drukowanie dokumentów staje się coraz rzadsze. Dlatego Google wprowadza nową opcję wyświetlania dokumentów: Pageless (dosłownie: bez stron). W tym widoku, wszystkie elementy będą dynamicznie skalowane i dopasowywane do ekranu, na którym wyświetlany jest dokument. Niezależnie, czy otworzysz Dokumenty na komputerze, telefonie, czy tablecie, będą one czytelne i łatwe w obróbce.

Skorzystaj z kodu rabatowego na Google Workspace dla Twojej firmy.

Dodawanie plików i spotkań przy pomocy @ wewnątrz Dokumentów

Obecnie, edytując tekst w Dokumentach, masz możliwość wzmianki swoich współpracowników przy pomocy znaku „@”. Jest to niezwykle przydatne kiedy nad jednym tekstem pracuje kilka osób. Google zdecydowało się rozszerzyć możliwości „małpy” w Dokumentach. Dzięki nowej aktualizacji, korzystając z @ będziesz mógł także dodawać odniesienia do innych dokumentów, plików oraz spotkań.

Checklisty i szablony tabel w Dokumentach Google

Kolejnymi nowościami, które zmierzają do aplikacji Google Dokumenty, to checklisty i szablony tabel. Checklisty mają na celu pomóc śledzenie i odhaczanie wykonanych zadań w tabelach wewnątrz dokumentów. Lista zadań Google w przyszłości zostanie zintegrowana z checklistami, by zadania wyznaczone w dokumencie wyświetlały się w zadaniach poszczególnych członków organizacji.

Drugim dodatkiem są szablony list, które zostały stworzone, by ułatwić tworzenie elementów tabel. Mogą one służyć do sprawdzania postępu projektów czy badania opinii współpracowników. Google doda także szablon, który będzie przenosił najistotniejsze informacje z zaproszenia na spotkanie widoczne w Kalendarzu Google.

Nowe reakcje i poprawki autokorekty

Ostatnimi zmianami, które są ekskluzywne dla Dokumentów, są nowe reakcje w postaci emoji, które będzie można zostawiać na plikach oraz poprawione działanie autokorekty. Nowa autokorekta będzie starała się wprowadzić mniej obraźliwy język i zadbać o inkluzywność płciową w dokumentach.

Otwórz dokumenty bezpośrednio w Czacie Google

Jedną z często spotykanych krytyk Google Workspace jest rozdrobnienie pracy na kilka kart. Rozmawiając w czacie, nie możemy jednocześnie edytować dokumentu. Google dobrze zdaje sobie z tego sprawę i w ramach Smart Canvas dodaje nową funkcjonalność do Czatu Google. Teraz, rozmawiając w pokoju czatu, możesz edytować Dokumenty i Arkusze wspólnie ze wszystkimi osobami w danym czacie. Obecnie nie wspierane są Prezentacje, jednak Google zapowiedziało, że wkrótce zostaną one też dodane do edytowania w czacie.

Jak edytować pliki w czacie Google

Spotkania Google Meet wewnątrz aplikacji Workspace

Dalszym rozszerzeniem komunikacji podczas współpracy jest dodanie integracji Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji z komunikatorem Google Meet. Korzystając z ikony widocznej w prawym górnym rogu ekranu, rozpoczniesz lub dołączysz do spotkania bez potrzeby zamykania dokumentu czy przechodzenia do nowej karty.

Google Meet otrzyma napisy w nowych językach i tłumaczenie na żywo

Gigant z Mountain View podczas konferencji I/O 2021 ogłosił, że Google Meet otrzyma rozszerzoną funkcjonalność związaną z napisami. Dziś, dynamicznie generowane napisy dostępne są tylko w pięciu językach, lecz Google zapowiedziało, że wkrótce ta lista zostanie rozszerzona. W dodatku do tego, Meet będzie w stanie automatycznie tłumaczyć napisy, lecz na początek będą tylko wspierane języki: niemiecki, hiszpański, francuski oraz portugalski.

Arkusze: nowe widoki i podpowiedzi formuł

Smart canvas rozwija także aplikację Arkusze, dodając nowe formy wyświetlania danych oraz wprowadzając system podpowiadania formuł w komórkach. Nowe widoki pozwolą tobie wprowadzić nowe sposoby wizualizacji oraz interakcji z danymi organizacji. W widoku „Timeline” dane z akrusza zostaną przetworzone na wykresy, które możesz organizować według różnych parametrów.

Drugim dodatkiem do Arkuszy w Google Workspace jest wprowadzenie funkcji sugerującej formuły. Po zaznaczeniu danych i wprowadzeniu formuły, system postara się przewidzieć i podpowiedzieć odpowiednią formułę.

Sugerowana formuła Arkusze Google Workspace

Zobacz krótką prezentację Smart Canvas w filmie opublikowanym przez Google: