Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak wstawić na stronę WWW wyszukiwarkę Google lub DuckDuckGo?

Jak wstawić na stronę WWW wyszukiwarkę Google lub DuckDuckGo?

Jeżeli prowadzisz bloga lub zaawansowany serwis z artykułami – zadbaj o szybkie i łatwe w użyciu opcje wyszukiwania. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami przez webmasterów są te domyślnie wbudowane w oprogramowanie np. WordPress. Aby wyróżnić się wśród konkurencji i zwiększyć komfort użytkowania warto skorzystać z niestandardowych wyszukiwarek np. Google. Jak to zrobić?

Standardowa wyszukiwarka na stronie internetowej

Jeżeli Twój wybór przy tworzeniu strony padł na takie aplikacje jak WordPress lub Joomla to opcję wyszukiwarki masz dostępną praktycznie od ręki i często jest ona konfigurowalna z poziomu motywu, z którego korzystasz. Jeżeli z jakichś powodów Twój motyw lub szablon nie posiada wyszukiwarki – możesz ją doinstalować w formie dodatku. Dla WordPressa istnieje m.in. wtyczka Ajax Search Lite, dzięki której dodasz wygodną wyszukiwarkę artykułów w dowolnym miejscu na stronie WWW.

Jak dodać wyszukiwarkę Google do strony WWW?

Ciekawą alternatywą dla standardowych wyszukiwarek dodawanych do systemów CMS jest wyszukiwarka Google. Firma oferuje w tym względzie wersję darmową (z kilkoma ograniczeniami), a także płatną. Zaletą korzystania z rozwiązania Google jest z pewnością oszczędność zasobów serwerowych tj. zapytania do bazy danych. Google korzysta bowiem z treści, która została zindeksowana już w wyszukiwarce i jest powiązana z Twoją stroną, nie zaś – jak czyni to wyszukiwarka w CMS – z bazy danych na serwerze (co skutkuje wolniejszym wyświetleniem wyników).

Co zrobić, aby taka wyszukiwarka pojawiła się na Twojej stronie WWW?

  • Zarejestruj się jako webmaster pod adresem https://cse.google.com/cse/,
  • Po aktywacji konta skonfiguruj kod swojej wyszukiwarki,
  • Dodaj przygotowany przez Google kod do strony internetowej np. w odpowiedniej sekcji lub menu,

Co zawiera płatna wersja wyszukiwarki Google? Wybierz ją jeżeli chcesz:

  • bardziej zaawansowanej konfiguracji wyglądu wyszukiwarki,
  • usunąć branding Google (logo),
  • dodać do wyszukiwarki opcję wyszukiwania plików graficznych,
  • zaoferować wyszukiwarkę w kilku wersjach językowych,
  • zaoferować wyszukiwanie treści po etykietach kategorii,
  • dodać opcję wyszukiwania po feedzie XML.

Jak widać, Google w wersji rozszerzonej oferuje kilka ciekawych opcji, które z perspektywy biznesu np. ecommerce mogą okazać się dla Ciebie niezwykle przydatne.

Jak dodać na stronę WWW wyszukiwarkę DuckDuckGo?

DuckDuckGo to konkurencyjna dla Google wyszukiwarka, która posiada niemałą grupę zwolenników. Jej najczęściej podkreślane zalety to m.in. mocno chroniona prywatność użytkowników i opcje blokady reklam. W porównaniu do Google nie posiada jednak szeregu funkcji ułatwiających wyszukiwanie treści.

Dodanie jej do swojej strony WWW nie powinno Ci sprawić kłopotów, ponieważ nie musisz się rejestrować w serwisie DuckDuckGo. Odwiedź witrynę https://duckduckgo.com/search_box, skonfiguruj wygląd swojej wyszukiwarki np. szerokość, obecność logo, kolor tła, a następnie gotowy skrypt skopiuj na stronę WWW.

Wyszukiwarka DuckDuckGo

Wyszukiwarka DuckDuckGo działa w formie tzw. „ramki”, a więc wygodnie umieścisz ją w dowolnym miejscu np. belce górnej, stopce lub na wybranych podstronach.