Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Ignite 2019: Fluid Framework to wizja Microsoftu na przyszłość pracy przez internet

Ignite 2019: Fluid Framework to wizja Microsoftu na przyszłość pracy przez internet

W pierwszej połowie 2019 roku Microsoft zaprezentował Fluid Framework, który ma być przyszłością pracy z dokumentami i komunikacji przez internet. Podczas konferencji Ignite ogłoszono, że już jest dostępna wersja testowa narzędzia mającego potencjał znacznie poprawić współpracę w firmach.

Czym jest Fluid Framework?

Przez długi czas dokumenty były jednowymiarowe i statyczne – dane, które zostały w nich utworzone były zapisywane . Wraz z wprowadzeniem Office 365, umożliwiającym pracę w chmurze i współpracę w czasie rzeczywistym, zmieniła się kultura pracy.

Fluid Framework jest kolejnym krokiem w stronę w pełni zintegrowanego systemu komunikacji i pracy w firmach. Nowe funkcje i narzędzia wprowadzą niespotykany wcześniej poziom interakcji z danymi i możliwości współpracy między pracownikami, poprzez zamazanie granic między poszczególnymi aplikacjami.

Nowe funkcje współpracy Office 365 i Windows 10

Jak działa Fluid Framework?

Fluid Framework rozbudowuje funkcje znane z Office 365 oraz dodaje nowe technologie poprawiające wydajność i możliwości współpracy w aplikacjach internetowych. Podczas prezentacji przedstawiono m.in. nowy wymiar współdzielenia dokumentu, na którym jednocześnie pracowało dziewięć osób. Na żadnym ekranie nie było widać opóźnień, co oznacza, że Microsoft znacznie poprawił opcje współdzielenia.

Jednymi z najciekawszych elementów Fluid Framework są Fluid Components. Są to dynamiczne elementy środowiska Office, jak na przykład tabele czy wykresy. Ich dynamika polega na tym, że przenosząc je do innych dokumentów lub udostępniając przez Teams lub Outlook, zachowują one połączenie do swojego oryginalnego dokumentu.

Oznacza to, że jeśli utworzymy wykres na podstawie tabeli Excel i go udostępnimy, zmieniając wartości tabeli, zmienimy wykres wyświetlany w czyjejś skrzynce odbiorczej. Umożliwia to natychmiastową aktualizację danych w całym środowisku, bez potrzeby wysyłania kolejnych maili czy wiadomości!

Gigant z Redmond ogłosił, że możliwość testowania Fluid Framework wkrótce trafi do użytkowników usługi Microsoft 365, łączącej pakiet Office z licencją Windows 10. Jeśli chcesz zobaczyć Fluid Framework w akcji, zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji Microsoft.