Wiadomości

Ignite 2019: Microsoft rozwija OneDrive o nowe funkcje udostępniania i zarządzania plikami

Konferencja Ignite 2019 okazała się bardzo owocna dla OneDrive. Usługa chmurowego dysku otrzyma wiele nowości poprawiających doświadczenie użytkownika, wydajność usługi oraz pozwalające na większą kontrolę zespołów i zmian w plikach.

Łatwiejszy dostęp do plików

OneDrive jest usługą wykorzystywaną przez małe firmy i globalne korporacje. Niezależnie od wielkości firmy, pojedyncze pliki projektów potrafią zajmować naprawdę dużo miejsca na dysku. W związku z tym Microsoft zdecydował się na zwiększenie limitu wielkości plików do 100 GB.

Synchronizacja zmian w dużych plikach może jednak okazać się problematyczna, OneDrive otrzymał nową funkcję: synchronizacja różnicowa. Polega ona na synchronizacji tylko tych części pliku, które zostały zmienione, co zaoszczędzi czas i przepustowość łącza. Funkcja została już uruchomiona dla plików pakietu Office, a z czasem będzie obejmowała kolejne rozszerzenia jak JPEG, PDF, MP4, itp.

Aby ułatwić pracę z najważniejszymi plikami, Microsoft wprowadził kilka nowości w sposobie wyświetlania plików. Dzięki technologii Microsoft Graph, główna strona usługi OneDrive oraz aplikacje Office będą teraz wyświetlały polecane pliki, w taki sam sposób jak główna strona usługi Office 365. Okno widoczne w każdej aplikacji będzie wyświetlało najważniejsze pliki, wybrane na podstawie m.in. udostępniania, recenzji i @wzmianek.

Polecane pliki będą widoczne we wszystkich aplikacjach Office

Microsoft rozbudowuje także kartę informacyjną „Szczegóły”, dodając zakładkę „Konwersacje”. Będzie ona przedstawiać czaty Teams, zaproszenia do spotkań oraz wiadomości email, w których wybrany plik został udostępniony. Dodatkowo, do usługi OneDrive trafi możliwość zapisywania na później plików i folderów. Dzięki niej można lepiej organizować swoją pracę i śledzić zmiany bez potrzeby przenoszenia dokumentów między folderami. Podobna funkcja znajduje się już komunikatorze Teams.

OneDrive da możliwość zapisania plików

Nowe możliwości udostępniania i zarządzania danymi

Gigant z Redmond świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo OneDrive wpłynął na współpracę w firmach. Jest to niezwykle ważne pole dla użytkowników Office 365, przez co Microsoft wciąż inwestuje i rozwija możliwości udostępniania danych. Podczas konferencji Ignite zaprezentowana została nowa funkcja, pozwalająca na edytowanie uprawnień dostępu, bezpośrednio z poziomu linku do dokumentu.

Eliminuje to potrzebę generowania nowego łącza, jeśli chcemy dodać nowego użytkownika lub zablokować dostęp – wystarczy wejść w link i zedytować uprawnienia. Dodatkową funkcją są ustawienia kontekstowe, które wykrywają gdzie plik zostaje udostępniony. Przykładowo, jeśli łącze zostało wklejone w czacie Teams, można w ustawieniach nadać uprawnienia tylko członkom danej rozmowy.

Kontrola uprawnień w Teams

Pliki pakietu Office otrzymają także zwiększoną integrację z całym ekosystemem Microsoftu. Do aplikacji Word, Excel i PowerPoint trafią Zadania, które pomogą przypisać użytkowników do odpowiednich dokumentów i ich poszczególnych części. Zadania pozwolą także na prowadzenie rozmów przez komentarze oraz śledzenie wprowadzanych zmian. Większa integracja z komentarzami i @wzmiankami trafi także do Outlook. Nowe funkcje pozwolą na odpowiedzi bezpośrednio z wiadomości email, bez potrzeby otwierania nowych okien aplikacji.

Microsoft także dodaje zaawansowaną kontrolę nad dostępem do poszczególnych plików. Pierwszą z aktualizacji w tej kwestii jest powiększenie liczby rozszerzeń wpierających blokowanie pobierania. Funkcja blokowania daje większą kontrolę nad tym, które pliki znajdują się tylko w chmurze, a które mogą zostać pobrane przez użytkowników. Dotychczas było to tylko możliwe z plikami pakietu Office, lecz wkrótce będzie można zarządzać pobieraniem m.in. obrazów, modeli 3D, dokumentów PDF.

Administratorzy dostaną także opcję ustawienia wygasającego dostępu dla użytkowników spoza organizacji. Po upływie określonego czasu, taka osoba nie będzie mogła już wyświetlić udostępnionych plików z OneDrive i SharePoint. Ostatnią, lecz nie mniej ważną funkcją jest możliwość wysłania prośby o przesłanie pliku. Dzięki niej możemy przesłać łącze do folderu OneDrive bez udostępniania jego zawartości.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm