Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Teams kontra Slack: dwa razy więcej firm używa komunikatora Microsoft.

Teams kontra Slack: dwa razy więcej firm używa komunikatora Microsoft.

Odkąd Teams pojawił się na rynku w 2017 roku, Slack – jego główny rywal – wiedział, że zapowiada się zacięta walka o użytkowników. Możliwe jednak, że jego twórca nie spodziewał się aż tak szybkiego wzrostu. Po zaledwie dwóch latach, aplikacja giganta z Redmond jest używana w dwa razy większej liczbie firm, niż Slack.

Teams i Slack – zacięta rywalizacja

Slack zadebiutował w 2013 roku, usprawniając komunikację i współpracę w wielu firmach, na czym bardzo zależało Microsoftowi, lecz nie udało się powtórzyć na taką skalę ze Skypem. Slack odnosił tak duże sukcesy, że Microsoft w pewnym momencie planował wydać 8 miliardów dolarów, aby kupić i wcielić komunikator w pakiet Office 365. Zdecydowano jednak stworzyć własne narzędzie i z początku wydawało się, że Teams i Slack nie będą ze sobą bezpośrednio konkurować.

Oczywiście obie aplikacje od samego początku były ze sobą porównywane, a rywalizacja stała się jeszcze bardziej zacięta kiedy Teams wprowadził wersję freemium – darmową aplikację z możliwością dopłaty za rozbudowanie jej funkcji. Wysoki poziom integracji i centralna pozycja w ekosystemie Office 365 tylko umocniło pozycję Teams na rynku, zrzeszając coraz większą liczbę użytkowników.

Microsoft Teams zastępuje Skype dla Firm
Teams otrzyma funkcję otwierania okien programu

Ile firm korzysta z Teams? Ankieta CNBC przedstawia nowe dane.

W 2019 roku pojawiło się kilka komunikatów ze strony Microsoft, które udowadnia, że w porównaniu do Slacka, pozycja Teams wciąż się umacnia. Jedną z najważniejszych była informacja, że codziennie z Teams korzysta 20 milionów ludzi, a aż 7 milionów z nich dołączyło w poprzednich czterech miesiącach. Slack próbował odgryźć się przedstawiając swoje statystyki na temat aktywności swoich użytkowników, lecz wydaje się, że żadna próba nie zatrzyma rozpędzonego pociągu Microsoft Teams.

Najświeższa informacja o powodzeniu Teams wypłynęła z ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę CNBC. Została przeprowadzona wewnątrz rady zrzeszającej 157 firm, fundacji i placówek rządowych. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że z Microsoft Teams korzysta aż dwa razy więcej organizacji niż z komunikatora Slack.

Slack jednak broni się przed cieniem komunikatora giganta z Redmond. W rozmowie z CNBC, dyrektor Slack Technologies Stewart Butterfield powiedział, że pomimo komunikatów Microsoft wciąż widzą dużą liczbę nowych użytkowników Slacka, którzy korzystają z aplikacji Office 365, pomimo dostępności Teams w pakiecie. Pomimo zapewnień Butterfielda, że oba komunikatory celują w różne grupy konsumentów, można się spodziewać, że rywalizacja będzie coraz ostrzejsza. Microsoft dość skutecznie rozwija i reklamuje komunikator Teams, którego liczba użytkowników otrzyma spory zastrzyk nowych użytkowników, kiedy zakończy się wparcie Skype dla Firm.