Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Najlepszy antywirus na Androida wg AV Test? Sprawdź ranking 2020

Najlepszy antywirus na Androida wg AV Test? Sprawdź ranking 2020

Urządzenia mobilne, w tym smartfony i tablety, są tak samo narażone na ataki cyberprzestępców jak komputery czy laptopy. Choć jest to prawda powszechnie znana, istnieje wiele opinii, że urządzenia mobilne nie potrzebują ochrony antywirusowej. Czy słusznie?

Wszelkie wątpliwości raz na zawsze postanowił rozwiać niezależny instytut AV-Test, zajmujący się porównywaniem i testowaniem skuteczności czołowych dostawców rozwiązań antywirusowych. Czy oprogramowanie antywirusowe na smartfon jest potrzebne? Jak przebiegły testy antywirusów na smartfony i tablety z Android? Sprawdź poniżej.

Czy antywirus na smartfon z systemem Android jest potrzebny?

Często słyszy się opinie, że smartfon nie potrzebuje antywirusa, w końcu nie jest to tak ważne pod kątem użyteczności czy przechowywania danych urządzenie jak komputer czy laptop. Faktycznie wśród starszych modeli telefonów komórkowych, bez przedrostka smart, było to prawdą. Służyły one w głównej mierze do telefonowania, wysyłania wiadomości SMS czy … gry w Snake’a.

Ewolucja smartfonów. Czy potrzebują antywirusa na Android?
Ewolucja urządzeń mobilnych spowodowała, że obecnie są one narzędziem często zastępującym laptop czy tradycyjny komputer, np. robienia zakupów w e-commerce, korzystania z e-bankowości, logowania do social media czy sprawdzania firmowej skrzynki email. Tak wiele funkcjonalności powoduje konieczność zabezpieczenia smartfona odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym chroniącym dane i poufność właściciela.

Opinia ta została przeniesiona na nową generację urządzeń mobilnych z systemem Android, które w odróżnieniu od swoich poprzedników, posiadają o wiele więcej możliwości, ale również okazji do przeprowadzenia cyberataku. Obecnie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa są zgodni co do jednej kwestii – ochrona antywirusowa smartfonów z systemem Android nie jest tylko zalecana, ale w wielu przypadkach niezbędna (np. w przypadku smartfonów przetwarzających wrażliwe bądź poufne dane biznesowe, ale również prywatne).

Czy aplikacja antywirusowa na smartfon obciąża urządzenie?

Pierwsze rozwiązania antywirusowe na smartfony faktycznie powodowały odczuwalny spadek wydajności urządzeń mobilnych. Jednak jak z każdym innowacyjnym rozwiązaniem, pierwsze próby wprowadzenia ochrony antywirusowej na wtedy jeszcze archaiczne smartfony, było obarczone ryzykiem zmniejszenia wydajności , np. przy skanowaniu urządzenia. Obecne antywirusy na smartfony są w pełni zoptymalizowane oraz doskonale współpracują z urządzeniami mobilnymi. Przekłada się to nie tylko na wysoką wydajność ochrony antywirusowej, ale również na brak odczucia zacinania się smartfona. Jak urządzenia z systemem Android 8 (Oreo) wypadły w testach instytutu AV-Test?

Jak przebiegły testy skuteczności antywirusów na system Android?

Niezależny instytut AV-Test przez 6 miesięcy badał najbardziej popularne aplikacje antywirusowe dostępne na system Android. Do testów wykorzystano urządzenia mobilne z wersją systemu Android 8.0 Oreo. Podczas testów sprawdzono skuteczność:

Aplikacje antywirusowe zostały przetestowane w 3 głównych kategoriach:

  • ochrony antywirusowej;
  • wydajności;
  • użyteczności.

W każdej z 3 kategorii antywirus mógł otrzymać 6 punktów, a więc łącznie do zdobycia było 18 punktów. Do zestawienia dodano również rozwiązanie bezpieczeństwa – Google Play Protect.

AV-Test który antywirus na smartfon z Android najlepszy?
Ranking AV-Test przeprowadzony między 01.2020/06.2020 w oparciu o 3 kluczowe wskaźniki efektywności na grupie 14 rozwiązań i systemów antywirusowych. Źródło: AV-Test.

Które antywirusy na system Android wypadły najlepiej?

Zdecydowanie na prowadzenie wysunęło się kilka rozwiązań antywirusowych, które osiągnęły maksymalny lub bardzo wysoki wynik w przedziale 18-17,5 pkt. Są to:

Dlaczego Google Play Protect w kontekście bezpieczeństwa wypadł tak słabo?

Większość testowanego oprogramowania wypadła bardzo dobrze lub dobrze. Wyjątek stanowi Google Play Protect, którego funkcja wykrywania złośliwego oprogramowania spisała się wyjątkowo nieefektywnie. Wśród nowych aplikacji, współczynnik wykrywalności zawirusowanego oprogramowania wyniósł jedynie 64,4%. Dodatkowo system źle interpretował aż 50 aplikacji z Sklepu Play oraz 80 przypadków z innych źródeł, pokazując niepotrzebnie możliwość zagrożenia bezpiecznym oprogramowaniem.

Jeżeli oprzeć się na dokładniejszych liczbach, do testu wykorzystano 20 tys. aplikacji:

  • 10 tys. zainfekowanych nowym, złośliwym oprogramowaniem;
  • 10 tys. już znanych i sklasyfikowanych jako zagrożenie;

W pierwszym przypadku Google Play Protect nie wykrył zagrożenia wśród aż 3500 aplikacji. W drugim przypadku aż 5500 malware.

Takie wyniki pokazują, że choć rozwój systemu chroniącego użytkowników smartfonów z systemem Android jest ważny, to jednak nim będzie skuteczny Google musi zwiększyć efektywność w wykrywaniu zagrożeń. Do tego czasu warto pomyśleć nad dodatkowym wsparciem smartfona w postaci oprogramowania antywirusowego. Sprawdź polecaną ochronę smartfonów na 2020 rok.

TAGI:
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /nowy2019/wp-content/themes/bloghomepl/single.php on line 67