Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Phishing na koronawirusa – uważaj na niebezpieczne strony związane z Covid-19!

Phishing na koronawirusa – uważaj na niebezpieczne strony związane z Covid-19!

Polska, wraz z resztą świata, przejęta jest pandemią koronawirusa Covid-19. Temat wirusa rozwija się bardzo szybko, z czego próbują skorzystać przestępcy. Zobacz, jak przestępcy próbują wykorzystać internetowy chaos, by zaszkodzić internautom.

Phishingowy Fake News

Phishing to podstępna i bardzo efektywna metoda oszukiwania i wyłudzania danych od użytkowników internetu. O najnowszym ataku phishingowym poinformował instytut CERT Polska. Fałszywa strona, podszywająca się pod magazyn Fakt, informuje o rzekomym porwaniu dziecka ze szpitala zakaźnego.

Po wejściu na stronę, Twoje hasło do konta Facebook może zostać wykradzione, a konto wykorzystane do dalszego rozsiewania fałszywych informacji, kampanii phishingowych lub wirusów w czacie.

Ransomware w aplikacji z mapą wirusa

Wiele magazynów i firm oferuje aplikacje internetowe, które pokazują na mapie rozwój epidemii koronawirusa. Chęć bycia na bieżąco może jednak narazić Twój telefon na spore niebezpieczeństwo. W internecie pojawiła się strona (adresu nie podamy, ze względów bezpieczeństwa) oferująca aplikację na system Android, która pozwala śledzić rozwój epidemii ze smartfonu lub tabletu.

Po pobraniu okazuje się, że aplikacja to tak naprawdę ransomware, blokujący dostęp do telefonu i wymuszający zapłatę wysokości 100 dolarów za odblokowanie urządzenia.

blokada telefonu CovidLock

Na szczęście twórcy złośliwego oprogramowania stworzyli je bardzo nieumyślnie, przez co bardzo szybko udało się znaleźć klucz do rozszyfrowania urządzenia. Jeśli Twój telefon został zablokowany przez ten program, wystarczy wpisać „4865083501” w polu tekstowym u dołu ekranu.

Phishing nie tylko w Polsce

Kampanie phishingowe na temat koronawirusa zaczęły pojawiać się na całym świecie. Forbes podaje, że w lutym na rzecz cyberprzestępców w Wielkiej Brytanii użytkownicy stracili łącznie milion dolarów. W stanach zjednoczonych natomiast internauci zgłaszają podejrzane wiadomości email, podszywające się pod amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). Patrząc na skalę i wykryte próby oszustw, można wnioskować, że podobne kampanie i oszustwa prowadzone są w reszcie Europy oraz świata.

Jak najlepiej ochronić się przed oszustami czyhającymi na nasze dane? Zalecamy sprawdzanie autentyczności informacji, nawet przy pomocy szybkiego wyszukania w Google oraz weryfikację źródeł, ponieważ strony phishingowe starają się odtworzyć wygląd prawdziwych stron i portali. Odradzamy także otwierania maili i załączników od nieznanych nadawców, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.

Warto także posiadać sprawdzony antywirus, który wykryje i powstrzyma ewentualne ataki na Twój komputer i dane w sieci.

Dowiedz się więcej o cyberzagrożeniach, wykorzystujących koronawirusa: