Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy Elementor w WordPressie to dobry pomysł na tworzenie stron? Opinie, zalety i wady wtyczki

Czy Elementor w WordPressie to dobry pomysł na tworzenie stron? Opinie, zalety i wady wtyczki

Elementor jest jednym z najpopularniejszych pluginów (wtyczek) do WordPressa, zajmując 7 miejsce pod względem liczby instalacji w katalogu dodatków. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie pracy przy tworzeniu strony WWW dla początkujących użytkowników. Biorąc pod uwagę staż wtyczki i jej cykl rozwoju oraz liczne aktualizacje, doczekała się ona gorących zwolenników, a także przeciwników. Gdzie leży prawda? W tym artykule przedstawimy kluczowe informacje związane z wtyczką Elementor, które ułatwią Ci udzielenie odpowiedzi na pytanie – czy jest to plugin dla Ciebie?

Wtyczka Elementor w wersji darmowej i płatnej – porównanie

Elementor posiada bezpłatną wersję z opcjami, które ułatwią Ci stworzenie prostej strony WWW. Producent wtyczki oferuje także licencję płatną, która posiada o wiele szerszy wachlarz możliwości. Czym różnią się obie wersje w szczegółach?

Elementor w wersji darmowej:

Elementor w wersji płatnej:

 • Edytor wizualny drag & drop (przeciągnij i upuść)
 • 30 podstawowych bloków/elementów
 • Aktualizacje wtyczki
 • Brak wsparcia technicznego

 • Edytor wizualny drag & drop (przeciągnij i upuść)
 • Ponad 80 gotowych bloków/elementów
 • Cykliczne aktualizacje wtyczki i wsparcie techniczne 24/7
 • Edytor popupów
 • Integracja z usługami mailingowymi np. Mailchimp
 • Ponad 300 gotowych szablonów i sekcji do użycia
 • Edytor nagłówków i stopki
 • Opcje dodania własnego fontu
 • Edycja stron typu 404
 • Funkcje ról dla użytkowników
 • Wsparcie dla WooCommerce
 • Okres wsparcia – 12 miesięcy

Różnice w dostępności opcji są więc duże, co jednak nie oznacza, że od razu musisz kierować się na zakup płatnej wersji wtyczki Elementor. Dobrym sposobem na przetestowanie możliwości jest zainstalowanie darmowej wersji, dostępnej w repozytorium WordPressa i sprawdzenie jej w akcji.

Sprawdź, jak zainstalować wtyczkę w WordPressie.

Elementor - wtyczka do tworzenia stron WWW

Ile kosztuje plugin Elementor w wersji PRO?

Autorzy wtyczki Elementor nie ograniczają dostępności funkcji w zależności od ceny licencji. Jedyna różnica wynika z możliwości instalacji wersji Pro na większej liczbie domen – każdą z nich aktywuje się osobno podczas uruchamiania licencji w kokpicie WordPressa. Pełną listę domen przypisanych do Twojej licencji znajdziesz na swoim koncie na stronie my.elementor.com.

Jak to wygląda w praktyce?

Za 49$ użytkownik otrzymuje licencję Pro dla 1 strony WWW. Przy opłacie rzędu 99$ licencja obejmuje instalację na 3 stronach internetowych, a licencja za 199$ gwarantuje działanie wtyczki Pro na 1000 stron internetowych.

Rozkład cen jest więc dość standardowy dla wtyczek typu page builder i jednocześnie faworyzuje użytkowników, którzy mają w planach realizację wielu projektów. W porównaniu do ofert dla innych edytorów wizualnych na rynku Elementor w wersji Pro nie jest najdroższy, jak również nie jest najtańszy.

Zapoznaj się z zestawieniem, jak Elementor wypada cenowo na tle różnych edytorów wizualnych do WordPressa.

Czy można zarabiać na polecaniu Elementora innym użytkownikom?

Twórcy pluginu oferują również program poleceń, który polega na wypłacaniu prowizji za polecenie wtyczki innym użytkownikom. Aktywni uczestnicy programu mogą liczyć nawet na 50% prowizji od zakupu.

Program ten posiada jednak kilka warunków, które należy spełnić, aby prowizja została naliczona w prawidłowy sposób:

 • nie możesz publikować linków polecających na stronach z ofertami kuponowymi i promocyjnymi,
 • wypłata środków następuje na konto Paypal,
 • aby środki zostały wypłacone, musisz najpierw uzbierać z prowizji 200$.

Zwłaszcza ostatnia zasada może być dla początkujących freelancerów wyzwaniem, ponieważ zgodnie z wysokością wypłacanych prowizji musisz zgromadzić przynajmniej 9 poleceń dla najtańszej wersji Elementor Pro. Sytuacja może również skomplikować się, gdy twórcy Elementora uruchomią promocję – mniejsza prowizja oznacza większą liczbę licencji wymaganych do wypłacenia środków.

Jakie zalety przemawiają za wyborem Elementora?

Elementor jako page builder, którego zadaniem jest ułatwienie pracy na budową strony, zdobył popularność na całym świecie (ponad 5 milionów aktywnych instalacji) z kilku powodów. Do najważniejszych zalet narzędzia należą:

 • Prosty i przejrzysty interfejs edytora strony – okno edycji strony jest podzielone na 2 części: menu z funkcjami (np. moduły, bloki do wstawienia, edycja kodu itp.) oraz wygląd strony na żywo. Elementor działa w tej kwestii płynnie, umożliwiając przy tym łatwą edycję dowolnego elementu strony WWW. Wystarczy na niego kliknąć, a w panelu obok od razu pojawią się dostępne opcje do konfiguracji wyglądu zdjęcia, tekstu, slidera lub innej dowolnej treści. Jeżeli chcesz dodać jakiś element na stronę – przejdź do gotowej biblioteki elementów i przeciągnij go na prawą stronę.
 • Cykliczne aktualizacje – Elementor na tym polu wyróżnia się na tle konkurentów. Twórcy wtyczki dbają nie tylko o rozwój narzędzia, ale również o systematyczne łatanie ewentualnych błędów. Według udostępnionej listy zmian Elementor może pochwalić się nawet 2 aktualizacjami w miesięcy, co w przypadku tak rozbudowanego pluginu jest wynikiem naprawdę dobrym. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że ewentualne luki w pluginie lub niedoskonałości w działaniu zostaną załatane w krótkim czasie.
 • Bogata biblioteka gotowych szablonów – do pracy z Elementorem wystarczy dowolny motyw, który współpracuje z tą wtyczką (możesz do tego celu posiłkować się domyślnym, darmowym motywem Hello od twórców wtyczki). Jest to o tyle istotne, ponieważ Elementor jest page builderem (edytorem), dzięki któremu zbudujesz swoją stronę wedle uznania korzystając z bogatej bazy gotowych sekcji, pojedynczych elementów, a nawet całych szablonów. Są one posortowane tematycznie, a ich dodanie jest proste i nie wymaga technicznej wiedzy. Używając gotowych szablonów skracasz czas potrzebny na zbudowanie swojej strony internetowej.
 • Wsparcie techniczne i duża społeczność – w ramach płatnej licencji możesz liczyć na pomoc przy rozwiązaniu problemów w działaniu wtyczki, a nawet podczas budowania strony. Twórcy oferują szeroki zakres wsparcia, a duża społeczność zaznajomiona z możliwościami pluginu również udzieli ci porad jak zbudować np. formularz kontaktowy. Oficjalna grupa na Facebooku, administrowana przez twórców wtyczki, liczy ponad 64 tysiące użytkowników. Nie bez znaczenia jest fakt, że w sieci (np. na Youtube) dostępnych jest wiele filmów instruktażowych. To z pewnością ułatwia zaznajomienie się z możliwościami wtyczki.
 • Wersja darmowa do sprawdzenia – nie każda wtyczka typu page builder posiada darmową wersję. Elementor jednak takową oferuje i pobierzesz ją bezpośrednio w kokpicie WordPressa. W ten sposób zapoznasz się z podstawowymi funkcjonalnościami, przetestujesz kilka gotowych modułów i zdecydujesz, czy warto przejść na wersję PRO (ta natomiast oferuje więcej możliwości).
Gotowe szablony dostępne w bibliotece wtyczki Elementor

Wady Elementora jako narzędzia do tworzenia stron WWW

Czy Elementor jest doskonały? Jak każdy plugin związany z edycją wizualną strony w WordPressie – nie. Można nawet stwierdzić, że posiada on kilka niedoskonałości, które dla osób z doświadczeniem w tworzeniu stron WWW będą raczej mało zachęcające do inwestycji w wersję PRO. Do najważniejszych wad wtyczki zaliczają się:

 • Nieoptymalny kod – to cecha wspólna dla wszystkich wtyczek typu page builder. Łatwość w edycji gotowych elementów oraz niezwykła elastyczność w tworzeniu pociąga za sobą również bardzo dużą ilość nadmiarowego kodu umieszczanego w witrynie, to z kolei wpływa na szybkość wczytywania strony WWW. Osiągnięcie satysfakcjonującego wyglądu strony w Elementorze nie jest może dużym wyzwaniem, ale jest to okupione kodem, który jest gorszej jakości. Nie bez powodu na forach WordPressa „roi się” od wątków dotyczących działania witryn utworzonych za pomocą tej wtyczki na różnych hostingach. Korzystając z Elementora zadbaj o to, aby Twoja strona zawierała tylko niezbędną treść dla potencjalnego użytkownika, aktywuj również wtyczkę cache, która przyśpieszy działanie serwisu. Wyłącz i usuń wtyczki, które nie są aktywne lub Elementor posiada ich zamienniki (np. formularz kontaktowy, skrypty galerii etc.). Im mniej dodatkowych pluginów, tym lepiej dla Twojej strony internetowej.
 • Brak licencji wieczystej – wtyczka Elementor w wersji PRO zawiera w sobie wsparcie i aktualizacje przez 12 miesięcy. Po zakończeniu tego okresu Twoja strona WWW będzie działać dalej (wtyczka również), jednak nie otrzymasz nowych poprawek np. związanych z bezpieczeństwem lub poprawiających błędy w działaniu. Aby uzyskać wsparcie po roku – musisz odnowić licencję na kolejne 12 miesięcy. Niestety, twórcy nie przewidzieli na chwilę obecną sprzedaży Elementora PRO w wersji wieczystej, a to może zniechęcić do zakupu użytkowników reprezentujących np. agencje interaktywne.
 • „Zasobożerność”, błędy w działaniu – specyfika działania Elementora powoduje, że stworzenie na nim szybko działającej strony WWW jest bardzo trudne. Sama wtyczka od strony programistycznej jest rozbudowana, a błędy w jej działaniu nie należą do rzadkości. Każdy komunikat błędu może powodować u początkującego użytkownika dyskomfort. Samego Elementora nie warto też dociążać dodatkowymi wtyczkami, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy będą one pełnić ważną rolę w funkcjonowaniu serwisu.

Czy Elementor jest lepszy od Gutenberga?

Gutenberg jest domyślnym edytorem treści w WordPressie i niewykluczone, że w przyszłości będzie pierwszym wyborem wśród twórców stron internetowych. Na tę chwilę edytor ten nie jest jednak dobrym narzędziem w kontekście budowania serwisów. Mała liczba opcji, mniej przejrzysty interfejs oraz mała liczba dodatkowych bloków powoduje, że osoby początkujące wybierają sprawdzone i rozwijane edytory wizualne (tj. Elementor), a webdeveloperzy korzystają ze swojej wiedzy i programują witrynę w oparciu o CMS WordPress od podstaw.

Nie oznacza to jednak, że Gutenberg nie jest narzędziem przydatnym w codziennej pracy – za jego pomocą tworzone są bowiem artykuły/wpisy/poradniki, gdzie „blokowy” schemat treści ma jak najbardziej rację bytu. Jeżeli jednak oczekujesz od narzędzia większych możliwości – wybierz Elementora lub inny edytor wizualny.

Co o Elementorze sądzą użytkownicy – opinie

Elementor jako wtyczka typu page builder zyskała na całym świecie zwolenników jak i przeciwników. Każda ze stron ma swoje argumenty, każda ma swoje racje i odmienne spojrzenie na tę wtyczkę. To, jak sami odbierzemy przydatność tego pluginu, zależy od nas samych.

Przed ocenieniem Elementora warto jednak zadać pytanie – kto jest głównym odbiorcą tej wtyczki? Z pewnością nie są nimi doświadczeni webdeveloperzy, którzy wyznają zasadę, że budowa stron WWW to nie „wyklikiwanie” gotowych elementów, a pełna kontrola na środowiskiem w którym się tworzy witrynę oraz odpowiedzialność za efekt końcowy. Mają w tym sporo racji, ponieważ trudno nazwać „webdevelopingiem” przeciąganie i upuszczanie w pustym miejscu bloków np. tekstu, zdjęcia, filmiku z Youtube, czy slidera. Z perspektywy twórcy stron nie ma tutaj w zasadzie miejsca na dbałość o jakość kodu, jego objętość i w efekcie szybkość działania.

Wtyczka Elementor - opinie
Przykładowa opinia o Elementorze wraz z zestawieniem jak zmieniał się rozmiar pliku HTML wraz z rozwojem wtyczki.

Inaczej Elementora postrzegają osoby, które chcą stworzyć stronę samodzielnie, bez wynajmowania informatyka lub profesjonalnego webdevelopera. Takie rozwiązanie ma swoje zalety: niski koszt „wejścia”, natychmiastowy dostęp do edycji strony, brak pośredników i baza z setką gotowych szablonów, to argumenty, które trudno krytykować z perspektywy takiego użytkownika. Pojawia się w tym miejscu oczywisty konflikt interesów – webdeveloprzy widzą, że Elementor „odbiera” im klientów, a z drugiej strony użytkownicy widzą, że mogą zrobić coś samodzielnie – nie muszą więc płacić kilku tysięcy złotych za zbudowanie strony firmowej. Każda z tych grup będzie miała swoje racje.

Warto również wspomnieć, że Elementor jak każda wtyczka z dłuższym stażem w społeczności WordPressa miewa swoje lepsze i gorsze momenty. I to w zależności od danej aktualizacji mogą w sieci pojawić się bardziej lub mniej optymistyczne recenzje. Jedna z rzeczy jest jednak niezmienna od początku istnienia Elementora w repozytorium WordPressa – wpływ wtyczki na działanie strony.

Innym przykładem krytyki wymierzonej w Elementora jest argument o tzw. bloatware. Te negatywne określenie z zakresu oprogramowania oznacza w dużym skrócie „zasobożerność” i kojarzy się z preinstalowanymi aplikacjami na smartfonie lub komputerze osobistym, spowalniającymi działanie urządzenia. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą nie zauważyć gorszego działania strony, z kolei bardziej doświadczeni zaczną punktować każde 100 ms w opóźnieniu ładowania edytora oraz samej strony internetowej. Odczucia są kwestią indywidualną, choć z technicznego punktu widzenia Elementor był i jest wtyczką wymagającą. W opublikowanym przez portal wpdoze.com (https://www.wpdoze.com/elementor-performance/) teście szybkości wtyczka zdecydowanie przegrała z domyślnym edytorem Gutenberg.

Nie zmienia to jednak faktu, że w sieci znajdują się również pozytywne opinie, recenzje oraz przydatne wskazówki dotyczące optymalizacji witryny zbudowanej za pomocą Elementora. Podobnie jak w przypadku głosów krytycznych warto sprawdzić kiedy były one publikowane i czy zbiegły się z kluczową aktualizacją wtyczki, która mogła coś naprawić (i odwrotnie – również popsuć).

Kod rabatowy (promocyjny) na zakup Elementora – gdzie go szukać?

Twórcy Elementora nie udostępniają dedykowanych, specjalnych kodów rabatowych. Jeżeli więc znajdziesz w sieci artykuł o rzekomym istnieniu takiego kodu – prawdopodobnie spotkasz się z typowym serwisem agregującym wybrane promocje i przycisk z przekierowaniem do promocyjnego landing page. Nie oznacza to jednak, że Elementora nie kupisz w niższej cenie – od czasu do czasu trafiają się pojedyncze akcje z rabatami na zakup licencji Pro, jednak dzieje się to tylko i wyłącznie w obrębie strony głównej wtyczki.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z promocjami na zakup Elementora Pro – zarejestruj swoje konto na stronie https://elementor.com lub dodaj swój profil do grup na Facebooku, zrzeszających użytkowników wtyczki.

Jak zwiększyć szybkość strony, która korzysta z Elementora?

Strona internetowa stworzona za pomocą Elementora ma w sobie znacznie więcej kodu i skryptów, co przekłada się na dłuższy czas ładowania witryny. Nie oznacza to jednak, że nie można takiej strony zoptymalizować. Zastosuj się do poniższych kroków, aby uzyskać jak najlepszy efekt:

 • Korzystaj z hostingu z dyskami SSD – dyski SSD to większa szybkość zapisu i odczytu danych, co przekłada się na lepszą obsługę skryptów PHP.
 • Wybierz konkretną wtyczkę cache i aktywuj ją na swojej stronie. Sprawdź nasz test 5 popularnych wtyczek.
 • Skorzystaj z sieci CDN, aby użytkownicy uzyskiwali dostęp do Twojej strony jak najszybciej bez względu na miejsce zamieszkania. W home.pl możesz skorzystać z darmowego CDN dla swojej domeny.
 • Usuń nieprzydatne wtyczki, dla których Elementor posiada alternatywy. Każda dodatkowa wtyczka to kolejne linie kodu, które muszą zostać przetworzone przez hosting.
 • Zmniejsz liczbę zewnętrznych odwołań w swojej stronie WWW. Niektóre popularne wtyczki tj. Jetpack spowalniają działanie ze względu na zbieranie danych statystycznych i łączenie z serwerem zewnętrznym.
 • Korzystaj z lekkiego, prostego motywu, który na starcie nie posiada nadmiarowego kodu.
 • Aktywuj na hostingu jak najnowszą wersję PHP.
 • Zabezpiecz WordPressa przed potencjalnymi atakami, które mogą wysycić zasoby Twojego hostingu.