Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

DNS Anycast – jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?

DNS Anycast – jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?

Szybkość wczytywania danych na stronie internetowej ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkownika. Wg danych z raportów Google czas ładowania witryny przekraczający 3 sekundy jest dla przeciętnego internauty nieakceptowalny. Badacze z firmy Ericsson z kolei przeanalizowali zachowanie użytkowników, którzy mają do czynienia z powolnymi serwisami – ich odczucia porównuje się do oglądania horroru.

Wychodząc temu naprzeciw powinniśmy zadbać, aby nasza strona wczytywała się możliwie jak najszybciej. Istnieją różne narzędzia pozwalające skrócić czas wczytywania danych strony internetowej. Jednym z nich, którym zdecydowanie warto się zainteresować jest DNS Anycast dla domen internetowych.

Czym jest DNS?

System DNS (w uproszczeniu) odpowiada za tłumaczenie adresów IP na przyjazne dla ludzi adresy domenowe. Dzięki niemu nie musisz pamiętać wielu skomplikowanych ciągów cyfr, aby odwiedzać swoje ulubione strony WWW. Dla przykładu – strona https://home.pl wyświetla się pod tym adresem, ponieważ DNS umiejętnie tłumaczy IP (212.85.96.183) na nazwę domeny. O ile w przypadku wyłącznie jednej strony taki format jest jeszcze możliwy do przyjęcia, to patrząc na ilość odwiedzanych dziennie adresów nietrudno zauważyć, że postać home.pl jest po prostu łatwiejsza do zapamiętania.

Jak działa DNS Anycast?

Tradycyjny serwer DNS działa najczęściej w jednej lokalizacji. DNS Anycast z kolei obsługiwany jest przez serwery umieszczone w różnych częściach świata, a czas potrzebny na połączenie się z jednym z takich serwerów zależny jest między innymi od odległości do serwera.

Jaka korzyść płynie z aktywnej funkcji DNS Anycast? Przede wszystkim szybkość – dzięki technologii Anycast użytkownicy sieci mieszkający na innych kontynentach nie muszą łączyć się ze standardowym serwerem DNS operatora, ponieważ w pierwszej kolejności łączą się z DNS leżącym najbliżej ich lokalizacji.

W praktyce sprowadza się to do tego, że osoba mieszkająca w Szczecinie zostanie połączona z serwerem DNS znajdującym się w Warszawie, a nie np. w Nowym Jorku. Działa to również w drugą stronę – ktoś, kto będzie wchodził na stronę WWW mieszkając w Nowym Jorku zostanie połączony z DNS znajdującym się najbliżej amerykańskiej metropolii, a nie z serwerem ulokowanym w stolicy Polski. Wykorzystanie DNS Anycast zapewnia możliwie najkrótszy czas wymagany na odbycie takiego połączenia i w efekcie skraca czas ładowania strony internetowej.

Kiedy warto używać DNS Anycast?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: zawsze!

Niezależnie od tego w jakiej technologii wykonana jest strona WWW i jaka jest jej tematyka, DNS Anycast to świetne rozwiązanie, przyśpieszające ładowanie stron bez względu na lokalizację użytkowników. DNS Anycast jest rekomendowany zwłaszcza w przypadku, gdy:

 • ruch na naszej stronie pochodzi w dużej mierze z różnych części świata,
 • kiedy nasza strona jest bardzo rozbudowana, ponieważ wtedy każdy sposób na usprawnienie wczytywania będzie bardzo pomocny.

Warto pochylić się nad tą funkcjonalnością również prowadząc sklep internetowy, ponieważ jak pokazują badania rynku, krótki czas ładowania strony wpływa bezpośrednio na zwiększenie konwersji.

Ile kosztuje DNS Anycast i jak go uruchomić?

Dla wszystkich domen zarejestrowanych w home.pl system DNS Anycast dostępny jest bez żadnych dodatkowych opłat. Jedynym warunkiem jest umieszczenie domeny na serwerach DNS home.pl. Usługa DNS Anycast działa również w przypadku, kiedy zastosujesz w konfiguracji domeny przekierowania na inny adres IP lub rekord MX (dla poczty). Rozwiązanie nie musi być w żaden sposób dodatkowo uruchamiane oraz konfigurowane i działa automatycznie dla wszystkich domen znajdujących się na serwerach DNS home.pl.

Technologia DNS Anycast w home.pl działa w oparciu o serwery ulokowane w następujących lokalizacjach:

 • Karlsruhe
 • Rheinmünster
 • Frankfurt nad Menem
 • Courbevoie (Paryż)
 • Madryt
 • Londyn
 • Chicago
 • Kansas City
 • Lenexa

Szukasz adresu domeny dla własnej strony internetowej z bezpłatną obsługą DNS Anycast? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki wolnych domen:

Wyszukiwarka domen z obsługą DNS Anycast

Nie wiesz, jaki adres wybrać dla swojej firmy? Zapoznaj się z naszymi poradnikami dla wybranych branż: