Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

LiteSpeed vs Apache – który rodzaj hostingu jest lepszy?

LiteSpeed vs Apache – który rodzaj hostingu jest lepszy?

Wybór hostingu internetowego pod stronę internetową w WordPressie to nieustający dylemat wielu użytkowników. Pojemność serwera, kopie zapasowe, dostępność wsparcia technicznego są wciąż kluczowymi elementami podczas rejestracji pakietu hostingowego. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Google coraz częściej zwraca uwagę na szybkość działania stron, kolejnym czynnikiem wpływających na jakość hostingu jest technologia. W dyskusjach entuzjastów WordPressa coraz częściej przewija się hasło „LiteSpeed”. Z tego artykułu dowiesz się, czym on jest i jak wpływa na działanie witryn.

Czym jest LiteSpeed?

LiteSpeed to konkurencyjny serwer www, czyli rozwiązanie odpowiadające za szybkość i stabilność działania stron internetowych uruchomionych na hostingu. Jego pierwsza wersja pojawiła się już w 2003 roku, ale na popularności zyskał prawie 15 lat później. Czym jest sam serwer www? Najprostszym porównaniem jest w tym przypadku sytuacja z samochodem, gdzie pojemnością jest bagażnik, zapasowe koło pełni rolę backupu, a silnik jest właśnie wspomnianym serwerem. Jest to więc ważna część całej usługi, która wpływa na działanie.

LiteSpeed aktualnie odpowiada za wyświetlanie i obsługę 8,5% wszystkich stron internetowych na świecie. To popularna i coraz częściej stosowana alternatywa dla znanych już wcześniej rozwiązań Apache oraz Nginx.

Statystyki użycia webserwerów na świecie - Maj 2021
Statystyki użycia webserwerów na świecie – kwiecień 2021. Źródło – w3techs.com

Jaka jest przewaga LiteSpeed nad Apache?

Apache jako serwer www jest dostępny i rozwijany od 1995 roku. Od tamtej pory przyjął się jako najczęściej wybierany wariant do obsługi hostingu, pod który optymalizowane i pisane są aplikacje webowe, CMSy oraz skrypty. Z tego też powodu Apache jest serwerem bardzo uniwersalnym oraz kompatybilnym z wieloma rozwiązaniami zewnętrznymi. LiteSpeed powiela kluczowe elementy Apache’a:

 • wsparcie dla plików .htaccess
 • obsługę mod_security
 • obsługę mod_rewrite

dzięki czemu jest przydatny w szerokich zastosowaniach i jednocześnie oferuje znacznie większą wydajność. Mowa tutaj zwłaszcza o pełnej zgodności z protokołem HTTP/3 i QUIC, które zwiększają bezpieczeństwo i skracają czas ładowania strony. Dodatkowym atutem LiteSpeeda jest o wiele wyższa szybkość przetwarzania żądań na serwerze, dzięki czemu jest w stanie zapewnić stabilne działanie stron przy większym ruchu.

Dzięki swojej elastyczności LiteSpeed współpracuje z większością znanych i cenionych CMSów tj. WordPress, Joomla, Magento, XenForo i inne. Dla użytkowników pierwszego z nich przygotowana została również specjalna wtyczka LS Cache, która uruchamia tzw. caching strony internetowej. W połączeniu z wydajnością LiteSpeed’a przynosi to wiele korzyści zarówno użytkownikom stron (szybkie ładowanie zasobów) jak i administratorom (oszczędność transferu oraz zasobów fizycznych na serwerze).

Jak skonfigurować wtyczkę LS Cache w WordPressie?

Pamiętaj, że użycie wtyczki LS Cache na hostingach z innym serwerem WWW jest możliwe, ale nie zalecane. LiteSpeed współpracuje również z całą gamą innych wtyczek do wykonywania cache’u strony internetowej. Sprawdź, jakie inne pluginy cache są warte przemyślenia.

Przed instalacją i aktywacją upewnij się, że Twój hosting pod WordPressa działa w tej technologii. Aby to sprawdzić, wystarczy umieścić na nim plik phpinfo.php z kodem:

phpinfo ( int $flags = INFO_ALL ) : bool

Plik ten następnie wywołaj w adresie przeglądarki i poszukaj na liście wierszu z Server API:

Jeżeli zobaczysz tam nazwę „LiteSpeed x.x” to znak, że hosting spełnia wymagania.

Drugim etapem jest sama instalacja wtyczki. Za pomocą kokpitu WordPressa skorzystać z opcji „Dodaj nową” i odszukaj w repozytorium wtyczek „LS Cache”. Po instalacji aktywuj ją i przejdź do podstawowej konfiguracji:

Włączenie wtyczki LS Cache w WordPress

Najważniejszą opcją w tym przypadku jest Enable Cache. Włącz ją, aby cache’owanie stron stało się faktem.

Test szybkości strony na hostingu z LiteSpeed oraz Apache

Do przeprowadzenia testu wykonaliśmy prostą stronę internetową w oparciu o CMS WordPress oraz dodatek WooCommerce, zmieniający serwis w sklep internetowy z 20 przykładowymi produktami. Na testowym hostingu LiteSpeed (dostępny na WordPress Hosting SSD) dodaliśmy w ramach oprogramowania WordPress wtyczkę LS Cache. Dla obu pakietów włączyliśmy wsparcie dla HTTP3 i QUIC, a także PHP 8. Test wykonaliśmy za pomocą 2 narzędzi:

 • GT Metrix – bada dokładny czas pojedynczego ładowania strony z perspektywy użytkownika i przeglądarki. Do wykonania testu wybraliśmy lokalizację Londyn, a także przeglądarkę Google Chrome.
 • Loader.io – bada reakcję serwera i czas odpowiedzi przy wzmożonym ruchu i odpytywaniu adresu strony internetowej. W teście użyliśmy opcji „Maintain client load”, która wiąże się z dodawaniem kolejnych użytkowników/zapytań. Do porównania działania stron wskazaliśmy wartość rosnącą od 0 do 100 użytkowników w ciągu 1 minuty.

W sieci z pewnością znajdziesz bardzo dużo testów wydajności, wykonanych na bazie skryptów PHP. Pamiętaj jednak, że docelowo chcesz korzystać z możliwości LiteSpeed’a na swojej stronie internetowej, a ta posiada takie elementy jak skrypty JS, pliki CSS czy grafiki. To wszystko wpływa na czas ładowania strony. Dlatego też tzw. benchmarki syntetyczne nie będą miarodajne, aczkolwiek dają pogląd jak mocno różnią się fundamenty obu technologii.

Wynik testu szybkości działania strony

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy czas ładowania strony testowego sklepu WooCommerce. Strona generowała 49 żądań do plików, w tym:

 • 15 do plików graficznych
 • 14 do plików JS
 • 9 do plików CSS
 • 7 do plików czcionek
 • 5 do plików skategoryzowanych jako inne

Wynik testu prezentuje działanie przykładowej strony na WordPress Hosting SSD (po lewej) oraz Apache (po prawej).

W obu pomiarach strona działała szybko i nie przekraczała całkowitego czasu ładowania 1.5s. W teście zwyciężył jednak WordPress Hosting SSD z serwerem LiteSpeed, który zapewnił o 27% krótszy czas ładowania witryny. Już na tym etapie hosting skierowany dla miłośników WordPressa pokazuje swoją przewagę, a warto dodać, że sam sklep na WooCommerce nie był dodatkowo optymalizowany pod kątem rozmiaru grafik, czy skryptów obsługujących motyw.

Pomiar GT Metrix odpowiada jednak tylko na podstawowe pytanie – jak szybko działa strona z perspektywy ruchu od jednego użytkownika? Prowadząc biznes w sieci musisz być gotowy na scenariusz, gdy na Twojej stronie będzie 10, 20, a nawet i 50 osób jednocześnie. Dlatego w drugim teście, za pomocą narzędzia Loader.io mogliśmy zbadać jak zachowują się oba serwery przy większym natężeniu ruchu.

Rosnąca liczba użytkowników w krótkim czasie to bardzo częste zjawisko gdy prowadzisz sprzedaż internetową i uruchamiasz kampanię reklamową lub dzielisz się odnośnikami do sklepu w różnych serwisach oraz podczas transmisji live na Facebooku lub Instagramie. Kluczowym zadaniem dla hostingu jest wówczas zapewnienie szybkiego działania przy lawinowo rosnącym ruchu. Taka sytuacja nie jest codziennością dla małej firmy, ale może się zdarzyć. Ten jeden moment może zadecydować o pozytywnym odbiorze użytkownika.

Wyniki testu dla sklepu WooCommerce opartego na serwerze Apache, w którym ruch rósł od 0 do 100 użytkowników w ciągu 1 minuty:

Sklep na WordPressie z użyciem hostingu Apache jest dobrym rozwiązaniem i gwarantuje stabilne działanie w momencie odnotowania ruchu na poziomie od 25 do 50 użytkowników na stronie jednocześnie. Powyżej tej wartości czas odpowiedzi serwera wydłuża się, aczkolwiek użytkownicy nie otrzymują błędu o przerwaniu połączenia. Jak w tej sytuacji wypada hosting z LiteSpeed?

Wyniki testu dla sklepu WooCommerce opartego na serwerze WordPress Hosting SSD:

Wyniki testu 100 połączeń na serwerze z LiteSpeed

W tym przypadku WordPress Hosting SSD oferuje znacznie wyższą wydajność i jest w stanie o wiele lepiej obsłużyć rosnący ruch na stronie. Przy maksymalnej liczbie użytkowników w teście serwer z LiteSpeed oraz wtyczką LS Cache był w stanie uzyskiwać zadowalające rezultaty w okolicach 1 sekundy.

Ostatni test to weryfikacja działania w oparciu o popularny algorytm Lighthouse, który jest używany do przyznawania ocen w narzędziu Google Page Speed. Lighthouse bada różne parametry witryny – od czasu ładowania pierwszej treści po opóźnienia w działaniu, wynikające ze skryptów wydłużających czas ładowania dodatkowych elementów.

Wyniki testu Lighhouse dla sklepu WooCommerce. Na górze strona na hostingu z LiteSpeed, na dole wynik dla serwera Apache.

Test Lighthouse dla strony hostowanej na serwerze LiteSpeed

Obie strony otrzymały niemal maksymalną notę, a czas ładowania nie przekraczał rekomendowanych wskaźników. Hosting z LiteSpeed osiągnął minimalnie lepszą ocenę z uwagi na krótszy czas ładowania treści.

Hosting z LiteSpeed – zastosowanie

Przy podsumowaniu testów obu rodzajów hostingu warto pamiętać o 2 rzeczach:

 • Serwer Apache jest rekomendowanym rodzajem webserwera, który polecany jest przez twórców WordPressa. Jest najbardziej elastyczny i kompatybilny ze wszystkimi elementami tego CMS’a.
 • Serwer LiteSpeed jest szybszy i w połączeniu z wtyczką LS Cache daje bardzo dobre rezultaty. W porównaniu do Apache’a umożliwia obsługę większej liczby jednoczesnych połączeń ze stroną przy krótszym czasie odpowiedzi serwera.

Z uwagi na swoją specyfikację usługi WordPress Hosting SSD z serwerem LiteSpeed rekomendowane są dla użytkowników, którzy potrzebują dużego zapasu mocy dla bardziej wymagających scenariuszy tj.

 • sklepy internetowe z regularnym, dużym ruchem,
 • blogi internetowe z dużą liczbą odwiedzin,
 • strony charakteryzujące się skokową liczbą odwiedzin.

To właśnie wtedy LiteSpeed wraz z odpowiednio skonfigurowaną wtyczką LS Cache daje przewagę i ułatwia obsługę większej liczby klientów. Jeżeli Twoja strona internetowa notuje coraz większe obciążenie, a obecny hosting zaczyna Cię ograniczać – sprawdź WordPress Hosting SSD w home.pl, który oparty jest właśnie na webserwerze LiteSpeed.