Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak protokół HTTP/3 (QUIC) wpływa na działanie strony internetowej?

Jak protokół HTTP/3 (QUIC) wpływa na działanie strony internetowej?

Szybkość ma znaczenie w każdym biznesie online. Nierzadko ułamki sekund decydują o tym, czy ktoś zostanie Twoim klientem. Dlatego technologia obsługi stron internetowych cały czas się rozwija. W 2016 roku, jako jedna z pierwszych firm hostingowych w Polsce, home.pl wprowadziło obsługę protokołu HTTP/2 – w ten sposób przyśpieszyliśmy działanie co drugiej strony WWW w Polsce. Koniec 2020 roku przynosi kolejną zmianę – Internet zaczyna korzystać z nowego protokołu HTTP/3. Jako firma wspierająca rozwój firm w Internecie wprowadzamy ten standard do usług hostingu ponownie jako jeden z pierwszych operatorów w Polsce, a także na świecie!

Jak działa HTTP/3 i dlaczego jest tak ważny?

Wprowadzenie standardu HTTP/3 jest bardzo dużym krokiem w kierunku jeszcze lepszej obsługi wyświetlania treści w przeglądarkach. Dzieje się tak z 2 powodów: po pierwsze zastąpi on niebawem sprawdzony w boju HTTP/2, po drugie – bazuje na nowoczesnej technologii QUIC, za powstaniem której stoi zespół doświadczonych inżynierów Google.

HTTP/3 w odróżnieniu od swoich starszych braci nie korzysta jednak z protokołu TCP (Transmission Control Protocol), a do przesyłania danych wykorzystuje UDP (User Datagram Protocol). Nie będziemy jednak dokładniej opisywać różnic technicznych między tymi metodami, a przejdziemy do realnych korzyści płynących z tej zmiany – w czym HTTP3 jest lepszy względem HTTP/2?

Wyobraź sobie sytuację, gdy przeglądasz na Youtube materiał filmowy albo kierujesz się na stronę internetową z dużą liczbą zdjęć. Niedoskonałości HTTP/2 powodują, że przeglądanie takich serwisów może być utrudnione w momencie, gdy nie posiadasz szybkiego i stabilnego łącza internetowego. HTTP/2 działa na zasadzie przyjmowania i wymiany pakietów danych i jeżeli któryś z nich zostanie utracony (np. z powodu słabego połączenia) – pozostałe pakiety są blokowane, a transmisja przerwana. Efektem tego jest niedostępność treści dla użytkownika końcowego.

HTTP/3 rozwiązuje ten problem podchodząc do kwestii transportu danych w inny sposób. Jeżeli któryś z pakietów zostanie zablokowany/utracony – pobrany zostanie kolejny, a połączenie jest kontynuowane. HTTP/3 dodatkowo minimalizuje liczbę aktywnych strumieni danych i skraca czas odpowiedzi z serwera docelowego zachowując przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Jak działa HTTP/3 (QUIC)?
Zasada działania HTTP/2 (po lewej) oraz HTTP/3 (po prawej). Źródło – cloudplatform.googleblog.com

Jakie są zalety korzystania z protokołu HTTP/3?

W Internecie każda sekunda ma znaczenie dla Twojego biznesu. Jeżeli strona internetowa ładuje się wolniej na urządzeniach mobilnych – użytkownicy nie zapoznają się z Twoją ofertą. Jest to o tyle ważne, że już ponad 50% ruchu w Internecie odbywa się na smartfonach i tabletach. Dzięki protokołowi HTTP/3 Twój biznes online jest przygotowany na wyzwania nowoczesnego rynku, w którym technologia mobilna jest kluczowa. Dzięki HTTP/3 Twoja strona internetowa:

  • ładuje się szybciej na wolnych łączach internetowych,
  • jest dostępna dla użytkowników, którzy korzystają z niestabilnej sieci internetowej,
  • korzysta z nowoczesnych zabezpieczeń przy szyfrowaniu połączenia z przedrostkiem https://

Badanie przeprowadzone przez Google w 2015 roku wykazało, że użytkownicy korzystający z serwisu Youtube oraz eksperymentalnego wówczas protokołu QUIC (na bazie którego powstał HTTP/3) odnotowali aż 30% mniej sytuacji związanych z buforowaniem filmów w aplikacji i przeglądarce. Dlatego też skorzystanie z protokołu HTTP/3 jest kolejnym, realnym krokiem naprzód ku przyśpieszeniu działania sieci i jeszcze lepszej obsłudze stron internetowych.

Jak aktywować HTTP/3 w home.pl?

Skorzystanie z obsługi protokołu HTTP/3 nie wiąże się dla klientów home.pl z dodatkowymi opłatami. Nowoczesna technologia jest na wyciągnięcie ręki każdego użytkownika, który dysponuje dowolną usługą hostingu internetowego w home.pl. Skorzystaj z prostej instrukcji aktywacji HTTP/3 w home.pl.

Protokół HTTP/3 w home.pl - wsparcie dostępne w panelu klienta
Aktywacja HTTP/3 (QUIC) w home.pl

Zgodnie z wymogami technicznymi samego protokołu niezbędne jest spełnienie 2 warunków:

  • na stronie internetowej musi być zainstalowany i aktywny certyfikat SSL. Protokół HTTP/3 działa wyłącznie w ramach szyfrowanego połączenia z przedrostkiem https:// zapewniając poufność i bezpieczeństwo przesyłanych danych między urządzeniem użytkownika, a serwerem. Twoja strona nie korzysta z szyfrowanego połączenia? Skorzystaj z oferty certyfikatów SSL home.pl i zapewnij bezpieczne zakupy swoim klientom.
  • Do obsługi protokołu HTTP/3 wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki internetowej.

Jak włączyć wsparcie dla HTTP/3 w przeglądarce Google Chrome?

Do momentu uruchomienia pełnego wsparcia dla QUIC / HTTP/3 użytkownicy Google Chrome muszą aktywować protokół za pomocą narzędzi developerskich. Dodaj nową kartę w przeglądarce i wpisz w polu adresu chrome://flags. Na liście dostępnych funkcji znajdź (lub skorzystaj z wyszukiwarki) „Eksperymentalny protokół QUIC” i zmień opcję na aktywną (an. Enabled).

Jak aktywować HTTP/3 w Google Chrome

Jak włączyć wsparcie dla HTTP/3 w przeglądarce Firefox?

Podobnie jak w przypadku Google Chrome – Mozilla Firefox umożliwia aktywację protokołu HTTP/3 już teraz. W polu paska adresu wpisz about:config, aby wyświetlić zaawansowane opcje konfiguracji przeglądarki. Na liście parametrów wyszukaj network.http.http3.enabled i zmień jego wartość na true.

Jak aktywować HTTP/3 w Firefox

Jak włączyć wsparcie dla HTTP/3 w przeglądarce Microsoft Edge i Opera?

Najnowsza przeglądarka od Microsoft, bazująca na silniku Chromium, posiada wbudowane wsparcie dla protokołu QUIC i nie wymaga podjęcia dodatkowych kroków. Upewnij się jednak, że korzystasz z wersji 85.0.564.41 lub wyższej. W przypadku Opery protokół QUIC/HTTP3 jest już wspierany i dostępny dla każdego użytkownika.

Czy HTTP/3 jest już nowym standardem?

Obecnie protokół HTTP/3 obsługuje 4% stron internetowych na całym świecie. Jego mała popularność wynika przede wszystkim z młodego wieku oraz zmiany w sposobie obsługi zapytań, co wymaga od firm IT inwestycji w rozwój platform hostingowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że HTTP/3 jest rozwiązaniem przyszłościowym i bezpiecznym, wpływa również pozytywnie na działanie aplikacji i serwisów internetowych. Na przestrzeni najbliższych kilku lat z pewnością dojdzie do częściowego zastąpienia sprawdzonego HTTP/2. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z używania nowego protokołu – jego pojawienie się w szerokiej dystrybucji jest przesądzone.

Już teraz klienci usług hostingowych w home.pl mają do dyspozycji pełne wsparcie dla protokołu HTTP/3 bez dodatkowych opłat. Dzięki temu mogą korzystać z nowej funkcji na wiele miesięcy przed swoimi konkurentami.