Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Adobe Illustrator, CorelDRAW czy Affinity Designer – który pogram do grafiki komputerowej jest lepszy?

Adobe Illustrator, CorelDRAW czy Affinity Designer – który pogram do grafiki komputerowej jest lepszy?

Wśród twórców oprogramowania stale trwa konkurencja o tytuł najlepszego programu do tworzenia grafiki. W tym artykule wzięliśmy na warsztat 3 popularne rozwiązania, które używane są na całym świecie przez tysiące profesjonalistów – Adobe Illustrator, CorelDRAW oraz Affinity Designer. Zaczynasz swoją przygodę jako grafik? Sprawdź, który program będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jakich programów do tworzenia grafiki szukają użytkownicy?

Niezależnie, czy zajmujesz się grafiką hobbystycznie czy profesjonalnie – wybór narzędzia jest kluczowy, ponieważ aplikacje różnią się od siebie zawartością, możliwościami, a także modelem wsparcia technicznego. Innym elementem, wpływającym na decyzję użytkownika jest z pewnością cena. Aktualnie na rynku prym wiodą 3 programy, których Internauci szukają najczęściej w wyszukiwarce: Adobe Illustrator, CorelDRAW oraz Affinity Designer.

Google Trends - wykres przedstawiający popularność programów graficznych
Popularność aplikacji graficznych w okresie sierpień 2020 – sierpień 2021 wg Google Trends.

Z pewnością zauważyłeś/aś, że w tym zestawieniu nie ma popularnego Adobe Photoshopa. Dlaczego tak się stało? Photoshop jest narzędziem, który służy do obróbki i modyfikacji już istniejących materiałów i jest narzędziem mocno technicznym. W tym artykule dowiesz się, jaki program graficzny wybrać dla zastosowań kreatywnych – pracy na wektorach, tworzeniu grafiki od zera i wiele więcej!

Plusy i minusy Adobe Illustrator

Adobe to lider na rynku oprogramowania dla profesjonalistów w branży graficznej. Przez wiele lat aplikacje jak Photoshop czy Illustator wyznaczały poziom dla twórców innych rozwiązań.

Illustator to aplikacja dedykowana grafikom komputerowym, którzy profesjonalnie zajmują się tworzeniem ilustracji wektorowych. Kluczową funkcjonalnością Illustratora jest jego współpraca z Adobe Creative Cloud – chmurową platformą umożliwiającą przechowywanie danych, udostępnianie i recenzowanie prac. Jej dodatkową opcją jest dostęp do bogatej biblioteki gotowych obrazów, szablonów i filmów w Adobe Stock. To z pewnością ważny element dla każdego, kto chce uczyć się zasad działania na gotowych przykładach.

Zalety korzystania z Adobe Illustrator:

 • Najbardziej rozbudowana aplikacja wektorowa na rynku z bogatym zestawem narzędzi,
 • Śledzenie wersji zmian, udostępnianie i współpraca w Creative Cloud,
 • Wysoki poziom integracji z innymi aplikacjami Adobe (Photoshop, Premiere, itd.),
 • Zaawansowane narzędzia typograficzne.

Minusy korzystania z Adobe Illustrator:

 • Znacznie wyższa cena od konkurencji,
 • Subskrypcyjny model płatności,
 • Duża liczba funkcji może oznaczać, że płacisz za coś, czego nie używasz,
 • Potrafi być trudny w obsłudze na początkowym etapie nauki.
Obraz wektorowy w programie graficznym.

Plusy i minusy CorelDRAW

Największą konkurencją dla narzędzi Adobe od lat są aplikacje spod szyldu firmy Corel. CorelDRAW w swojej ofercie zawiera pakiet narzędzi do tworzenia grafiki i obróbki zdjęć z dostępem do biblioteki gotowych treści jak czcionki, obrazy, szablony itd.

W ofercie CorelDRAW dostępne są trzy główne warianty – CorelDRAW Suite (pełny pakiet aplikacji), CorelDRAW Standard oraz CorelDRAW Essentials (podstawowa aplikacja do ilustracji wektorowych). Aplikacja Essentials to zestaw podstawowych narzędzi do obróbki grafiki komputerowej dla początkujących i średnio-zaawansowanych użytkowników. CorelDRAW Standard rozbudowuje możliwości wersji Essentials o np. funkcję tworzenia prowadnic czy narzędzie cienia. Natomiast w pakiecie CorelDRAW Suite otrzymujesz dostęp do całej gamy narzędzi CorelDRAW, czyli 8 aplikacji (w tym aplikacji na przeglądarkę i tablety), biblioteki tysięcy gotowych materiałów, którymi wzbogacisz swoje prace graficzne.

Zalety korzystania z CorelDRAW:

 • Swobodny wybór licencji wieczystej lub subskrypcji miesięcznej,
 • Bogata biblioteka z tysiącami szablonów, grafik i obrazów,
 • Przyjazny interfejs, ułatwiający naukę oprogramowania,
 • Dostęp do aplikacji CorelDRAW w przeglądarce internetowej.

Wady korzystania z CorelDRAW:

 • Ograniczona funkcjonalność wersji CorelDRAW Essentials (za to w niższej cenie),
 • Opcja współpracy dostępna tylko z subskrypcją,
 • Możliwości pracy z ilustracjami w 3D mocno ograniczone w porównaniu do konkurencji,
 • Wyższe wymagania sprzętowe dla dużych projektów.
Interfejs CorelDRAW

Plusy i minusy Affinity Designer

Affinity Designer, stworzony przez firmę Serif, to program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. Jest to względnie nowa aplikacja na ryku, aczkolwiek jest bardzo szybko rozwijana i posiada spory zestaw opcji, które spełnią wymagania większości grafików. Warto wspomnieć, że wersja przeznaczona na tablety z systemem iOS posiada wszystkie funkcje, które znajdziesz w wersji na komputery stacjonarne.

Najciekawszą, unikatową dla Affinity Designer opcją jest przełącznik między wektorową i rastrową „Personą”. Persony to obszary pracy z własnymi narzędziami i funkcjami, dzięki którym możesz stworzyć ilustrację wektorową i jednym kliknięciem przejść do edycji warstwy rastrowej, aby np. nałożyć na nią rastrową teksturę.

Zalety korzystania z Affinity Designer:

 • Niska cena i wieczysta licencja,
 • Edycja grafiki wektorowej i rastrowej,
 • Niższe wymagania sprzętowe, aplikacja nie zacina się i nie spowalnia pracy przy dużych projektach,
 • Darmowe aktualizacje (do wydania następnej wersji aplikacji)

Wady korzystania z Affinity Designer:

 • Nie posiada zaawansowanych funkcji dostępnych w Illustratorze czy Corelu,
 • Ograniczenia w edycji plików z rozszerzeniem Illustratora – brak opcji zapisu,
 • Brak wektorowej Gumki (można to obejść tworząc maskę),
 • Nie posiada opcji personalizacji przy pomocy pluginów.

Dowiedz się więcej o programach graficznych Affinity Photo i Designer.

Interfejst Affinity Designer

Którą aplikację do grafiki komputerowej wybrać?

Jest to niezwykle trudne pytanie, ponieważ zależy od wielu czynników i zmiennych. Wszystkie 3 zaprezentowane aplikacje są bardzo popularne i wykorzystywane przez wielu grafików na całym globie. Adobe Illustrator i CorelDRAW to profesjonalne narzędzia z imponującą liczbą opcji, które posłużą do realizacji małych i dużych projektów. Ma to swoje odzwierciedlenie również w wyższej cenie. Affinity Designer natomiast jest nową aplikacją, która jest tańszą alternatywą dla wymienionego wyżej oprogramowania i może stanowić za dobry wybór dla początkujących grafików. Niższa cena i wieczysta licencja łączą się jednak z uboższym zestawem narzędzi.

Poznaj ofertę CorelDRAW i Affinity Designer na home.pl.