Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

BDO w sklepie internetowym – jak rozliczać opakowania?

BDO w sklepie internetowym – jak rozliczać opakowania?

Rozpoczęcie sprzedaży w Internecie z roku na rok staje się coraz łatwiejsze. Nie wymaga ponoszenia wysokich nakładów finansowych, a wiedza jak zacząć, na co zwracać uwagę i jak skutecznie sprzedawać jest dostępna niemal na wyciągnięcie ręki. Jest natomiast jeden, szczególny element, o którym jako e-sprzedawca nie usłyszysz od większości specjalistów. To obowiązek rozliczania produktów w opakowaniach i opakowań które, w efekcie prowadzonej sprzedaży, wprowadzane są do obrotu. Czym jest tzw. BDO i dlaczego jest tak ważne?

Rozliczanie opakowań w sklepach online – na czym to polega?

Każdy e-sprzedawca, który pakuje i wysyła produkty do klientów oraz sprowadza do kraju produkty na zamówienie, a nawet sprzedaje to, co sam wyprodukuje, musi liczyć się z dodatkowymi obowiązkami w zakresie opakowań.

Jeżeli prowadzisz sprzedaż w internecie, w wyniku której wprowadzasz do obrotu opakowania lub produkty w opakowaniach (jako zabezpieczenie przesyłki oraz miejsce na etykietę adresową), podlegasz pod ustawę z dn. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dn. 13.06.2013 r.

W praktyce oznacza to, że jesteś wprowadzającym produkty w opakowaniach i musisz m.in.:

 • zapewnić ustawowe poziomy recyklingu opakowań, które za Twoim pośrednictwem trafiają do obrotu,
 • zapłacić wysoką opłatę produktową, jeśli nie osiągniesz wymaganych, ustawowych poziomów,
 • prowadzić proekologiczne działania w ramach Publicznych Kampanii Edukacyjnych,
 • składać roczne sprawozdanie Urzędu Marszałkowskiego.

Czy rejestracja w BDO jest obowiązkowa?

O bazie BDO zrobiło się o głośno, kiedy z początkiem 2020 r. wszedł w życie obowiązek korzystania z systemu podczas zlecania fizycznego odbioru odpadów z firm. Być może to właśnie dlatego nadal w świadomości większości przedsiębiorców BDO funkcjonuje jako rozwiązanie dla wytwarzających odpady.

Nic bardziej mylnego! Każdy przedsiębiorca działający w e-commerce jest zobowiązany ustawą do uzyskania numeru rejestrowego. Co więcej – taki numer należy uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności, czyli przed wysłaniem pierwszej paczki.

Jak uzyskać numer BDO?

O nadanie numeru BDO wnioskuje się wyłącznie online, na oficjalnej stronie: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl

Po zalogowaniu Profilem Zaufanym w zakładce ‘Wnioski’ należy wypełnić wniosek rejestracyjny podając m.in. dane firmy oraz wypełniając stosowne tabele – np. Dział VI Tabela 4 – wprowadzający produkty w opakowaniach.

Do wniosku koniecznie należy załączyć potwierdzenie opłaty rejestrowej – bez tego wniosek zostanie odrzucony. Koszt rejestracji w BDO to 100 zł dla mikroprzedsiębiorców (np. JDG) oraz 300 zł dla pozostałych przedsiębiorców. Opłatę wnosi się na konto Urzędu Marszałkowskiego, pod który podlega nasza firma.

Co zrobić, jeśli mam już numer BDO?

Jeżeli masz już numer BDO pamiętaj, aby numerem tym posługiwać się na dokumentach, które wystawiasz w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Będą to wszelkiego rodzaju dokumenty sprzedażowe:

 • paragony,
 • faktury,
 • umowy handlowe z kontrahentami itp.

Wiedząc już więcej o samym BDO zobacz, jakie masz obowiązki w zakresie wprowadzanych do obrotu opakowań.

Czym jest opakowanie wg BDO?

Opakowaniem jest wszystko to, w czym możesz dostarczyć towar do klienta lub co posłuży do zabezpieczenia produktów w transporcie. Opakowanie może być wykonane z 7 rodzajów materiałów:

 • tworzywo sztuczne,
 • aluminium,
 • stal,
 • papier,
 • szkło,
 • drewno,
 • pozostałe.

Do tego wyróżniamy także różne rodzaje opakowań (jednostkowe, zbiorcze, wielokrotnego użytku itd.). W przypadku e-commerce najczęściej stosowane będą opakowania z papieru – kartony oraz tuby, drewno – palety (zwłaszcza w sprzedaży hurtowej) oraz tworzywo sztuczne – folia stretch i taśma klejąca.

Do opakowań zaliczamy także wszelkiego rodzaju wypełniacze i etykietę adresową. Tak, ta etykieta, która zawiera m.in. dane adresowe odbiorcy, również traktowana jest jako opakowanie.

Jakie opakowania podlegają pod BDO
Materiały, z których wykonane są opakowania, opakowaniowe, grafika własna tomoo.pl

Jakie są kary za brak BDO?

Dla wielu e-sprzedawców wiadomość o tym, że muszą rozliczać opakowania i realizować dodatkowe obowiązki z tym związane, jest często ogromnym zaskoczeniem.. Najczęściej dowiadują się o tych obowiązkach  już po rozpoczęciu sprzedaży, np. w trakcie kontroli ze strony WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska).

Brak znajomości przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności, a ta może być kosztowna. E-sprzedawca, który nie będzie realizował ustawowych obowiązków opakowaniowych lub będzie te obowiązki realizował niedbale, naraża się na dotkliwe sankcje.

Ustawodawca przewiduje możliwość nakładania na takiego przedsiębiorcę karę grzywny oraz administracyjne kary pieniężne od 5 000 zł do nawet 1 000 000 zł. Kara aresztu także jest przewidziana.

Jak uniknąć kar, dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

BDO działa nie tylko w sklepach internetowych

Konieczność zapewnienia ustawowych poziomów recyklingu opakowań dotyczy nie tylko sprzedawców internetowych. Obowiązki te muszą realizować również:

 • importerzy – sprowadzający do Polski produkty w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz importujący produkty spoza UE.
 • producenci – wytwarzający produkty pod własną marką, np. rękodzieło, lokalne manufaktury jak również duże przedsiębiorstwa produkcyjne;
 • restauratorzy – pizzerie, fast-foody, food trucki, kawiarnie – wszystkie lokale, w których posiłki wydawane są w opakowaniach na wynos.

Czy można przekazać obowiązki BDO zewnętrznej firmie?

Podobnie jak prowadzenie rozliczeń można przekazać księgowej, działania marketingowe zlecić agencji, a uruchomienie sklepu internetowego ekspertom z home.pl, tak i realizację obowiązków wynikających z ustawy możesz przekazać wyspecjalizowanej firmie.

Organizacje Odzysku Grupy TOM przejmą od Ciebie – przedsiębiorcy – obowiązki w zakresie prawidłowego rozliczenia wprowadzonych do obrotu produktów w opakowaniach i opakowań. Korzyści z przekazania obowiązków do organizacji odzysku opakowań:

 • oszczędzasz pieniądze – nie płacisz wysokiej opłaty produktowej, która bardzo często jest kilku lub nawet kilkunastokrotnie wyższa od wartości umowy z Organizacją Odzysku Grupy TOM,
 • oszczędzasz pieniądze (ponownie) – nie płacisz za Publiczne Kampanie Edukacyjne
 • oszczędzasz czas – nie składasz rocznego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego – ten obowiązek przejmuje organizacja odzysku,
 • działasz zgodnie z prawem – organizacja, w ramach umowy, zapewnia, że obowiązki, które od Ciebie przejmuje, zostaną rzetelnie zrealizowane;
 • oszczędzasz nerwy – nie pilnujesz zmian w ustawach – możesz działać aktywnie i rozwijać swój biznes.

BDO w firmach – od czego zacząć?

Chcesz wprowadzić w swojej firmie prawidłowe zarządzanie BDO? Obejrzyj naszą rozmowę z ekspertami Organizacji Odzysku Grupy TOM! Dowiesz się dzięki niej więcej o Twoich obowiązkach jako wprowadzającego opakowania lub produkty, o tym jakie obowiązki musisz jeszcze realizować oraz dlaczego nie opłaca się realizować tych obowiązków samodzielnie.

Jak przekazać obowiązki opakowaniowe do organizacji odzysku?

Obowiązki opakowaniowe przekażesz do Organizacji odzysku opakowań Tom-Doleko-Ekola w 3. Krótkich krokach:

 1. Uruchom kalkulator na stronie tomoo.pl
 2. Podaj masy opakowań, które Twoja firma wprowadziła do obrotu.
 3. Podaj dane firmy, wybierz metodę płatności i wygeneruj umowę online!

Pamiętaj! Użyj kodu rabatowego HHPL21 i obniż wartość umowy o 50 zł:

Odbierz dodatkowe informacje o BDO. Wypełnij poniższy formularz i pobierz materiał PDF o obowiązkach BDO w firmach: