Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Microsoft Loop – poznaj nową aplikację do pracy hybrydowej

Microsoft Loop – poznaj nową aplikację do pracy hybrydowej

Microsoft na własnej skórze przekonał się jak bardzo popularne są komunikatory i aplikacje umożlwiające pracę zdalną. Dlatego gigant z Redmond planuje wprowadzić do pakietu nową aplikację, która znacznie ułatwi pracę z domu oraz w modelu hybrydowym. Zobacz, czym jest i jak będzie działać Microsoft Loop.

Czym jest Microsoft Loop?

Od dłuższego czasu Microsoft pracuje nad wprowadzeniem nowej funkcjonalności do aplikacji pakietu Microsoft 365, która ma potencjał zrewolucjonizować współtworzenie i udostępnianie dokumentów. Ma ona polegać na możliwości kopiowania i zamieszczania danych w różnych dokumentach nie przy pomocy klasycznego „Kopiuj + Wklej”, lecz używając do tego elementów odnoszących się do dokumentu źródłowego.

Przykładowo, zamiast tworzyć nową tabelkę w Wordzie by wkleić do niej dane z Excela, możliwe będzie dodanie odnośnika do pliku Excel, który wyświetli wybrane dane bezpośrednio w dokumencie. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż kopiowanie treści między dokumentami, ponieważ dodany element (np. tabela Excel w dokumencie Word) będzie automatycznie aktualizowany, kiedy jego zawartość zostanie zmieniona w pliku źródłowym. Dodatkowo, poszczególne elementy mogą być udostępniane, bez potrzeby wysyłania całego pliku do drugiej osoby.

Dotychczas taka funkcjonalność była znana pod nazwą „Fluid Components„, lecz Microsoft zdecydował się na zmianę nazwy i utworzenie nowej platformy = Microsoft Loop. Pomoże nie tylko zarządzać elementami, ale także umożliwi organizację pracy i znacznie ułatwi udostępnianie wybranych elementów.

Jak będzie działać Microsoft Loop?

Podobnie jak Fluid, Loop będzie zawierać trzy główne elementy: komponenty, strony i obszary robocze. Komponenty, to obiekt umieszczane w różnych dokumentach, których zawartość jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Może być to tabela Excel lub notatki w wydarzeniu Kalendarza. Komponenty będą widoczne w aplikacji Microsoft Loop, wewnątrz obszarów roboczych. Obszary robocze działają na zasadzie folderu na komputerze, który zamiast przechowywać pliki, przechowuje komponenty, jednocześnie wyświetlając, kto edytuje dany plik.

Strony Loop natomiast spełniają rolę głownej przestrzeni do pracy, wirtualnej tablicy na której można umieszczać komponenty, edytować je oraz tworzyć nowe treści. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ ze względu na swoją naturę, nie wszyscy muszą być częścią danej Strony w Loop. Menadżerowie firmy mogą np. korzystać z Loop by zbierać dane, które w czasie rzeczywistym są aktualizowane przez ich pracowników w odpowiednich aplikacjach jak Word, Excel, PowerPoint, itd.

Microsoft Loop jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na aplikację, która ułatwi i zoptymalizuje wspólną pracę. Z tego co Microsoft ujawnił o nowym systemie, aplikacja Loop zapowiada się na prawdę imponująco. Kiedy więc możemy spodziewać się nowych funkcji współpracy w aplikacjach pakietu Microsoft 365? Początkowo elementy Loop zostaną dodane do komunikatora Teams, poczty Outlook i aplikacji OneNote, lecz sam Microsoft Loop zostanie wypuszczony na rynek „w późniejszym terminie”.