Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Days Gone wychodzi na PC. Sony zapowiada więcej portów gier PlayStation

Days Gone wychodzi na PC. Sony zapowiada więcej portów gier PlayStation

Wygląda na to, że Sony powoli zaczyna zmieniać zdanie na temat ekskluzywności tytułów produkowanych przez tzw. „1st party” deweloperów. Trzecią grą ze stajni PlayStation, która trafi na pecety jest Days Gone.

Kiedy premiera Days Gone na PC? Znamy datę

Sony, a dokładniej gamingowy dział japońskiej firmy, najwyraźniej coraz bardziej oswaja się z ideą przenoszenia gier z PlayStation na pecety. W zeszłym roku Sony zdecydowało się wypuścić na PC dwie gry: Horizon Zero Dawn oraz Death Stranding. Inwestycja w rynek komputerowy najwyraźniej się opłaciła, ponieważ Days Gone – open-worldowa przygodówka z zombie – trafi na PC wiosną 2021.

Deweloper Bend Studio poinformował na twitterze, że za niedługo ujawnią więcej informacji.

AKTUALIZACJA: Bend Studio ujawniło datę premiery Days Gone na PC – 18 maja 2021. Wraz z ogłoszeniem, opublikowany został zwiastun Days Gone, przedstawiający nowe funkcje gry, które pojawią sie na PC:

Czy zobaczymy więcej „eksklusiwów” z PlayStation na PC?

PlayStation dopiero w zeszłym roku zaczęło zabawę z PCtami, dzięki dwóm tytułom: Death Stranding i Horizon Zero Dawn. Są to świetne i w miarę wymagające tytuły (otwarty świat, animacje, itd.), które prawdopodobnie posłużyły Sony do sprawdzenia ile zasobów i pieniędzy potrzeba by przeportować grę z PSa na PCty. Wygląda na to, że proces przenoszenia gier jest dość opłacalny, gdyż poza Days Gone, Sony zapowiada, że na PC pojawi się więcej „ekskluziwów” z PlayStation.

Na temat ekspansji PlayStation na komputery PC, prezes Sony, Jim Ryan, w wywiadzie z brytyjskim GQ powiedział:

Znajdujemy się na początku 2021 roku, z naszymi deweloperami i grami, przez nich tworzonymi, w lepszym stanie niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie w drugiej części cyklu PS4, nasze studia tworzyły wspaniałe gry. Istnieje możliwość zaprezentowania tych gier szerszej publiczności i poznania ekonomii ich tworzenia, która nie zawsze jest taka prosta. Koszt produkcji rośnie z każdą generacją, ponieważ pojawił się nowy kaliber gier. Dodatkowo, latwiejsze stało się udostępnianie gier właścicielom sprzętów innych niż konsole. Więc jest to dla nas dość prosta decyzja

Horizon Zero Dawn na PC

PlayStation idzie na PC śladami Xboxa?

Od lat, gry produkowane na PlayStation odnoszą wielkie sukcesy i są chwalone za jakość nie tylko grafiki czy gameplayu, ale także za ich postaci i fabułę. Świetnymi przykładami są np. The Last of Us, czy najnowszy God of War, który zmienił się z mitologicznej jatki, w ciągnącą za serce opowieść o ojcostwie. Nie dziwne jest więc, że posiadacze gamingowych komputerów chcą doświadczyć tych produkcji osobiście (najlepiej w 4K i 240Hz). Z takim popytem, wprowadzenie „ekskluziwów” na PCty jest jedynym logicznym krokiem.

Przez dłuższy czas (dwie poprzednie generacje konsol), PlayStation i Xbox uparcie trzymały gry na swojej platformie, co jest w pełni zrozumiałe. Na tym polega cały sens ekskluzywnych tytułów. Jednak w ostatnich latach rynek gier i rozrywki interaktywnej znacznie urósł, co sprawia, że firmy szukają nowych rozwiązań i metod budowania bazy fanów swoich produkcji. Microsoft wykonał pierwsze kroki, wprowadzając w życie usługę Game Pass i ogłaszając, że każda gra produkowana przez Microsoft Studios będzie miała premierę na konsole Xbox i PC. W międzyczasie przeportowali też starsze tytuły jak Forza czy Halo: Master Chief Collection na PC. Jak widać, PlayStation planuje zmierzać szlakiem utartym przez Xboxa, dzięki czemu możemy się spodziewać więcej gier z konsoli Sony przeniesionych na PC.

Sprawdź jakie gry są za darmo w PS Plus w tym miesiącu.