Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Windows 11 – TOP 10 informacji o następcy Windows 10, które warto poznać!

Windows 11 – TOP 10 informacji o następcy Windows 10, które warto poznać!

Windows 11 to nowa wersja systemu operacyjnego od Microsoft, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie oddana użytkownikom PC już w październiku 2021 roku. Następca Windows 10 przynosi sporo ciekawych nowości oraz interesujących aktualizacji dla użytkowników komputerów z systemem Windows. Co to jest Windows 11? Kiedy będzie premiera Win11? Jakie są wymagania sprzętowe nowego systemu i co zrobić, jeżeli komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych Windows 11?  

Co to jest Windows 11?

Windows 11 to następca obecnie najpopularniejszego systemu operacyjnego dla PC w Polsce – Windows 10. To co przykuwa wzrok na początku, to nowy interfejs użytkownika z odświeżonymi kolorami i ikonami, duże zmiany w menu Start i na pasku zadań, gruntowna przebudowa Aplikacji Ustawienia oraz nowy widok okienek widżetów zaprojektowany tak, aby dostarczać maksymalnie dużo informacji w jak najmniejszej ilości treści.

Interfejs Windows 11
Nowy interfejs systemu operacyjnego Windows 11

Zabezpieczenia wspomagane sprzętowo, które były opcjonalną funkcją systemu Windows 10, będą teraz obowiązkowe. Oznacza to, że ​​bezpieczny rozruch i szyfrowanie urządzeń będą domyślnie włączone w celu ochrony przed coraz bardziej zaawansowanymi i niebezpiecznymi zagrożeniami.  

Choć obecnie oferta aplikacji w Microsoft Store, nie jest szczególnie rozbudowana, w Windows 11 może się to znacząco zmienić. Nowy system będzie oferować znaczącą aktualizację Sklepu, w tym możliwość udostępniania własnych aplikacji, skierowaną do deweloperów oprogramowania.

Interfejs Windows 11 Microsoft Store
Microsoft Store w Windows 11

Pozostając w temacie aplikacji, system Windows 11 będzie zawierał nowy podsystem dla systemu Android, umożliwiający uruchamianie aplikacji na Androida na znanym pulpicie systemu Windows. Choć obecnie liczba aplikacji będzie znacząco ograniczona, teoretycznie ich dostępność na Androida może wzrosnąć w przyszłości dzięki dodaniu bardziej solidnych repozytoriów aplikacji, takich jak Samsung App Store, a nawet Sklep Google Play.

Aplikacje mobilne w Microsoft Store W Windows 11

Jaka jest najnowsza wersja systemu Windows 11?

System Windows 11 jest obecnie dostępny tylko dla członków niejawnego programu testów systemu Windows. Najnowsza aktualizacja o numerze wersji 22000.100, została wydana jako aktualizacja zbiorcza dla obecnych niejawnych testerów 22 lipca 2021 r. Listę nowych funkcji i zmian w tej aktualizacji można znaleźć w tym oficjalnym ogłoszeniu firmy Microsoft. Od 30 lipca ta kompilacja jest również dostępna dla niejawnych testerów w kanale wersji beta.

Jak często Windows 11 będzie otrzymywać aktualizacje systemowe?

Najważniejszą zmianą w Windows 11 wcale nie będą nowe funkcje oprogramowania, a częstotliwość kluczowych aktualizacji, która zdecydowanie się zmniejszy. W nowym systemie aktualizacja funkcji będzie dokonywana tylko raz w roku, w przeciwieństwie do Win10, w którym ekran instalacji aktualizacji zaskakiwał użytkownika średnio raz w miesiącu. Mimo, że duże aktualizacje będą przeprowadzane w cyklu roczny, ze względów bezpieczeństwa aktualizacje zabezpieczeń będą nadal pojawiać się co miesiąc, w drugi wtorek każdego miesiąca.

Podział wyświetlania folderów w Windows 11

Jakie są minimalne wymagania systemowe dla Windows 11?

W przeciwieństwie do systemu Windows 10, który został zaprojektowany specjalnie do działania na starszym sprzęcie, system Windows 11 wymaga stosunkowo nowego sprzętu i jego instalacja na starszych komputerach może nie być najlepszym pomysłem. Można założyć, że większość nowych komputerów zaprojektowanych i sprzedanych po 2019 roku powinna poradzić sobie z wymaganiami systemowymi Windows 11.

Starsze komputery mają mniejsze szanse na przejście rygorystycznych testów zgodności systemu Windows 11. Na przykład procesory Intel 7. generacji Core nie znajdują się na liście zgodnych procesorów, podobnie jak komputery PC zbudowane przy użyciu procesorów AMD Zen 1. Komputery zakupione wcześniej niż 2016 r. na pewno nie udźwigną nowego systemy operacyjnego od Microsoft.

System Windows 11 wymaga również składnika zabezpieczeń sprzętowych o nazwie Trusted Platform Module (TPM) wraz z oprogramowaniem układowym UEFI i bezpiecznym rozruchem. Praktycznie wszystkie komputery PC zaprojektowane i zbudowane od 2015 roku zawierają obsługę TPM 2.0, chociaż w przypadku wystąpienia błędów przy kontroli zgodności, może być konieczne przejście do ustawień oprogramowania układowego, aby włączyć obsługę TPM.

Wymagania systemowe dla systemu Windows 11 są następujące:

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy z co najmniej dwoma rdzeniami w zgodnym procesorze 64-bitowym;
  • RAM: co najmniej 4 GB;
  • Pamięć: co najmniej 64 GB dostępnej pamięci;
  • Bezpieczeństwo: TPM w wersji 2.0, oprogramowanie układowe UEFI, obsługa bezpiecznego rozruchu;
  • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 12 lub nowszym, ze sterownikiem WDDM 2.0;
  • Wyświetlacz: wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości (720p), monitor 9″ lub większy, 8 bitów na kanał koloru.

Co nowego w interfejsie użytkownika systemu Windows 11?

Pasek zadań zostanie wzbogacony o nowy przycisk po lewej stronie ekranu, który będzie służył do otwiera okienka widżetów. Na razie wybór widżetów będzie ograniczał się głównie do usług Microsoftu. Inne poprawki paska zadań będą raczej kosmetyczne. 

Wyśrodkowany pasek aplikacji Windows 11

Pomijając efekty wizualne, Windows 11 wprowadza również duże zmiany w podstawowych obszarach Windows UX, w tym w menu Start i pasku zadań. Przycisk Start pozostanie po lewej stronie paska zadań, jednak pasek zadań zostanie wyśrodkowany na dolnej krawędzi wyświetlacza.

Więcej o zmianach w interfejsie Windows 11 przeczytasz:

Kiedy system Windows 11 zostanie wydany publicznie?

Microsoft twierdzi, że oficjalna wersja systemu Windows 11 pojawi się już jesienią 2021 roku. Proces aktualizacji komputerów z systemem Windows 10 spełniających wymagania sprzętowe firmy Microsoft rozpocznie się mniej więcej w tym samym czasie i potrwa do 2022 roku.

Jak przetestować system Windows 11?

Od lipca 2021 r. firma Microsoft udostępnia wersje zapoznawcze systemu Windows 11 dla każdego, kto zgłosi się do programu wersji zapoznawczej systemu Windows 11 i zarejestruje się w kanale deweloperskim.

Windows Insider Program - zapisz się do programu i przetestuj Windows 11

Co w sytuacji, gdy komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych Windows 11?

Przed oficjalną wersją systemu Windows 11 wersje zapoznawcze Insider mogą być instalowane na urządzeniach, które nie spełniają minimalnych wymagań sprzętowych. Jednak po zakończeniu okresu testów te komputery nie będą już otrzymywać aktualizacji, chyba że ich właściciele wyczyszczą je i ponownie zainstalują system Windows 10.

Możliwe, że kilka starszych procesorów, zwłaszcza procesorów Intel 7. generacji, takich jak te w drogim Microsoft Surface Studio 2, zostanie dodanych do listy kompatybilności procesorów. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że starsze komputery zostaną zablokowane przed aktualizacją.

Jakie są wymagania techniczne windows 11

Hobbyści i hakerzy oczywiście znajdą sposoby na oszukanie narzędzia sprawdzania zgodności z systemem Windows 11, aby umożliwić instalację na nieobsługiwanym sprzęcie. Jednak wybór tej opcji nie będzie zgodny z umową licencyjną Microsoftu i prawdopodobnie spowoduje poważne problemy ze zgodnością co może znacząco wpłynąć na wydajność sprzętu i systemu.

Ile będzie kosztować system Windows 11?

Na dowolnym komputerze z prawidłowo licencjonowaną kopią systemu Windows 10 uaktualnienie do systemu Windows 11 będzie bezpłatne. Microsoft nie ogłosił jeszcze cen wersji detalicznych systemu Windows 11, ale można się spodziewać, że będą one identyczne z cenami odpowiednich edycji systemu Windows 10. Sprawdź aktualne ceny Windows 11.

Ile kosztuje Windows 11? Sprawdź ceny Windows 11 oraz jak zainstalować Windows 11 za darmo

Czy system Windows 11 będzie działał na maszynie wirtualnej?

Tak, Windows 11 będzie można zainstalować na maszynie wirtualnej. Przykładowo można utworzyć wirtualny moduł TPM na maszynie wirtualnej z systemem Windows 11, który spełni wymagania sprzętowe nowego systemu operacyjnego.

Czy moje istniejące aplikacje i urządzenia sprzętowe będą działać z systemem Windows 11?

Większość aplikacji i urządzeń współpracujących z Windows 10 powinna działać poprawnie w Windows 11. Nowy system operacyjny jest na tyle podobny do swojego poprzednika, że ​​różnice nie powinny stanowić problemu dla większości aplikacji. Jeżeli szczególnie zależy Ci na sprawdzeniu kompatybilności wybranej aplikacji, sprawdź ją w wersji zapoznawczej Windows 11.

Aplikacje Windows 11 - Microsoft 365

Sprawdź, która wersja Windows 10 jest dla ciebie: Home czy Pro?