Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy Microsoft poprawi wydajność Windows 11? Mamy oficjalny komunikat

Czy Microsoft poprawi wydajność Windows 11? Mamy oficjalny komunikat

Premiera Windows 11 okazała się nie być tak dużym sukcesem, na jaki liczył Microsoft. W nowym systemie brakuje funkcji, a na niektórych komputerach optymalizacja pozostawia wiele do życzenia. Szczególne spowolnienia powoduje też dysk chmurowy OneDrive, dostępny m.in. w pakiecie Office 365. Microsoft jednak obiecuje poprawę działania systemu po nowym roku.

Eksplorator plików Windows 11 zostanie zoptymalizowany

Od czasu swojej premiery Windows 11 jest chwalony za nowy design i wprowadzenie kilku nowości, poprawiających doświadczenie użytkowników korzystających z systemu. Nie obyło się jednak bez błędów i problemów spowodowanymi przejściem z Windows 10 na nowy system. Użytkownicy, którzy przeszli na Windows 11 zauważyli, że nowa platforma odpowiedzialna za interfejs systemu – WinUI – spowalnia ich komputery.

Na portalach internetowych, w tym na oficjalnym portalu Feedback Hub, coraz więcej użytkowników zaczęło zgłaszać swoje problemy, głównie związane ze wspomnianym WinUI oraz elementami XAML UI. Jednym z przykładów jest nowy, zaktualizowany pasek narzędzi w Eksploratorze Plików Windows. Jest oparty właśnie na WinUI i wygląda imponująco, lecz zastosowanie tej technologii znacznie wpływa na wydajność komputera.

Eksplorator plików w Windows 11

Czy aktualizacja do Windows 11 jest darmowa?

Problem jest na tyle poważny, że doprowadza do kompletnego zawieszenia i „crashowania” Eksploratora. Spowolnienie jest najbardziej zauważalne, kiedy otwarty zostanie folder zsynchronizowanego z Windows dysku OneDrive. Łatwo więc zrozumieć frustracje użytkowników, ponieważ Eklplorator plików nie jest niszową funkcją, której używa się raz na jakiś czas – jest to rdzenna część systemu, umożliwiająca dostęp do danych na dysku.

Przedstawiciel deweloperów Microsoft odpowiedział na skargi użytkowników w komentarzach pod postem na portalu Reddit. Z odpowiedzi wynika, że użytkownicy poprawnie zdiagnozowali związek spowolnień z elementami WinUI oraz, że wydajność Eksploratora plików Windows 11 będzie jednym z głównych zadań zespołu pracującego nad optymalizacją systemu. Zapowiedział też, że zmiany w optymalizacji nadejdą dopiero w 2022 roku.

Jeśli korzystasz z Windows 11, należy uzbroić się w cierpliwość. By uniknąć najgorszych spowolnień związanych z folderem OneDrive, możesz korzystać ze swojego dysku chmurowego w przeglądarce. Jest to mniej wygodne rozwiązanie, lecz oszczędzi nerwów i potencjalnych uszkodzeń plików, spowodowanych błędem Eksploratora.

OneDrive dostępny jest w pakietach Office 365 z Teams.
Sprawdź ofertę aplikacji Microsoft dla firm.