Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy aktualizacja do Windows 11 jest darmowa?

Czy aktualizacja do Windows 11 jest darmowa?

Windows 11 jest już dostępny i można go pobrać na komputer. Użytkownicy mogą chcieć szybko zaktualizować swój system, jednak często pojawiają się pytania związane z nową wersją Windowsa. Czy z aktualizacją wiążą się dodatkowe koszty? Czy mam wystarczająco silny komputer na Windows 11? Dowiedz się, jak wygląda proces aktualizacji systemu oraz czy Windows 11 jest darmowy.

Co nowego w Windows 11?

Na początku października 2021 światło dzienne ujrzała nowa wersja Windows. Windows 11 wprowadza duże zmiany w interfejsie, m.in. nowe menu Start, możliwość wyśrodkowania paska zadań, zaokrąglone rogi okien i nową kolorystykę. Poprawione zostały także okna Ustawień, co powinno ułatwić konfigurowanie komputera mniej doświadczonym użytkownikom. Bardziej doświadczeni wciąż mają dostęp do klasycznych okien ustawień i panelu kontrolnego.

Wymagania Windows 11 - aktualizacja systemu

Poza zmianami w wyglądzie nowy system usprawnia przypinanie i dopasowywanie rozmiaru okien aplikacji, poprawia działanie „wirtualnego pulpitu” (funkcja przełączania się między obszarami pracy na komputerze), zwiększa integrację systemu z Microsoft Teams oraz dodaje nowe funkcje Auto HDR i Direct Storage dla graczy. W przyszłości zostanie także dodana obsługa Androidowych aplikacji bezpośrednio na komputerze.

Windows 11 za darmo dla posiadaczy Windows 10

Przez rok po premierze Windowsa 10, aktualizacja z systemów Windows 7, 8 i 8.1 była w pełni darmowa i mimo, że termin promocji minął, mechanizmy umożliwiające aktualizację nie zostały w pełni wyłączone. Jak wygląda sytuacja w przejściu na kolejny, nowy system operacyjny Microsoftu?

Aktualizacja z Windows 10 do Windows 11 jest w 100% darmowa, a Microsoft nie ogłosił terminu zakończenia oferty. Oznacza to, że każdy posiadacz komputera z „Dziesiątką” – niezależnie czy kupioną, czy zaktualizowaną ze starszych systemów – może bez dodatkowych opłat zainstalować Windows 11 na swoim urządzeniu. Jest jednak pewien haczyk. Windows 11 posiada względnie wysokie wymagania sprzętowe… dla niektórych komputerów.

Czy mój komputer spełnia wymagania Windows 11?

Nie każdy komputer, na którym dzisiaj działa Windows 10, będzie w stanie uruchomić Windows 11. Wysokie wymagania „jedenastki”, które zostały ogłoszone podczas premiery systemu, związane są ze wsparciem układu Trusted Platform Module 2.0 (TPM) – wprowadzonej w 2014 roku technologii szyfrowania danych. Jest to dość młoda funkcja i nie każdy komputer (kupiony nawet w ostatnich latach) ją wspiera. Sytuacja nie jest jednak tak zła.

Ogłoszenie tego wymogu było nieprecyzyjne. Microsoft potwierdził, że TPM 2.0 będzie wymagane tylko od producentów, którzy chcą produkować nowe komputery z Windowsem 11 zainstalowanym na dysku (np. laptopy, gotowe komputery stacjonarne). Właściciele urządzeń z Windowsem 10 wciąż będą musieli spełnić wymóg związany z układem bezpieczeństwa, jednak znacznie młodszym, bo w wersji TPM 1.2 (a ten był dystrybuowany bardzo szeroko). Dodatkowym wymogiem jest też wsparcie dla funkcji Secure Boot. Mimo, że te wymogi są mniejsze, są one nie do obejścia – jeśli urządzenie ich nie spełnia, Windows 11 nie może zostać na nim zainstalowany.

Aby sprawdzić czy Twój komputer wspiera Windows 11, pobierz i uruchom aplikację Sprawdzanie kondycji komputera. Jeśli zobaczysz, że wymogi są nie spełnione – upewnij się, że TPM i Secure Boot są włączone w BIOSie Twojej płyty głównej.

Jak zaktualizować Windows 10 do Windows 11?

Proces jest ten dość prosty i wymaga użycia wcześniej wspomnianej aplikacji.

  1. Sprawdź czy Twój komputer spełnia wymagana Windows 11.
  2. Zrób backup danych na wypadek błędu instalacji. (Zalecane, lecz nie wymagane)
  3. Otwórz Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update.
  4. Kliknij Sprawdź aktualizacje.
  5. Jeśli aktualizacja do Windowsa 11 jest dostępna, kliknij przycisk Pobierz i zainstaluj.
  6. Wykonaj kroki na ekranie i skonfiguruj nowy system po aktualizacji.
przycisk aktualizacji windows 11