Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Co warto wiedzieć o Librusie? Zasady działania, płatności, alternatywy

Co warto wiedzieć o Librusie? Zasady działania, płatności, alternatywy

Nowoczesna gospodarka cyfrowa nie może się obejść bez odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia zdalnej edukacji. Tym bardziej w czasach, gdzie szkoły stacjonarne muszą coraz częściej myśleć o uwzględnieniu planu B, jakim jest nauka hybrydowa. Dlatego też coraz głośniej i częściej mówi się o konieczności przeniesienia zajęć lekcyjnych do internetu. Jednym z narzędzi, które umożliwia edukację zdalną jest Librus. Poznaj jego zalety, a także alternatywy.

Czym jest Librus?

Librus jest najpopularniejszym w Polsce systemem do zdalnej edukacji, który łączy funkcje nauczania, weryfikacji wiedzy, a także udostępniania bazy informacji o uczniach. Głównym zadaniem Librusa jest ułatwienie komunikacji na niemal każdym szczeblu – między nauczycielem, a uczniami, a także między rodzicami i wychowawcami.

Jedną z ważniejszych zalet aplikacji jest integracja z aktualnym e-dziennikiem szkolnym. Po założeniu i aktywacji konta rodzice uzyskają dostęp do bieżących ocen swoich podopiecznych przy użyciu tych samych danych, jakie otrzymali w szkole.

Czy Librus jest płatny?

Aplikacja jest darmowa, aczkolwiek posiada w tej wersji pewne ograniczenia. Do największych z nich należy przede wszystkim częstotliwość aktualizacji danych w systemie (co 3 godziny) oraz brak opcji wysyłki wiadomości i przeglądania zadań domowych. Te funkcje dostępne są dopiero w wersji płatnej, którą wykupisz w specjalnym sklepie Librusa.

Czy to oznacza, że darmowy Librus nie jest przystosowany do typowych obowiązków szkolnych? Biorąc pod uwagę zakres funkcjonalności – jest on przydatny, aczkolwiek dopiero dodatkowe moduły oraz zarządzanie planem lekcji przez smartfona odkrywają kluczowe możliwości tej usługi. Co ważne – dziennik elektroniczny jest dostępny w bezpłatnej wersji.

Usługi dodatkowe do Librusa

Librus jest rozwiązaniem komercyjnym, a więc rozwijanym przez producenta o nowe możliwości i rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić zdalną pracę nauczycieli oraz naukę uczniom. Dlatego też platforma posiada szereg dodatkowych, osobnych modułów, które skierowane są do użytkowników.

Aplikacje dla szkół – E-sekretariat, Generator WWW, E-świadectwa

Do kluczowych modułów Librusa, które są skierowane do organizatorów zajęć lekcyjnych należą:

  • E-sekretariat – to usługa skierowana do pracowników administracyjnych, którzy pracują z licznymi dokumentami. Dzięki temu za pomocą połączenia internetowego oraz przeglądarki opracują księgi ewidencyjne, księgi uczniów, a nawet przeprowadzą rekrutacje. Dużym ułatwieniem jest również gotowy panel do zarządzania legitymacjami, zaświadczeniami oraz innymi dokumentami dla uczniów.
  • Generator WWW – to kreator do tworzenia prostej strony internetowej szkoły, która zawiera gotowe moduły tj. plan lekcji. Szkoła za pomocą tego narzędzia opublikuje serwis informacyjny także pod własną domeną. Należy przy tym pamiętać, że gotowe szablony uniemożliwiają wyróżnienie się na tle innych szkół w okolicy. Prowadzisz placówkę edukacyjną? Zamów stronę internetową z bezpłatną wyceną.
  • E-świadectwa – za pomocą tej usługi szkoły w szybki i bezpieczny sposób wystawią elektroniczne świadectwa ukończenia, zgodnie ze standardem MEN. Dane są w pełni zintegrowane z główną platformą Librus.

Aplikacje dla rodziców – Synergia, aplikacja mobilna, indywidualni.pl

W przypadków uczniów i rodziców serwis przygotował następujące usługi:

  • Librus Synergia – to główne narzędzie na platformie, na której tak naprawdę spędzisz najwięcej czasu. W panelu zarządzania sprawdzisz wiadomości od nauczycieli, plan lekcji, zadania domowe oraz uzyskasz materiały do przeprowadzenia lekcji zdalnej.
  • Aplikacja mobilna – jesteś w pracy, a Twoje dziecko musi przejść w tryb zdalny i uczyć się w domu? Zapewnij sobie dostęp do bieżących obowiązków podopiecznego i sprawdzaj postępy w nauce na smartfonie. Aplikacja mobilna jest dodatkowo płatną usługą.
  • indywidualni.pl – to usługi wspierające edukację dziecka poza zajęciami szkolnymi. Twórcy Librusa oferują w niej zajęcia dodatkowe tj. testy wiedzy oraz programy rozwijające nowe metody przyswajania wiedzy. Dostęp do serwisu jest płatny, ale raz kupione konto jest ważne aż 3 lata.

Librus nie działa? Objawy i powody

Z Librusa korzysta nawet kilkadziesiąt tysięcy uczniów i rodziców jednocześnie. Nic więc dziwnego, że utrudnienia w dostępie do aplikacji komplikują życie jednym i drugim. Dotyczy to również szkół, które korzystają z niego do komunikacji ze swoimi podopiecznymi. Do najczęściej napotykanych problemów z usługą należą:

  • niedostępność panelu logowania
  • powolne działanie serwisu
  • błędy w działaniu pojedynczych modułów/funkcji

Tego typu sytuacje obserwowane są w momencie, gdy duża część szkół przechodzi z trybu stacjonarnego w tryb zdalny. Bardzo duże obciążenie systemów Librusa powoduje, że portal przeżywa chwilowe problemy z wydajnością. Nie trwają one długo, aczkolwiek użytkownicy bardzo często korzystają z serwisu Downdetector i zgłaszają awarię.

Alternatywy dla aplikacji Librus

Librus jest platformą z dziennikiem elektronicznym oraz szeregiem innych opcji do przeprowadzenia nauki w domach. Jego popularność wynika z kompleksowości rozwiązań i łączenia różnych modułów w jednym miejscu. Szkoły oraz uczniowie nie muszą jednak polegać wyłącznie na jego dostępności. Poznaj inne aplikacje i usługi do przeprowadzenia zdalnej edukacji.

Google Workspace (z Google Classroom)

Aplikacje od firmy Google kojarzą się najczęściej ze skrzynką email na Gmailu lub komunikatorem Meet. Ale rozwiązań do przeprowadzenia zdalnej lekcji jest o wiele więcej. Pierwszym z nich jest Google Classroom, czyli platforma do organizacji zajęć z uczniami. Wirtualna tablica, zajęcia w formie wideokonferencji, zadania domowe (z opcją automatycznego sprawdzania i publikacji wyników) czy udostępnianych danych rodzicom to bardzo ważne elementy tego pakietu.

Przeczytaj więcej o zawartości Google Classroom.

Google ClassRoom - aplikacja do edukacji. Alternatywa dla Librus.

Microsoft Teams

Usługa Microsoftu pierwotnie była stworzona na potrzeby firm, które potrzebowały komunikatora zintegrowanego z innymi funkcjami pakietów Microsoft 365. Z biegiem czasu okazało się, że zastępuje on również aplikacje do zdalnego nauczania. Do jego najważniejszych zalet należą funkcja Whiteboard (tablica), tworzenie pokoi do wideokonferencji, prowadzenie streamu z lekcji, udostępnianie nagrań i materiałów na wirtualnym dysku OneDrive.

Microsoft Teams w home.pl. Zamiennik dla aplikacji Librus.

Clickmeeting Live

Zdalne lekcje w wersji interaktywnej? To możliwe! Za pomocą Clickmeeting nauczyciel zorganizuje szkolenie w specjalnym pokoju, w którym uruchomi prezentację, przeprowadzi test wiedzy, sprawdzi obecność i wiele więcej! Clickmeeting Live to świetne rozwiązanie stworzone pod kątem konkretnej liczby użytkowników np. związanej z liczebnością klasy.

Wygląd przykładowego pokoju w Clickmeeting.

Rozwiązanie to polecamy zwłaszcza nauczycielom chcącym przeprowadzić dynamiczne, kreatywne zajęcia. Próbkę możliwości aplikacji znajdziesz zarówno w ofercie home.pl, jak również w ramach Akademii home.pl.