Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaką kartę pamięci wybrać do Nintendo Switch? – poradnik

Jaką kartę pamięci wybrać do Nintendo Switch? – poradnik

Nintendo Switch jako hybrydowa konsola do gry stacjonarnej i mobilnej podbiła serca wielu graczy. Jedną z jej wad jest jednak ilość dostępnej pamięci – producent zaoferował użytkownikom tylko 32 GB. W przypadku, gdy kupujesz cyfrowe wersje gier, taka przestrzeń szybko okaże się niewystarczająca. Z pomocą przychodzi skorzystanie z dodatkowego nośnika danych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie parametry powinna posiadać dobra karta pamięci do Nintento Switch.

Czy karta pamięci w Nintendo Switch jest potrzebna?

Jak zaznaczyliśmy we wstępie, Nintendo zaoferowało graczom 32 GB pamięci w konsoli. Czy to mało? – Dla wielu tak. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze karty microSD w swoim Switchu, a posiadasz zainstalowanych sporo gier (tym bardziej w wersji cyfrowej), zwróć uwagę na wykorzystaną pamięć wewnętrzną w ustawieniach konsoli. Jeśli ilość danych zbliża się do górnego limitu – jest to sygnał, aby rozważyć dokupienie karty pamięci.

O ile instalacja gier z kartridżów nie zajmuje miejsca tak szybko, tak wersje cyfrowe (pobierane w całości z Nintendo eShop) już tak. Co więcej, nawet fizyczne wersje gier otrzymują aktualizacje, które już musisz pobrać, a to z kolei również zapełnia przestrzeń w pamięci wewnętrznej.

Twoją pamięć zajmują również zrzuty ekranu z gier oraz nagrania z rozgrywki i to również warto wziąć pod uwagę przy zakupie nośnika. Nie musisz wcale posiadać bogatej kolekcji gier, bo kilka lub kilkanaście GB danych mogą zajmować np. klipy.

Dzięki karcie pamięci zainstalujesz więcej gier na swojej konsoli.
Dzięki dodatkowej karcie pamięci, zainstalujesz więcej gier
z aplikacji Nintendo eShop.

Sprawdź: Gry na Nintendo Switch, w które zagrasz za darmo.

Jaką kartę pamięci wybrać dla Nintendo Switch?

Jeśli jesteś już zdecydowany i wiesz, że potrzebujesz karty microSD do Nintendo Switch, odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: Jaka pojemność karty mi wystarczy? Zależy to między innymi od tego, czy kupujesz gry na kartridżach lub wersjach cyfrowych. A może jedno i drugie?

Pojemność karty

Graczom, którzy lubią posiadać fizyczne gry w pudełkach lub etui konsoli, często wystarcza dodatkowe 64 GB. Zasadnicza część danych z gier nadal umieszczona jest na kartridżach, a Switch przechowuje informacje związane z zapisami gry i aktualizacjami.

Przykład autora: Posiadam Mario Kart 8 Deluxe zainstalowane z kartridża i 111 MB danych z gry zapisanych na konsoli. Cała gra, według danych z Nintendo eShop waży 6.8 GB. Tyle miejsca oszczędziłem, kupując grę na fizycznym nośniku.

Inaczej sytuacja wygląda z cyfrowymi wersjami gier, ponieważ to, co teoretycznie miałbyś na kartridżu, musisz przechować w konsoli. Każda gra rezerwuje taką przestrzeń, co powoduje, że pamięć szybko się kurczy. Na forach i grupach bardzo często pada stwierdzenie, że dodatkowe 128 GB to optymalne minimum dla tego scenariusza. Zwłaszcza, jeśli chodzi o gry o dużej wadze. A największe hity na konsoli potrafią zajmować dużo miejsca. Przykłady:

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon (z dodatkami) – 30 GB
 • Super Smash Bros. Ultimate (podstawa) – 17 GB
 • Monster Hunter Stories 2 (podstawa) – 14 GB
 • Pokemon Sword/Shield (podstawa) – 12 GB
 • Animal Crossing: New Horizons (podstawa) – 10 GB

Jak widać – instalując nawet 3 czołowe tytuły zajmujemy od razu 50% dodatkowej pamięci. Pamiętaj również, że w cyfrowe wersje gier zaopatrzysz się dzięki kodom doładowującym Nintendo eShop Cards, dzięki którym bezpiecznie zapłacisz za najlepsze tytuły w sklepie – bez podawania danych karty płatniczej.

Prędkość zapisu i odczytu karty pamięci

Nie tylko pojemnością powinieneś się kierować. Przy zakupie karty microSD zwróć uwagę na prędkość odczytu i zapisu danych. Gry zapisane na karcie pamięci są tak na prawdę poza konsolą, dlatego sprawność przesyłania danych z karty do urządzenia powinna mieścić się w minimalnych zaleceniach producenta.

Nintendo wprost zaleca graczom stosowanie kart w standardzie UHS-I. Takie karty transferują dane z prędkością co najmniej 10 MB/s. W praktyce jednak wartość ta jest dużo wyższa i waha się w przedziale od 50 do 100 MB/s. Dane dotyczące prędkości transferu danych są umieszczone na stronach produktowych konkretnych kart oraz na opakowaniach.

Zadbaj o to, aby Twoja nowa karta pamięci nie miała deklarowanej prędkości odczytu poniżej 50 MB/s. Prędkość odczytu większa niż 100 MB/s nie będzie stanowiła problemu, ponieważ karta pamięci nie „wypycha” danych do urządzenia, tylko konsola sama zaciąga tyle informacji, ile na daną chwilę potrzebuje.

Typ kart pamięci do Nintendo Switch

Tutaj odpowiedź jest krótka. Do wyboru masz trzy rodzaje kart pamięci, których możesz użyć w Nintendo Switch. Konsola wspiera następujące typy:

 • microSD
 • microSDHC
 • microSDXC

Oprócz tego zwróć również uwagę na oznaczenia A1 oraz A2, które znajdziesz na niektórych kartach. Te symbole poinformują Cię, ile operacji na raz karta jest w stanie obsłużyć w ciągu sekundy.

Oznaczenie A1 mówi o tym, że karta obsłuży minimum 500 operacji na sekundę, natomiast A2 – minimum 2000 operacji na sekundę. Dlaczego jest to ważne? Niektóre produkcje (np. tytuły zręcznościowe) wymagają płynności rozgrywki. Nawet drobne przycięcia i spadki animacji związane z doczytywaniem danych z karty wpłyną na osiągane wyniki. Z kolei inne gatunki (np. gry RPG), gdzie płynność przez 100% czasu nie jest wymagana, zadowolą sią kartą pamięci z niższą wydajnością.

Kody doładowujące Nintendo eShop Cards.
Kliknij w obrazek i wypróbuj Nintendo eShop Cards – bezpieczną metodę płatności za gry.

Propozycje kart microSD do Nintendo Switch

Zapoznaj się z kilkoma propozycjami kart pamięci, których z powodzeniem użyjesz w swoim Switchu. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kluczowe parametry, tak aby spełniać rekomendowane wymagania producentów gier i konsoli.

Dedykowana karta pamięci od Nintendo

Nintendo pomyślało o temacie dodatkowych kart pamięci już dawno i dlatego wydało dedykowane nośniki, które dają gwarancję poprawnego działania z Twoją konsolą. Jeśli decydujesz się na zakup karty z logiem Nintendo, to powyższe rozważania spokojnie możesz pominąć.

 • SanDisk MicroSDXC 64 GB, odczyt do 100 MB/s, klasa UHS-I. Koszt od ok. 60 zł.
Jaka karta pamięci do Nintendo Switch?
 • SanDisk MicroSDXC 128 GB, odczyt do 100 MB/s, klasa UHS-I. Koszt od ok. 105 zł.
Jaką kartę pamięci wybrać dla Nintendo Switch?
 • SanDisk MicroSDXC 256 GB, odczyt do 100 MB/s, klasa UHS-I. Koszt od ok. 210 zł.
Karta pamięci do Nintendo Switch.

Karta pamięci do Nintendo Switch – lista innych, polecanych nośników

Jeśli nie chcesz kupować dedykowanych kart microSD z logiem Nintendo, poszukaj samodzielnie innych nośników, które będą działały na Twoje konsoli na podobnej zasadzie. Zwróć szczególną uwagę na kilka propozycji:

 • SanDisk Ultra Micro SDXC 64 GB, odczyt do 100 MB/s, klasa UHS-I. Koszt ok. 40 zł.
Jaka karta microSD do Nintendo Switch?
 • Kingston Canvas Go! Plus MicroSDXC 128 GB, odczyt do 170 MB/s, klasa UHS-I U3. Koszt ok. 100 zł.
Karta microSD do Nintendo Switch.
 • SanDisk Extreme Mobile MicroSDXC 256GB, odczyt do 160 MB/s, klasa UHS-I U3, A2. Koszt ok. 230 zł.
Parametry karty pamięci do Switcha.
 • SAMSUNG Pro Plus MicroSD 512GB, odczyt do 160 MB/s, klasa UHS-I U3, A2. Koszt ok. 390 zł.
Jakie parametry karty pamięci do Nintendo Switch?

Pamiętaj, że to tylko propozycje kart współpracujących ze Switchem. W różnych sklepach internetowych znajdziesz karty od innych producentów i one także będą spełniać wymagania konsoli. Pamiętaj również, aby kart pamięci do Nintendo Switch szukać wśród oficjalnych i sprawdzonych źródeł ze sprzętem. Wystrzegaj się zwłaszcza podejrzanie tanich ofert, ponieważ mogą to być produkty ze zwrotu lub działające na niższych parametrach niż te, deklarowane na opakowaniu.

W takim razie, jaką kartę pamięci wybrać dla Nintendo Switch? Przy zakupie kieruj się 3 wskazówkami:

 • sprawdź, czy typ karty jest prawidłowy (microSD, microSDHC, microSDXC),
 • zapoznaj się z deklarowanymi prędkościami zapisu i odczytu danych – rozsądny pułap to 50-100 MB/s,
 • przeanalizuj, jaka pojemność odpowiada Twoim potrzebom.

Proponujemy tutaj sprawdzoną zasadę: lepiej mieć w zapasie, niż miałoby zabraknąć. A jeżeli już grasz regularnie na Nintendo Switch, to koniecznie zapoznaj się z zasadami przyznawania Złotych Monet: