Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Adobe Photoshop czy CorelDRAW – który program do edycji grafiki wybrać?

Adobe Photoshop czy CorelDRAW – który program do edycji grafiki wybrać?

Adobe Photoshop i CorelDRAW to prawdopodobnie 2 najpopularniejsze programy graficzne na świecie. Obie marki posiadają wieloletnie doświadczenie na rynku, a dzięki systematycznemu ulepszaniu swoich usług docierają do nowych użytkowników. W efekcie wielu osobom trudno na początku podjąć decyzję, który program wybrać do nauki lub pracy przy edycji grafiki. W naszym zestawieniu znajdziesz porównanie kluczowych funkcji w obu aplikacjach.

Na rynku aplikacji do obróbki graficznej można się pogubić. Niemal każde oprogramowanie posiada warianty i wersje licencji, które zawierają przeróżne zestawy funkcji. Dlatego graficy-amatorzy jak i profesjonaliści nawet tygodniami poszukują idealnego rozwiązania dla swojej działalności.

Porównanie CorelDRAW z Adobe Photoshop

Adobe Photoshop to niezwykle elastyczne i potężne narzędzie, którego głównym zastosowaniem jest edytowanie zdjęć i obrazów rastrowych. Od czasu swojego powstania został jednak wyposażony w dodatkowe funkcje, które umożliwiają także dodawanie elementów wektorowych tj. kształty czy napisy. Dzięki temu stał się praktycznie uniwersalną aplikacją, wykorzystywaną przez amatorów fotografii.

CorelDRAW, jak nazwa aplikacji wskazuje, jest aplikacją do „rysowania” na komputerze. Jej domyślnym przeznaczeniem była kreacja i przetwarzanie grafik wektorowych. Podobnie jak Photoshop, z czasem została ona wyposażona w dodatkowe funkcje umożliwiające edycję i retusz w obrazach rastrowych. Dzisiaj CorelDRAW jest głównie używany do pracy z grafiką wektorową, aczkolwiek na tym nie kończy się jego rola.

Zobacz porównanie Adobe Illustrator, CorelDRAW i Affinity Designer

Funkcje programów graficznych – który jest lepszy?

Obie aplikacje posiadają bardzo rozbudowane zestawy narzędzi do edycji grafiki. Mimo, że przeznaczenie i zastosowanie tych programów jest różne, to posiadają one pewne cechy, które warto ze sobą porównać.

Funkcjonalność

W kwestii funkcjonalności zdecydowanym zwycięzcą jest Photoshop. Aplikacja graficzna Adobe zawiera szerszy wachlarz funkcji, który ułatwia edycję obrazów rastrowych, ilustracji wektorowych, a nawet animacji. To oczywiście nie oznacza, że konkurencyjna aplikacja jest gorsza. CorelDRAW jest świetnym rozwiązaniem dla grafików zajmujących się głównie grafiką wektorową, aczkolwiek Photoshop jest postrzegany jako bardziej elastyczny.

Współpraca

Obie aplikacje zawierają wbudowane narzędzia, które umożliwiają dołączanie do projektu wielu osobom, aczkolwiek w tej kwestii przewagę posiada CorelDRAW. Aplikacja do grafiki wektorowej została wyposażona w czat oraz narzędzia do komentowania i oznaczania elementów projektu, co znacznie ułatwia współtworzenie grafiki.

Interfejs

Adobe Photoshop ma czysty i przejrzysty interfejs, który znajdziesz także w innych aplikacjach do edytowania grafiki z rodziny Adobe, jak Illustrator czy Lightroom. To powoduje, że specjaliści potrafią w szybki sposób przestawić się z jednego narzędzia na drugie.

Trudność nauki

CorelDRAW i Photoshop są programami używanymi przez amatorów i profesjonalistów na całym świecie. Ma to swoje przełożenie na liczbę poradników w sieci – instrukcje na Youtube, gotowe szkolenia w formie webinarów, a nawet specjalne kursy online zachęcają początkujących użytkowników do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Photoshop posiada tych materiałów o wiele więcej, ale CoreDRAW nie zostaje w tyle.

Cena

Photoshop i CorelDRAW to narzędzia spełniające wymagania profesjonalnych grafików, co widać również w cenie licencji. CorelDRAW dostępny jest w kilku pakietach zawierających różne zestawy funkcji, dzięki czemu dostosujesz koszt aplikacji do swojego budżetu. Adobe Photoshop oparty jest na licencji subskrypcyjnej, opłacanej co miesiąc, z opcją zakupu na cały rok. Alternatywnym rozwiązaniem jest jego zakup w ramach pakietu Creative Cloud, w którym znajdziesz inne narzędzia z rodziny Adobe.

Którą aplikację do edycji grafiki wybrać?

Adobe Photoshop oraz CorelDRAW, to świetne aplikacje do edycji grafiki, które poprzez swój rozwój i aktualizacje cały czas wyprzedzają konkurentów. Wybór między jedną, a drugą z początku może wydawać się trudny, dlatego swój wybór musisz oprzeć na potrzebach i materiałach, z którymi pracujesz na co dzień.

Jeśli jesteś fotografem lub grafikiem, który pracuje z dużą liczbą grafik rastrowych oraz zdjęciami, Adobe Photoshop z pewnością znajdzie nie jedno zastosowanie w Twoich rękach. Jeśli częściej zajmujesz się tworzeniem grafik oraz ilustracji wektorowych – zastanów się nad inwestycją w licencję CorelDRAW.

Aplikacje graficzne, w tym pakiety CorelDRAW, znajdziesz m.in w sklepie home.pl,. Dla każdej z nich otrzymasz polską fakturę VAT i unikalny kod licencji wysłany na adres email podczas rejestracji: