Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Darmowa strona internetowa – jak ją zrobić?

Darmowa strona internetowa – jak ją zrobić?

Tworzenie stron internetowych nie zawsze ma wymiar biznesowy. Czasami chcemy po prostu nauczyć się budowania prostego serwisu lub bloga, ewentualnie założyć stronę WWW, związaną z naszym hobby. W tym kontekście logiczne jest, że szukamy rozwiązania, które wydatnie obniży koszty całej pracy. Czy jednak stworzenie witryny całkowicie za darmo jest możliwe? Sprawdźmy.

Strona internetowa za darmo – co to znaczy?

Posiadanie własnej strony internetowej to dzisiaj konieczność, jeżeli chcemy z własną firmą zaistnieć w sieci. Owszem, fanpage na Facebooku czy konto na Instagramie to równie ciekawa forma promocji, ale nigdy nie będą one w 100% należeć do Ciebie.

Pamiętaj – na wygląd stron w aplikacjach social media nie masz dużego wpływu (poza kilkoma elementami np. logo). Własna strona WWW daje większą elastyczność w dotarciu do zainteresowanych użytkowników.

Aby strona internetowa mogła działać, potrzebuje miejsca do umieszczenia odpowiednich plików. Darmowe usługi do utrzymywania (hostowania) witryn są na pierwszy rzut oka atrakcyjnym rozwiązaniem, ale kryją w sobie kilka zasadniczych wad:

 • Są utrzymywane na przestarzałym sprzęcie – to z kolei powoduje, że częstotliwość awarii może być bardzo duża i widok błędu z niedostępnością witryny będzie czym normalnym. Zastanów się, czy taka awaryjność ma być kojarzona ze stroną, którą właśnie tworzysz.
 • Posiadają niejasny regulamin i zasady – zapisy w regulaminie definiują obowiązki nie tylko użytkownika, ale także firmy oferującej darmowy hosting. Powinny być jak najbardziej transparentne i łatwe w zrozumieniu, ale nie zawsze tak jest. Operator może z dnia na dzień usunąć serwis, jeśli przekroczysz parametr związany z liczbą gości na stronie lub transferu danych.
 • Dodają reklamy na stronę i nie masz nad nimi kontroli – tworzysz stronę dla jakiejś instytucji non profit? Zastanów się, czy chcesz, aby wyświetlały się na niej reklamy promujące hazard lub nocną bieliznę. A przecież usługa „darmowej strony WWW” tak właśnie robi – wyświetla automatycznie reklamy i nie masz wpływu na ich treść.
 • Brak kopii zapasowej – przestarzały sprzęt to jedno, ale warto wziąć pod uwagę kwestię tworzenia kopii zapasowej. Darmowy hosting takiej nie wykonuje, ponieważ…. nie musi. Skoro za coś nie płacisz, to jednocześnie minimalizuje to jakiekolwiek zobowiązania wobec użytkownika. Serwer ulegnie awarii? Nie licz na to, że ktoś przywróci dane Twojej strony internetowej.

Czy można mieć stronę internetową za darmo na zawsze?

Usługi hostingu dla stron internetowych są w zdecydowanej większości płatne. Dzięki temu możesz liczyć na utrzymywanie serwisu na serwerze, który jest stale modernizowany i administrowany. Dlatego też posiadanie strony internetowej na zawsze, na dodatek za darmo, lepiej traktować jako fikcję. Nawet jeśli w teorii usługodawca będzie komunikował w ten sposób swoją ofertę, to najczęściej odpowiednie zapisy w regulaminie pozwolą mu taką stronę po prostu usunąć.

Oczywiście, nie oznacza to, że w internecie nie znajdziesz darmowych hostingów dla stron WWW. Mają one jednak wiele wad, które powodują, że trzeba je traktować jako chwilowe, tymczasowe rozwiązanie, a nie jako stały element naszego biznesu.

Jakie są wady darmowych hostingów do stron WWW?

Popularne stwierdzenie w branży IT mówi, że „jeśli produkt jest za darmo, to produktem jesteś Ty”. I coś w tym jest – jeżeli rejestrujesz się w jakimkolwiek serwisie, gdzie masz opcję założenia strony internetowej za darmo, to licz się z automatycznym dodaniem Twojego adresu email do różnych list reklamowych.

Niechciany spam to tylko jeden z wielu elementów, które sprawiają, że bezpłatne hostingi stają się coraz mniej atrakcyjne. Różnice pojawiają się także w technologiach:

 • Strony WWW działają zauważalnie wolniej – nikt nie będzie chciał inwestować w sprzęt, jeśli użytkownicy nie są w stanie przynieść firmie zysku. Stare procesory, powolne dyski nie sprzyjają stronom, które korzystają np. z WordPressa.
 • Darmowy hosting to hosting niepewny – nie znasz dnia, ani godziny, kiedy operator zakończy wsparcie dla takiej usługi i usunie dane.
 • Ograniczone funkcje – duża część bezpłatnych hostingów nie posiada wsparcia np. dla baz danych, które są niezbędne, jeśli chcesz uruchomić na przykład bloga na WordPressie.
 • Darmowe serwery pod strony to także przestarzała technologia i brak wsparcia dla nowych, bezpiecznych wersji PHP – strona hostowana w takim miejscu jest podatna na włamania.

W dużym skrócie – hosting bez opłat to ruletka, pełna niepewnych i nieprzewidywalnych sytuacji. I choć utrzymywanie strony na nim jest możliwe, to mało kto już dzisiaj rekomenduje takie rozwiązanie. Nawet do celów hobbystycznych.

Co jest potrzebne do stworzenia własnej strony internetowej?

Chcesz cieszyć się sprawnie działającą, bezpieczną i pewną stroną internetową? Skorzystaj z poniższych rozwiązań, aby zaistnieć w sieci i posiadać pełną kontrolę nad tym, co publikujesz i jak to wygląda. Do zbudowania nawet prostej witryny wystarczą:

 • Tani hosting – komercyjny serwer z odpowiednią przestrzenią na pliki strony lub pocztę email to pierwszy krok, jaki warto wykonać. Zakupiony hosting to większe bezpieczeństwo, ponieważ usługa działa na bazie abonamentu – opłacasz ją co miesiąc lub raz w roku i nie stresujesz się, że operator nagle zamknie do niej dostęp.
 • Oprogramowanie CMS – najkrócej ujmując to fundament napędzający Twoją stronę. CMS to po angielsku „system zarządzania treścią”. Popularnym CMSem do budowania stron jest WordPress, który polecamy ze względu na łatwość w instalacji i obsługę. Jest on również darmowy.
 • (Opcjonalnie) domena i certyfikat SSL – domena to adres internetowy, który wpisujesz w polu przeglądarki. Pod nią wyświetlana będzie dana strona WWW. Certyfikat SSL to z kolei ikona kłódki przy adresie, a dzięki niemu połączenie ze stroną jest szyfrowane (co uniemożliwia np. przejęcie danych wpisywanych w formularzu kontaktowym).

Warto wiedzieć – przy rejestracji hostingu warto zadbać także o unikalny, charakterystyczny adres, pod którym taka strona będzie widoczna. Skorzystaj przy tej okazji z usługi rejestracji własnej domeny.

Powyższe elementy, potrzebne do uruchomienia strony można zamknąć w naprawdę niskiej kwocie. Nawet najtańsze rozwiązania będą tutaj o wiele rozsądniejszym wyjściem, niż bazowanie na darmowym hostingu ze starą, nieaktualną technologią.

Alternatywne narzędzia do zbudowania strony za darmo

WordPress nie jest jedyną opcją, dzięki której zbudujesz własną stronę internetową. Nie każdy czuje się swobodnie z jego interfejsem. Nie każdy również „ufa” jakości kodu, jaki dostarcza społeczność WordPressa. Dla obu takich sytuacji mamy alternatywy w postaci innych narzędzi do stawiania witryn.

 1. Edytory HTML online – obecne edytory HTML umożliwiają pracę nad kodem strony i wyświetlają od razu podgląd, jak taka witryna będzie wyglądać. Nie jest to bardzo intuicyjne (trudno mówić o jakimkolwiek szablonie graficznym), ale bywa pomocne jeśli chcesz od początku do końca zaplanować treść i wygląd. Gotowy kod możesz skopiować do pliku o rozszerzeniu .html i umieścić na hostingu.
 2. Kreator stron internetowych – idealne rozwiązanie, jeśli chcesz połączyć zalety WordPressa z oszczędnościami w postaci braku konieczności zatrudniania informatyka. W tym wariancie płacisz tylko za dostęp do narzędzia, w którym masz do wyboru kilkadziesiąt gotowych szablonów oraz moduły do dodania na stronę poprzez przeciągnięcie ich za pomocą myszki. Proste i intuicyjne.
Narzędzie do tworzenia strony internetowej za darmo - kreator
Przykład szablonu dla strony internetowej w kreatorze.

Jak za pomocą WordPressa stworzyć stronę internetową za darmo?

Jeżeli naszymi kosztami będą hosting, domena i certyfikat SSL, to oszczędności możemy poszukać w realizacji projektu strony internetowej. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że walutą będzie tutaj czas, jaki potrzebujesz na uruchomienie witryny. Pomogą Ci w tym wtyczki do WordPressa.

Czy WordPress umożliwia budowę strony internetowej za darmo? W pewnym stopniu tak, ale musisz wiedzieć, że dysponujesz wówczas ograniczoną liczbą funkcji, jakie taka strona będzie posiadać. Poniższe rozwiązania nadają się do tworzenia wizytówki, bloga oraz prostej strony ze zdjęciami lub ofertą. Nie licz jednak, że przy użyciu darmowych wtyczek stworzysz zaawansowany sklep internetowy.

Nawet biorąc pod uwagę fakt, że sama wtyczka WooCommerce (zmieniająca WordPressa w platformę e-commerce) również jest bezpłatna, czeka Cię jeszcze wiele pracy, przy której bez płatnych dodatków będzie Ci niezwykle trudno osiągnąć pozytywny efekt.

Jeśli jednak potrzebujesz łatwej w zarządzaniu, estetycznej witryny – poniższej podpowiadamy, jakie dodatki do WordPressa Ci to ułatwią.

WP Spectra – darmowa wtyczka z szablonami

Ta wtyczka od kilku miesięcy robi niemały „szum” w branży webdeveloperów. Jej podstawą działania jest pełna integracja z domyślnym edytorem WordPressa, czyli Gutenbergiem. Oznacza to, że nie obciąża ona hostingu, a strony stworzone za jej pomocą działają z reguły szybciej (ale nie zawsze).

W skład wtyczki wchodzą nie tylko nowe moduły do dodawania na stronę, ale także przyjazny w użytkowaniu bank gotowych szablonów i elementów, co ułatwia pracę. Ogromnym atutem WP Spectra jest cena dodatku – jest w pełni darmowy i wciąż rozwijany.

Przykład działania wtyczki WP Spectra znajdziesz w artykule o tworzeniu prostej strony w WordPress.

Wtyczka do stworzenia strony internetowej za darmo - WP Spectra

Elementor – popularny kreator stron do WordPressa

Jeden z najlepiej znanych na świecie edytorów typu drag & drop (przeciągnij i upuść). Podstawowa wersja wtyczki jest bezpłatna i pobierzesz ją bezpośrednio z menu Wtyczki w kokpicie WordPressa. Być może nie zbudujesz za pomocą tego edytora rozbudowanego serwisu, ale zawarte w darmowej edycji moduły wystarczą do uruchomienia estetycznej wizytówki ze zdjęciami. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o zaletach Elementora.

Wtyczka do uruchomienia strony WWW bez opłat - Elementor

Site Origin – konkurencyjny edytor z podstawowymi funkcjami

Wtyczka Site Origin jest konkurencją dla wspomnianego wyżej Elementora. Pomimo dość topornego wyglądu daje duże możliwości w tworzeniu własnej strony. Plugin pobierzesz z głównego repozytorium WordPressa, jak i przez główną stronę internetową producenta. Pamiętaj jednak, że zdecydowana większość najciekawszych funkcji czeka – podobnie jak w Elementorze – po wykupieniu wersji PRO.

Wtyczka Site Origin, która pomaga w budowie stron WWW

Stackable – wtyczka, która ułatwi Ci stworzenie darmowej strony w WordPress

Stackable to kolejna wtyczka, która działa w oparciu o edytor Gutenberg. Dodaje ona do niego specjalne menu, z którego możesz wybrać predefiniowany szablon lub fragment strony i następnie poddać edycji w głównym oknie.

Plugin Stackable w WordPressie

Visual Composer – darmowy kreator z szablonami

Visual Composer to kolejny dodatek (plugin) w stylu drag & drop w naszym zestawieniu. Posiada on ograniczoną, ale praktyczną wersję podstawową, która jest za darmo. Pobierzesz ją ze strony głównej producenta. Jej cechą jest bardzo rozbudowany edytor, w którym zmodyfikujesz niemal każdy szczegół na swojej stronie internetowej.

Bezpłatna wtyczka do tworzenia strony w WordPressie - Visual Composer
Bezpłatna wtyczka do tworzenia strony w WordPressie – Visual Composer (źródło – visualcomposer.com)

Skąd wziąć darmowe motywy i szablony do WordPressa?

Praca nad własną stroną wymaga, abyś dodał w WordPressie motyw. Motyw to pewnego rodzaju zbiór instrukcji, które określają wygląd poszczególnych elementów tj. rodzaj fontów, menu, slider, czy stopkę. Na motyw w WordPressie składają się szablony (są one często mylone właśnie z motywem), które definiują styl wizualny poszczególnych rodzajów podstron np. stronę wpisu z bloga.

Źródła, z których możesz pobrać motyw są na szczęście liczne, a my podpowiemy te, którymi warto się zainteresować.

Darmowe motywy do WordPress znajdziesz w takich miejscach, jak:

 • Główne repozytorium WordPressa – najciemniej pod latarnią? Czasami tak. Użytkownicy często pomijają główne menu Wygląd (Motywy), a kryje się w nim cała masa motywów dla Twojej strony.
 • Theme Forrest – to bank komercyjnych motywów, które możesz kupić na własny użytek. Co w naszym zestawieniu robi ten serwis? Otóż rejestrując na nim konto, co jakiś czas (zazwyczaj raz na 1-2 miesiące) otrzymasz dostęp do tzw. freebies, czyli dodatków udostępnionych za darmo. Dzięki temu pobierzesz mniej popularne motywy ze wsparciem technicznym bez żadnych opłat!
 • aThemes – serwis popularnych twórców motywów do WordPressa. Znajdziesz w nim m.in. darmowe wersje do pobrania.
 • ColorLib – kolejna strona, prowadzona przez twórców znanych motywów. W zakładce „Free Themes” znajdziesz dużo ciekawych propozycji.
 • WP Astra – nie jest to serwis z bankiem motywów do pobrania, a strona promująca… jeden dodatek. WP Astra jest popularnym motywem, który dodatkowo posiada wersję PRO, dającą ogrom nowych możliwości. Darmowa wersja jest z kolei mocno okrojona, ale wciąż posłuży Ci do zbudowania prostej, funkcjonalnej witryny.
 • SKT Themes – to inna propozycja serwisu, gdzie twórcy udostępniają darmowe (płatne również) motywy do WordPressa. Znajdziesz tu kilkanaście propozycji, posegregowanych wg branż np. nieruchomości, ekologia, czy gastronomia.

Wady darmowych motywów

Wybierając darmowy motyw w WordPressie należy liczyć się z kilkoma konsekwencjami. Taki ruch powinien być odpowiednio przemyślany, zwłaszcza w sytuacji, gdy tworzysz stronę WWW dla swojej firmy. Może się okazać, że jeden z poniższych czynników wydatnie wpłynie na Twoje doświadczenie oraz wygląd końcowy witryny.

Czego należy się spodziewać po motywie, który pobierasz i instalujesz bezpłatnie?

 • Ograniczone funkcje – to najważniejszy aspekt działania darmowego motywu. Jest on najczęściej pozbawiony 90% funkcji, jakie zawiera wersja komercyjna dodatku. Czy to automatycznie powoduje, że tworzona witryna będzie wyglądała źle? Nie, ale z pewnością trafisz w pewnym momencie na sytuację, gdy dana funkcjonalność nie będzie dla Ciebie dostępna. Praca z takim motywem to praca pełna kompromisów.
 • Wyobrażenia vs efekty – strony internetowe, promujące dany motyw zawierają najczęściej wersję „demo”, aby użytkownik sprawdził wygląd witryny w praktyce. Taka wersja jest jednak oparta na płatnym motywie. Powoduje to rozczarowanie użytkownika, który pobierze darmowy motyw i zainstaluje go w swoim WordPressie.
 • Brak wsparcia – motyw w WordPressie to kolejny „kawałek kodu”, który wyszedł spod ręki programisty. Nie musi on być idealny, a potencjalne błędy w działaniu strony są trudne do przewidzenia. To właśnie wtedy płatny motyw daje realną przewagę – posiadając wsparcie zapytasz twórcę dodatku o powód błędu i otrzymasz aktualizację. Przy darmowym motywie na taką pomoc nie możesz liczyć.

Od czego zacząć tworzenie strony internetowej?

Korzystając z darmowych rozwiązań do hostowania strony internetowe musisz wziąć pod uwagę fakt, że bezpłatny hosting będzie Cię w dużym stopniu ograniczać. Przestarzała technologia, większa awaryjność, brak wsparcia technicznego, czy skomplikowana kwestia kopii zapasowych (a w zasadzie jej brak) powodują, że jeden błąd przy budowaniu witryny może się skończyć bardzo źle dla całego projektu.

Dlatego też pierwszym krokiem, jaki warto wykonać to zakup hostingu, który powyższe czynniki eliminuje. To zapewni Ci większy spokój w działaniu. A jeśli już o kosztach mowa – jeśli za walutę przyjmiemy czas potrzebny na budowę strony, to musisz wycenić taki koszt samodzielnie. Odpowiedź sobie na kilka pytań:

 1. Ile wieczorów musisz przeznaczyć, aby strona dobrze wyglądała?
 2. Jakie masz doświadczenie w budowie stron, aby pojawiła się ona w sieci jak najszybciej?
 3. Ile godzin przeznaczysz na ewentualne poprawki?
 4. Kto stworzy treść na stronę, aby została dobrze odebrana przez czytelników?

Te wszystkie czynniki powodują, że jedni zrobią stronę WWW w 3-4 godziny, a inni z kolei po 40 godzinach będą zmęczeni wprowadzaniem kolejnych tekstów, zdjęć czy przycisków. To bardzo często zsumowany koszt pracy webdevelopera i copywritera.

Wynika z tego, że nawet nie poświęcając złotówki na zewnętrzne narzędzia (o których dowiedziałeś się wyżej), musisz liczyć się z ogromnym kosztem, jaki jest czas potrzebny na realizację. A ten zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich umiejętności.

Jeżeli czujesz, że nie masz wystarczających zasobów, aby zrobić swoją stronę za darmo – zdecyduj się na zakup witryny u specjalistów. W przypadku, gdy prowadzisz firmę, będzie to po prostu inwestycja w markę i profesjonalny wizerunek w sieci.

Darmowa strona internetowa dla firmy – jakie ryzyko się z tym wiąże?

Innego rodzaju sytuacją jest ta, w której zakładasz lub prowadzisz biznes i zechcesz pojawić się w internecie za pomocą firmowej strony internetowej. Biorąc pod uwagę fakt, iż musi ona dla Ciebie „zarabiać” pieniądze, nie warto inwestować swojego czasu w bezpłatne rozwiązania. Dlaczego? Duża część argumentów pokrywa się z tymi, które przedstawiliśmy w tym akapicie. Nie mniej warto o nich przypomnieć, a nawet poszerzyć o aspekty biznesowe:

 • Firma działająca w internecie musi za pomocą strony internetowej jasno komunikować, jak przetwarzane są dane klientów, którzy kontaktują się przez stronę lub po prostu coś przez nią kupują.
 • Opierając swój biznes na darmowej stronie WWW, a nawet darmowej usłudze wykonania strony, nie wiesz jakie prawa Ci przysługują i jakie roszczenia możesz mieć do wykonawcy. Dopiero płatna usługa reguluje te kwestie.
 • Biznes bez kopii zapasowych (a te nie są realizowane w darmowych usługach) upada przy pierwszym kryzysie, związanym z awarią serwera lub dysku – brak możliwości przywrócenia danych sprawia, że Twoja strona znika z internetu.
 • Darmowe usługi mają ograniczony zakres możliwości – jeżeli zaczniesz z prostą stroną-wizytówką, to trudno Ci będzie przekształcić stronę np. w sklep internetowy. Posiadając własne zasoby (domenę i hosting), za które zapłacono – masz dostęp do opcji, które umożliwią Ci taką zmianę.
 • Nigdy nie masz pewności do kogo należy rzeczywiście „darmowa usługa”. To, że Twoja strona widnieje w internecie, wcale nie musi oznaczać, że jesteś jej właścicielem. Dopiero zakup własnej domeny oraz hostingu sprawia, że masz pełną kontrolę nad biznesem w sieci.

Czy w ogóle zrobienie firmowej strony WWW za darmo jest możliwe? W sieci znajdziesz z pewnością takie oferty, które promują się hasłem „za darmo”. Pamiętaj jednak o:

 • licznych ograniczeniach (nie uruchomisz w takich usługach sklepu online),
 • potencjalnych kosztach dodatkowych (kolejne funkcje, czy podstrony będą płatne)
 • kwestii kopii zapasowych na wypadek awarii
 • kwestiach prawnych – do kogo należy usługa, kto ma do niej dostęp itp.

Z tej perspektywy darmowość oznacza – mniej więcej – zdecydowanie wyższe ryzyko niepowodzenia w biznesie, gdy trafisz na pierwszą przeszkodę. A tą może być nie tylko awaria serwera, tylko trend lub boom sprzedażowy na jakąś usługę. Wówczas bezpłatne kreatory, darmowe strony, czy usługi budowania stron za darmo nie będą Ci sprzyjać, bo nie będziesz w stanie odpowiednio skalować swojej witryny internetowej.

Dlatego myśląc o biznesie pamiętaj o tym, aby zaopatrzyć się w narzędzia, nad którymi będziesz mieć kontrolę – własny hosting i własną domenę. Możesz to zrobić m.in w home.pl.