Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

BaseLinker i Apilo – dwa największe programy do zarządzania sprzedażą wielokanałową. Co trzeba o nich wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

BaseLinker i Apilo – dwa największe programy do zarządzania sprzedażą wielokanałową. Co trzeba o nich wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Najpierw otwierasz sklep internetowy. Sprzedaż powoli się rozwija, więc wchodzisz na marketplace, później na kolejny. Słupki rosną, klientów przybywa, nowe możliwości kuszą, a Ty… Albo z nadmiaru obowiązków odpuszczasz rozwój, albo szukasz systemu, który pozwoli w jednym miejscu zarządzić tym wszystkim. 

Wielokanałowość (niektórzy mówią: omnichanel) to jeden z kluczowych warunków rozwoju e-commerce. Chcesz zarabiać więcej, musisz być tam, gdzie chcą kupować klienci. W praktyce może to być nawet kilkanaście czy wręcz kilkadziesiąt platform. 

W efekcie często okazuje się, że łatwiej jest rozpędzić sprzedaż w wielu różnych miejscach niż później opanować zamówienia z hurtowni, wysyłki, stany magazynowe itd. 

Do tego służą systemy do zarządzania sprzedażą e-commerce. Te najlepsze to prawdziwe „kombajny” pozwalające spiąć wiele kanałów w jeden strumień. Pomagają usprawnić realizację zamówień i komunikację z klientami, a także zautomatyzować i ujednolicić procesy sprzedażowe. 

Dywersyfikuj biznes na nowe kanały sprzedaży
Na Allegro kupuje 89% klientów marketplace’ów (Santander, 2023).

Czym kierować się wybierając system do zarządzania sprzedażą?

 • Dostępem do ważnych dla nas integracji
  Te podstawowe, istotne dla każdego sprzedawcy to łączenie sklepu z marketplace, hurtowniami, usługami kurierskimi i księgowością online. Inne zależą od specyfiki biznesu i Twojej strategii sprzedaży – np. jeśli planujesz prowadzić sprzedaż na niszowej platformie, upewnij się czy jest ona obecna w ofercie konkretnego systemu.
 • Wsparciem technicznym
  Im lepsze opinie ma obsługa techniczna (support), im łatwiej jest dostępna, tym lepiej. To ważne, zwłaszcza w początkowym okresie.
 • Usługami i integracjami dostępnymi w cenie abonamentu
  Czy wybrany pakiet spełnia potrzeby naszego biznesu i jednocześnie mieści się w zaplanowanym budżecie.  

Dwa najpopularniejsze systemy tego typu w Polsce to Apilo i BaseLinker.

Apilo i BaseLinker – główne podobieństwa i różnice

Apilo to system do sprzedaży wielokanałowej, który powstał w 2017 r. z przekształcenia platformy do zarządzania sprzedażą – ErpBox. W ciągu kilku lat Apilo zdążyło dość mocno zaznaczyć swoją obecność wśród sprzedawców internetowych, dostarczając – wraz z funkcjonalnością – wysoko oceniane wsparcie techniczne, bez dodatkowych opłat.

BaseLinker to system do integracji, który istnieje od 2006 r. Od tego czasu platforma intensywnie się rozwinęła dostarczając nowe narzędzia do automatyzacji procesów w sklepach internetowych i ułatwiania sprzedaży w wielu kanałach jednocześnie. 

System do zarządzania sprzedażą a marketplace

Prawie 3/4 Polaków kupuje na marketplace’ach (Santander Consumer Banku, styczeń 2023 r.) – platformy te – jak sama nazwa wskazuje – służą do „spotkania” się wielu klientów z wieloma sprzedawcami.

Zarówno Apilo, jak i BaseLinker pozwalają na automatyczne zarządzanie aukcjami, sprzedażą z dowolnej liczby kont w najpopularniejszych marketplace’ach w Polsce m.in.: Allegro, OLX, Ceneo, Empik i Morele. Oba programy oferują też integracje z największymi platformami zagranicznymi, jak Amazon, eBay, eMAG, Kaufland.de, Etsy i Erli.

Jeśli sprzedajesz albo dopiero planujesz sprzedaż na marketplace, wybierając program do integracji kieruj się tym, na jakich konkretnie platformach chcesz być obecna/obecny. Zbierają one klientów zainteresowanych różnym asortymentem, poszukaj więc takich, które oferują produkty z Twojej kategorii.

Jeżeli szukasz bardziej niszowych, zagranicznych marketplace’ów znajdziesz je w ofercie BaseLinker. Apilo skupia się głównie na kompleksowej obsłudze sprzedawców prowadzących biznes w Polsce.

System do zarządzania sprzedażą a własny sklep internetowy

Sklep internetowy również możemy połączyć z marketplace’ami i innymi sklepami, które do nas należą. Im więcej kanałów posiadamy tym większa szansa na dotarcie do szerokiego grona klientów, zaczynających swoje zakupy za pomocą przeglądarki Google. Własny sklep umożliwia nam też budowanie zaufanej marki. Dzięki systemom do integracji zarządzamy zamówieniami z różnych kanałów, prosto z panelu sklepu.

Apilo i BaseLinker pozwalają na integrację z najpopularniejszymi platformami dla sklepów internetowych w modelu open source, jak PrestaShop i WooCommerce. W obu systemach znajdziemy też gotowe integracje ze sklepami opartymi na silniku SaaS, jak np. sklep Shoper od home.pl.

Decydując się na system do zarządzania musisz uwzględnić, czy posiada integracje z Twoją platformą sklepową.

Zarządzaj sprzedażą na wielu kanałach za pomocą programu do integracji
Apilo udostępnia kompleksową i rozbudowaną integracje z platformą Shoper.

System do zarządzania sprzedażą a integracja z firmami kurierskimi

Jako sprzedawca musisz zaoferować swoim klientom dostęp do różnych metod dostawy – szybką i wygodną wysyłkę do domu, pracy czy wybranego punktu w pobliskim sklepie. Za pomocą systemów do integracji możesz zautomatyzować wysyłanie zamówień w wielu kanałach, np. poprzez zbiorcze generowanie etykiet, listów przewozowych, wysyłania powiadomień do klientów z linkiem do śledzenie i wiele więcej.

Obie platformy oferują integrację z największymi firmami kurierskimi m.in. Paczkomaty Inpost, Poczta Polska, GLS, DPD, Allegro Smart, Orlen Paczka, UPS, Raben, Pekaes.

Podejmując decyzję o wyborze systemu, zwróć uwagę na to czy w jego ofercie znajdują się integracje z firmami kurierskimi, z których usług już korzystasz lub planujesz z nimi podpisać umowę w najbliższym czasie. Jeżeli szukasz oszczędności, zwróć też uwagę na koszt realizacji usług kurierskich u wybranego dostawcy.

System do zarządzania sprzedażą a zarządzanie księgowością online

Zarządzanie sprzedażą w wielu kanałach to także księgowanie wpłat oraz aktualizacje stanów magazynowych i cen (najlepiej jak najszybsze). W innym wypadku może dojść do sytuacji, że sprzedajemy towary, których nie mamy już na stanie. Sprzedaż na stronie sklepu i aukcji Allegro musi być zsynchronizowana. 

Zarówno w Apilo, jak i w BaseLinker znajdziesz gotowe moduły do fakturowania dostępne w ramach każdego abonamentu. Jeżeli chcesz skorzystać z bardziej zaawansowanych systemów do zarządzania księgowością i magazynem, to obie platformy oferują dodatkowe, płatne integracje takie jak, np. SubiektGT, Subiekt Nexo, Navireo, Enova360.

Automatyzacja procesów sprzedaży obejmuje też czas aktualizowania stanów magazynowych i cen produktów. Synchronizacja stanów magazynowych w ramach abonamentu w Apilo zajmie 4h, a w BaseLinker 8h. Synchronizacja cen towarów w Apilo zajmuje 4h a w BaseLinker 24h. Zarówno Apilo, jak i BaseLinker za dodatkową opłatą oferują skrócenie czasu synchronizacji.

Decydując o wyborze odpowiedniego dla Twojego biznesu systemu do integracji, zwróć uwagę na:

 • Czas synchronizacji danych – ile wynosi i ile kosztuje przyspieszenie,
 • Ofertę programów do księgowości online – czy posiada integracje z programem, z którego już korzystasz,
 • Koszt uruchomienia zewnętrznych integracji.

System do zarządzania sprzedażą a integracje z hurtowniami i dropshipping

Apilo i BaseLinker pozwalają na integracje sklepu internetowego lub/ i marketplace’u z hurtowniami także w modelu dropshipping. Systemy umożliwiają sprzedawcy łatwe wystawianie produktów (pobieranie zdjęć, opisów), synchronizację cen i stanów magazynowych, a także automatyczne zamawianie towaru. 

W przypadku obu systemów podłączymy jedną hurtownię za darmo (w abonamencie). Każde kolejna integracja jest dodatkowo płatna.

Decydując się na program do integracji z hurtowniami sprawdź czy w jego ofercie znajdziesz hurtownie, z którymi już współpracujesz lub planujesz współpracować. To samo dotyczy hurtowni działających w modelu dropshipping.

System do zarządzania sprzedażą a automatyzacja procesu obsługi zamówień

Automatyzacja procesu obsługi zamówień jest główną zaletą omawianych systemów – zwiększa wydajność naszego biznesu, oszczędza czas i ułatwia codzienną pracę. 

Oba systemy (Apilo i BaseLinker) pozwalają m.in. na wygodną i automatyczną:

 • Obsługę przyjęcia zamówień, nadawanie paczek, generowanie faktur w różnych seriach numeracji, 
 • Rozliczanie płatności, wystawianie faktur i ich masowe drukowanie,
 • Zarządzanie wysyłką, np. zbiorowe generowanie etykiet.

Użytkownicy BaseLinker mogą dodatkowo skorzystać ze wsparcie Asystenta Pakowania. To moduł, który wykorzystuje skaner kodów kreskowych podczas zbierania produktów i pakowania paczki oraz umożliwia wykonanie danej akcji po zeskanowaniu (np. oznaczenie zamówienia, jako „spakowane”).

Wybierając program do integracji zwróć uwagę na aktualne potrzeby Twojego biznesu – jak bardzo zaawansowane działania są Ci niezbędne.

Dropshipping umożliwia prowadzenie sprzedaży bez magazynu
Zarówno Apilo, jak i BaseLinker umożliwiają integrację z hurtowniami w modelu dropshipping.

Koszty

Oba systemy oferują cztery podstawowe pakiety oraz opcję indywidualnej wyceny (w Apilo to pakiet Indvidual). W tabelach poniżej znajdziesz aktualne cenniki BaseLinker i Apilo.

Pakiety 1

 Apilo  BaseLinker 
Nazwa pakietu Starter Small 
Zakres oferty (miesiąc) do 100 zamówień lub do 2000 aktywnych ofert 0-100 zamówień lub 0-1000 produktów/ aktywnych ofert 
Cena 25 zł netto 39 zł netto 
Cennik pobrany w marcu 2023 r.

Pakiety 2

 ApiloBaseLinker
Nazwa pakietuBasicNormal
Zakres oferty (miesiąc)do 500 zamówień lub do 10 000 aktywnych ofert101-500 zamówień lub 1001-5000 produktów/ aktywnych ofert
Cena95 zł netto149 zł netto
Cennik pobrany w marcu 2023 r.

Pakiety 3

 ApiloBaseLinker
Nazwa pakietuProfessionalBig
Zakres oferty (miesiąc)do 1500 zamówień, do 20 000 aktywnych ofert501-1000 zamówień lub 5001-10000 produktów/ aktywnych ofert
Cena185 zł netto299 zł netto
Cennik pobrany w marcu 2023 r.

Pakiety 4

 ApiloBaseLinker
Nazwa pakietuAdvancedMax
Zakres oferty (miesiąc)do 10 000 zamówień, do 200 000 aktywnych ofert1001-100000 zamówień lub 100001 – 100000 produktów/ aktywnych ofert
Cena375 zł netto599 zł netto
Cennik pobrany w marcu 2023 r.

*Cenę każdego pakietu Apilo możemy obniżyć o 10%, jeżeli opłacimy z góry abonament półroczny lub o 20% przy wyborze abonamentu rocznego.

Czas na testowanie

 ApiloBaseLinker
Darmowy okres próbny21 dni14 dni

Jaki program do zarządzania sprzedażą wielokanałową wybrać?

Zarówno Apilo, jak i BaseLinker są systemami, które świetnie sprawdzą się w obsłudze sprzedaży wielokanałowej. Obie platformy pozwalają na dwustronną integrację z najpopularniejszymi marketplace’ami.

BaseLinker oferuje bardziej zaawansowaną automatyzację procesów (np. za pomocą Asystenta Pakowania) i większy wybór dostępnych integracji. Apilo kusi atrakcyjną ceną, szybszą synchronizacją danych (w ramach abonamentu) oraz o 7 dni dłuższym darmowym okresem próbnym.

W przypadku obu usług możemy też liczyć na wsparcie techniczne. Apilo w ramach abonamentu sprzedawcy otrzymują pomoc poprzez live chat, e-mail i telefon. BaseLinker oferuje wsparcie za pośrednictwem gotowego formularza.

Jaki program do integracji wybrać? Taki, który aktualnie najlepiej sprawdzi się w naszym biznesie – posiada niezbędne integracje oraz zmieści się w zaplanowanym budżecie.