Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak działa Microsoft Loop w Microsoft 365? Wypróbuj nowe narzędzia dla firm

Jak działa Microsoft Loop w Microsoft 365? Wypróbuj nowe narzędzia dla firm

Pakiet Microsoft 365 to bezsprzecznie jedno z najpopularniejszych narzędzi do pracy. Gigant IT, po długim oczekiwaniu, w końcu zaczął dodawać dawno temu zapowiedziane funkcje, które mają otworzyć drzwi do nowego wymiaru współpracy. Zobacz, czym jest Microsoft Loop i jak (potencjalnie) wpłynie na Twoją pracę w 2023 roku.

Nowe funkcje współpracy w pakiecie Microsoft 365

Od kilku lat Microsoft wprowadza większe zmiany pakietu Office, mające na celu nie tylko odświeżyć jego wygląd, ale także dodać nowe (rzekomo rewolucyjne) metody pracy w zespołach. W 2019 roku ogłoszony został nowy język projektowania – Fluent Design. Objawił się on m.in. jednolitym wyglądem ikon oraz aplikacji na komputer i w przeglądarce.

Jeszcze w tym samym roku Microsoft ogłosił „Fluid Framework”, który tym razem miał ujednolicić nie wygląd, lecz przepływ danych w chmurze 365. Pisaliśmy o pierwszej prezentacji konceptu oraz w momencie, kiedy pojawiło się więcej informacji na temat „Fluid Components”. W skrócie, pakiet Microsoft 365 miał pozwalać na tworzenie elementów, które można udostępniać w wielu miejscach i na bieżąco współtworzyć ich treść.

Film prezentujący Fluid Components

Okazuje się, że Microsoft Loop to nowa nazwa Fluid Components. Nowa usługa, która otrzyma także swoją własną aplikację Loop, opierać się będzie na trzech głównych elementach: Składniki, Strony i Przestrzenie pracy Loop. Funkcje były dość długo testowane w różnych środowiskach, lecz Microsoft ogłosił, że zaczną one trafiać do zwykłych użytkowników już pod koniec marca 2023 roku.

Jak korzystać z Microsoft Loop w pracy?

Jeśli posiadasz pakiet Microsoft 365, funkcje Loop w pierwszej kolejności będą w poczcie Outlook, komunikatorze Teams oraz notatkach OneNote. By skorzystać z nowych, współdzielonych elementów, otwórz jedną z wymienionych aplikacji i kliknij ikonę składników Loop.

W Teams widoczna jest pod polem tekstowym nowej wiadomości, w Outlooku znajdziesz ją na pasku narzędzi, w zakładce Wiadomość. Po kliknięciu w ikonę Loop, zobaczysz składniki, z których możesz skorzystać w danej aplikacji. Do wyboru jest kilka wariantów list, w tym lista zadań, akapit do wspólnego tworzenia tekstu oraz tabela, której dane bez problemu skopiujesz do Excela.

Microsoft Loop - nowy wymiar współpracy
Lista dostępnych Składników Loop

Jako przykładu użyjmy Listy zadań, udostępnionej w Microsoft Teams. Po dodaniu składnika do czatu, możesz wypełnić dane samemu, oznaczyć osoby, do których przypisane są zadania oraz wyznaczyć daty ich zakończenia.

Nawet po wysłaniu Listy zadań w czacie, jej treść pozostaje dynamiczna i możesz ją aktualizować ze swoim zespołem – dodawać nowe zadania, zmieniać przypisania czy oznaczać zadania jako zakończone.

Lista zadań Microsoft Loop
Lista zadań Loop przed dodaniem do czatu

Wartością dodaną jest także to, że samą wiadomość z dodanym składnikiem Loop możesz traktować jak każdą inną w Teams. Komunikator pozwala na reakcje przy pomocy emoji, odpowiedź na wiadomość czy nawet przypięcie jej w czacie, co pomoże zachować jej widoczność i nie pozwoli się zgubić wśród innych rozmów.

Zarządzanie dostępem składników Microsoft Loop

W firmach bardzo często udostępniamy dokumenty czy pliki, więc trudno nadążyć kto, kiedy i jakie zmiany wprowadza w pliku. By uniknąć bólu głowy, skorzystaj z kontroli dostępu do składników Loop, która działa na takiej samej zasadzie jak kontrola dostępu przy udostępnianiu plików w Microsoft 365.

Dzięki temu masz pewność, że tylko upoważnione osoby mogą wprowadzać zmiany w danym Składniku. Dodatkowo, możesz zmienić ustawienia widoczności, by wybrany składnik (np. lista zadań z przykładu wyżej) mogła być wyświetlona tylko przez uczestników danego czatu.

Jak to zrobić? Wystarczy, że podczas edytowania składniku Loop w Teams, klikniesz „Określone osoby dysponujące linkiem…” lub, w poczcie Outlook, klikniesz na nazwę składnika. Wyświetlona zostanie plansza z ustawieniami dostępu i widocznością elementu wiadomości.

Zarządzanie dostępem Microsoft Loop
Ustawienia dostępu do Składników Loop

Loop jako część aplikacji dla firm Microsoft 365

Jak widać, Microsoft Loop to niezwykle ciekawe narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować pracę w biurach na całym świecie. Obecnie funkcjonalność dostępna jest w kilku aplikacjach, lecz docelowo ma ona spełniać kluczową rolę w pakiecie aplikacji dla firm Microsoft Office 365.

Jeśli poszukujesz pakietu narzędzi dla Twojej firmy lub chcesz dodać Microsoft Teams czy pocztę Exchange do organizacji, eksperci home.pl pomogą Tobie wybrać aplikacje spełniające wymagania Twojej organizacji. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub odwiedź home.pl i poznaj naszą ofertę.