Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

„Pomóż mi napisać” – zobacz, jak wygląda praca z AI w Google Workspace

„Pomóż mi napisać” – zobacz, jak wygląda praca z AI w Google Workspace

Jeszcze parę lat temu „Sztuczna inteligencja w firmach” brzmiało jak koncept z science-fiction. Dziś, Google wprowadza AI do swojego pakietu narzędzi biurowych Workspace. Zobacz, jak wygląda wspomagana przez „generatywną” sztuczną inteligencję przyszłość pracy w biurze.

„Nowa era dla AI i Google Workspace”

Google od lat tworzy narzędzia wykorzystywane w biznesie, od prostego Gmaila z własną domeną po rozwiązania chmurowe dla firm. Pakiet Google Workspace na świecie cieszy się dużą popularnością wśród małych i dużych firm, także w Polsce. Dlatego najnowsze ogłoszenie związane z aktualizacją aplikacji biurowych jest wyjątkowo ciekawe.

Lata 20-te XXI wieku z pewnością zostaną (częściowo) zapamiętane przez niezwykle szybki rozwój sztucznej inteligencji (AI). Google, nie pozostając w tyle, także pracuje nad praktycznym zastosowaniem dla nauczania maszynowego w biznesie.

„Nowa era dla AI i Google Workspace” – taki tytuł nosi post na oficjalnym blogu Google, w którym ogłoszono, że do biurowego pakietu zostanie dodana sztuczna inteligencja. Ma ona na celu nie zastąpić, lecz wspomóc pracowników w codziennych zadaniach.

Sztuczna inteligencja w aplikacjach Google

Misją Workspace jest łączenie ludzi, aby mogli razem tworzyć, budować i rozwijać się — a postępy w generatywnej sztucznej inteligencji pozwalają nam realizować tę misję na nowe sposoby.

Dzisiaj dzielimy się naszą szerszą wizją tego, jak Workspace ewoluuje, aby włączyć sztuczną inteligencję jako partnera do współpracy, który zawsze służy pomocą w osiąganiu celów w Gmailu, Dokumentach, Prezentacjach, Arkuszach, Meet i na czacie.

Johanna Voolich Wright w oficjalnym poście Google

Oznacza to, że praktycznie każda aplikacja pakietu Google Workspace otrzyma nową funkcjonalność opartą o generowanie tekstu, obrazów czy nawet wideo przy pomocy AI. Ma to na celu zwiększyć efektywność współpracy w firmach, ułatwiając zadania jak:

 • pisanie, redagowanie, formatowanie tekstu w Dokumentach
 • szkicowanie, odpisywanie, podsumowywanie wątków w Gmail
 • tworzenie ilustracji, dźwięków i filmów w Prezentacjach
 • sortowanie i analiza danych czy tworzenie formuł w Arkuszach
 • tworzenie przepływów pracy i notatek w Chat i Meet

Powyższe przykłady zostały podane przez Google, lecz kiedy narzędzia z AI trafią w ręce użytkowników, z pewnością znajdzie się wiele nowych zastosowań.

Zobacz, jak działa AI w wyszukiwarce internetowej Bing.

Jak działa AI w Gmail i Dokumentach Google?

Wiele ludzi korzysta już z AI w swojej pracy, dlatego Google odpowiada na tę potrzebę. W pierwszej kolejności, nowe funkcje AI zostaną dodane do Dokumentów oraz Gmail. Przykładowo, pracujesz w dziale HR i potrzebujesz wygenerować treść ogłoszenia do pracy – sztuczna inteligencja Workspace w tym pomoże.

Po otworzeniu nowego Dokumentu Google, pojawia się dymek „Pomóż mi napisać”. Wprowadzasz polecenie „Ogłoszenie pracy dla przedstawiciela handlowego”, sztuczna inteligencja generuje treść, a Ty uzupełniasz tylko dane firmy.

AI do generowania tekstu - Dokumenty Google Workspace
Generowanie tekstu przez AI w Google Workspace

Generowanie tekstu będzie także dostępne w biznesowej poczcie Gmail. Aplikacja do poczty Google otrzyma jednak nie tylko możliwość napisania wiadomości od zera, ale także dostosowania tonu wiadomości. Pod przyciskiem „Pomóż mi napisać” znajdziemy:

 • Sformalizuj – zmień wiadomość na bardziej formalną
 • Rozwiń – dodaj treść na podstawie wiadomości
 • Streść – skróć treść wiadomości, zachowując informacje
 • Wypunktuj – utwórz listę na podstawie treści maila
 • Szczęśliwy traf – nowy, bardziej żartobliwy ton wiadomości
 • Napisz szkic – wygeneruj maila na podstawie instrukcji
Nowe funkcje AI Google Workspace - rewolucja w IT?
Zmiana tonu na bardziej formalny w Gmail

Czy sztuczna inteligencja w Workspace jest już dostępna?

Nowe funkcje w pakiecie Workspace z pewnością budzą pytanie, czy można skorzystać z nich samemu. Niestety, na pracę z AI będzie trzeba chwilę poczekać. Nowe funkcje z początku trafią do wybranej grupy testerów, którzy zweryfikują ich działanie.

Google jednak pochwalił się działaniem aplikacji, podając ich konkretne zastosowanie, co budzi wyobraźnie. W trakcie testowania możemy spodziewać się kolejnych wiadomości i prezentacji sztucznej inteligencji w Arkuszach, Prezentacjach, Meet, a może nawet w Dysku Google.

Jeśli chcesz być gotowy na rewolucję AI w biznesie, wprowadź Google Workspace w swojej firmie już dziś. W home.pl otrzymujesz m.in polską fakturę VAT i wsparcie ekspertów.