Skoro do oglądania filmów nie potrzebujesz telewizora, tak podobnie do czytania ebooków nie potrzebujesz czytnika. Korzystanie z kilkucalowego ekranu może nie jest spełnieniem marzeń, aczkolwiek porównanie doznań, związanych z czytaniem książek na czytniku oraz smartfonie, jest już bardziej racjonalne. A jeśli ebook to naprawdę dobra, wciągająca pozycja, to rozmiar ekranu przestaje mieć znaczenie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie aplikacje warto wybrać do czytania, jeśli nie masz czytnika ebooków.
Jak czytać ebooki?
Książki drukowane nadal są niezwykłym dobrem, które jeszcze długo dla wielu z nas będą jedynym słusznym sposobem na kontakt z literaturą. Skoro jednak w tytule artykułu mowa o wygodnym czytaniu ebooków, skupmy się na odbiorcach, którzy szukają bardziej mobilnych rozwiązań.
Wierz lub nie, ale już teraz możesz czytać ebooki i czerpać z tego satysfakcję. Nie musisz dokupować żadnego sprzętu – wykorzystaj to, co już masz:
- SMARTFON – jest bardzo prawdopodobne, że w zasięgu ręki masz swojego smartfona lub nawet czytasz ten artykuł za jego pomocą. Skoro przeglądasz tak media społecznościowe, piszesz ze znajomymi i oglądasz filmy, a nawet grasz, z pewnością przyzwyczaiłeś/aś się do długotrwałego patrzenia w kilkucalowy ekran – z powodzeniem przeczytasz nawet długie powieści.
- KOMPUTER/LAPTOP – mniej mobilny sposób na czytanie książek, jednak posiadający swoje zalety. Atutem okazuje się większy ekran lub monitor, co wpływa na komfort czytania ebooków.
- TABLET – wracając do zalet urządzeń mobilnych, tablet z Androidem czy iPad są równie dobrą propozycją. Przewagą będzie oczywiście większy ekran, choć wiadomo, że nie są to tak popularne urządzenia, jak smartfony.
- CZYTNIK – jest to najlepsza opcja dla ebooków ze względu na specjalny ekran, który imituje prawdziwą kartkę papieru, co znacząco minimalizuje efekt zmęczenia wzroku. Jeśli jesteś w posiadaniu takiego dobrodziejstwa, to nie zastanawiaj się dłużej, tylko korzystaj!
Papier elektroniczny a ekran smartfona – co warto wiedzieć o czytaniu bez czytnika?
Choć smartfon w wielu przypadkach jest głównym urządzeniem, który często pełni funkcje dobrego komputera, to miej świadomość, że jeszcze nie czas, by stawiać go na równi z prawdziwymi czytnikami, jak Kindle czy inkBOOK.
Nie zmienia to faktu, że wiele smartfonów oferuje zbliżone doświadczenia do tych, które towarzyszą nam podczas korzystania z czytnika. Na jakie różnice w takim razie warto zwrócić uwagę?
Czytanie ebooków na czytniku:
Plusy | Minusy |
---|---|
🟢 naturalne doświadczenie czytania (e-papierowa technologia wykonania ekranu) | 🔴 mniejsza mobilność i dodatkowy koszt zakupu |
🟢 lepsza żywotność baterii | 🔴 mniejszy wybór lub brak instalowanych aplikacji |
🟢 lepsza jakość czytania przy dużym oświetleniu | 🔴 ograniczone funkcje przeglądania stron, np. niewygodne scrollowanie |
🟢 brak wyskakujących powiadomień | 🔴 efekt „ghostingu”* przy odświeżaniu strony |
* Ghosting, w odniesieniu do czytników, oznacza dostrzeganie na aktualnej stronie częściowej zawartości strony poprzedniej. Ghostingiem określa się również migotanie ekranu czytnika na czarno.
Czytanie ebooków na smartfonie:
Plusy | Minusy |
---|---|
🟢 wiele aplikacji na jednym urządzeniu | 🔴 łatwiej o rozkojarzenie podczas czytania (powiadomienia, inne aplikacje) |
🟢 wielofunkcyjność – łączenie czytania ze słuchaniem | 🔴 gorsze czytanie przy mocnym świetle → szybsze rozładowanie baterii |
🟢 większy wybór urządzeń (marki, ceny) | 🔴 mniejszy ekran |
🟢 wygodniejsze przeglądanie stron internetowych |
Obecnie wielu producentów smartfonów (nawet w tańszych modelach) zrezygnowało z ekranów LCD na korzyść technologii OLED (w tym AMOLED).
Używając nietechnicznych określeń, ekrany OLED nie potrzebują dodatkowego oświetlenia (jak to ma miejsce w przypadku LCD), a każdy piksel „świeci” własnym światłem. Takie rozwiązanie gwarantuje głębsze czernie, żywsze kolory i niejednokrotnie zmniejsza zużycie baterii. Co najważniejsze dla miłośników ebooków – przed takim ekranem wzrok męczy się mniej.
Dodatkowo wiele smartfonów ma wbudowane funkcje oszczędzania wzroku (przez ograniczenie emisji światła niebieskiego), a nawet nałożenie ziarnistego filtra, imitującego teksturę prawdziwego papieru.
Najlepsze aplikacje do czytania ebooków na Androidzie i iOS
Skoro wiesz już, że można sensownie czytać ebooki na smartfonach, poznaj najciekawsze aplikacje, które Ci na to pozwolą.
Legimi
Legimi liczy sobie ponad 180 000 tytułów i obejmuje ebooki, audiobooki i synchrobooki (książki, które pozwalają płynnie przełączać się między czytaniem a słuchaniem).
Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze i pozwala na synchronizację między różnymi urządzeniami. Jeśli na czytaniu książek spędzasz dużo czasu, z pewnością docenisz funkcje przeglądania statystyk czytelnictwa na przestrzeni dni czy miesięcy.
- Baza: 180 000 tytułów
- Legimi dostępne na: Android, iOS, Windows, macOS – pobierz Legimi
- Dostęp: część tytułów bezpłatna, pełny dostęp w abonamencie
Empik Go
Empik Go należy do szerokiego „uniwersum” sieci Empik, a sporym ułatwieniem dla użytkownika jest to, że skorzysta on z aplikacji, logując się do głównego konta Empik. Aplikacja mobilna jest wygodna w użytkowaniu, użyjesz jej nawet na czytnikach, np. na Kindlu.
Do dyspozycji masz wiele ebooków i audiobooków, które zsynchronizujesz na różnych urządzeniach, a nawet pobierzesz je i przeczytasz w trybie offline. Dużym plusem jest dostęp do wielu unikalnych, ciekawych pozycji Empik Go Originals.
- Baza: 100 000 tytułów
- Empik Go dostępny na: Android, iOS, Chromecast, Android Auto
- Dostęp: abonament – sprawdź ceny Empik Go
Czytaj więcej: Porównanie abonamentów Legimi i Empik Go.
Amazon Kindle
Propozycja od największej e-księgarni pozwala na synchronizację postępów w czytaniu między smartfonem/tabletem a czytnikiem Kindle. Oprócz dostępu do ogromnej bazy Amazonu, w zasięgu masz również treści, pochodzące z innych źródeł.
Ważne: aplikacja nie obsługuje polskiego języka.
eBoox
Aplikacja jest atrakcyjna głównie dla osób, które mają własną bibliotekę ebooków, zapisaną w różnych formatach. eBoox oferuje wsparcie dla wielu bardziej i mniej popularnych rozszerzeń plików: PDF, DOC, DOCX, MOBI, TXT, ODT, HTML, ZIP, RAR, FB2, EPUB, PRC, CBR, CBZ.
Jest to wygodny czytnik bez uciążliwych reklam.
Książki Google Play
To propozycja dla aktywnych użytkowników środowiska Google. Dzięki aplikacji możesz czytać i słuchać własne książki, zrobisz w niej również zakupy tytułów, które wpadną Ci w oko (książki, podręczniki, komiksy i mangi). Liczba pobrań przekracza miliard, a średnia z ponad 2 milionów opinii to 4,7 – warto w kierunku Książek Google Play spojrzeć przychylnie.
- Baza: własne książki lub zakup z bazy (dokładna liczba nieznana)
- Aplikacja na: Android, iOS
- Dostęp: bezpłatny (ewentualny zakup książek w aplikacji)
iBooks (Książki)
Dla fanów iPhone’ów również jest specjalna aplikacja do czytania ebooków. Sama aplikacja Apple’a jest darmowa, jednak oferuje dostęp do książek kupionych w iBookStore. Nic nie stoi na przeszkodzie, by również wgrać własne ebooki (tylko formaty PDF i EPUB).
Platforma jest wygodna w obsłudze. Gdy przeniesiesz ebooki do chmury Apple, możesz synchronizować postępy w czytaniu między różnymi urządzeniami.
- Baza: zakup ebooków w iBookStore lub wgranie własnych
- iBooks dostępny na: iOS
- Dostęp: bezpłatny
Moon+ Reader
Moon+ Reader to przyzwoita aplikacja do czytania mobilnego. Jest to typowy czytnik ebooków, więc warto mieć dla niego przygotowaną własną biblioteczkę np. plików PDF.
Aplikacja jest estetyczna i pozwala na szerokie dostosowanie interfejsu, by czytało Ci się jak najwygodniej. Przykładowe funkcje to: różne opcje przewijania stron, tryb jasny/ciemny, inteligentne akapity, ochrona wzroku, obsługa gestów i wiele innych.
- Baza: wgrywanie własnych ebooków
- eBoox dostępny na: Android
- Dostęp: bezpłatny
ReadEra
ReadEra to kolejne narzędzie do komfortowego czytania własnych ebooków w wielu formatach: PDF, EPUB, Microsoft Word (DOC, DOCX, RTF), Kindle (MOBI, AZW3), DJVU, ODT, FB2, TXT i CHM.
Aplikacja pomaga w imporcie i organizacji plików np. sortując je według nazwiska autora czy nazwy serii. Interfejs oferuje także wyświetlenie na ekranie dwóch stron jednocześnie.
- Baza: wgrywanie własnych ebooków
- ReadEra do pobrania na: Android
- Dostęp: bezpłatny
—
💡 Czytaj więcej